Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: turn-based rpg's (ξανά)

  1. #1

    Default turn-based rpg's (ξανά)

    γιατί τα πατάξανε στην αγορά;

    έχω καιρό να παίξω παιχνίδι, και ότι παίζω (ανάλογα με τις ψυχικές μου κρίσεις) είναι δεκαετίας... τα rpg's με έλκυαν ακριβώς γι'αυτό το λόγο - για αυτό το μυστήριο cross μεταξύ adventure και strategy - θα μπορούσα να λιώνω συνεχώς ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα διαμάντια και τα πλέον κλασσικά παιχνίδια εκείνων των εποχών - το wizardry 8, το albion, τα fallout 1-2 - και όσο πιο πολλές μάχες σε τετραγωνισμένο έδαφος τόσο το καλύτερο...
    καλά και τα diablo τα γουστάρω, και το baldur's gate προσπαθώ να παίξω τώρα (αμα δούλευε το nocd παναθεμά σε..) (βλέπετε, έχω μείνει δεκαετίες πίσω..) αλλά ρε γμτ ήταν άλλη φάση τα turn-based..
    αμα είχα κανενα παιχνίδι να ασχοληθώ μπορεί να έπεινα λιγότερες μπύρες, και να καθόμουν λιγότερο στα σκοτεινά μέρη καπνίζοντας.. ανταλλάζεις άλλου είδους εξάρτηση βέβαια.. αλλά δεν γαμιέται.. μάλλον όλα εξάρτηση είναι, τι να κάνουμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    σου ξέφυγε μια απόστροφος

  3. #3
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ξέχνα το, απάντησα σοβαρά.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #4
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Βρες το Κnights of the Chalice. Κατά προτίμηση αγόρασε το.
    We revel in our time.

  5. #5

    Default

    Αρκετά καλό το Knights of the Chalice, ναι. Αν σου έχουν ξεφύγει τα παλιά gold box δηλαδη Pools of Radiance και τέτοια, οφείλεις. Έως και τα black box μέχρι το πρώτο Dark Sun είσαι καλά (το δεύτερο πάει κι έρχεται). Παίξε και κάνα Demon's Winter αν είσαι μερακλής/ου.

    Τώρα από μη-SSI/TSR πράγματα με τακτική μάχη, θέλει περισσότερη σκέψη. Περίμενε. . .

    Πω δεν έρχεται τίποτα σχεδόν. Α ναι! http://www.proudft.com/smf_forum/ natuk & nahlkakh σίγουρα.

    Μαρέσει και πολύ το Mars Saga απο sci-fi ανάλογου τακτικού βάθους. Και πολύ καλά EGA γραφικά έκανε τότε εποχή η Westwood Associates.

    Αν παίζεις και Wizardry / Bard's Tale / Might and Magic μορφολογικώς rpgια, έχει περισσότερο εύρος το oldschool crpging. Αν θες σώνει και καλά τετράγωνο γκριντ, κάπου εκεί τελειώνουν οι επιλογές σου.


    α ναι, και το eternal dagger, αν δεν φοβάσαι να κάνεις emulate τον commodore 64.

    Baldur's Gate δεν μπορώ να παίξω πχ επειδή η τακτική μάχη για άνθρωπο που έρχεται από gold box προϋπηρεσία είναι για τα κλάματα.


    doubleedit : α τι μαλάκας, ξέχασα τα πιο σημαντικά από τον indie χώρο, Spiderweb Software. Exile, Avernum, Geneforge και τα λοιπά. Αν δεν αντέχεις 1980 φάση gaming, αγόρασε κανένα Avernum, είναι τα ίδια παλιάς σχολής σκεπτικά με πιο φιλικό UI.


    (με έπιασε με αυτό το θρεντ και ξαναξεκίνησα NATUK )
    Last edited by Helm; 14-11-2010 at 16:11.

  6. #6

    Default

    thanx a myriad για τις προτάσεις σας, φυσικά και ειδικά τον Helm.. βασικά με παλιά παιχνίδια και νυν indie games εχω ενα μικρό prob - δεν τα παίζω άνετα - δηλ. προτιμώ γενικά πιο μελετημένη πλοκή, πιο δουλεμένα γραφικά κλπ - ξέρω πως στις μέρες μας δύσκολα βγαίνουν αυτά γιατί δεν υπάρχει ζήτηση για crpg, μάλλον, ειδικά turn-based - και έτυχε να μην ασχοληθώ ποτέ με τα κανονικά επιτραπέζια.. το natuk απο dosbox το παίζετε; τα gold box κλπ.. δεν έχω ιδέα και δύσκολα θα έπαιζα.. διαβάζω ότι και το temple of elemental evil εχει turn-based combat - ισχύει ή είναι όπως στο arcanum; (που δεν μου άρεσε το combat του..)
    είδα λίγο το gameplay του avernum στο youtube και μου άρεσε αρκετά - έχει πολυ προσεγμένα sound effects (το περπάτημα τα σπάει :Ρ) που προσθέτουν στην ατμόσφαιρα και φαινομενικά δουλεμένο και εύχριστο interface.. μ'αρέσει.. όταν πάρω καμια πιστωτική θα σκεφτώ να το το αγοράσω.. και turn-based combat - πωπω μου τρέχουν τα σάλια.. μου έχει λείψει να δω κατι τέτοιο σε άλλο παιχνίδι εκτός απ'αυτά που ξέρω...

  7. #7
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Se tetoia fash pantws kai ta Betrayal at Krondor(1993, alla wraia grafikoulia) / Return to Krondor (1998 , wraia 3d-grafika) einai wraia, eidika an exeis diavasei kai Feist (Magician klp).

    Epishs to Realms of Arkania III: Shadows Over Riva htan polu kalo se paromoia fash (fps xeirismos ,party, 3rd person turn based combat).
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  8. #8
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Ποια turn based rpgs.

    Κάνα καλό point and click adventure πρόσφατο εκτός από τα special editions που βγαίνουν έχει να προτείνει κανείς;

  9. #9
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Se niw8w apeira ws fanatikos TB typos.

    Krishmh erwthsh, to temple of elemental evil to xeis pai3ei?

    EDIT: eimai tyflos (kai ka8ysterhmenos)

    Xwse temple asap.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #10
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Όχι το ToEE! Τα bugs... ω, τα bugs.... είναι ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ!
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #11
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Einai polyteleia na 8es kai bugfree game. Besides egw den eixa kanena problhma me bugs.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #12
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    1 broken main quest και 2-3 random encounters με τερατάκια κολλημένα στο ντουβάρι αργότερα, το παράτησα

    +σπάσιμο ότι φτάνεις ως λβλ 10
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #13

    Default

    το TOEE αν θέτε να το παίξετε υπάρχουν fan-patches αρκετά περιεκτικά πια. Circle of Nine, circle κάτι, δεν θυμάμαι όνομα.

    Α μπράβο.

    "Epishs to Realms of Arkania"

    Τα παιχνίδια βασισμένα σε The Dark Eye κανόνες της Attic εκ γερμανίας είναι ΤΟ MICROMANAGEMENT ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ. Είμαι όσο καυλωμένος πάει με παλιατζούρα RPG και ούτε καν εγώ δεν μπορώ να τα κουμαντάρω. Καλή δύναμη.

    Για Avernum, πιο καλογραμμένα indie crpgs 'με τετράγωνο' δεν θα βρεις. Αγοράζεις και παίζεις μέχρι 5 χρόνια από τώρα (είναι μεγάλα και κάμποσα).

  14. #14
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default





    ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΚΛΑΜΑ
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  15. #15

    Default

    thanx σε όλους σας για τις προτάσεις!!! ειδικά για το avernum. χμ ναι - δεν ήξερα πως υπάρχει και return to krondor..
    anyway... loads of stuff to explore now

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 13-11-2010, 02:56
  2. Hex-based strategies
    By Mitsmann in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2010, 20:49
  3. How did you turn to Spiritual Beggars?
    By Inside Charmer in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 06-03-2005, 11:19
  4. Turn Off Your Television!
    By Kingdom Gone in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 37
    Last Post: 30-11-2004, 15:50
  5. Non epic fantasy games (Ad&d based)
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2004, 15:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •