Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 135

Thread: Τζαζοκάτι

  1. #76
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Τα βλέπω και σου ανεβάζω αχαλίνωτη Impulse:

    Resistance is useless

  2. #77
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    kai ena diko mou prosopiko kollima gia aftous pou goustaroun th mousikh san tis gunaikes toys. 70s



    hancock mono kavla

    p..s. chrisbosia kai alloi basotetoioi tsekarete paul jackson oposdipote (kai mike clark drummeridi swstadi full)

  3. #78

    Default

    μεγάλος δάσκαλος ο χάνκοκ. από τα καθαρά τζαζίστικα μέχρι τα φανκυ φιούζιον.
    τσεκαρισμένο τον έχουμε εννοείται τον πολ τζακσον, κουνάει το σύμπαν. κάπου υπάρχει ένα βίντεο που το μπάσο του χάνει το κούρδισμα δραματικά αλλά το γκρουβ μένει εκεί.

    edit:
    Last edited by chris_boss; 18-11-2015 at 18:30.

  4. #79
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν γνωρίζω σε ποιο θρεντ να τους βάλω. Κινούνται σε soul - jazz - fusion μονοπάτια και εκπλήσσομαι που στο search δεν μου έβγαλε τπτ. Μιας και απευθύνονται και σε φανς της Bjork, είναι ο στανταρ τρόπος να πιάσετε γκόμενα τον Carheart και την Drumsick ταυτόχρονα:


  5. #80
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default



    Αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει σε αυτό το θρεντ, αλλά το βάζω εδώ μιας και 1ον: είναι φτιαγμένο από τζαζ μουσικούς, και 2ον: το εκδίδει η καλύτερη εταιρία στον κόσμο όλο, η Clean Feed.

    Μιλάμε για τον ambient-drone δίσκο της χρονιάς. Τρομπέτες και διάφορα από τα βάθη της κόλασης, σατανικά ισοκρατήματα από εκκλησιαστικό όργανο, παραγωγάρα, χαμός στο ίσωμα. Έρωτας από το 1ο δευτερόλεπτο.

  6. #81
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Όταν το πρωτοέβαλες το αποπάνω δεν κατάφερα να το βρώ. Τώρα το ξαναέψαξα και μάλλον βρέθηκε. Για να δούμε.

    Εν τω μεταξύ, άκουγα χθες το νέο άλμπουμ του Σαλονικιού τρομπετίστα Γιώργου Αβραμίδη.



    Σοκ. Άψογο από κάθε άποψη. Λογικά θα ακουστεί παραέξω και θα τον εκτοξεύσει.
    Φρέσκια τζάζ, απαστερίωτη, που αγκαλιάζει υπέροχα αρκετά συγγενικά είδη. Παραδείγματος χάριν, ήθελα να ποστάρω το afrobeat διαμάντι "the corruptor" (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο, δεν έχω το cd μπροστά μου) αλλά το youtube δεν είναι ενημερωμένο ακόμα.

    Το μόνο δείγμα που υπάρχει, πάντως, είναι αποκαλυπτικό.



    Διακρίνουμε στοιχεία της νεοτζάζ αναζωπύρωσης που παρατηρείται τα τελευταία χρόνια στη Μεσανατολή, Avishai Cohen κλπ, αλλά το άλμπουμ έχει πολλά περισσότερα από αυτό να δείξει.
    Πανέμορφο εύρημα, λογικά θα περάσει και από Duende λίαν συντόμως.
    Resistance is useless

  7. #82
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Γαμάτο το δισκάκι και απίστευτη εμφάνιση στην παρουσίαση δίσκου. Φθηνό είναι το δισκάκι, πάρτε το.

  8. #83

    Default

    Τον έχω προσέξει εδώ και 1-2 χρόνια που ανεβάζει μια στο τόσο κομμάτια στο noiz και μου έκανε εντύπωση από την πρώτη στιγμή. Cassern, o ίδιος έγραψε πρόσφατα ότι έχει επηρεαστεί από Erik Truffaz κυρίως αλλά και Ibrahim Maalouf.

    Επίσης, πολύ λόγος γίνεται και για το Σωκράτη Σινόπουλο που έβγαλε φέτος δίσκο με την ECM παντρεύοντας την ποντιακή λύρα με την ατμοσφαιρική ακουστική τζαζ. Δεν έχω προλάβει να ακούσω πέρα από ένα κομμάτι αλλά ένας γνωστός, μου μίλησε με θριαμβευτικά λόγια.

  9. #84
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Τον έχω προσέξει εδώ και 1-2 χρόνια που ανεβάζει μια στο τόσο κομμάτια στο noiz και μου έκανε εντύπωση από την πρώτη στιγμή. Cassern, o ίδιος έγραψε πρόσφατα ότι έχει επηρεαστεί από Erik Truffaz κυρίως αλλά και Ibrahim Maalouf.

    Επίσης, πολύ λόγος γίνεται και για το Σωκράτη Σινόπουλο που έβγαλε φέτος δίσκο με την ECM παντρεύοντας την ποντιακή λύρα με την ατμοσφαιρική ακουστική τζαζ. Δεν έχω προλάβει να ακούσω πέρα από ένα κομμάτι αλλά ένας γνωστός, μου μίλησε με θριαμβευτικά λόγια.
    Ισχύει ότι είναι πανίσχυρο πρότζεκτ, αλλά όχι το είδος που μου κάνει κλικ.
    Του Αβραμίδη το όλο πακέτο, με ξετίναξε.
    Resistance is useless

  10. #85
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Επίσης, πολύ λόγος γίνεται και για το Σωκράτη Σινόπουλο που έβγαλε φέτος δίσκο με την ECM παντρεύοντας την ποντιακή λύρα με την ατμοσφαιρική ακουστική τζαζ. Δεν έχω προλάβει να ακούσω πέρα από ένα κομμάτι αλλά ένας γνωστός, μου μίλησε με θριαμβευτικά λόγια.
    Δεν είναι ποντιακή, είναι πολίτικη. Ο δίσκος μου φάινεται απογοητευτικότατος. Σα να έβαλε 2 ξέχωρα layer (λύρα και τα υπόλοιπα όργανα) το ένα πάνω στο άλλο. Γίνεται κι έτσι, αλλά δε σημαίνει ότι θα περπατάει.

  11. #86

    Default

    Δεν ξέρω γιατί έγραψα ποντιακή ενώ είχα στο μυαλό πολίτικη. Επί του πρακτέου δεν έχω άποψη ακόμα, αλλά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.
    Μια που πιάσαμε τους Έλληνες, χθες στο ραδιόφωνο πέτυχα παρουσίαση-συνέντευξη του Αλέξανδρου Δράκου-Κτιστάκη και ακούστηκε πολύ ενδιαφέρον το άκουσμα, όσο άφησε βέβαια ο παραγωγός.

  12. #87
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Για τον Σινόπουλο να πούμε ότι περιόδεψε με τη μέγιστη Loreena McKennitt από τη Nights at the Alhambra εποχή κι έπειτα, αν και προς το τέλος της περιοδείας του '08 αντικαταστάθηκε από έναν μαθητή του, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει τώρα, τον οποίο είχα γνωρίσει τότενες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #88
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Για να ρολλάρει το τόπικ

    Last edited by casshern; 24-12-2020 at 21:22.
    Resistance is useless

  14. #89
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι πιανιστικά τρίο





    Δεν τα έβαλα στο τζαζοθρέντ(αν και σοβαρότερο του παρόντος, τόπικ) γιατί πιστεύω πως αφορούν το ευρύτερο ERίτικο κοινό. Ειδικά τα παρτουζιάρικα ξωτικά κοπανάνε όλο και περισσότερο με κάθε νέο δίσκο.

    Edit: Ok, στο τζαζοθρεντ το έβαλα,
    Last edited by casshern; 24-12-2020 at 21:24.
    Resistance is useless

  15. #90
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Χλιαρή κίνηση το νήμα.
    Κρίμας, διώτη το είδος βρίσκεται σε διαρκή άνθιση και πετάει βλαστάρια συνέχεια, ενώ και εκλεκτά μέλη του φόρο φαίνονται να νιώθουν.
    Προτείνω να μετονομασθεί σε κάτι πιο επίσημο, πχ "Οφφιψιαλ Ξαζζ Τοπιψ" και να καρφιτσωθεί πάνω πάνω.

    Από τις τοπ κυκλοφορίες της προηγούμενης σεζόν, το ντεπούτο του Φλοριάν μοσχοβολάει άνοιξη και μεταξύ μας, το παλεύουμε να τον εφέρουμε Σαλόνικα πριν τονε τσιμπήσει καμιά Blue Note και καταστεί απλησίαστος(βλέπε και άκουε Gogo Penguin).



    Αλλά, και σε πιο διαχρονικά αριστουργήματα της κλασσικής μουσικής αν θέλουμε να πάμε, υπάρχει πολύ υλικό που πρέπει να καλύψουμε, οπότε συνιστώ εγρήγορση.

    Last edited by casshern; 24-12-2020 at 21:27.
    Resistance is useless

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •