Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 215

Thread: όσοι υποστηρίζετε ομάδες

  1. #31
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ubu ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

  2. #32

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    ..το πως παιζει μπάλα μια ομάδα αλλάζει συνεχώς μαζί με τα πρόσωπα που την αποτελούν
    να πχ αν ήσουν παναθηναϊκός δεν θα σε κάλυπτε ένα τέτοιο λογικό συμπέρασμα

    αλλά είναι και άλλοι λόγοι πολλοί, που δεν θα εκτιμήσεις ίσως αν στους πω έναν έναν

  3. #33
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    ρειβεν λορντ, και γω μικρός γούσταρα τη δεσποινίδα σιμένα. μετά το ξεπέρασα. επίσης προσωπικά δε μου καίγεται καρφί για καμία εταιρία διοργανώσεων και για καμία κινηματογραφική εταιρία. δεν γεμίζω σελίδες για το πως τα πάνε, δεν απαιτώ αλλαγές στις διοικήσεις τους, δεν κάνω κερκίδα, δεν σκίζω το καλσόν και γενικά δε δίνω δεκάρα τσακιστή. κυρίως γιατί αυτές είναι κερδοσκοπικές εταιρίες και εγώ δεν είμαι σχιζοφρενής. αν πάλι το επιχείρημα είναι ότι όπως εγώ θαυμάζω το έργο του τάδε καλλιτέχνη έτσι εσείς θαυμάζετε το πως παίζει μπάλα η τάδε ομάδα τότε δεν στέκει δεδομένου ότι το πως παιζει μπάλα μια ομάδα αλλάζει συνεχώς μαζί με τα πρόσωπα που την αποτελούν. και γενικότερα ρε παιδί μου, μια ομάδα (όπως κάθε επιχείρηση) επιβιώνει όσο έχει κέρδος. αυτό σημαίνει ότι σε μια επιτυχημένη ομάδα με δεκαετίες ζωής όλα τα πρόσωπα που την αποτελουν, από τους ιδιοκτήτες και το ΔΣ μέχρι τους παίχτες και την τελευταία μπαλομαζώχτρα, αλλάζουν ολοκληρωτικά κάθε μερικά χρόνια. οπότε τελικά εσείς τι στον πούτσο υποστηρίζετε; το σύμβολο; το χρώμα; τη σημαία;

    Ξερεις ομως πως και ο καλλιτεχνης σου δεν ειναι πια ενας ερασιτεχνης που σε ψυχαγωγει σαν μοναχικος Λουκυ-Λουκ καβαλαρης.
    Κι αυτος πλεον φερει απο πισω του ενα ολοκληρο κυκλωμα, συστημα marketing και στην ουσια μια καλοστημενη επιχειρηση.
    Οπως λες για τις ΠΑΕ, μπορει καλλιστα καποιος να σου πει πχ για τις δισκογραφικες.
    Οπως καποιος γεμιζει γηπεδο και πληρωνει και συντηρει μια κατασταση, το ιδιο κανεις κι εσυ αγοραζοντας το προιον και οχι μονο την τεχνη ενος καλλιτεχνη.

    Οποτε δεν μιλας γενικως για καποιον που αγαπαει τη μπαλα, την ατμοσφαιρα ενος ομαδικου αθληματος, αλλα για καποιον φανατισμενο.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #34
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Tι ακριβώς γουστάρουμε στην μπάλα???





    ΕΝΑ ΓΚΟΛ.ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ.
    Last edited by Reject; 16-11-2010 at 00:02.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #35
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Αταβισμός.

    Περιέχει λινκ.
    Last edited by Dythor; 16-11-2010 at 00:01.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #36
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ουμπου το ποστ σου παραειναι στερεοτυπο, δεν εχει πολυ νοημα να σου πει καποιος γιατι.


    Οι Κοκα Κολες και οι Τριντεντς δεν εχουνε ομαδες και δεν κανουν μια ας πουμε "ακτιβιτυ" που μας αρεσει. Αν η Κοκα Κολα ειχε ομαδα και επαιζε μπαλαρα, θα γουσταρανε μερικοι.
    Απο κει και περα, οι περισσοτεροι ειναι καποιες ομαδες γιατι κατι ειδαν στην ομαδα και γουσταραν συνηθως οταν ηταν μικροι. τα στερεοτυπα του στυλ "ειστε μαζα στην κερκιδα" κλπ, αναφερονται κυριως σε ατομα που θα ηταν μαζα σε οποιαδηποτε "κερκιδα" γηπεδου η μη.
    ελπιζω να καταλαβαινεις οτι η ιδια στερεοτυπια σε οδηγει σε κουλα συμπερασματα περι αλλαγης γευσης της κοκα κολα, μιας που η γευση ειναι "κατι" που υπαρχει και αλλαζει σε στατικο ας πουμε επιπεδο, ενω ο τροπος αναπτυξης μιας ομαδας απο 11 παικτες, ειναι κατι σαν "ζωντανος οργανισμος" που συμβαινει παρα τις ιδιες ας πουμε οδηγιες με απειροστους συνδυασμους, καταληγοντας πολλες φορες σε κατι που "δεν εχεις ξαναδει". Σαν να παιζει μια μπαντα που γουσταρεις ενα κομματι που σε καυλωνει με 1000 διαφορετικους (εστω και κατα λιγο) τροπους.

    Ολο αυτο το γραφω απλα για να πω οτι τα αντι-παραδειγματα σου ειναι ακυρα. Το ποδοσφαιρο ειναι κατι που μας αρεσει. Θα μπορουσε να μη μας αρεσε και να ειμαστε Νταηθορς και να γραφαμε για αταβισμους και αταχουαλπες αλλα μας αρεσει. Οποτε το βλεπουμε. Ειναι προφανες οτι υπαρχουν και "κολλημενες" προεκτασεις στον οπαδικο τομεα π.χ. αλλα οχι απαραιτητα στο στερεοτυπο που παραθετεις.



    Ολα αυτα βεβαια ειναι μαλακιες, ο πραγματικος λογος ειναι για να μπορει να πει ο κανσερουλης κανα σχολιο του στυλ "ωπ, ο μιτσμανν ειπε κατι που δεν ηταν για ποδοσφαιρο".
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  7. #37
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Αν η Κοκα Κολα ειχε ομαδα και επαιζε μπαλαρα, θα γουσταρανε μερικοι.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #38
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Καποιοι που γουσταρουν φορμουλα και προφανως τον τροπο που οδηγανε οι οδηγοι της εκαστοτε ομαδας ειναι και Ρεντ Μπουλ.
    τι προσπαθεις να μου πεις τωρα?


    υ.γ. επισης δεν υπαρχει σχετικα οπαδισμος σε ατομικα αθληματα, οποτε κανε ντελητ το κατα τ αλλα χαλια ποστ σου να κανω και γω αυτο, οποτε ειμαστε και οι 2 μαγκες και κερδιζουμε σε πινκς και δοξα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #39
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Λοιπον επειδή βαριέμαι να διαβάσω αυτή τη στιγμή τα προηγούμενα, αναφέρω μόνο την δική μου οπτική που αφορά εμένα και μόνο.
    Πρώτα απ' όλα δεν νομίζω οτι βλέπει κανείς οπαδός/φίλαθλος μια ομάδα σαν εταιρία. Ανάμεσά τους κι εγώ.
    Προσωπικά λοιπόν ξέρω οτι είναι τελείως ανούσιο έως και -λογικά αν το σκεφτείς- χαζό, να μην μπορώ να κλείσω μάτι πολλές φορες όταν έχουμε χάσει ματς, ή να δακρύζω σαν τον μαλάκα βλέποντας να παίζει ο Σαραβάκος πέρυσι στη φιέστα της κατάκτησης του ντάμπλ. Ξέρω οτι από την πλευρά της λογικής είναι γιγαντιαία μαλακία να ουρλιάζω σαν το παρλιακό όταν βλέπω τον Παναθηναικό να σκοράρει. Ξέρω οτι μου βγάζει τον πιο ανώριμο εαυτό μου. Ξέρω οτι με κάνει να δείχνω κάφρος. Ξέρω οτι στην πλάτη μου σαν οπαδού, ενδεχομένως να υπάρχουν συμφέροντα, ξέρω οτι υπάρχει απίστευτη βρώμα και υποκρισία σε όλο αυτό και πως δεν θα έπρεπε να σκάω. Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, ο Παναθηναικός (φαντάζομαι και η κάθε ομάδα που έχει ο κάθε οπαδός), μου προσφέρει συχνά χαρές στη μίζερη ζωή μου. Μου δίνει ένα μέσο εκτόνωσης. Μου δίνει πίσω το πρωτόγονο δικαίωμα να στηρίζω σύμβολα και χρώματα. Με σταματά πολλές φορές από το να σκέφτομαι την γελοία μου ύπαρξη, και να μπορώ να την πω στον δίπλα όπως κι εκείνος σε μένα. Είναι η γέφυρά μου με την αθωότητα της τρίτης δημοτικού, και με τα ζωώδη ένστικτα του νεάτερνταλ. Είναι η βαλβίδα μου να μην τινάξω το καπάκι της χύτρας πώς να στο πω αλλιώς. Το δεκανίκι της σαθρής προσωπικότητάς μου ρε αδερφε... Άλλοι έχουν τα τσιγάρα τους, άλλοι έχουν το αμάξι τους, άλλοι το κόμμα τους εμένα οι πρέζες μου είναι το metal και ο Παναθηναικός. Κι αν όλα τα παραπάνω σου ακούγονται γραφικά -όπως και είναι δηλαδή- κι αναρρωτιέσαι γιατί αφού γνωρίζω τον ηλίθιο και μάταιο χαρακτήρα τους παρ' όλα αυτά συνεχίζω, τράβα ρώτα έναν καπνιστή αφου ξέρει οτι τον σκοτώνει, γιατί εκείνος συνεχίζει να καπνίζει...
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #40
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Ξέρω οτι στην πλάτη μου σαν οπαδού, ενδεχομένως να υπάρχουν συμφέροντα, ξέρω οτι υπάρχει απίστευτη βρώμα και υποκρισία σε όλο αυτό και πως δεν θα έπρεπε να σκάω. Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, ο Παναθηναικός (φαντάζομαι και η κάθε ομάδα που έχει ο κάθε οπαδός), μου προσφέρει συχνά χαρές στη μίζερη ζωή μου. Μου δίνει ένα μέσο εκτόνωσης. Μου δίνει πίσω το πρωτόγονο δικαίωμα να στηρίζω σύμβολα και χρώματα. Με σταματά πολλές φορές από το να σκέφτομαι την γελοία μου ύπαρξη, και να μπορώ να την πω στον δίπλα όπως κι εκείνος σε μένα. Είναι η γέφυρά μου με την αθωότητα της τρίτης δημοτικού, και με τα ζωώδη ένστικτα του νεάτερνταλ.
    Αυτό ακριβώς εννοούσα. Να προσθέσω ότι δεν το κατακρίνω καθόλου και ΑΡΣΕΝΑΛ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #41
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    βρε άντε και γαμήσου
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  12. #42
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Αυτοι ειστε ρε πουστηδες. Μεχρι και οι Βερνικοι καλυτεροι ειναι.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  13. #43
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Ακόμα και ένα ηλίθιο μουνί μπορεί να καταλάβει ότι αυτό το θρετ είναι μαλακία.

    (είχα γράψει ότι και το θρετ είναι "ηλίθιο" και το έκαμα εντιτ)
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  14. #44
    Member
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    noitacoL
    Posts
    59

    Default

    ναι ρε Μιτσμανν δε σου λεει γιατι σου αρεσει η μπαλα. Σου λεει γιατι εχεις ταττου της Παοκαρας, διαβαζεις 3 αθλητικες εφημεριδες τη μερα, παρακολουθεις 2 φορουμζ συνδεσμων, ακους γιωργο μινου και θελεις το δικεφαλο στον ταφο σου απανω. Το θεμα ειναι οτι δε μπορει να καταλαβει γιατι θα καυλωσεις μενα γκολ θα γουσταρεις μενα γκολ, γιατι οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις, γιατι Παοκ εισαι ο λαος σου, γιατι ισχυουν τα α), β), γ)!
    Ubu προσπαθησε να αντιληφθεις αυτο που λεει ο Tyler_Durden, προφανως θα ηθελαν να πουν κιαλλοι παρομοια αλλα δε τους αφησες με το πρωτο ποστ σου.
    Επισης, ενιωσες αυτη τη πηγαια αηδια με το αυθορμητο γλεντι που στηθηκε σαν πηραμε το γιουρο?
    enitharmon, δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

  15. #45
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Ξέρω οτι στην πλάτη μου σαν οπαδού, ενδεχομένως να υπάρχουν συμφέροντα, ξέρω οτι υπάρχει απίστευτη βρώμα και υποκρισία σε όλο αυτό και πως δεν θα έπρεπε να σκάω. Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, ο Παναθηναικός (φαντάζομαι και η κάθε ομάδα που έχει ο κάθε οπαδός), μου προσφέρει συχνά χαρές στη μίζερη ζωή μου.
    Το thread είναι βέβαια για την πουτσάρα. Απλά κάτι τέτοια σα δηλώσεις είναι ανέκδοτο ειδικά όταν προέρχονται από αυτήν εκεί την πάστα του 12χρονου μεταλά "ανοιχτόμυαλου" (ορολογία χάμερ) που με την πρώτη ευκαιρία θα κατακεραυνώσουν όσους χώνονται σε "κομματικά μαντριά", είναι χριστιανοί ή άλλοι πιστοί, μπαίνουν προσκόπους και όλα τα λοιπά.

Similar Threads

  1. Replies: 45
    Last Post: 25-11-2010, 04:49
  2. σιχαμενες ομαδες πολ
    By attila in forum Athletics
    Replies: 56
    Last Post: 17-09-2010, 19:23
  3. Replies: 3
    Last Post: 05-10-2007, 04:37
  4. Replies: 51
    Last Post: 19-07-2006, 19:10
  5. Όσοι υποστηρίζετε Ελλάδα..
    By Dragonlord in forum Athletics
    Replies: 28
    Last Post: 23-06-2004, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •