Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 70

Thread: Μετατροπή σε υγραέριο

  1. #46
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δηλαδη εσυ δινεις 10 ευρω τα 100 χιλιομετρα και εγω κανω δεκα λιτρα τα 100 χιλιομετρα αρα δινω γυρω στα 16

    καλη αποσβεση!
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #47
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    αν το θεωρείς λογικό οτι εσύ οδηγάς saxo και εγώ forester turbo 4x4 και καις περίπου το διπλάσιο από μένα σε λεφτά, είμαστε οκ ξερωγώ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #48
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    αν το θεωρείς λογικό οτι εσύ οδηγάς saxo και εγώ forester turbo 4x4 και καις περίπου το διπλάσιο από μένα σε λεφτά, είμαστε οκ ξερωγώ.
    Πόσο έκαιγες πριν με βενζίνη;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #49
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    σε νορμάλ οδηγικές συνθήκες (2.500-3.500 στροφές) έκαιγε περίπου 12-13 λίτρα / 100χλμ.

    στα κόκκινα, άστο έπιανε 17-18 λίτρα / 100χλμ.




    βασικά έντιτ. κακώς το λέω έτσι.

    ο ρυθμός κατανάλωσης παραμένει ο ίδιος, απλά το καύσιμο είναι 0.80/λίτρο.
    Last edited by Krux; 06-05-2011 at 13:25.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #50
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    λιγο καιει....

    μονο παπι πλεον- ταουν μειτ και οποτε φτασεις.
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  6. #51
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post

    ο ρυθμός κατανάλωσης παραμένει ο ίδιος, απλά το καύσιμο είναι 0.80/λίτρο.
    λέει πολύ γμτ... ο μόνος φόβος είναι να ακριβύνει και το υγραέριο στο μέλλον.
    Rock or Nothing

  7. #52
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    profanws kai eimaste ok. apopsi mou kai tipota parapanw einai oti genika den axizei h olh metatroph. giati mexri na kaneis aposvesi(oxi na deis kerdos, aposvesi, tha perasei enamishs xronos. e mporei na exeis parei amaxi tote allo. mporei na se trakaroun kai na thes pali apo thn arxh, mporei xilia 2. alla gia esena pou katanalwneis polla litra me to tourbato sou, e safws mallon htan endedigmenh lush. egw tha to poulaga na parw kati mikro kai eukinhto gia na paizw fwta se tarifes pou leei kai o aderfos ingolemo
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #53
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    με πολύ πρόχειρα μαθηματικά μπέρνι, η απόσβεση της εγκατάστασης θα γίνει μέσα σε 13-14.000χλμ. τον χρόνο κάνω περίπου 20-25.000χλμ.

    τώρα η μόνη "ανησυχία" είναι η απόδοση στον χρόνο και τυχόν προβλήματα, γιατί ο κινητήρας είχε ήδη 124.000χλμ όταν έκανα την μετατροπή. οι άνθρωποι που το εγκατέστησαν όπως και ο μηχανικός που κάνω όλα τα σέρβις μου με διαβεβαίωσαν οτι αν τηρώ τις προγραμματισμένες συντηρήσεις δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα πρόβλημα. ίδωμεν.
    Last edited by Krux; 06-05-2011 at 14:04.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #54
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    λέει πολύ γμτ... ο μόνος φόβος είναι να ακριβύνει και το υγραέριο στο μέλλον.
    Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι πρόσφατα περασε νόμος που έθετε το πλαφόν του αερίου στο 50% της βενζίνης /λίτρο μεχρι το 2020; Ξέρει κανείς τίποτα;

    Εγώ τα υπολόγισα λίγο και βλέπω πως για 1000χλμ καιω 91ε βενζίνη. Δεδομένου ότι η καταναλωση μένει ίδια αλλά απλα παιρνεις το λίτρο στη μισή τιμή τότε θέλω 1 χρόνο για απόσβεση. Εκτος και αν εμενα η μετατροπή είναι από αυτές με 300-600ε που έχω ακούσει οποτε θέλω λιγότερο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #55
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    στέκει αυτό που λες περί πλαφόν του αερίου Κράσερ.

    το θέμα εγκατάστασης πάντως να μην το κρίνεις βάση τιμής αλλά προφανώς βάση συστήματος, συνεργείου και εμπειρίας σε παρόμοια μοντέλα με το δικό σου. τα 100-200€ διαφορά δεν είναι τίποτα μπροστά σε ένα κατεστραμένο κινητήρα ή ένα σύστημα αερίου που βγάζει συνεχώς βλάβες.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #56

    Default

    Πφ είχα αρχίσει να ψήνομαι γιατί με τα αθήνα-κόρινθος μού πιάνουν τον κώλο κανονικά, αλλά είδα ότι δεν έχει ακόμα πρατήριο στην κόρινθο. Κρουξ ερωτήσεις: Έχεις ακούσει τίποτα για vw tsi (θα το ψάξω κι εγώ σε φόρουμ κλπ αλλά μπας και); Στην Αθήνα δεν παίζει τίποτα όπως με ντίζελ ε; Επίσης στην απόδοση του κινητήρα έχεις δει καμία διαφορά;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #57
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    πω σου έγραφα ένα αναλυτικότατο ποστ και έφαγα Χ. πάμε ξανά.

    Συγκεκριμένα για Golf TSI δεν έχω ακούσει κάτι. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις πάνω απ'όλα είναι το τι βαλβίδες "φοράει" ο κινητήρας σου. Περιπτώσεις, δύο.

    Στην περίπτωση των μηχανικών βαλβίδων το μόνο που απαιτείται είναι ο προγραμματισμένος έλεγχος της σωστής θέσης των βαλβίδων. Αυτό ισχύει και χωρίς την εγκατάσταση αερίου δηλαδή ο κατασκευαστής σε υποχρεώνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (που ορίζονται χιλιομετρικά από κάθε κατασκευαστή) να ελέγχεται η σωστή θέση των βαλβίδων που αυτός καθορίζει. Πολλά συνεργεία ακόμα και αυτά αντιπροσωπειών δεν κάνουν αυτό τον τυπικό γενικά έλεγχο γιατί αφ'ενός είναι πολύ σπάνιο να χάσουν οι βαλβίδες την ρύθμιση τους και αφ'ετέρου είναι τρελή μανούρα γι'αυτούς να ξηλώνουν τα πάντα απλά και μόνο για να πουν "οκ καλά είναι. βάλτε τα πίσω". Οπότε σου βάζουν μια σφραγίδα οτι το κάναμε και αν βγει κανά πρόβλημα θα το μπαλώσουν κάπως αλλιώς. Είναι πολύ σοβαρό αυτό λοιπόν αν θα αποφασίσεις να εγκαταστήσεις αέριο στο αυτοκίνητο σου και είναι μέσα στα πλαίσια των σωστών συντηρήσεων που αναφέρω και παραπάνω. Θα συμβούλευα επίσης να κάνεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία σου και να τους θέσεις το ερώτημα "σκέφτομαι να βάλω αέριο. τι έχετε να μου προτείνετε, τι συμβουλές μου δίνετε για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο".

    Στην περίπτωση που το αυτοκίνητο έχει βαλβίδες μεταβλητού χρονισμού, ο έλεγχος αυτών γίνεται εξ ολοκλήρου από τον εγκέφαλο, οπότε και εκεί γίνεται η ανάλογη ρύθμιση. Για τα αυτοκίνητα που έχουν τέτοιου τύπου βαλβίδες έχω ακούσει αρκετά και πιο συγκεκριμένα για όλη την γκάμα των μοντέλων της Toyota που έχουν το γνωστό σύστημα VVT-i. Προσωπικά θεωρώ οτι είναι καθαρά θέμα ποιότητας συστήματος και συνεργείου που θα κάνει την εγκατάσταση. Τα πιο ποιοτικά συστήματα υγραεριοκίνησης είναι Ιταλικά και συγκεκριμένα της Zavoli και της Tartarini. Εγώ "φοράω" της Zavoli. Το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις με το σκεπτικό "αυτός μου το πουλάει φθηνότερα". Μάθε πιο σύστημα δουλεύει ο καθένας, ζήτα να σου πούνε αν έχουν κάνει εγκατάσταση σε παρόμοιο αυτοκίνητο με το δικό σου (και εννοώ οχι απλά στον ίδιο κινητήρα γενικά. ακρίβεια με τύπο μηχανής, χρονολογίες, μήνα κατασκευής κλπ) και ζήτα επίσης κάποιο τηλέφωνο από κάποιον που έχει περάσει ήδη το σύστημα για να μάθεις και την δική του εμπειρία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

    Στο θέμα της απόδοσης δεν υπάρχει καμία διαφορά. Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ και μάλλον θα το παρατηρήσεις και εσύ (επειδή είναι χαρακτηριστικό των αυτοκινήτων που έχουν turbo) είναι πως στις χαμηλές στροφές γίνεται πιο "νευρικό", αρπάζει καλύτερα, πράγμα που εξηγείται εύκολα αν υπολογίσουμε την υψηλότερη αναφλεξιμότητα του αερίου σε σχέση με την βενζίνη.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #58

    Default

    θενκιου! επίσης πολύ σημαντικό που ξέχασα να ρωτήσω, το δεύτερο ντεπόζιτο τρώει χώρο από το πορτμπαγκάζ;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #59
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    έχεις 2 επιλογές. να τοποθετήσεις το ντεπόζιτο του αερίου στην θέση της ρεζέρβας (αυτό επέλεξα εγώ) ή στο πορτμπαγκάζ πίσω από τα καθίσματα.

    η τοποθέτηση στην ρεζέρβα σε περιορίζει λίγο στην χωρητικότητα του ντεπόζιτου ενώ η τοποθέτηση πίσω από τα καθίσματα σου δίνει σαφώς την δυνατότητα μεγάλης δεξαμενής αλλά χάνεις την αναδίπλωση των καθισμάτων, χώρο αποσκευών και αισθητικά είναι λίγο mad max.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #60

    Default

    πφφφ, δε θέλω να μείνω ούτε χωρίς ρεζέρβα ούτε με το μισό πορτμπαγκάζ, άκυρο...
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Μετατροπη avi σε dvd
    By Headphones in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2010, 03:03
  2. Μετατροπή σε mp3.
    By Chopped In Half in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2004, 06:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •