Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 255

Thread: ΣΚΑΤΑ στην αναρχία σας

  1. #91
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    αμα ηταν φινο σπανιολικο γκομενακι θα την φιλοξενουσαν παντως.
    μέχρι και μπάνιο θα της έβρισκαν να κάνει...
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  2. #92
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Tispanagias tamatia View Post
    Δηλαδή πιστεύεις πως μία κατάληψη είναι ένα μέρος όπου υπάρχουν 10-20-666 άτομα που κοζάρουν σε συνελεύσεις ισπανούς και διατηρούν τον αναρχικό χαρακτήρα της κατάληψης φιλοξενώντας ή όχι κόσμο.
    Δε μ'ενδιαφέρει ποιος είναι ο απώτερος σκοπός ύπαρξης των αναρχικών καταλήψεων. Προφανώς δε θεωρώ πως λειτουργούν προτίστως σαν ξενοδοχεία. Χαρακτηριζόμενες όμως Αναρχικές Καταλήψεις, είναι λίγο άτοπο να αρνούνται τη διαμονή σε έναν συνάνθρωπο με το έτσι θέλω. Υποτίθεται πως μιλάμε χώρους που πρεσβεύουν, μεταξύ άλλων, την ισότητα, την αλληλοβοήθεια και τη συνεργασία.

  3. #93
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Quote Originally Posted by Tispanagias tamatia View Post
    Δηλαδή πιστεύεις πως μία κατάληψη είναι ένα μέρος όπου υπάρχουν 10-20-666 άτομα που κοζάρουν σε συνελεύσεις ισπανούς και διατηρούν τον αναρχικό χαρακτήρα της κατάληψης φιλοξενώντας ή όχι κόσμο.
    Δε μ'ενδιαφέρει ποιος είναι ο απώτερος σκοπός ύπαρξης των αναρχικών καταλήψεων. Προφανώς δε θεωρώ πως λειτουργούν προτίστως σαν ξενοδοχεία. Χαρακτηριζόμενες όμως Αναρχικές Καταλήψεις, είναι λίγο άτοπο να αρνούνται τη διαμονή σε έναν συνάνθρωπο με το έτσι θέλω. Υποτίθεται πως μιλάμε χώρους που πρεσβεύουν, μεταξύ άλλων, την ισότητα, την αλληλοβοήθεια και τη συνεργασία.
    Μάλλον έχεις μπερδέψει τις καταλήψεις με το κατηχητικό

  4. #94
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Φοβερή απάντηση.
    Σου δίνω μια πιθανή λύση, ακριβώς μετά από την πρόταση που κουοτάρεις, κι ας μην έχω φάει τη ζωή μου στα οδοφράγματα. Αν τους ενδιέφερε κι αυτούς να βρουν λύσεις που θα βοηθούσαν να διατηρείται ο αναρχικός χαρακτήρας της κατάληψης, θα το έκαναν. Δεν τους ενδιαφέρει όμως κάτι τέτοιο απ'οτι φαίνεται. Η όλη φιλοσοφία τους έχει έναν τελείως εγωκεντρικό, ψηλομύτικο και καχύποπτο χαρακτήρα. Όλοι εναντίον όλων δικέ μου. Αναρχοαυτόνομοι της πούτσας.
    Είναι ανώφελη αυτή η κουβέντα. Αν ήμουν ο Dythor και έβλεπα μια κατάληψη στέγης που λειτουργούσε έτσι (με έναν απομονωμένο χώρο φιλοξενίας) θα μπορούσα να βρω τα δεκαπλάσια να τους την πω: "μα καλά τι είναι οι φιλοξενούμενοι, ΖΩΑ είναι και τους έχουν στο δωματιάκι;;" "μα καλά τώρα δηλαδή τι κατάφεραν; δε θα μπούν ασφαλίτες δηλαδή επειδή έχουν ξεχωριστά δωμάτια;; τι μαλάκες" "μα καλά ρε, τόσο φλώροι είστε, άμα έρθει κανείς θα τον σταμπάρουμε και θα τον ΓΑΜΗΣΟΥΜΕ!!" "ΣΚΑΤΑ στην αναρχία σας!" κλπ. Στην πραγματικότητα όταν έχεις δει όντως πως λειτουργεί η ασφάλεια και το παρακράτος (με ξεκάθαρα παραδείγματα συγκεκριμένα από την κατάληψη Σκαραμαγκά) είσαι δυό φορές μαγκωμένος απέναντι σε οποιονδήποτε θέλει στέγη ή οτιδήποτε. Αυτό σε συνδυασμό και με τα εκατοντάδες φοβικά σύνδρομα που διακατέχουν τον αναρχικό χώρο έτσι κι αλλιώς δημιουργούν μια κατάσταση που λειτουργεί πάνω-κάτω με συστάσεις και σχέσεις συνωμοτικής εμπιστοσύνης για να γίνει το οτιδήποτε. Αν εσύ ή ο φίλος σου συμμετείχατε στην κατάληψη ή ξέρατε 4-5 άτομα απο εκεί και ερχόσασταν να τους συστήσετε τον "αναρχικό σύντροφο απο τη δανία - ήταν μέσα όταν οι μπάτσοι μπήκαν στην ungdomshuset!! μπορεί να μείνει για μία νύχτα;; κλπ" το πιθανότερο να σκιζόντουσαν να τον χώσουν κάπου. Τώρα, όπως το παρουσιάζεις, και τον ντουρούτι να τους πήγαινες να τον κοιμήσουν πάλι πούλο θα σας έδιναν - και πολύ λογικό.

  5. #95
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ο φίλος μου που είχε την ιδέα να πάει τον ισπανό στη Σκαραμαγκά, έχει βάψει κάτι διαδρόμους εκεί μέσα. Δε τον πήγα εγώ η άσχετη.

  6. #96
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Quote Originally Posted by Tispanagias tamatia View Post
    Δηλαδή πιστεύεις πως μία κατάληψη είναι ένα μέρος όπου υπάρχουν 10-20-666 άτομα που κοζάρουν σε συνελεύσεις ισπανούς και διατηρούν τον αναρχικό χαρακτήρα της κατάληψης φιλοξενώντας ή όχι κόσμο.
    Δε μ'ενδιαφέρει ποιος είναι ο απώτερος σκοπός ύπαρξης των αναρχικών καταλήψεων. Προφανώς δε θεωρώ πως λειτουργούν προτίστως σαν ξενοδοχεία. Χαρακτηριζόμενες όμως Αναρχικές Καταλήψεις, είναι λίγο άτοπο να αρνούνται τη διαμονή σε έναν συνάνθρωπο με το έτσι θέλω. Υποτίθεται πως μιλάμε χώρους που πρεσβεύουν, μεταξύ άλλων, την ισότητα, την αλληλοβοήθεια και τη συνεργασία.
    Καλά, το ότι δε σε ενδιαφέρουν οι λόγοι ύπαρξης και ο σκοπός των καταλήψεων φάνηκε στα προηγούμενα σου ποστ, αυτό όμως δε σημαίνει και πως δεν υπάρχουν. Και για να συνεχίσουν να υπάρχουν με απώτερο στόχο να υλοποιηθούν, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες όπως πχ το να αποφασίζουν από κοινού όλοι για διάφορα θέματα που αφορούν τη κατάληψη, ποιος μένει κτλ.

    Επίσης, το ότι πρεσβεύουν ισότητααλληλοβοήθειασυνεργασίακτλ δε σημαίνει απαραίτητα ότι όποιος έχει το θάρροσθράσσος να ζητάει πράγματα από μία κατάληψη, θα τα απολαμβάνει κιόλας, ειδικά αν σκάει στη κατάληψη απλά όταν έχει ανάγκη.

    Ή τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Δε τους δικαιολογώ ή κάτι, αλλά μου φαίνονται παράλογα τα νεύρα σου για το όλο σκηνικό. Ειδικά όταν υπάρχουν πιο σημαντικά προβλήματα στις περισσότερες καταλήψεις.
    Last edited by Tispanagias tamatia; 25-10-2010 at 18:44.
    It is known.

  7. #97

    Default

    .
    Last edited by nikos_souvlas; 25-06-2014 at 03:58.

  8. #98
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Άμα θυμηθείς τον τίτλο του βιβλίου γραψτον εδώ.

  9. #99
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κατά τ'άλλα με κατηγορείτε για γενικεύσεις όταν ρίχνω σκατα στην αναρχία ΤΟΥΣ (αναφερόμενη στους σκαραμαγκίτες και τους υπόλοιπους καχύποπτους, ελιτιστες του κώλου, αναρχικούς της αθήνας. Σα θεωρία καθόλου δε με χαλάει ο αναρχισμός) και αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένο περιστατικό, ενώ οι δικές σας παρατηρήσεις πέρι προστασίας και λειτουργίας προσπερνούν αυτή την πολύ συγκεκριμένη και ξεκάθαρη περίπτωση.
    Ναι, αφού σε βρίσανε, ηρέμησες και διευκρίνισες όλα καλά, αλλά στην αρχή μια χαρά γενίκευες.

    Ό,τι είπε ο Τηςπαναγιάς Ταμάτια.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  10. #100

    Default

    Καλά ρε barb το έστειλες και στο τρο-μα-κτικό; ΕΛΕΟΣ δηλαδή πόσο drama queen είσαι; λολ!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #101
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Eιμαι με Χ και καρχαρτ!!!

    (απλα ηθελα να υπαρχει αυτο το ποστ καπου)

  12. #102
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ο ένας σου βάφει τους τοίχους και μετά από λίγο έρχεται και σου ζητά να φιλοξενήσεις το φίλο του, ο άλλος έρχεται για τα υδραυλικά και σου γαμάει τη γυναίκα, μαλάκες δεχόμαστε κανονικά επίθεση από την ελεύθερη αγορά, ksipniste.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #103

    Default

    .
    Last edited by nikos_souvlas; 25-06-2014 at 03:58.

  14. #104
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κατά τ'άλλα με κατηγορείτε για γενικεύσεις όταν ρίχνω σκατα στην αναρχία ΤΟΥΣ (αναφερόμενη στους σκαραμαγκίτες και τους υπόλοιπους καχύποπτους, ελιτιστες του κώλου, αναρχικούς της αθήνας. Σα θεωρία καθόλου δε με χαλάει ο αναρχισμός) και αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένο περιστατικό, ενώ οι δικές σας παρατηρήσεις πέρι προστασίας και λειτουργίας προσπερνούν αυτή την πολύ συγκεκριμένη και ξεκάθαρη περίπτωση.
    Ναι, αφού σε βρίσανε, ηρέμησες και διευκρίνισες όλα καλά, αλλά στην αρχή μια χαρά γενίκευες.
    Αφενός ήμουν ήρεμη εξαρχής (ροφλ @ ηρέμησα επειδή με βρίσανε, Ναι, γενικά είμαι τέτοιος άνθρωπος), αφετέρου ήμουν αρκετά διευκρινιστική κάτι σελίδες πίσω

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Οχι πως έχει ιδιάιτερη σημασία, κι έτσι να ήταν ΣΚΑΤΑ θα έριχνα στην αναρχία (ανέκαθεν το έκανα παΠάρη, επειδή απλούστατα στην ελλάδαρα δεν υφίσταται αυτό το πράγμα. Η πλειοψηφία των αναρχικών δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ελαφρώς μεταλλαγμένοι κνίτες, μέρος εκ των οποίων καθυστερημένοι μπαχαλάκηδες, ενώ οι λίγοι σκεπτόμενοι και σωστοί που υπάρχουν, κάθονται άπραγοι μπροστά στη διαφθορά του ίδιου του πολύτιμου Χώρου τους
    Για δες, δε λέω πουθενά πως είναι κακό πράμα και σκατά σ'αυτήν γενικά!

  15. #105
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    Σα θεωρία καθόλου δε με χαλάει ο αναρχισμός

    Η αναρχία από πότε έγινε θεωρία;
    1793 περίπου, χωρίς Διογένηδες και άλλες μαλακίες.

Similar Threads

  1. ρίξτε του σκατά
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 19-08-2010, 17:02
  2. τι σκατά...
    By fandango in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 26-04-2008, 19:05
  3. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 10:59
  4. ΤΟ ΧΙΠ ΧΟΠ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ.
    By Mitsmann in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 10-05-2005, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •