Page 23 of 32 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast
Results 331 to 345 of 475

Thread: αφισες φαση.

  1. #331
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το να υποστηρίζεις ένα κάποιο δημοψήφισμα είναι πολιτική θέση ενάντια στο μνημόνιο; Ο ΓΑΠ ήταν αντιμνημονιακός δηλαδή;

    Στη φάση αυτή σου είπα απλώς ότι η σημαντικότητα ένος θέματος δεν ακυρώνει αυτή ενός άλλου (sic), οι αγανακτισμένοι γούσταραν να ακυρώσουν τα μνημόνια και γι' αυτό μαζεύτηκαν 1 μύριο κόσμος σε όλη την ελλάδα. Δηλαδη δεν καταλαβαινω σε τι εξυπηρετει να πεις "εδω ρε κλείνουν τα τορρεντάδικα και δε μπορώ να κατεβάζω σειρές, τα μνημόνια και η παγκόσμια καπιταλιστική κρίση σε νοιάξανε;;"

  2. #332
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Εγω παντως ποστ μεχρι στιγμης που να θεωρειται απαντηση δεν ειδα, δεν χρειαζεται να ξαναπαραθεσω αυτα που λεω λιγα ποστς πιο πανω.

    Το μονο που ειδα ειναι εικονες απο λαοθαλασσα συν οτι να ναι αναφορες σε τορρεντοπειρατες...

    Μεχρι να απαντησεις σοβαρα, κανω μια τελευταια προσπαθεια.

    Καταρχην και τελος με τους πειρατες, αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ της αμεσοδημοκρατιας που προτεινουν για τη ληψη αποφασεων,συμπεριλαμβανομενων του μνημονιου,με την προταση δημοψηφισματος του παπανδρεου,τρεχα γυρευε.

    Συνεχιζω λοιπον και σε ρωταω απο τα μυρια των αγανακτισμενων,παρε 10 τυχαιους, τι πιστευουν πχ για την αυτονομια και την αυτοδιαχειριση της παραγωγης? Στην καλυτερη ενα "καλη φαση" αν τους εξηγησεις πανω κατω τι παιζει.
    Πως συμπεριφερονται στο ευρυτερο κοινωνικο τους περιβαλλον?


    Μιλαμε για τον ιδιο 'αγανακτισμενο' λαο ? Και πουλας παραμυθια στον εαυτο σου για αυθορμητη λαικη εξεγερση? Αυθορμητη λαικη εξεγερση φιλε μου μπορω να δεχτω οτι ηταν ο δεκεμβρης του '08 πχ ( δεν ειναι στο θεμα μας προφανως να το συζητησουμε αυτο,you get my point.

    Οι αγανακτισμενοι "απαιτουσαν" να μην μπουμε στο μνημονιο/να μην μειωθουν οι μισθοι κλπ.Πρωτα απο ολα το "απαιτω" μεταφραζεται σε "εκλιπαρω 'μαχητικα'" και οχι μονο για τους αγανακτισμενους.Ειναι η φαση της θυματοποιησης.Δευτερον εντος ή εκτος μνημονιου παρτε το χαμπαρι πουτσα θα φαμε.Πουτσα πρωτιστως οικονομικα, κατι το οποιο κανει ακομα πιο σκατα τις κοινωνικες σχεσεις και τις ανθρωπινες συμπεριφορες.Οι αγανακτισμενοι λαικορατσιστες και σεξιστες,οι αγανακτισμενοι πρωην μασα-ρουσφτετι-πασοκονδ,and the list goes on

    Αν εσυ πιστευεις οτι θα στειλουμε στο διαολο το μνημονιο και θα ζουμε οπως το 2005 πχ ,τρεχα γυρευε.Που στην τελικη ακομα και τοτε αρκετος 'λαος' πουτσα ετρωγε, απλα τοτε δεν επαιζε κλιμα αγανακτησης

    Κλεινοντας και οχι μονο για τους αγανακτισμενους

    Περιμενετε μια επανασταση? Ας ειναι.Η δικια μου ξεκινησε εδω και πολυ καιρο!
    Οταν θα εισαστε ετοιμοι,δεν με πειραζει να προχωρησω για λιγο μαζι σας.Οταν ομως σταματησετε ,εγω θα συνεχισω στον τρελλο και θριαμβευτικο δρομο προς την μεγαλη και υψιστη κατακτηση του τιποτα ...
    PENZO NABATORE

    Η εξεγερση ειναι ατομοκεντρικο ζητημα.
    Last edited by VidnaObmana; 16-05-2012 at 11:01.
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #333

  4. #334
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    απο τον σχολιασμο στα καθε σαιτ που πρεσβευουν τον ακρατο χαπακισμο στα φορουμ οπου θα την πουμε στους μπαγλαμαδες που δεν ΞΕΡΟΥΝ για τα ναρκωτικα οσα εγω εχω μαθει στην τριετη θητεια μου ως χασικλας και κυβερνοναυτης στο wikipedia...

    well done να στο πω και στα χωριανα σου μικρε υποκυβισκε (δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια λεξις αλλα με εκατσε καλα...σκαστε)
    την επομενη φορα που θα ΠΕΙΝΑΣΩ κοιτα να κανεις ενα ακομα θρεντ για την ελευθερια να την μπινει ο καθε μπινες ελευθερα
    σκατοπραμα σε περιπτωση που δεν το εχεις παρει χαμπαρι το ενα γραμμαριο κοκας σου ταιζει την οικογενεια μου για μια βδομαδα

  5. #335
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Μπραβο φιλε μου τοσα εχεις καταλαβει για μενα το σκατοπραμα

    Δεν προκειται να μπω στην απολογητικη θεση του να εξηγησω γιατι τιποτα απο οσα γραφεις δεν εχουν απολυτως καμμια επαφη με το τι γινεται πραγματικα

    Κριμα ειλικρινα ...
    Let The Freak Flag Fly!

  6. #336
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    PENZO NABATORE
    σιγα μην ειναι και τα κανονια του ναβαρονε. Renzo Novatore λεγοταν ο ανθρωπος.
    this is radio freedom.

  7. #337
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    PENZO NABATORE
    σιγα μην ειναι και τα κανονια του ναβαρονε. Renzo Novatore λεγοταν ο ανθρωπος.
    ΡΕΝΖΟ ΝOΒΑΤΟΡΕ ηθελα να γραψω
    Let The Freak Flag Fly!

  8. #338
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    βρε βίντνα νομίζω και οι κομμουνισταί τα ίδια πράγματα που γράφεις εσύ πιστευουν σχετικά με τα πιο συγκεκριμένα πολιτικά χαρακτηριστικά που φαινομενικά δεν έχουν οι αγανακτισμένοι. απλά σέβονται τον λαικό χαρακτήρα που έχουν τέτοιες κινήσεις και δείχνουν πως ο απλός λαος έχει την δύναμη να αντισταθεί χωρις να κάθεται να κάνει ανάλυση στους μαρξ, smith και νοβατόρε.
    το μήνυμα που θέλουν να σου περάσουν είναι πως δεν πρέπει να υποτιμάς την δυναμική τέτοιων κινημάτων γιατί σε βγάζει κατευθείαν εκτός πραγματικότητας και σε περιθωριοποιεί περεταίρω.

    μπορείς να έχεις τις όποιες ιστορικές σου ενστάσεις αλλά νομίζω πως η μόνη ρεαλιστική επιλογή για ελευθεριακού τύπου αλλαγές στις βασικές δομές της κοινωνίας μας, πρέπει να είναι ένας δρόμος που συμπεριλαμβάνει τουλάχιστον το 90% του κόσμου έτσι;

    dythor πλιζ μην γράψεις για κρατισμούς και κόκκινες δικτατορίες και τέτοια, τα ξέρω και δεν ειμαι κομμουνιστης


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #339
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Καταρχην και τελος με τους πειρατες, αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ της αμεσοδημοκρατιας που προτεινουν για τη ληψη αποφασεων,συμπεριλαμβανομενων του μνημονιου,με την προταση δημοψηφισματος του παπανδρεου,τρεχα γυρευε.
    Δεν είπα ποτέ ότι οι πειρατές δεν είναι αμεσοδημοκράτες (λολ), είπα ότι δεν είναι ενάντια στο μνημόνιο. Μου είπες ότι λασπολογώ (sic) που το λέω αυτό γιατί ζητάνε δημοψήφισμα. Σου είπα ότι το να ζητάς δημοψήφισμα για κάτι δε σημαίνει ότι είσαι ενάντια σε κάτι, θα μπορούσαν πχ κάποιοι να είναι και υπερ του μνημονίου. Μου απάντησες ότι είναι αμεσοδημοκράτες.

    Αυτός δεν είναι ένας πολύ στοιχειώδης ειρμός σκέψης; Γιατί δε μπορείς να τον παρακολουθήσεις;

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Συνεχιζω λοιπον και σε ρωταω απο τα μυρια των αγανακτισμενων,παρε 10 τυχαιους, τι πιστευουν πχ για την αυτονομια και την αυτοδιαχειριση της παραγωγης? Στην καλυτερη ενα "καλη φαση" αν τους εξηγησεις πανω κατω τι παιζει.
    Πως συμπεριφερονται στο ευρυτερο κοινωνικο τους περιβαλλον?
    Δεν γνωρίζω τι πιστεύουν για την «αυτονομία και την αυτοδιαχείριση της παραγωγής», εδώ που τα λέμε ούτε εσύ γνωρίζω τι πιστεύεις. Όπως και δεν γνωρίζω πόσο διαφορετικά υπονοείς ότι «συμπεριφέρεσαι στο ευρύτερο κοινωνικό σου περιβάλλον». Εννοείς για τότε που ήσουν ενάντια στις καταλήψεις γιατί ήθελες να πάρεις πτυχίο και να φύγεις στο εξωτερικό;


    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Μιλαμε για τον ιδιο 'αγανακτισμενο' λαο ? Και πουλας παραμυθια στον εαυτο σου για αυθορμητη λαικη εξεγερση? Αυθορμητη λαικη εξεγερση φιλε μου μπορω να δεχτω οτι ηταν ο δεκεμβρης του '08 πχ ( δεν ειναι στο θεμα μας προφανως να το συζητησουμε αυτο,you get my point.
    «Αυθόρμητη λαϊκή ΔΡΑΣΗ» έγραψα, σε ένα ποστ στο οποίο πιστεύω όλοι εδώ μέσα (εκτός απο σένα) κατάλαβαν ότι κάνω χιούμορ με τους συριζαίους που καλούν στα κρυφά στην κουμουνδούρου για να βουτήξουν ψωμάκι και στους αγανακτίστας. Είναι τόσο προφανές που δεν χρειάζεται καν να γνωρίζει κάποιος που ανήκω ιδεολογικά και το ότι στην πραγματικότητα δεν με καλύπτει ούτε ο κωλοδεκέμβρης ούτε οι «πλατείες», έτσι αόριστα.

    Παρ' όλα αυτά ισχύουν και οι τρείς λέξεις. Αυθόρμητη γιατί δεν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος φορέας που να την οργάνωσε. Λαϊκή γιατί ακριβώς όπως στο #occupy ή όπως στην πλατεία Ταχρίρ ή όπως στην Ισπανία, αυτού του τύπου οι κινητοποιήσεις του 2011 είχαν μια βαθειά λαϊκή διάχυση. Δράση και όχι εξέγερση φαντάζομαι ότι είναι κάτι που ακόμα κι εσύ μπορείς να κατανοήσεις.

  10. #340
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Marillion,

    Spoiler
    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    βρε βίντνα νομίζω και οι κομμουνισταί τα ίδια πράγματα που γράφεις εσύ πιστευουν σχετικά με τα πιο συγκεκριμένα πολιτικά χαρακτηριστικά που φαινομενικά δεν έχουν οι αγανακτισμένοι. απλά σέβονται τον λαικό χαρακτήρα που έχουν τέτοιες κινήσεις και δείχνουν πως ο απλός λαος έχει την δύναμη να αντισταθεί χωρις να κάθεται να κάνει ανάλυση στους μαρξ, smith και νοβατόρε.
    το μήνυμα που θέλουν να σου περάσουν είναι πως δεν πρέπει να υποτιμάς την δυναμική τέτοιων κινημάτων γιατί σε βγάζει κατευθείαν εκτός πραγματικότητας και σε περιθωριοποιεί περεταίρω.

    μπορείς να έχεις τις όποιες ιστορικές σου ενστάσεις αλλά νομίζω πως η μόνη ρεαλιστική επιλογή για ελευθεριακού τύπου αλλαγές στις βασικές δομές της κοινωνίας μας, πρέπει να είναι ένας δρόμος που συμπεριλαμβάνει τουλάχιστον το 90% του κόσμου έτσι;

    dythor πλιζ μην γράψεις για κρατισμούς και κόκκινες δικτατορίες και τέτοια, τα ξέρω και δεν ειμαι κομμουνιστης


    Μακαρι ο εχθρος να ηταν ενα 5%-10%. Αλλα, περα απο καποιους προφανεις στοχους-εχθρους με τους οποιους σιγουρα θα ερθεις σε συγκρουση αν κυνηγησεις μια ουσιαστικη αλλαγη,το πιο δυσκολο ειναι το θεμα των κοινωνικων σχεσεων και κοινωνικων ρολων που διεπουν αυτο που λεμε κοινωνια. Για να στο θεσω αλλιως, δεν μου αρκει καποια θολη ομοιοτητα αποψεων με καποιον στο ταξικο για να τον θεωρησω "συνοδοιπορο" ή να συντονισω τη δραση μου μαζι του.

    Οσο για τον πολιτικο χαρακτηρα που λες, δεν ειμαι υπερ του ακαδημαισμου και θεωρω δεν χρειαζεται καν να γινουν τετοιου τυπου αναλυσεις που αναφερεις καπως ελαφρως ειρωνικα αν δεν κανω λαθος. Στο θεμα περι ΧΑ αναφερεις οτι ειναι θεμα παιδειας. Καπως ετσι το εννοω και εγω, αλλα διευκρινιζω και γω πως δεν εννοω την μορφωση που παρεχεται απο το εκπαιδευτικο συστημα ή γενικοτερα αυτο που συχνα νοειται ως μορφωση, εγω σημαντικα θεωρω την ενσυναισθηση,τη σφαιρικη αντιληψη,την ισχυρη αυτοκριτικη και κατ'επεκταση και αυτογνωσια,την θεληση για αυτοβελτιωση και εξελιξη κλπ... Θεωρω πως απο τη στιγμη που ενα ατομο ειναι σε τετοιες διαδικασιες αναγκαστικα θα ερθει σε συγκρουση με θεσμους. E,τωρα, αν βρεθουν και αλλες ατομικοτητες που βρισκονται σε τετοια διαδικασια και συγχρονιστουν,θα μπορουν να δρασουν και απο κοινου.

    Επομενως οσα περι 'λαου' , 'λαικου χαρακτηρα' κλπ εγω τα ακουω βερεσε και θεωρω μεγαλη φολα οποιαδηποτε διαλεκτικη περι "λαου".

    Η φαση με την αριστερα και τους αγανακτισμενους ειναι καπως το αντιστροφο, χαιρονται που βγαινει μαζικα ο κοσμος στις πλατειες εχοντας την κατ'εμενα αφελεια οτι θα μπορεσουν να τον πολιτικοποιησουν και να 'στρεψουν/κατευθυνουν την οργη του εκει που πρεπει'. Το ακομα πιο αφελες ειναι αυτα που ακουγονται του στυλ "εεε να μωρε ΜΕΤΑ την επανασταση/αγωνα/ρηξη/ανατροπη θα ναι τετοιες οι συνθηκες που ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ"

    Τουλαχιστον ορισμενοι αν και οχι ολοι αναρχικοι,και ας κατηγορουνται για "ελιτισμο", το χουν παρει χαμπαρι αυτο και ειναι πιο εκλεκτικοι και κριτικοι απεναντι σε τετοια πλατειακα κινηματα.

    @ ikonoklast

    Το δημοψιφησμα προφανως δεν σημαινει ουτε υπερ ουτε κατα του μνημονιου, σημαινει οτι αποφασιζουν ολοι (με οτι μειονεκτηματα μπορει να χει αυτο) αλλα εχουν ολοι και την ευθυνη για την οποια αποφαση.

    Η λασπολογια πηγαινε και στο οτι ενω ξερεις οτι οι πειρατες δεν περιοριζονται μονο στα copyright και τα σωπα-πιπα,το παρουσιαζεις ετσι. Ειλικρινα τραγικο.Κατα καποιον τροπο ειναι αντιστοιχο με τη ρητορια της "χαμενης ψηφου".

    Όπως και δεν γνωρίζω πόσο διαφορετικά υπονοείς ότι «συμπεριφέρεσαι στο ευρύτερο κοινωνικό σου περιβάλλον». Εννοείς για τότε που ήσουν ενάντια στις καταλήψεις γιατί ήθελες να πάρεις πτυχίο και να φύγεις στο εξωτερικό;
    Ημουν τοσο 'εναντια' στις καταληψεις που σ'ολες τις συνελευσεις που χαν γινει ειχα ψηφισει υπερ τους. ΜΜμ. Παρολα αυτα το σχολιο εκτος απο εμπαθες ειναι και ακυρο. Υπονοεις οτι εγω ειμαι ο παρτακιας ενω "εσεις" οι αλτρουιστες που αγωνιζεστε για τους μελλοντικους φοιτητες. Δευτερον,ακομα θελω να παρω πτυχιο και να φυγω εξωτερικο γιατι πολυ απλα ειμαστε πολυτεκνη οικογενεια οπου δεν δουλευει κανεις απο τα παιδια και οι μισθοι των δικων μου ειναι πετσοκομμενοι.Βλεπεις δεν ειμαι πλουσιος κοκακκιας που δινει μισο μηνιατικο τη μερα σε σκονη, οπως εφαγε φλασια ο 00i00 οτι ειμαι.

    Παρ' όλα αυτά ισχύουν και οι τρείς λέξεις. Αυθόρμητη γιατί δεν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος φορέας που να την οργάνωσε. Λαϊκή γιατί ακριβώς όπως στο #occupy ή όπως στην πλατεία Ταχρίρ ή όπως στην Ισπανία, αυτού του τύπου οι κινητοποιήσεις του 2011 είχαν μια βαθειά λαϊκή διάχυση. Δράση και όχι εξέγερση φαντάζομαι ότι είναι κάτι που ακόμα κι εσύ μπορείς να κατανοήσεις.
    Να την χυσω και την "λαικη διαχυση" και τετοια "δραση".

    Τελος επειδη θελω να απαντησω και στον 00i00

    Καταρχην σιγουρα δεν ειμαι στη δεινη θεση που εισαι εσυ, αλλα ποτε και πως εδειξε εγω ασεβεια προς αυτη τη θεση σου ή εγινα προκλητικος? Επειδη ποσταρα το event του legalize it ? Δεν το ποσταρα καν για το "δικαιωμα μου να την πινω" αλλα ως μουσικο ιβεντ οπως ποσταρονται διαφορα αλλα.

    Δευτερον, κοκες δεν πινω και δεν επινα ποτε.

    Δεν καταλαβαινω την τοση εχθρικοτητα που βγαζει αυτο το ποστ, οι παρελθοντικες μας διαφωνιες δεν το δικαιολογουν,ουτε καν.
    Περα του οτι δεν πινω κοκες, και οτι τα οικονομικα μου ειναι αρκετα στενα, εσυ αναφερεις ως προκλητικο το οτι με τα υποθετικα λεφτα που δινω εγω στο υποθετικο γραμμαριο κοκας εσεις τη βγαζετε μια βδομαδα. Περαν του ανυποστατου, πολλοι τα ιδια λεφτα τα οποια εσυ χαλας σε μια βδομαδα τα δινουν πχ σε δισκους ή σε αεροπορικα εισιτιηρια,ή σε συναυλιες κλπ. Απο οποια σκοπια και να το δω, αυτο που ποσταρες ηταν αναιτια εχθρικο και ακυρο οσο δεν παει

    Σε ρωτω λοιπον τι γαμημενο προβλημα εχεις με την παρτη μου? Δεν ειναι η πρωτη αναιτια επιθεση που ριχνεις αλλα αυτη παραηταν.
    Last edited by VidnaObmana; 17-05-2012 at 18:06.
    Let The Freak Flag Fly!

  11. #341
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Κάν'τα και σε αφίσα όλα αυτά για να επιστρέψουμε ontopic επιτέλους

  12. #342
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    παραπλανητικο νικνεημ. αντι-τζερτζελικος ο κυριος.
    this is radio freedom.

  13. #343
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Δεν νομίζω οτι μπορώ να κάνω quote by quote response. Αν νομίζεις οτι ξεχνάω κάτι διόρθωσε με.

    Λυπάμαι αλλά βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το 5-10% είναι απολύτως ρεαλιστικό ποσοστό (μη σου πω πως θα πρεπε να γράψω ακόμη μικρότερο δηλάδη) και όλα τα υπόλοιπα είναι παπατζιλίκια για να δημιουργείς τεχνητούς εχθρούς. Το προβλημα ξεκινάει στο αλφα και στο ωμέγα κάθε κοινωνίας, την ύπαρξη παιδείας και την δυνατότητα χειραγώγησης της. Το 5-10% λοιπόν είναι αυτό που έχει άμεση σχέση αλλά και άμεσα συμφέροντα με την χειραγώγηση και τελικώς την αποβλάκωση μεγάλου μέρους του λαού (εύχομαι να μην σε ενοχλεί και εδώ η λέξη). Και δεν μένει εκεί. Δημιουργεί τις συνθήκες και στην συνέχεια εδραιώνει κάθε μορφής καπιταλιστική ιεράρχηση που έχει ως αποτέλεσμα και την προσπάθεια ανέλιξης της μέσης αστικής τάξης σε κάτι καλύτερο αλλά και την προοπτική του να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Η παιδεία που διδάσκεται τώρα, φτιαχτηκε απ'τους λίγους για τους πολλούς. Πρέπει να εκδημοκρατιστεί. Η διαφορα μας βρίσκεται στο γεγονός πως εγώ πιστευω στον μέσο άνθρωπο. Πιστευω πως αν δοθούν κίνητρα και κινηθεί το κράτος σε πιο ελευθεριακούς δρόμους, θα ζυμωθούν αντιλήψεις και θα προκύψουν αυτά τα χαρακτηριστικά που επιθυμείς και επιθυμούν οι περισσότεροι θαρρώ. Μόνο που δεν πιστεύω οτι ξυπνάνε μια μέρα που περπατάς στον δρόμο. Πρέπει να έχεις ερεθίσματα.
    Και η διαδήλωση ενός λαού που θέλει απλώς να βελτιώσει το βιοτικό του επίπεδο είναι ένα βήμα εμπρός.

    Και πρόσεξε τώρα αυτό που θα γράψω γιατί το παρεξήγησες :
    Δεν είπα να θεωρήσεις συντροφο έναν αγανακτισμένο, είπα να μην τον υποτιμήσεις όπως σαφέστατα κάνεις.

    Βλέπεις μιλάς για ελιτισμό σε αναρχικούς κύκλους σαν να είναι κάτι ξένο όταν πρώτος πρώτος το βγάζεις ξεκάθαρα στο κείμενο σου. Αντιμετωπίζεις μια λαοθάλασσα με τον ίδιο τρόπο που την αντιμετωπίζει η πολιτική ελίτ. Μια άμορφη, άμυαλη μάζα ανίκανη να επιλέξει μόνη της αφού στερείται βασικών ψυχικών ικανοτήτων. Φοβάσαι με την σειρά σου την δημοκρατία επειδή δεν μπορεί να εκπροσωπηθεί από άτομα που δεν κατέχουν χαρακτηριστικά όπως αυτοκριτική, σφαιρική αντίληψη κτλ. Eίναι τρομακτικό αλλά κάπως έτσι ξεκινούν όλες οι δικτατορίες. Κάπως έτσι ξεκινούν οι εθνοκαθάρσεις και οι γενοκτονίες στην ιστορία. Θα πεις πως λέω παπαριές αλλά σκέψου το λίγο με ειλικρίνεια και θα καταλάβεις την σημασία αυτου που σου λέω. Μπορείς να φέρεις στο μυαλό σου ακόμη και την Ισπανική επανάσταση για να δεις το πόσο διαχρονική αλήθεια εκφράζω για να το πάμε σε γεγονότα που φαντάζομαι βρίσκονται πιο κοντά στην κοσμοθεωρία σου.

    Δεν θέλω να ασχοληθώ περεταίρω με το τι λένε οι αριστεροί και τι ατζέντα μπορεί να κρύβουν. Δεν ειμαι γραμμένος πουθενά και δεν έχω δηλώσει ποτέ μου τίποτα οπότε δεν θα πάρω μέρος γενικά σε έναν μινι-πολεμο ιδεών. Συμφωνώ στην προκειμένη περίπτωση με αυτούς μη γνωρίζοντας αν το κάνουν για πολιτικές σκοπιμότητες.
    Last edited by Marillion; 17-05-2012 at 23:25.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #344
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Ουτε εγω ειμαι γραμμενος καπου και δεν με καταλαβες, δεν μιλησα καν για πολιτικη σκοπιμοτητα της αριστερας εδω,δεν μιλησα γιαυτο το θεμα,μιλησα για την αφελεια και μονο εδω.

    Αναγνωριζω οτι αυτα που λεω φερνουν σε ελιτισμο και εχουν επαρση και το σχολιο περι ελιτισμου αν το ξαναδιαβασεις δεν το γραψα επικριτικα προς τους αναρχικους

    Εσυ ριχνεις το φταιξιμο για τη βλακεια του μεσου ανθρωπου εξολοκληρου στους "απο πανω" που σκοπιμα των κρατανε αποβλακωμενο και στην χειραγωγηση του. Παλι αυτο μου φερνει στη λογικη της θυματοποιησης.It takes two to tango,που λενε.

    Μόνο που δεν πιστεύω οτι ξυπνάνε μια μέρα που περπατάς στον δρόμο. Πρέπει να έχεις ερεθίσματα.
    Προφανως και πρεπει να υπαρχουν ερεθισματα, μα τα ερεθισματα υπαρχουν ηδη.
    Και εγω πιστευα πολυ στον μεσο ανθρωπο,αλλα πλεον πιστευω αρκετα λιγοτερο απο οτι πριν καποια χρονια.Δεν εγραψα πουθενα οτι φοβαμαι τη δημοκρατια παντως και οτι προτιμω χουντα πεφωτισμενων.

    Εσυ θεωρεις οτι εχθροι ειναι ενα 5% (ποιοι,πιο αναλυτικα?) και οτι επινοω τεχνητους εχθρους,εγω θεωρω οτι υπαρχουν μεν καποιοι προφανεις εχθροι/στοχοι αλλα τα παντα ξεκινανε απο το ατομο και την αλληλεπιδραση του με τους γυρω του.
    Last edited by VidnaObmana; 17-05-2012 at 22:41.
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #345
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Ουτε εγω ειμαι γραμμενος καπου και δεν με καταλαβες, δεν μιλησα καν για πολιτικη σκοπιμοτητα της αριστερας εδω,δεν μιλησα γιαυτο το θεμα,μιλησα για την αφελεια και μονο εδω.



    Αναγνωριζω οτι αυτα που λεω φερνουν σε ελιτισμο και εχουν επαρση και το σχολιο περι ελιτισμου αν το ξαναδιαβασεις δεν το γραψα επικριτικα προς τους αναρχικους

    Εσυ ριχνεις το φταιξιμο για τη βλακεια του μεσου ανθρωπου εξολοκληρου στους "απο πανω" που σκοπιμα των κρατανε αποβλακωμενο και στην χειραγωγηση του. Παλι αυτο μου φερνει στη λογικη της θυματοποιησης.It takes two to tango,που λενε.

    Μόνο που δεν πιστεύω οτι ξυπνάνε μια μέρα που περπατάς στον δρόμο. Πρέπει να έχεις ερεθίσματα.
    Προφανως και πρεπει να υπαρχουν ερεθισματα, μα τα ερεθισματα υπαρχουν ηδη.
    Και εγω πιστευα πολυ στον μεσο ανθρωπο,αλλα πλεον πιστευω αρκετα λιγοτερο απο οτι πριν καποια χρονια.Δεν εγραψα πουθενα οτι φοβαμαι τη δημοκρατια παντως και οτι προτιμω χουντα πεφωτισμενων.

    Εσυ θεωρεις οτι εχθροι ειναι ενα 5% (ποιοι,πιο αναλυτικα?) και οτι επινοω τεχνητους εχθρους,εγω θεωρω οτι υπαρχουν μεν καποιοι προφανεις εχθροι/στοχοι αλλα τα παντα ξεκινανε απο το ατομο και την αλληλεπιδραση του με τους γυρω του.
    oχι δεν μπορώ να ριξω ολο το φταιξιμο στους αποπανω οπως λες. αλλά δεν απομονώνω τους αποκατω διότι παγκοσμίως οι συνθήκες κάτω απ'τις οποίες θα πρέπει να έρθει οποιαδήποτε πνευματική απελευθέρωση ειναι καταπιεστικές και μου φαίνεται περίεργο που κάθομαι και το εξηγώ.

    μια απλή αναλογία :

    πάνω από εναμιση δισ. ανθρωπων γεννιέται και προσπαθεί να επιβιώσει σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας. υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με λιγότερο από 1 δολλάριο την ημέρα και το χειρότερο είναι πως έχουν μάθει να ζουν έτσι. εξεγερτικές ενέργεις (αν υπάρχουν) = άμεση κατάπνιξη με βίαια μέσα.

    στην δυτική κοινωνία τα νούμερα αλλάζουν αλλά οι κοινωνικές μεταβλητές παραμένουν σταθερές. καπιταλιστικές ονειρώξεις κοινωνικής καταξίωσης, ανταγωνιστικός άνθρωπος, ψευδαισθήσεις δημοκρατίας, διεφθαρμένα μμε, διεφθαρμένοι πολιτικοι, χειραγωγημένη παιδεία και Δικαιοσύνη είναι το norm. το βιοτικό επίπεδο πέφτει, ατιμωρησία πολιτικού συστήματος, κέρδη σε ανώτερα κοινωνικά στρώματα. εξεγερτικές ενέργειες (αν υπάρχουν) = άμεση κατάπνιξη με βίαια μέσα

    ε αντε πες δουλευουν και οι μεγαλοδημοσιογράφοι λίγο παραπάνω ας μην χαλάσουμε τις καρδιές μας

    το αν κάποιοι έχουν περισσότερα ή λιγότερα ερεθίσματα για να αντιληφθούν κάτι παραπάνω μπορεί να είναι απολύτως τυχαίο γεγονός. το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνεις, οι κοινωνικές σχέσεις που θα αναπτύξεις κτλ. εκτός βέβαια αν πιστευεις πως όποιος αποκτά μια βαθύτερη κατανόηση των πραγμάτων έχει ανώτερο γενετικό κώδικά ή κάτι άλλο κουλό ξέρωγω.

    οπότε συνοπτικά δεν αθωώνω κανένα. κατανοώ (τρίτη φορά που χρησιμοποιώ την λέξη, είναι σημαντικό) απολύτως ομως την λαική αντίδραση των απλών ανθρώπων και δεν πρόκειται να υποβαθμίσω μια τόσο αξιέπαινη και ενστικτώδης ενέργεια. ο άνθρωπος μάχεται πάντα για κάτι καλύτερο ακόμα και αν δεν μπορεί να κατανοήσει πλήρως ποιο είναι αυτό. αυτά τα πράγματα ειναι φιλελευθερισμός α' δημοτικού.

    οι εχθροί ειναι κυρίως συστημικοί(τι με βάζεις να σου λέω τώρα βρε βιντνα). κάθε κοινωνικός λειτουργός που χρηματίζεται, κάθε συνδικαλιστής που παύει να βάζει μπροστα τα συμφέροντα των εργαζομένων του κλαδου του, κάθε πολιτικός δίχως καλές προθέσεις (το μονο πράγμα που μπορεί να θεωρηθεί καλό όπως ειπε ο Καντ) για τα κοινά, κάθε κρατικός υπάλληλος που κάνει τα στραβά μάτια σε μια παρανομία κάποιου κεφαλαιοκράτη κτλ. πολλές περιπτώσεις απ'τις παραπάνω θα εξαλειφθούν σε έναν σταδιακό εκδημοκρατισμό της κοινωνίας μας. κράτος πρόνοιας λέγεται και είναι το πραγματικά ρεαλιστικό μεταβατικό στάδιο για κάτι καλύτερο.

    αν πιστευεις πως μιλάμε για ποσοστό άνω του 5-10% πραγματικών εχθρών ε τότε ναι νομίζω δημιουργείς έναν υπερφυσικό μπαμπούλα
    Last edited by Marillion; 17-05-2012 at 23:28.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. Εξαιρετικές Αφίσες Συναυλιών
    By metamelia3 in forum Music Discussion
    Replies: 320
    Last Post: 26-10-2020, 16:15
  2. Ζιγκουράτ. Έτσι για την φάση.
    By fandango in forum Comics/Cartoons
    Replies: 4
    Last Post: 22-04-2009, 21:14
  3. Ρετρο φαση κ ετς
    By Boris-san in forum Music Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 25-03-2009, 14:12
  4. ipod φάση.
    By zihuatanejo in forum PC & Games
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2009, 13:19
  5. Router φάση
    By Vicotnik in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 20-07-2008, 00:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •