Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 807

Thread: Τουτού.

  1. #1
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Τουτού.

    Λοιπόν. Ένας φίλος μου μου είπε τα εξής :

    "Χωρίς να είναι κάτι εντελώς άμεσο, προβλέπεται ότι στους επόμενους μήνες θα χρειαστώ οπωσδήποτε αυτοκίνητο, πράγμα που με ξενερώνει λιγάκι για να είμαι ειλικρινής

    Οικονομικά δε θα είμαι εντελώς σκατά αλλά ούτε καλά. Σε γενικές γραμμές με παίρνει να δίνω γύρω στα 200 € το μήνα, χωρίς την ευχέρεια να δώσω προκαταβολή. Άντε με τα πολλά ζόρια κι αν το καθυστερήσω όσο μπορώ να μαζέψω κανα χιλιάρικο.

    Απότι μου λεγε ο αδερφός μου, λόγω της κρίσης μπλα μπλα μπλα, πολλά καταστήματα σου βάζουν μπόλικες δόσεις χωρίς προκαταβολή και χωρίς υπερβολικά επιτόκια.

    Το κυρίως δίλημμα είναι το εξής : Παίρνω κανα μεταχειρισμένο με 7-8 χιλιάδες, το ξεπληρώνω σε 3-4 χρόνια και αν είμαι καλύτερα οικονομικά το δίνω και παίρνω κάτι καλύτερο
    ή
    στριμώχνομαι για παραπάνω καιρό και παίρνω κάτι με 11-12 χιλιάδες που θα μπορώ να κρατήσω 5-6 χρόνια

    Νομίζω προτιμώ την πρώτη λύση.

    Πείτε γνώμες"

    Ο φίλος μας παιδιά κρυφοκοιτάζει το σκατο-Σμαρτ για τους εξής λόγους :
    α)του αρέσει εμφανισιακά
    β)είναι οικονομικό, δεν καίει πολύ κτλ
    γ)μένει σε περιοχή που βρίσκει δύσκολα παρκάρισμα
    δ)δεν έχει παιδιά, σκυλιά κτλ
    ε)όταν θέλει να πάει κανα ταξιδάκι να ξεσκάσει βρε αδερφέ έχει την επιλογή να πασάρει το Σμαρτ στη μάνα του και να δανειστεί το δικό της

    Σχολιάστε τη σκέψη του ήρωα μας, αναλύστε τα υπέρ και τα κατά και όσοι έχετε οδηγήσει Σμαρτ ή έχετε ακούσει γι'αυτό πείτε τη γνώμη σας εμπεριστατωμένα. Αν είστε γαμώ τα παιδιά προτείνετε και εναλλακτικές. Χρόνος εξέτασης μια ώρα.

    Α, μη σχολιάσετε το γούστου του φίλου μου γιατί θα σας γαμήσει.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #2
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default Re: Τουτού.

    Ψηνόμουν και γω για Smart αλλά ένας θείος μου που ασχολείται με αμάξια και όσο να ναι ξέρει 5 πράγματα παραπάνω από μένα (δεν είναι και δύσκολο αυτό εδώ που τα λέμε) μου είπε να μην το σκέφτομαι καν. Μακρά από Smart λέει, κυρίως λόγω ασφάλειας, η οποία είναι μηδαμινή. Με τα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις ένα μεταχειρισμένο Micra ή ένα Polo, τα οποία δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε μέγεθος, ούτε αυτά καίνε πολύ, και είναι και σκλια μάυρα.


  3. #3
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Τουτού.

    αυτο που πρεπει να πεις στον φιλο σου ειναι: 'τι σμαρτ μωρη ΚΥΡΙΑ?'
    αλλα εχει τουρμπο.
    πρακτικο για μεσα στην πολη,ξεκουραστο γιατι ειναι αυτοματο-αρα γκεη-αλλα αν ειναι να παρεις διθεσιο παρε κανα παπι καλυτερα.ειναι και πολυ πιο οικονομικο.
    για την ασφαλεια οτι ειπε ο αποπανω

  4. #4
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Τουτού.

    an exei provlima sto parking ti malakies suzhtame. olo xtuphmeno tah to vriskei opote as parei kana skuli giaponeiko mikro metaxeirismeno kai starxidia tou
    profanws giapaparies to thelei afou oute kan taxidia tha kanei
    parolo pou ta saxo einai mpourdela as parei ena tetoio kai fthino tha tou paei ktl kai meta to vafei mple kai to petaei sth thalassame 3 xiliarika stadar vriskei 1100 tou 2000 kai starxidia tou mia xara tha phgainei
    [spoiler:3sgqnqy0]apo to spiti sto sunergeio[/spoiler:3sgqnqy0]
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #5
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Τουτού.

    με τα ιδια λεφτα παιρνεις και αυτο,οικονομικο και γρηγορο,ευκολο και ανετο για οδηγηση στην πολη επισης διθεσιο και ευκολο παρκαρισμα.

    [spoiler:26qy99vj][/spoiler:26qy99vj]

    σορρυ ξεχασα οτι το συγκεκριμενο καποιοι το βανδαλισανε και το καψανε

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default Re: Τουτού.

    για τα σμαρτ έχω κι εγώ ακούσει ότι ειδικά τα μεταχερισμένα βγάζουν πολλά προβλήματα στην πορεία. Με ενα ΝISSAN MICRA μεταχειρισμένο για παράδειγμα θα την έβγαζε το ίδιο οικονομικά πάντως τόσο απο θέμα αγοράς τόσο κι από θέμα καταναλώσης
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7

    Default Re: Τουτού.

    Όταν του έλεγα του φίλου σου ότι το επόμενο βήμα του μετά το σπίτι θα ήταν το αυτοκίνητο μού έλεγε ότι δεν παίζει.
    Το σμαρτ πάντως έχει και το θέμα των ακριβών ανταλλακτικών/σέρβις λόγω μερσεντές, αν και οκ, για σέρβις σε μεταχειρισμένο θα το πηγαίνει αλλού. Κι εγώ μεταχειρισμένο θα έλεγα, δηλαδή οκ, το χάρηκα κι εγώ το καινούργιο, αλλά ακόμα το ξεπληρώνω, ενώ με 5-6000 έκανα τη δουλειά μου. Αν είναι για φτηνιάρικη λύση, η μάνα μου ψήνεται να δώσει το cinquecento της, λογικά κάπου στο χιλιάρικο. Θα έλεγα να δει κάτι στα 3.5 μέτρα, πχ hyundai atos, που προφανώς δεν είναι ό,τι πιο ελκυστικό, αλλά και σε νορμάλ τιμή θα το βρει, και 4 άτομα χωράει/ταξίδια κάνει, και δεν έχει τεράστια διαφορά στο παρκάρισμα από το σμαρτ (οκ, 60-70 πόντους) και δε θα φοβάται μην το χτυπήσει/του το χτυπήσουν.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #8
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default Re: Τουτού.

    Δεν εχει αντέξει μοτερ απο Σμαρτ πάνω από 60.000km. Όλοι τα πουλανε στα 50 με 55 χιλιαδες οπότε ο τυχερός που θα τα αγορασει μτχ θα ετοιμάζεται συντομα για ενα εξαιρετικό ρεκτιφιέ.
    Το σμαρτ εχει επισης ανυπαρκτη ενεργητική ασφάλεια. Είναι ένα ακαμπτο κλουβι που θα σε προστατέψει μεν μετά τη στούκα, αλλά τι να το κάνεις. Το τιμόνι δεν ακούει, το κιβωτιο κουνας τωρα και αλλάζει μεθαύριο, άρα δεν μπορείς να οδηγάς πραγματικά σβέλτα στην πόλη, άρα το μόνο πλεονέκτημα που μένει είναι ότι παρκάρει κάθετα.

    Για πόλη η ιδανική λύση είναι ένα απ' τα τελευταία Seicento, για να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα χιλιόμετρα. Άσπρο με άβαφους προφυλακτήρες, με το 1100άρι μοτεράκι να κινεί ανετότατα τα 730 κιλά του, με το ηλεκτρικό τιμόνι να παρκάρεις πανεύκολα, και με τα όποια προβλήματα βγάζει να διορθώνονται πανεύκολα, παντού και με τιμές περιπτέρου.
    Αλλιώς κάτι παραπάνω για Yaris 1000άρι που κάνει και ταξίδι απροβλημάτιστο, δε σπάει δε χαλάει και είναι εντος budget (7-8 χιλιάρικα) και είναι και Toyota αρα θα υπαρχει και θα λειτουργει για πάντα. Καλορίζικο.

  9. #9
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Re: Τουτού.

    MITSHUBISHI COLT FILOS...Kai den akouw kouventa gia to amaksi mou(ntaks apla kanei ligo pio poly thoryvo i mixani)

  10. #10
    A1DDJZZ Magellan's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    at work
    Posts
    5,491

    Default Re: Τουτού.

    αμα ο μαλακας ο φιλος σου θεωρει οτι το παρκιν εκει που μενει ειναι μεγαλο προβλημα , μεγαλυτερο απο αλλα που αναφερθηκαν πιο πανω, τοτε ας το παρει σμαρτ
    για μενα το σμαρτ ειναι για 2ο αυτοκινητο , αλλα αυτος δεν εχει ουτε 1ο οποτε το μπουλο

    καλη λυση θα ειναι ενα μικρο μεταχειρισμένο ,αρκει να ειναι σιγουρος οτι δεν εχει κανα σοβαρο κουσουρι
    I swear on tomorrow, if you take this chance
    Our lives are this moment, the music - the dance
    And here in this labyrinth of lost mysteries
    I close my eyes on this night and you're all that I see

  11. #11
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default Re: Τουτού.

    Εδω να πω οτι φιλος μου εχει παρει το Φιλοςμιτσμομπιλ εδω και 3 χρονια με 1500 ευρω και του εχει βγει λατρεμενο και οικονομικο και ο φιλος μου το αγαπαει και δε θα θελε να το αποχωριστει ποτε και αμα λαχει τον παει και Λαρισα και Θες κι αλλο Νικη για να χαιρετησει τον Καντιρου στις εκθεσεις βιβλιου.


    Πες του φιλου σου οτι Σμαρτ λολ.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  12. #12
    Senior Member Strasnic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    152

    Default Re: Τουτού.

    πες στο φιλοσ' hyundai ι10 σε καλυπτει σε ολα και ειναι σκυλια.Τα σμαρτ ειναι γτπ.Γνωστη μου νοσοκομα στα επειγοντα στον ευαγγελισμο μου ελεγε για 3 θανατους μεσα σε μια εβδομαδα απο σμαρτ...επειδη μετα τον τρακαρισμα εγινε φυσαρμονικα

  13. #13
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Τουτού.

    den exw na sxoliasw kati texniko giati den 3erw...
    pera apo dio pragmata.
    i fili mou pou exei smart prepei na perimenei monimos na kriosei/zesta8ei to ama3i gia na min kaei i tourmpina -pos to lene-
    k defteron k simantikotero, den mporw na volepsw pou8ena tis pateritses!

    tora sinexiste!

    satan was a lez

  14. #14
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Τουτού.

    δεν ξερω Χριστο απο αυτοκινητα, αλλα ενας φιλος να δεις τι κριμα, στα δακρυα του επεσε θυμα, μου ελεγε οτι ειχαν παρει σαν 2ο τουτου στην οικογενεια σμαρτ και κατι ειχε χαλασει κι ειχε ακριβα ανταλλακτικα! δεν ηταν φιλος αλλα γνωστος και η μη ενασχοληση μου με θεματα αυτοκινητων, δε βοηθησε να εντρυφησω στην τοτε συζητηση και να μπορω να φανω εξυπνος (οξυμωρο) και να βοηθησω!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  15. #15
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Τουτού.

    Πόλο έχει η μάνα μου, μοντέλο 2003, 1400 κυβικά κτλ

    Μου λέει ότι μπορώ (ο φίλος μου δηλαδή) να βρω ίδιο με 7.000 €. Ισχύει; Αν ναι, ψήνομαι, το έχω λατρέψει αυτό το τουτού. Το παρκάρισμα θα εξακολουθήσει να είναι πρόβλημα όμως, αυτό με προβληματίζει.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •