Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Ο.Σ.Ε ("αναδιοργάνωση"-αυξήσεις)

  1. #16
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσουμε (ΚΙ ΑΛΛΑ) για ποδηλατόδρομους, μαύρο φίδι που τους έφαγε. Επίσης ο ΟΣΕ καλά θα κάνει να γίνει ιδιωτικός ή κάτι, η οικονομική του κατάσταση είναι να κλαις αυτή τη στιγμή. Δεν υπήρχε άλλη λύση (ΤΜ).
    Σου διαφεύγει η έννοια της κοινής ωφέλειας. Το ότι είναι άχρηστοι και δεν μπορούν να ελέγξουν τα λαμόγια που διορίζουν σε θέσης κλειδιά και κάνουν όλες τις ρεμούλες γιατί να το πληρώσει ο μέσος πολίτης που εξυπηρετείται από το τρένο.... και το κάθε τρένο, όπως με την Ολυμπιακή όπως με τις "άγονες γραμμές" στην ναυτιλία κ.ο.κ
    Μπορείς να μου αναφέρεις έναν ως παράδειγμα οργανισμό σιδηροδρομιών που με εισιτήρια σκέτη ξεφτίλα (όπως τα ελληνικά, που στην πράξη πας με πέντε (5) ευρώ Αθήνα-Αλεξανδρούπολη) είναι επιτυχημένος; Δεν αρκεί ρε παπαθανάση η καλή διαχείρηση όταν τα έσοδα από τα εισιτήρια δεν φτάνουν ούτε για να πληρώσουν ούτε ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ μισθούς (!!!), άσε τη συντήρηση σε βαγόνια, γραμμές κτλ. Κοινή λογική είναι, σε όλη την Ευρώπη τους πιάνουνε τον κώλο.

    Σε άλλα νέα να σταματήσει και τάχιστα η μυθολογία του λαουτζίκου-κοσμάκη (ΤΜ) που δεν έχει καμία ευθύνη για τίποτα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    φοβερό μαλάκα. διαμαρτυρία για τις υπερβολικά χαμηλές τιμές των εισιτηριών στις μαζικές συγκοινωνίες. το είδαμε και αυτό.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  3. #18

    Default

    Ο ντάιθορ κάνει κάποια διπλωματική a la president;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    noitacoL
    Posts
    59

    Default

    πως πας με πέντε ευρώ Αθήνα-Αλεξανδρούπολη;

  5. #20
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Παίρνεις εισιτήριο για τον πρώτο προορισμό ή για έναν κοντινό (π.χ. Σέρρες), ανεβαίνεις στο τρένο που πάει Αθήνα και δε σε ελέγχει ποτέ κανείς.

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ο ντάιθορ κάνει κάποια διπλωματική a la president;
    Ώχου ρε αδερφέ μου, είσαι εντελώς χαριτωμένος καραγκιοζάκος. Δεν είναι βιώσιμο έτσι, τι να κάνουμε, καθίστε να κλαίτε σα τις χήρες με το γαμημένο 1% ποσοστό σας μπας και αλλάξει τίποτα. Σκάσε τώρα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #21

    Default

    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    νταιθορ, οι μαζικές συγκοινωνίες είναι (ή θα έπρεπε να είναι) δημόσιο αγαθό, όπως η παιδεία και η υγεία. αυτό σημαίνει ότι ούτε τα 5 ευρώ που λες δε θα 'πρεπε να δίνουμε, συγκεκριμένα θα έπρεπε να είναι δωρεάν. αν αυτό το αίτημα δε χωράει στη σημερινή οικονομία τότε αυτό που πρέπει να αλλάξει δεν είναι το αίτημα αλλά η οικονομία.

    επίσης, κόψε αυτό το κατωριμικό ύφος του νικητή που ειρωνεύεται του νικημένους του 1% γιατί ενώ στον κατώριμο είναι καλτ και βγάζει γέλιο σε σένα είναι απλώς εμετικό.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  8. #23

    Default

    Εγώ βρίσκω εξαιρετικό πάντως το γεγονός ότι με τον ντάιθορ είμαστε χαχα και χουχου από κοντά και μετά έρχεται ιάρ να μου πει να σκάσω και ότι είμαι "χαριτωμένος καραγκιοζάκος". Τι πάει τόσο στραβά με μερικούς ανθρώπους; Πατ πατ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #24
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    μην ασχολείστε με τον dythor όταν γίνει της πουτάνας θα ξυπνήσει. πασοκικός - ντεμέκ - ρεαλισμός λέγεται και είναι μια βαθιά μαστούρα που συνοδεύεται από υποχώρηση συνείδησης. κολλήσανε πολλοί, απλά μην κάθεστε πολύ ώρα στην τηλεόραση.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #25
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χμ οκ, τότε θα έπρεπε να χρηματοδοτείται από τη φορολογία και ως αποτέλεσμα θα είχαμε μια αύξηση στους φόρους. Το θέμα είναι, στη παρούσα οικονομική κατάσταση μπορεί ο μέσος συνταξιούχος ή ο πολίτης με το βασικό μισθό να σηκώσει παραπάνω φόρο απλά για τον ΟΣΕ; Ίσως να είναι πιο λογική η τωρινή λύση με την αυξηση των τιμών, δεδομένου ότι το κόστος πάει μόνο σε αυτούς που χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Βασικά, με το ίδιο σύστημα, ας κόψουν και τους φόρους για ΕΡΤ και ας το κάνουν συνδρομητικό για όποιον θέλει.

    Θα μου πεις πως αν είναι τζάμπα τότε θα αρχίσει να το χρησιμοποιεί και κόσμος που τώρα απλά δεν. Μπορεί να μειωθούν και οι βενζίνες και άρα να χαθούν και μερικά χρήματα από εκείνους τους φόρους που θα πρέπει αναπληρωθούν αλλού (αν και οκ χεστήκαμε).
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #26

    Default

    spiritcrusher αυτός είναι ακριβώς ο αναδιανεμητικός ρόλος του κράτους. Ο "μέσος εργαζόμενος" θα έδινε μέσω φόρων λιγότερα για ΜΜΜ από όσα δίνει κατά μέσο όρο άμεσα, γιατί από τους πλούσιους (οι οποίοι και τα χρησιμοποιούν σπάνια) θα έπαιρναν πολύ περισσότερα. Και ναι, θα ήταν μεγάλο και το περιβαλλοντικό όφελος. Πχ εμείς σε κάποια φάση είχαμε προσπαθήσει να παίρνουμε λεωφορείο για τη δουλειά αντί για αυτοκίνητο. Δίναμε ένα ευρώ ο καθένας στην κάθε διαδρομή, δηλαδή 4 ευρώ την ημέρα πηγαινέλα για μια διαδρομή 2 χιλιομέτρων. Το κάναμε καμιά βδομάδα και μετά ξαναρχίσαμε να παίρνουμε το αμάξι (είχαμε σκεφτεί και για ποδήλατο αλλά είναι αρκετά επικίνδυνο, συν ανηφόρα το μεσημέρι μετά τη δουλειά που δεν παλεύεται).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #27
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    νταιθορ, οι μαζικές συγκοινωνίες είναι (ή θα έπρεπε να είναι) δημόσιο αγαθό, όπως η παιδεία και η υγεία. αυτό σημαίνει ότι ούτε τα 5 ευρώ που λες δε θα 'πρεπε να δίνουμε, συγκεκριμένα θα έπρεπε να είναι δωρεάν. αν αυτό το αίτημα δε χωράει στη σημερινή οικονομία τότε αυτό που πρέπει να αλλάξει δεν είναι το αίτημα αλλά η οικονομία.
    Ναι ρε γλυκέ μου, δεν έχω καμία αντίρρηση. Να αλλάξει με τα χίλια. Είναι άλλο πράγμα όμως ένα συνολικότερο αίτημα κι άλλο να κλαίγεσαι σαν το μπούλη τον ντράγκονλορντ ότι έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα. Σ' ΑΥΤΗΝ την οικονομία (η οποία και κατ' εμένα, ναι, πρέπει ν' αλλάξει) κάποια πράγματα λειτουργούν με κάποιον τρόπο. Ε, ή αλλάξτε την οικονομία ή αποδεχτείτε τα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #28
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Btw ubu, ο ΟΣΕ είναι στις ΔΕΚΟ, τα σχολεία-νοσοκομεία κλπ όχι. Δε δικαιολογεί ούτε κατά ένα χιλιοστό φυσικά τις αυξήσεις στα εισιτήρια, απλά ΔΕΚΟ <> δημόσιο.

  14. #29
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσουμε (ΚΙ ΑΛΛΑ) για ποδηλατόδρομους, μαύρο φίδι που τους έφαγε. Επίσης ο ΟΣΕ καλά θα κάνει να γίνει ιδιωτικός ή κάτι, η οικονομική του κατάσταση είναι να κλαις αυτή τη στιγμή. Δεν υπήρχε άλλη λύση (ΤΜ).
    Σου διαφεύγει η έννοια της κοινής ωφέλειας. Το ότι είναι άχρηστοι και δεν μπορούν να ελέγξουν τα λαμόγια που διορίζουν σε θέσης κλειδιά και κάνουν όλες τις ρεμούλες γιατί να το πληρώσει ο μέσος πολίτης που εξυπηρετείται από το τρένο.... και το κάθε τρένο, όπως με την Ολυμπιακή όπως με τις "άγονες γραμμές" στην ναυτιλία κ.ο.κ
    Μπορείς να μου αναφέρεις έναν ως παράδειγμα οργανισμό σιδηροδρομιών που με εισιτήρια σκέτη ξεφτίλα (όπως τα ελληνικά, που στην πράξη πας με πέντε (5) ευρώ Αθήνα-Αλεξανδρούπολη) είναι επιτυχημένος; Δεν αρκεί ρε παπαθανάση η καλή διαχείρηση όταν τα έσοδα από τα εισιτήρια δεν φτάνουν ούτε για να πληρώσουν ούτε ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ μισθούς (!!!), άσε τη συντήρηση σε βαγόνια, γραμμές κτλ. Κοινή λογική είναι, σε όλη την Ευρώπη τους πιάνουνε τον κώλο.

    Σε άλλα νέα να σταματήσει και τάχιστα η μυθολογία του λαουτζίκου-κοσμάκη (ΤΜ) που δεν έχει καμία ευθύνη για τίποτα.
    Γελάω με εμένα που προσπάθησα να σου απαντήσω.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #30
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    νταιθορ, οι μαζικές συγκοινωνίες είναι (ή θα έπρεπε να είναι) δημόσιο αγαθό, όπως η παιδεία και η υγεία. αυτό σημαίνει ότι ούτε τα 5 ευρώ που λες δε θα 'πρεπε να δίνουμε, συγκεκριμένα θα έπρεπε να είναι δωρεάν. αν αυτό το αίτημα δε χωράει στη σημερινή οικονομία τότε αυτό που πρέπει να αλλάξει δεν είναι το αίτημα αλλά η οικονομία.
    Φαντάζομαι πως ως δωρεάν εννοείς να καλύπτεται από την φορολογία, κι ειλικρινώς δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό νομίζετε ότι η ύπαρξη ενός τεράστιου κουμπαρά που πρέπει να καλύψει πολυποίκιλες ανάγκες είναι προτιμότερη και αποδοτικότερη μέθοδος διαχείρισης. Η πράξη δείχνει πόσο προβληματική είναι αυτή η μέθοδος, τόσο για το επιπρόσθετο διαχειριστικό κόστος και την πολυπλοκότητα που εισάγει, όσο και για το γεγονός ότι η κεντρική διαχείριση γίνεται κατ' ανάγκην από άτομα πλήρως αποσυνδεδεμένα από τις παραγωγικές διαδικασίες και τις πραγματικές απαιτήσεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. NUCLEAR WINTER "Abomination Virginborn" 7"EP
    By panos_SXH in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 18-02-2012, 01:15
  3. "Sklhra" h "skoteina" akousmata?
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2011, 17:37
  4. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 11:54
  5. CHRIS CAFFERY - "Faces" + bonus "God Damn War
    By rockavlon in forum Albums
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2004, 14:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •