Results 1 to 5 of 5

Thread: Atheist - Jupiter (2010)

  1. #1
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Atheist - Jupiter (2010)



    1. "Second to Sun" 4:04
    2. "Fictitious Glide" 4:53
    3. "Fraudulent Cloth" 3:24
    4. "Live and Live Again" 3:39
    5. "Faux King Christ" 4:02
    6. "Tortoise the Titan" 3:40
    7. "When the Beast" 4:57
    8. "Third Person" 4:08

    Γενικά εγώ παιδιά πιστεύω ότι είναι ένας δίσκος που στέκεται επάξια για το όνομα των Atheist. Δεν ήταν κάτι που το περίμενα είναι η αλήθεια και από τα Live ήμουν ξενερωμένος από τους κιθαρίστες όμως ο δίσκος θαρρώ στέκεται μια χαρά. Το αρνητικό του νομίζω είναι τα φωνητικά, κατά τα άλλα υπάρχουν κομμάτια που αν μου λέγαν ότι είναι από την εποχή του "unquestionable..." θα το πίστευα. Δεν συγκράτησα κάποιο κομμάτι, όχι ότι τον άκουσα και πάνω από 2 φορές, αλλά αυτό που μου έμεινε ήταν τα riffs του πρώτου κομματιού και το πόσο χάλια γίνεται να είναι το 3ο κομμάτι. Πριν 4 χρόνια θα τον άκουγα αρκετές παραπάνω φορές και θα ήμουν χαρούμενος.

    Σε μια κρίση των μαντικών ιδιοτήτων μου βέβαια οι Atheist δεν έχουν και πολλά να πούνε εν έτει 2010 πράγμα που θα οδηγήσει στο να πει ο κόσμος ότι είναι απλά ένας καλός δίσκος και μετά από κανα χρόνο να ξεχαστεί. Ξέρω ότι το "δεν έχουν να πούνε πολλά" ακούγεται εκνευριστικό αλλά το λέω περισσότερο σε φάση "κατά_πόσο_μετά_από_κάποιο_καιρό_θα_βάλω_τον_τάδε_δίσκο_να_παίζει". Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει ο δίσκος να έχει το "κάτι νέο" ή καλό promotion. Και αυτός ο δίσκος δεν νομίζω να έχει κάτι από τα δυο. Είναι απλά ο comeback δίσκος των Atheist που στέκεται καλά αλλά και χωρίς αυτόν τα πράματα θα ήταν ίδια. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα τον παίζουν στα Live και θα παίζουν λιγότερα παλιά.

  2. #2

    Default

    antigrafi dillinger escape plan

  3. #3

    Default

    "antigrafi dillinger escape plan"

    όχι. Καλό δεν ξέρω αν είναι αλλά καμία σχέση.

  4. #4
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    στις αρχές των '90s αυτά που έφτιαχναν οι Αθεοι ήταν πρωτοποριακά και καταπληκτικά και έκοβαν την γη στα δύο και έγραφαν μεταλλική ιστορία.

    το comeback, πέρα του γεγονότος οτι είναι ένα δυνατό comeback και είναι εδώ και τους αγαπάμε, δεν μπορεί με τίποτα να κάνει τους Αθεους να ξεχωρίσουν ανάμεσα στις άπειρες μπάντες που υπάρχουν σήμερα στο γενικότερα επονομαζόμενο tech/extreme metal.

    πιο απλά αν το δισκάκι δεν ήταν Atheist και ήταν μια οποιαδήποτε άλλη άγνωστη, καινούρια μπάντα λογικά θα περνούσε απαρατήρητο. οχι οτι το Jupiter θα αφήσει μουσική ιστορία αλλά είναι χρήσιμο για τους οπαδούς.

    φωνητικά Shaefer, απαράδεκτα πράγματα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Montpellier, France
    Posts
    9

    Default

    Συμπαθητικό!

Similar Threads

  1. Atheist - Discography
    By Krux in forum Albums
    Replies: 13
    Last Post: 31-01-2010, 18:04
  2. ATHEIST an club...
    By Rambozo The Clown in forum Live Reports
    Replies: 46
    Last Post: 27-09-2006, 17:57
  3. ATHEIST 27+28/8
    By Boom! in forum Live & Events Talk
    Replies: 71
    Last Post: 19-09-2006, 15:46
  4. Atheist
    By Veinsaw in forum Live & Events Talk
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2006, 10:43
  5. Συνέντευξη Atheist
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2005, 17:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •