Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70

Thread: Μετατροπή σε υγραέριο

  1. #16
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    αν ξεκινήσετε για ταξίδι αθήνα σαλονίκη, ή αποφασίσετε να πάτε σε κανα νησί τι παίζει με τον ανεφοδιασμό?
    [/URL]

  2. #17
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Υπάρχει η δυνατότητα να διατηρήσεις και τα δυο ντεπόζιτα αν δεν κάνω λάθος, οπότε στην ανάγκη, βάζεις βενζίνη.

  3. #18
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    όταν βάζεις υγραεριοκίνηση στο αμάξι δεν καταργείται η κίνηση με βενζίνη. Άλλωστε το αμάξι σου παίρνει μπροστά με βενζίνη κι έπειτα μπαίνει σε λειτουργία το σύστημα με το υγραέριο. Διαβάστε το ποστ του Κρουξ στην αρχή.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #19
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    άρα το όφελος απο τα καύσιμα ακόμα μικρότερο, ειδικά αν είναι να υπολογίσεις και την εγκατάσταση. Απόσβεση σε καμιά 5ετία, όταν θα σκέφτεσαι να αλλάξεις αμάξι
    [/URL]

  5. #20
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς, αν κάνεις 15000-20000 το χρόνο τότε κάνεις απόσβεση σε 1,5 χρόνο. Εγώ ήδη έχω κάνει 20000 μέσα σε 9 μήνες οπότε το σκέφτομαι σοβαρά. Απλά ελπίζουμε το ελληνικό κράτος να μη κάνει καμιά μπινιά με τη φορολογία του υγραερίου και γαμηθεί το θέμα

    ρίξτε και μια ματιά σε άρθρο της καθημερινής:
    http://www.taxi-agency.com/site/inde...mid=37&lang=el
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  6. #21
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    Αν κανεις 15-20 το χρόνο σε περιοχές που πουλάνε υγραέριο ή σε όλη την Ελλάδα?
    βασικά αυτό που σκέφτομαι είναι να μην φάτε καμια ήττα σαν αυτούς που πήραν diesel πριν 3-4 χρόνια και τώρα το φυσάνε και δεν κρυώνει
    [/URL]

  7. #22
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Αν έχεις δεξαμενη που σου δίνει αυτονομία κοντά στα 600χλμ τότε για τις αποστάσεις εντός Ελλάδας είσαι καλυμένος κατα μεγάλο ποσοστό.
    Αν η απόσβεση γίνεται όπως υπολόγισα σε 1,5 χρόνο περίπου τότε δε νομίζω ότι στην τελική θα είσαι χαμένος, αφού η βενζίνη αποκλείεται να πέσει.

    λίστα πρατηρίων υγραερίου στην Ελλάδα:
    http://brc-autogas.gr/gas-stations
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...Hc&hl=el#gid=0


    Αφιέρωμα στην υγραεριοκίνηση:
    http://www.tetrakinisimag.gr/lpg.htm
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 30-11-2010 at 20:14.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  8. #23
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post

    υγραέριο = προπάνιο
    No good. Μίγμα προπανίου και βουτανίου. Περισσότερο προπάνιο τον χειμώνα, περισσότερο βουτάνιο το καλοκαίρι, λόγω διαφοράς στο σημείο ζέσεως του καθενός (α και επειδή από μόνα τους είναι εκρηκτικά σε θερμοκρασίες αρκετά κοντά σε ένα ζεστούλικο καλοκαίρι )

    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    Quote Originally Posted by H. View Post
    Για αρχή μιλάτε για υγραέριο και όχι για φυσικό αέριο. Καμία απολύτως σχέση, αλλάξτε τίτλο θρεντ, πονάνε ματάκια.
    Μάλλον λες μαλακίες θείο, για δες εδώ για τι μιλάνε αυτοί:
    http://www.prometheusgas.gr/view.asp...1&ssid=&lang=2
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...2&pubid=277852
    Άστο παιχταρά μου. Όταν θα βρεις εγκαταστάτη και κυρίως μόλις δεις πόσο ασύμφορο είναι το φ.α. από απόδοση θα καταλάβεις ότι οι τεχνιτάδες (που ανάθεμά με αν ξέρουν πόσα άτομα άνθρακα έχει ένα μόριο μεθανίου) λένε "αυτό που καταλαβαίνει ο πολύς ο κόσμος". Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω ένα πράγμα.

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    και υγραεριο και φυσικο αεριο μπαινει στα αμαξια.
    τεσπα σωτο σε εχω πει, δεν ξερω που τα διαβασε η ποιος τα ειπε ετσι στον κρουξ (ο οποιος περιγραφει την διαδικασία αλλα για τις επιπτώσεις δεν βλέπω να λέει και τπτ) αλλα συμβατικοί βενζινοκινητήρες που κανουν το βημα γαμιουντε συντομα και αυτο δεν το λεει ο γκαραζιερης ουτε η εμπειρια αλλα η επιστήμη. μιλάμε για θερμικους συντελεστές που αλλαζουν αναλογα το καυσιμο και μια μηχανη που δουλευει με βενζινη (η πετρελαιο) κατά την καυση θα φθαρει αναλογως. μπορεί να φαινεται στα χαρτια πως αποδιδει αλλα ο θαλαμος καυσης (και τα εκλεγμενα βάση του καυσίμου εξαρτηματα, από πιστόνια, μέχρι κυλινδρους, βαλβιδες, ΚΕΦΑΛΗ) δεν μπαίνουν έτσι τυχαία. δηλαδή αν δεν δειτε αριθμους πείθεστε επειδή σας το λένε; επειδή το συζητάμε συχνα στα μεκ με καθηγητες, εχω φτασει στο συμπέρασμα πως τα συνεργεια θέλουν να βγαλουν χρηματα και θα μετατρεψουν τα παντα αρα πηγαινουμε στο τι απαιτήσεις εχετε εσεις από τους κινητήρες σας. και αντε πες τα περισσοτερα τα αλλαζετε αν σας χαλασουν, οι φθορές κατά την εξαγωγή των καυσαερίων που ειναι και συνηθέστερες γαμανε την κεφαλή σας (μια χαρακία 1mm μεταξύ σπινθηριστή και βαλίδας και καθισταται αχρηστη) την οποια επέλεξε ο κατασκευαστής για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ καυσιμο και εκει δεν παίζουν επισκευές ε, αλλαγμα όλη. αλχημείες κτλ μονο αν νιώθετε τυχεροί οπότε εγώ δεν το σκεφτομαι καν.
    Επειδή κάποτε τα είχα δει κι εγώ να χορεύουν μπροστά στα ματάκια μου αυτά, μπορείς όντως να παραθέσεις ορισμένα νούμερα? Κυρίως γιατί αμφιβάλλω στο εξής: σίγουρα μία μηχανή εσωτερικής καύσης δεν σχεδιάζεται τυχαία. Λαμβάνονται υπόψην άπειροι παράγοντες στην επιλογή κάθε απλού στοιχείου της (από τους εκκεντροφόρους, στροφαλοφόρους μέχρι και το πιο αστείο περικόχλιο). Δεν αναφέρεις ωστόσο ποια συγκεκριμένα μεγέθη είναι αυτά που κάνουν την ειδοποιό διαφορά και δημιουργούν τον κίνδυνο. Δηλαδή σε ποιον από τους τέσσερις χρόνους μέσα στον κύλινδρο πιστεύεις ότι υπάρχει διαφοροποίηση τέτοια που να μπορεί να δημιουργήσει αιφνίδια αστοχία? Μπορείς κάπως να μου το τεκμηριώσεις επιστημονικά?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #24
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    se olous. emvolo katergasmeno gia kaliteri roi kavsimou ston thalamo kavsis, ipologismenes pieseis poy anaptisonte kata tin eksagwgh (kai genikotera i simperifora tou idiou tou emvolou, min ksexnas oti oi pieseis einai aftes pou tou askoun thlipsi kai ligismo kata thn eksagwgh, o monos xronos pou den pernei kinisi apton strofaloforo vasika -skepsu twra na kataponeitai se megaliteres dinameis ti arxizei na su gamietai siga siga) akoma kai i posotita kavsaeriwn pu paramenun ston thalamo paizei rolo. kai an einai na piasume genika to evmolo, oti sxetiko panw tu einai ipologismeno gia venzinokinitira, apo ta elatiria pou mpenun gia steganopoihsh mexri tis epimerous diastaseis tous. tha grapsw perissotera avrio prwta o theos, des parakatw.

    gia na min gamithei i kuventa den leme pws tha valete igraerio kai tha kanei mpam e, apla na min perimenete tin idia diarkeia zwhs sta epimerous exartimata tou kinitira sas.

    krux eimai poly kurasmenos molis gyrisa kai apanthsa se ayto pou eixa evkero, dystyxws kai to sigrama pou exw den polyasxoleitai me ygraerio kai fysiko aerio (sygkekrimena toy rakopoulou to mek 2 exw, emp) opote 3ekatharizw oti ta osa lew ta exw syzhthsei me kathigites mu. an thes na proxoriseis de prokeitai na su valw maxeri. to kalytero einai na psaxteite me kanenan trelo pou to exei analavei san diplwmatiki kai exei apotelesmata sta xeria tou, h na psaxteite me kanena epistimoniko periodiko mporei na vreite pragmata pou diapsevdoun ta osa lew, mporei oxi.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  10. #25
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    κοίτα Μαρίλιον έχεις το πόιντ σου σε θεωρητικό επίπεδο και όλα αυτά είναι συζητήσιμα και καλά κάνεις και τα αναφέρεις.
    η προσωπική μου, πρακτική εμπειρία με το θέμα έχει ως εξής. αυτή την μετατροπή την έχουν κάνει άλλοι 2 γνωστοί μου με τους οποίους το συζητήσαμε πριν λίγο καιρό. το έκαναν πριν κανά χρόνο και σε αυτοκίνητα με μεγάλο κυβισμό και ιπποδύναμη και τα 2. έχουν κάνει περίπου στις 20-30.000χλμ και κανένα πρόβλημα δεν εντόπισαν προς το παρόν.
    για να μην μπλέξουμε με πολύ εξειδικευμένη ορολογία για να μπορεί να καταλαβαίνει και κάποιος που δεν έχει επαφή με μηχανές, τρόπο λειτουργίας κλπ να πω μόνο το παρακάτω.
    το υγραέριο στο ντεπόζιτο βρίσκεται σε υγρή μορφή. πριν την εισαγωγή στον κινητήρα περνάει από ένα τύμπανο (το οποίο αντικαθίσταται στα 150.000χλμ) όπου και μετατρέπεται σε αέριο και έτσι εισάγεται στον θάλαμο καύσης. ουσιαστικά κινείσαι με ένα αέριο. πιο ελαφρύ, πιο καθαρό, με λιγότερα κατάλοιπα, πιο εύφλεκτο από την βενζίνη αλλά με μικρότερη παραγόμενη θερμοκρασία. το πετρέλαιο είναι το ακριβώς αντίθετο ας πούμε.
    το μόνο θέμα το οποίο είναι υπο συζήτηση και πρέπει να είναι ξεκάθαρο και να παρακολουθείται είναι η συμπίεση του κινητήρα. αν έχεις καλή συμπίεση, είσαι μια χαρά.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #26
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    και αμα καποιος εχει τουρμπινες τι κανουμε?

  12. #27
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    δεν επηρεάζει κάπου. και εγώ τουρμπίνα έχω. απλά στα τούρμπο αυτοκίνητα τοποθετούν και μια λαδιέρα για να τροφοδοτεί τον κυλίνδρο με έξτρα λάδι έτσι ώστε να μην στεγνώνει.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #28
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    αντί για τούρμπο φασουλάδα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #29
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    κρουξ τι έκανες τελικά με τη μετατροπή ρε;
    Εγώ έκλεισα ραντεβού για τέλη Απρίλη (1369€)
    Πρόσφατα άνοιξαν και 2 πρατήρια με υγραέριο στις Σέρρες και καραβόλεψε \m/
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 25-03-2011 at 12:57.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  15. #30
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    18 Απριλίου έχω ραντεβού για εγκατάσταση στον Θεοδώρου πίσω από τα ΚΤΕΛ.
    1567€ βγαίνει το δικό μου.
    Last edited by Krux; 25-03-2011 at 17:24.
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. Μετατροπη avi σε dvd
    By Headphones in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2010, 04:03
  2. Μετατροπή σε mp3.
    By Chopped In Half in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2004, 07:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •