Results 1 to 9 of 9

Thread: Couchsurfing

  1. #1
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Exclamation Couchsurfing

    Με αφορμη το ψαξιμο για couchsurfing στο Εδιμβουργο για την πρωτοχρονια πειτε.

    Εχετε κανει, θα κανατε, εχετε φιλοξενησει couch surfer, γιατι ναι, γιατι οχι, σας κλεψαν το νεφρο τελικα
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #2
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Δεν έχω κάνει, αλλά με ψήνει σαν ιδέα γενικά. Πάντως θα προτιμούσα να φιλοξενήσω εγώ πρώτα, να δω πώς είναι η φάση στην πράξη και να μπορώ να κλειδώνω την πόρτα το βράδυ για να μη με ΒΙΑΣΟΥΝ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Δεν εχω φιλοξενησει. Εχει τυχει να πετυχω 2-3 στο δρομο και να τους βοηθησω καπως. Γνωριζω παντως αρκετα ατομα που δεν ειχαν καποιο προβλημα να φιλοξενησουν και να φιλοξενηθουν και η αθηναικη ομαδα ειναι αρκετα δραστηρια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    δυσκολα να παθεις κατι κακο-εχουν συμβει ατυχη περιστατικα βεβαια, αλλα ειναι πολυ λιγα- αρκει να προσεχεις με ποιους εχεις νταραβερια. Αλλωστε υπαρχουν αντιστοιχες "συστατικες επιστολες" για τα διαφορα μελη απο καθε χωρα(για περισσοτερες πληροφοριες παντως επικοινωνησε με τον χρηστη σφινοτουβλακι, εχει ασχοληθει αρκετα με το αθλημα και μπορει να σε κατατοπισει)
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  5. #5
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    έχω προφίλ από το 2003 περίπου αλλά έχω φιλοξενήσει μόλις 2 άτομα, κι αυτά το τελευταίο εξάμηνο. Είναι καλή φάση και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν όχι για φιλοξενία μόνο και μόνο για να σου πουν 5 πράματα όταν πάς ταξίδι σε ξένο μέρος.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  6. #6
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ήταν ένας Ισπανός ταξιδιώτης και..

    Όταν με το καλό μείνω μόνη, θα αρχίσω σίγουρα να φιλοξενώ κόσμο τακτικά.

    inb4 χείμαρος κακόγουστων σεξουαλικών σχολίων/ταγκς

  7. #7
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    έχω φιλοξενήσει 4-5 φορές, παλιότερα, στην πάτρα. εδώ ακόμα δεν έχω αξιωθεί.
    τρομερά ήταν, μόνο ο ένας ήταν χίπης, μάλιστα μια φορά φιλοξένησα νιόπαντρο ζευγάρι σλοβένων 50άρηδων που έκανε το γύρο της πελοποννήσου με ποδήλατα κι ήταν <3.
    δε μου κλέψανε τίποτα, 2 φορές μου φέρανε και δωράκια.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  8. #8
    μορταδέλα με φωτοβολταϊκά ViPeRMaN's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    γαμωμυάλι
    Posts
    308

    Default

    Quote Originally Posted by pixies451 View Post
    Με αφορμη το ψαξιμο για couchsurfing στο Εδιμβουργο για την πρωτοχρονια πειτε.

    Εχετε κανει, θα κανατε, εχετε φιλοξενησει couch surfer, γιατι ναι, γιατι οχι, σας κλεψαν το νεφρο τελικα
    γυρισα μεγαλο μερος της westcoast US με couchsurfing χωρις να μου κλεψουν νεφρο( απ' οσο ξερω) κ γενικα κανενα προβλημα γουατ σο εβερ.
    εχω φιλοξενησει κοσμο απο διαφορες χωρες χωρις να με ΒΙΑΣΟΥΝ (2 x απ' οσο ξερω).
    μονο μια γαλλο-καναδέζα ειχε "μπαστακωθει" για αρκετες μερες σπιτι κ ειχε αρχισει να μου τι δινει λιγο .

    γενικα καλη φαση,το συνιστω αν δεν εχεις "κολληματα" (τυπου "Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ AT THE GATES") και ΠΟΛΥ μεγαλες προσδοκίες απο το χωρο οπου θα την πεσεις.
    γιατι νταξει, το να πηγαινεις σε μια χωρα κ να την μαθαινεις/ψαχνεις απ το 0 μονο ή με τους φιλους σου καλη φαση ειναι αλλα οταν με το που πας χωνεσαι (για την ακριβεια σε χωνει ο host σου) σε jams/lives/parties αρχιζεις να ΖΕΙΣ το μερος.
    αυτα.
    tu te fou de ma gueule je me fous de ta guelle

  9. #9
    omniquotent Inga Drive's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    drive-in
    Posts
    151

    Default

    έχω φιλοξενήσει 2 φορές κ ήταν ωραία.με τον #2 ιρλανδό φιλοξενούμενο γίναμε φίλοι και έμεινε 1-2 βδομάδες,να πίνουμε ουίσκια και να τραγουδάμε dirty old town.
    γενικά στα συν,πέρα απο το οικονομικό,αν έχεις επιλέξει host με πάνω κάτω ίδια ηλικία και ενδιαφέροντα,μπορεί να σε κατευθύνει σε μέρη και ηβέντς που δε θα έβρισκες σε οδηγούς ή περιφερόμενος,να σου κάνει παρέα,να σου γνωρίσει ενδιαφέροντα τυπάκια φατσούλες ψαγμένες κτλ.
    στα πλην είναι το οτι η αρχική αμηχανία δεν ξεπερνιέται πάντα και δεν ταιριάζουν όλοι,ούτε καν για διήμερη συγκατοίηση.επίσης συνήθως δεν είσαι εντελώς ανεξάρτητος,προσαρμόζεις κάπως τα ωράρια σου με του άλλου.
    νταξει,σίγουρα θα έχουν γίνει μαλακίες και σίγουρα οι γκομενάρες δέχονται παραπάνω requests,αλλά κοιτώντας το προφίλ κάποιου,τα references και τα άτομα που τα γράψανε,καταλαβαίνεις λίγο πολύ με τι έχεις να κάνεις και είναι πολύ απίθανο να σου κλέψουν το νεφρό ή ό,τι πολυτιμότερο έχεις.
    άμορφη μάζα πουλερικών

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •