Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Μετατροπή σε υγραέριο

  1. #1
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default Μετατροπή σε υγραέριο

    Με αφορμή την κουβέντα στο θρεντ κι επειδή ο Κρουξ κι εγώ σκεφτόμαστε να κάνουμε το μεγάλο βήμα για να μη ξεπουλιόμαστε στις μπετζίνες κάνω τούτο το θρεντ.

    Πείτε τι ξέρετε, τι έχετε ακούσει κλπ
    Όσοι φοβούνται τις εκρήξεις (βλ. Νιούροσκρατς) να μείνουν μακρυά από το θρεντ
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Α εμενα μη μου τα λες~! 1+χρονο το σκεφτομαι λογω των πηγαινελα κιεχω βρει και τυπο στη βουλγαρια (τη βουλγαρικη) με τα μισα λεφτα απο αυτα που λετε.
    Αλλα λιγο πριν το μεγαλο βημα, καποιοι συγκεκριμενοι τυποι, με πεισανε για το αντιθετο βαζοντας την πιθανοτητα κινδυνου και ρισκου στο μυαλο και κολωσα λιγο (εως και πολυ).
    Θελω πολυ παντως και αν καποιος ξερει κατι παραπανω να πει.

  3. #3
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Για αρχή μιλάτε για υγραέριο και όχι για φυσικό αέριο. Καμία απολύτως σχέση, αλλάξτε τίτλο θρεντ, πονάνε ματάκια.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #4
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    λοιπόν μόλις γύρισα από το συνεργείο που κάνουν μετατροπές σε υγραέριο.
    το σύστημα που τοποθετούν είναι Ιταλικό και κατά τα λεγόμενα του μηχανικού, το πιο αξιόπιστο και ποιοτικό της αγοράς. η μετατροπή για το δικό μου αυτοκίνητο (Subaru Forester XT 2003) θα κοστίσει 1.700€ και αυτό γιατί χρειάζεται να γίνει περισσότερη δουλειά στον κινητήρα (αφαίρεση εισαγωγής, ιντερκούλερ, έξτρα δοχείο λαδιού κλπ κλπ) για την τοποθέτηση των μπεκ, που ανεβάζει το κόστος κατά 200-300€.
    η απόδοση του κινητήρα παραμένει ως έχει, έχει λιγότερες φθορές λόγω καθαρότερης καύσης του υγραερίου που δεν αφήνει υπολλείματα. το ίδιο ισχύει και για τον καταλύτη. επιμηκύνεται επίσης η ζωή τους αλλά και η συχνότητα των σέρβις επειδή δεν υπάρχουν επικαθίσεις άνθρακα στους κυλίνδρους, στα μπουζί όπως αραιότερες γίνονται και οι αλλαγές των λαδιών και των φίλτρων.
    ασφάλεια. το ντεπόζιτο του υγραερίου είναι μασίφ (βγαίνει από καλούπι, δεν έχει κολήσεις) κράμα σιδήρου-χαλυβα 3.5 χιλιοστών. είναι τεσταρισμένα για να αντέχουν σε απίστευτες πιέσεις χωρίς παραμορφώσεις και φθορές. το κύκλωμα του υγραερίου λειτουργεί με ηλεκτροβάνες (σαν την θέρμανση περίπου) και υποστηρίζεται βεβαίως από ένα εγκέφαλο ο οποίος παίρνει εντολές από τον κύριο εγκέφαλο του αυτοκινήτου για τον ψεκασμό και γενικότερά τον τρόπο λειτουργείας. ο συγκεκριμένος εγκέφαλος λειτουργεί μόνο με ρεύμα που παράγεται όταν η μηχανή είναι σε λειτουργία. σε περίπτωση ατυχήματος διακόπτεται κάθε παροχή και κλειδώνουν οι ηλεκτροβάνες. η τοποθέτηση επίσης του κυκλώματος γίνεται εξωτερικά της καμπίνας των επιβατών με σωλήνες υψηλής πιέσεως. σε περίπτωση διαρροής, ο εγκέφαλος εντοπίζει την απώλεια πιέσεως στο κύκλωμα και το κλείνει αυτόματα.
    πρακτικά πως δουλεύει. όταν ανάβεις το αυτοκίνητο (ο κινητήρας είναι κρύος) λειτουργεί με βενζίνη μέχρι να ανεβάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. με το που πιάσει την θερμοκρασία αυτή ο εγκέφαλος ανοίγει τις ηλεκτροβάνες και διακόπτει την παροχή βενζίνης. η εναλλαγή της παροχής μπορεί να γίνεται και on the fly από τον οδηγό. τοποθετείται ένα όργανο στο καντράν, που δείχνει την πληρότητα του ντεπόζιτου και έχει και ένα κουμπί με το οποίο γίνεται η αλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο και αντίστροφα.
    να αναφέρω επίσης οτι υπάρχουν 2 λύσεις για την τοποθέτηση του ντεπόζιτου υγραερίου. η μία είναι στον χώρο της ρεζέρβας (την οποία θα προτιμήσω εγώ) που στην περίπτωση μου μου δίνει ένα ρεζερβουάρ χωρητικότητας 65 λίτρων. η άλλη λύση είναι πίσω από τα πίσω καθίσματα, με την οποία κερδίζεις την ρεζέρβα αλλά χάνεις πορτ-μπαγκάζ και την δυνατότητα αναδίπλωσης των καθισμάτων.
    η τιμή πώλησης του υγραερίου κίνησης στην Θεσ/νίκη κυμαίνεται μεταξύ 0.65-0.70€ / λίτρο.
    αυτά.

    edit . να πω επίσης οτι δεν υπάρχει επιβάρυνση στο περιβάλλον λόγω σχεδόν μηδενικών ρύπων. επίσης μετά την τοποθέτηση του συστήματος, το αυτοκίνητο περνάει από ΚΤΕΟ όπου και βεβαιώνεται η καλή εγκατάσταση και λειτουργία του.
    Last edited by Krux; 30-11-2010 at 13:39.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    και πόσο καίει περίπου ένα μέσο αμάξι 1600 κυβικών?
    Rock or Nothing

  6. #6
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    θα υπολογίσεις την κατανάλωση υγραερίου κάτι λιγότερο από ένα λίτρο περισσότερο από την παρούσα κατανάλωση βενζίνης.
    δηλαδή αν καίς αυτή την στιγμή 8λίτρα / 100χλμ εκεί θα θέλεις κάτι λιγότερο από 9λίτρα / 100 χλμ.
    8 x 1.5 = 12€
    9 x 0.7 = 6.3€
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    οκ, θενκς
    Rock or Nothing

  8. #8
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    κιεχω βρει και τυπο στη βουλγαρια (τη βουλγαρικη) με τα μισα λεφτα απο αυτα που λετε.
    το χω κι εγώ υπόψιν μου αυτό αλλά μου είπε μηχανικός ότι για να το κυκλοφορήσεις στην Ελλάδα θες πιστοποίηση η οποία θα κοστίσει αρκετά και το συνολικό κόστος είναι σχεδόν ίδιο με το αν έκανες τη μετατροπή στην Ελλάδα. Μπορεί να έλεγε και παπάτζες αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι για το αντίθετο ας το πει.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #9
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Για αρχή μιλάτε για υγραέριο και όχι για φυσικό αέριο. Καμία απολύτως σχέση, αλλάξτε τίτλο θρεντ, πονάνε ματάκια.
    Μάλλον λες μαλακίες θείο, για δες εδώ για τι μιλάνε αυτοί:
    http://www.prometheusgas.gr/view.asp...1&ssid=&lang=2
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...2&pubid=277852
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  10. #10
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    λοιπόν παιδιά.
    φυσικό αέριο = μεθάνιο
    υγραέριο = προπάνιο

    η συζήτηση εδώ είναι για υγραέριο, μιάς και το υγραέριο έχει μεγαλύτερη απόδοση, παρόμοια της βενζίνης.
    το φυσικό αέριο επιτρεπόταν εδώ και πολύ καιρό. το υγραέριο είναι που επετράπει πρόσφατα με τον νόμο Λιάπη.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #11
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    και υγραεριο και φυσικο αεριο μπαινει στα αμαξια.
    τεσπα σωτο σε εχω πει, δεν ξερω που τα διαβασε η ποιος τα ειπε ετσι στον κρουξ (ο οποιος περιγραφει την διαδικασία αλλα για τις επιπτώσεις δεν βλέπω να λέει και τπτ) αλλα συμβατικοί βενζινοκινητήρες που κανουν το βημα γαμιουντε συντομα και αυτο δεν το λεει ο γκαραζιερης ουτε η εμπειρια αλλα η επιστήμη. μιλάμε για θερμικους συντελεστές που αλλαζουν αναλογα το καυσιμο και μια μηχανη που δουλευει με βενζινη (η πετρελαιο) κατά την καυση θα φθαρει αναλογως. μπορεί να φαινεται στα χαρτια πως αποδιδει αλλα ο θαλαμος καυσης (και τα εκλεγμενα βάση του καυσίμου εξαρτηματα, από πιστόνια, μέχρι κυλινδρους, βαλβιδες, ΚΕΦΑΛΗ) δεν μπαίνουν έτσι τυχαία. δηλαδή αν δεν δειτε αριθμους πείθεστε επειδή σας το λένε; επειδή το συζητάμε συχνα στα μεκ με καθηγητες, εχω φτασει στο συμπέρασμα πως τα συνεργεια θέλουν να βγαλουν χρηματα και θα μετατρεψουν τα παντα αρα πηγαινουμε στο τι απαιτήσεις εχετε εσεις από τους κινητήρες σας. και αντε πες τα περισσοτερα τα αλλαζετε αν σας χαλασουν, οι φθορές κατά την εξαγωγή των καυσαερίων που ειναι και συνηθέστερες γαμανε την κεφαλή σας (μια χαρακία 1mm μεταξύ σπινθηριστή και βαλίδας και καθισταται αχρηστη) την οποια επέλεξε ο κατασκευαστής για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ καυσιμο και εκει δεν παίζουν επισκευές ε, αλλαγμα όλη. αλχημείες κτλ μονο αν νιώθετε τυχεροί οπότε εγώ δεν το σκεφτομαι καν.
    Last edited by Marillion; 30-11-2010 at 14:52.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  12. #12
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    κοίτα δεν διάβασα κανένα paper, ούτε πέρασα πρώτα μια βόλτα από το πολυτεχνείο για να μου πουν οι επιστήμονες την άποψη τους για το θέμα. επισκέφτηκα ένα συνεργείο που κάνει τέτοιου είδους τροποποιήσεις και δίνει και γραπτές εγγυήσεις καλής λειτουργείας, εγκατάστασης κλπ κλπ και αυτά που συζήτησα εμένα με πείθουν να προχωρήσω στην εγκατάσταση.
    με πείθει επίσης το 1 εκατομμύριο αυτοκίνητα με το συγκεκριμένο σύστημα που κυκλοφορούν στην Ιταλία άλλα τόσα στην Γερμανία, λίγο λιγότερα στην Σουηδία και γενικά σε χώρες που ξέρουν λίγο καλύτερα από εμάς το τι σημαίνει κινητήρας και αυτοκίνητο.
    τώρα εσύ λες οτι θα σου χαράξει κεφαλή. οκ σεβαστό. θα δω πως θα πάει το αυτοκίνητο και θα σε κρατάω ενήμερο. μέχρι τότε θα καίω τα μισά btw.

    edit .
    Quote Originally Posted by Krux View Post
    η απόδοση του κινητήρα παραμένει ως έχει, έχει λιγότερες φθορές λόγω καθαρότερης καύσης του υγραερίου που δεν αφήνει υπολλείματα. το ίδιο ισχύει και για τον καταλύτη. επιμηκύνεται επίσης η ζωή τους αλλά και η συχνότητα των σέρβις επειδή δεν υπάρχουν επικαθίσεις άνθρακα στους κυλίνδρους, στα μπουζί όπως αραιότερες γίνονται και οι αλλαγές των λαδιών και των φίλτρων.
    μαρίλιον απάντησε λίγο σε αυτό αν θέλεις.

    edit 2.
    επίσης για το δικό μου αυτοκίνητο με πείθει ακόμη περισσότερο και η κίνηση της αντιπροσωπείας της Subaru να δίνει το καινούριο Forester (με το οποίο φοράμε τον ίδιο κινητήρα) με εγκατάσταση LPG.
    Last edited by Krux; 30-11-2010 at 15:19.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #13
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Υγραέριο χρησιμοποιεί όλο το σόι στην πολωνία και είναι πολύ ικανοποιημένοι. Ισχυρίζονται πως οι κίνδυνοι δεν είναι μεγαλύτεροι απ'αυτούς που διατρέχεις οδηγώντας βενζινοκίνητο.

    εντιτ: btw το μισό σόι απασχολείται σε σχολή οδηγών.
    Last edited by Drumsick; 30-11-2010 at 16:43.

  14. #14
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    wx. de takserw afta. dwste tsouvalia info parakalw.

  15. #15
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Κρουξ ρώτησες ή σου είπαν μήπως τι βάρος έχει η δεξαμενή για το καύσιμο; Άδεια εννοείται...
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Similar Threads

  1. Μετατροπη avi σε dvd
    By Headphones in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2010, 03:03
  2. Μετατροπή σε mp3.
    By Chopped In Half in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2004, 06:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •