Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617
Results 241 to 255 of 255

Thread: ΣΚΑΤΑ στην αναρχία σας

  1. #241
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    απλά λέει με πιο ξύλινο και επιτηδευμένο λόγο ότι το όλο σκηνικό που βιώνουμε είναι ακόμη ένα καρφί στο φέρετρο της ελευθερίας μας
    Rock or Nothing

  2. #242
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    απλά λέει με πιο ξύλινο και επιτηδευμένο λόγο ότι το όλο σκηνικό που βιώνουμε είναι ακόμη ένα καρφί στο φέρετρο της ελευθερίας μας
    Ελπιζω να μην προσυπογραφεις κι εσυ αυτην την απαραδεκτη και γελοια σταση που δειχνει πληρη ελλειψη κατανοησης της πραγματικοτητας.

    "ΣΤΟ ΠΕΟΣ ΜΟΥ ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΕΡΟ, ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΠΑΡ Η ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ, ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΩ ΘΑΝΑΤΑΚΙ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ"

    Καποιος να πει στο παλικαρι που εγραψε το μανιφεστο, οτι ειναι ακριβως το ιδιο με την Κεητι Γουιλιαμς.

    Spoiler
    The rest is just

  3. #243
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λάθος κατάλαβες (για το νόημα του κειμένου εννοώ)
    Rock or Nothing

  4. #244
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    απλά λέει με πιο ξύλινο και επιτηδευμένο λόγο ότι το όλο σκηνικό που βιώνουμε είναι ακόμη ένα καρφί στο φέρετρο της ελευθερίας μας
    Έχει κάποιο νόημα υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες αυτή η γκρίνια για τη γκρίνια; Υπάρχει κάποια ουσία, κάποιο κάλεσμα, κάτι;

  5. #245
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι στη λογική που έγραψε αυτ@ το κείμενο, αλλά μην τρέφουμε και αυταπάτες. όλος ο βομβαρδισμός με τρόμο και θάνατο γίνεται για πολύ συγκεκριμένους λόγους.
    και επιπλέον δεν έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας (ακόμη). αποφυγή συγκέντρωσης σε κλειστούς χώρους και συνωστισμού σε ανοιχτούς έχουμε. τι φάση με αυτό το γαμημένο stay the fuck home δηλαδή?
    Rock or Nothing

  6. #246

    Default

    Είμαι στην απέναντι πλευρά απ' τους συντάκτες του κειμένου, όχι τόσο απόλυτα για το περιεχόμενο αυτού - όπως υπογραμμίζει και ο Raven, αν καταφέρεις δλδ να το διαβάσεις όλο παρά τον εμμετό απ' τα μάτια - αλλά για τον παντελώς ανεύθυνο και εκτός τόπου και χρόνου τρόπου και λόγου προσέγγισης. Η υπογραφή, μάλιστα, τα λέει όλα για το επίπεδο φετιχισμού και τον «απέναντι σε όλους και όλα, ακόμα και στην κοινή λογική και την ενσυναίσθηση» τρόπο που αναπτύσσεται το κείμενο. Και εξαιτίας αυτού δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθείς περισσότερο.

    Συνεισφέροντας, όμως, στην κουβέντα, διάβασα αυτό στην ανακοίνωση της ΑΚ, που νομίζω συνοψίζει αυτά γύρω απ' τα οποία ίσως θα άξιζε να σταθούμε:

    Δεν έχουμε καμία αμφιβολία πως το κράτος θα εργαλειοποιήσει ψηφίδες της σημερινής συνθήκης κρίσης, θα νομοθετήσει και θα διοικήσει πάνω στο ζήτημα της δημόσιας υγείας, της δημοσιονομικής πολιτικής, της αστυνόμευσης, της νέας πειθάρχησης που θα πρέπει να αφομοιώσει ο πληθυσμός για να προχωρήσει μπροστά. Από τη διαχείριση της κρίσης, όσο και από εκείνη που θα έρθει την επόμενη ημέρα, κάποιοι ανάμεσά μας θα βρεθούν εκτός. Η πανδημία και τα συμπαρομαρτούντα της δεν χτυπάνε όλους το ίδιο, οι κρατικές πολιτικές δεν περιλαμβάνουν τους πάντες με τον ίδιο τρόπο, δεν απαιτούν τις ίδιες θυσίες απ' όλους. Συμπολίτες μας σε οικονομική ανέχεια, πρόσφυγες και μετανάστες στα κολαστήρια των νησιών, τοξικοεξαρτημένοι και κρατούμενοι στις ελληνικές φυλακές, αντιμετωπίζουν και θα αντιμετωπίσουν όχι την πλευρά του κράτους που προσπαθεί να διαχειριστεί αποτελεσματικά μία κρίση, αλλά την πιο πυρηνική του διάσταση, αυτή που το κάνει το «ψυχρότερο απ' όλα τα τέρατα».
    edit: εδώ ολόκληρη η ανακοίνωση
    Last edited by tsimpouklano; 16-03-2020 at 20:19.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #247
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    λάθος κατάλαβες (για το νόημα του κειμένου εννοώ)
    Οχι μια χαρα το καταλαβα. Εμετικο κειμενο.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    όχι στη λογική που έγραψε αυτ@ το κείμενο, αλλά μην τρέφουμε και αυταπάτες. όλος ο βομβαρδισμός με τρόμο και θάνατο γίνεται για πολύ συγκεκριμένους λόγους.
    και επιπλέον δεν έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας (ακόμη). αποφυγή συγκέντρωσης σε κλειστούς χώρους και συνωστισμού σε ανοιχτούς έχουμε. τι φάση με αυτό το γαμημένο stay the fuck home δηλαδή?
    Τι δεν καταλαβαινεις? Μεινε σπιτι σου για να μην κολλας τον κοσμο. Δεν ειναι τοσο δυσκολο σε νοημα.
    The rest is just

  8. #248
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν κολλάει με το βλεμμα προφανώς. αν είμαι κάπου σε ανοιχτό χώρο και μακρυά από άλλους ανθρώπους ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ. πάτε καλά μερικοί?
    έτσι κι αλλιώς την αγορά δεν τη γλιτώνουμε και είναι πιο επικίνδυνη από οποιοδήποτε εξωτερικό χώρο. όλοι χρειαζόμαστε τρόφιμα.
    Rock or Nothing

  9. #249
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δεν κολλάει με το βλεμμα προφανώς. αν είμαι κάπου σε ανοιχτό χώρο και μακρυά από άλλους ανθρώπους ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ.
    έτσι κι αλλιώς την αγορά δεν τη γλιτώνουμε. όλοι χρειαζόμαστε τρόφιμα.
    Ναι δε διαφωνω με τιποτα απο αυτα.

    Δεν εννοουν οτι πρεπει να κατσεις 24/7/365 σπιτι σου να πεθανεις απο ασιτια.

    Απλα κοψτε τα τσιπουρα, μπυρες, εκδρομες παρεουλα, παραλια, εκκλησια κτλ.
    The rest is just

  10. #250
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    παραλία 10μ. μακρυά από τον διπλανό σου επιτρέπεται? για να ξέρω
    Rock or Nothing

  11. #251
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    παραλία 10μ. μακρυά από τον διπλανό σου επιτρέπεται? για να ξέρω
    μονο αν νιωσεις οτι το κρατος σου καταπαταει την ελευθερια με το να μην πας
    The rest is just

  12. #252
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν μου την καταπατάει το κράτος για την ώρα.
    Rock or Nothing

  13. #253
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εκτός από των προφανών ευκαιριών που παρουσιάστηκαν λόγω ιού και τα αντίστοιχα "μέτρα" ανακούφισης που ανακοινώνει η κυβέρνηση (π.χ. δάνεια - αφαίμαξη - για τις μικρές επιχειρήσεις και κάτι αναστολές πληρωμής ΦΠΑ - για αποζημίωση λόγω φυσικής καταστροφής ούτε λόγος βέβαια), μόλις περάσουν οι περιορισμοί κτλ, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να υποδεχθούμε νέους τρόπους καταστολής και αντιμετώπισης άλλων θεμάτων παγκοσμίως.
    π.χ. προσφυγικό - μεταναστευτικό? ευκολότατα θα κλείνουν τα σύνορα με το πρόσχημα μόλυνσης και αυτό θα είναι αποδεκτός πια και από την αριστερά.
    περίοδος κοινωνικών αναταραχών? -> νέο ξέσπασμα του ιού (ή κάποιου άλλου) και χωθείτε πάλι στις τρύπες σας.
    τα δύο παραπάνω είναι μόνο τα προφανή βέβαια. σιγά σιγά ο κοινωνικός αντίκτυπος της όλης κατάστασης θα είναι καλύτερα ορατός.
    επαναλαμβάνω, μακάρι να κάνω τόσο λάθος...
    Rock or Nothing

  14. #254
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αχ τα νιάτα... Τότε που έβραζε το αίμα μας! (πόσο εριστική ρε φίλε, λολ) Αχ τα φλειμς. Αχ τα γλυκουλικα ταγκς. Ένα δάκρυ κύλησε.

    Τελικά δε σας είπα ποτέ. Δε θυμάμαι πια πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα, αλλά το πρώτο βράδυ έμεινε σπίτι μου κι ο φίλος μου, επειδή δε τον ξέραμε κιόλας τον τύπο, μη μ'αφησει μόνη μαζί του (όχι δεν κάναμε παρτουζα. Γενικά δε γάμησε κάνεις κανέναν). Το δεύτερο βράδυ όμως, αφού συζητήσαμε επί ώρες, και μου έλεγε ιστορίες και τονα ταλλο, κάτι άρχισε να μου βρωμάει με την παρτη του, κάτι ήταν οφφ, ανειλικρινες, και με έπιασε μια ανασφάλεια. Πέσαμε για ύπνο, εγώ δωμάτιο αυτός σαλόνι, αλλά κάτι με έτρωγε, δε μπορούσα να κοιμηθώ. Κάπου κατά τις 2-3, άρχισα να ακούω κάτι μπουκωμενους ηχους από το σαλόνι, σα να κινείται κάποιος, και δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου, αλλά μου φάνηκε πως πλησίασε στην πόρτα μου, και μετά από λίγο απομακρύνθηκε, και άκουσα το σκουξιμο καποιου γατιου, σα να το χτυπησε. By that point είχα χεστει πάνω μου και μάζευα θάρρος για να βγω έξω να δω τι γίνεται. Και τελικά βγήκα μετά από κάποια ώρα, που φαινόταν να έχει γυρίσει στον καναπέ, και του είπα στεγνά πως έχω φάει φρίκη και θέλω να τα μαζέψει και να φυγει. Μου έκανε πολλή ώρα παζάρια, αλλά εν τέλει την έκανε.

    Ηθικό δίδαγμα: μη βάζετε άγνωστους βρωμοχιππιδες Ισπανούς στα σπίτια σας!

  15. #255

    Default

    Δικαίωση για τα παιδιά της Σκαραμαγκά 10 χρόνια μετά. Κάτι είναι κι αυτό.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. ρίξτε του σκατά
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 19-08-2010, 18:02
  2. τι σκατά...
    By fandango in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 26-04-2008, 20:05
  3. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 11:59
  4. ΤΟ ΧΙΠ ΧΟΠ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ.
    By Mitsmann in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 10-05-2005, 14:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •