Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 107

Thread: Kvelertak - Kvelertak

  1. #76
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    η κριτική του Rosenberg στο Metalsucks με καλύπτει πλήρως

    http://www.metalsucks.net/2010/12/16...lbums-of-2010/

    1. Kvelertak, Kvelertak (Indie)

    Okay, so this record is in no way, shape, or form revolutionary — but it is damn near perfect, and that counts for something. It’s pretty rare to describe a metal album as “joyous,” especially when the vocalist has a Lindbergian growl the way Kvelertak’s Erlend Hjelvik does. But I can’t think of any other way to describe this record. It’s just so fun much to listen to, the music makes feel so fucking good and makes me so fucking HAPPY. If Converge made me wanna hug people instead of kill them, they’d be Kvelertak. This was my party soundtrack for 2010; if you and I hung out together this year, I can pretty much guarantee you this is what I was listening to five minutes before we went to go rage. I have friends who don’t even like metal and can’t stand screaming in music who think this album kicks ass — it transcends the boundaries of metal, ultimately revealing itself to be just a great rock n’ roll record, period. Bonus: the lyrics are in Norwegian, so I don’t even have to pretend to care what Hjelvik is screaming. ”HEY FOSSEGRIM I JUST GOT HIT BY A CAR!/ DO YOU THOUGHT THAT SHARE THE DEALLLLLLL?!?!” Yeah, that’s probably not right.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #77
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    πάντως μια παρατήρηση που κάνω σχετικά με όλους τους γραφιάδες μεταλλοκύκλων είναι το πόσο ύπουλα περιορίσαν σε συγκεκριμένο τάργκετ γκρουπ τον δίσκο. δηλαδή καλο το σχόλιο του αποπανω για το οτι το γουστάρουνε άτομα που δεν έχουν επαφή με το μέταλ, αλλά τι ''transcends the boundaries of metal'' μου τσαμπουνάς ταυτόχρονα. εγώ δεν τον θεωρώ καν μέταλ δίσκο το μεγαλύτερο μέρος της ριφφολογίας τους είναι πιο κοντά στο punk και άνετα μπορώ να το αντιστρέψω και να πω ''transcends the boundaries of punk'' αλλά πολύ που κάηκαν οι πάνκηδες. τώρα αν οι ίδιοι θέλουν να πλασαριστούν σαν μέταλ μπάντα (δε το νομίζω αλλά δε μπορείς να είσαι και σίγουρος με αυτά τα μεταμοντέρνα) καλώς τα δέχτηκαν


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #78
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    If Converge made me wanna hug people instead of kill them, they’d be Kvelertak.
    Κι αν ο Σορίν Ματέι μαγείρευε αντί να σκοτώνει, θα ήταν ο Σκαρμούτσος.
    Last edited by Phantom Duck; 21-12-2010 at 22:20.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    ένα των πεντακοσίων.

  5. #80
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    MAΠΑ

  6. #81
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Djevel

    http://www.myspace.com/djevelmakt

    Ακούτε το "Paakellelsen".
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #82
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    I'll bury you in your god's fucked garden

  8. #83

    Default

    διαβάζεις αυτό στη βικιπίντια "Lyrics are written in Norwegian and concerning Norse mythology/Viking folklore."

    και λες "ε, σοβαροί θα είναι αυτοί, δε πειράζει που έχουνε δύο τρία ριφφάκια τσίρκο, θα είναι για το μεταμοντέρνο"

    κατεβάζεις το δίσκο, βάζεις τη bathory μπλούζα σου και google-άρεις, και βγαίνει αυτό

    Now we’re gonna sing a little song, it’s about alcohol We don’t have any lyrics like that, we want some spectrum. Suttung (norse myth) followed close by, Odin kicked his ass Suttung is not alive anymore, we have all the mead we want, full of all this madness. Going to light up a joint, put on some black metal and enjoy it with my best friend. Odin gave us Suttungs mead The magical mead, our dayly bread x2 So were going to fuck Odins widow while giving you awesome riffs.Odin gave..
    E, να στη μούρη σου
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #84
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    τι είναι σοβαρό;
    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #85

    Default

    κάτι διαφορετικό από "καπνίζω τσιγαριλίκια και ακούω black metal με τον κολλητό μου και γαμάμε την χήρα του όντιν"?? Και γενικά κάτι που αντιμετωπίζει το μέτσαλ διαφορετικά από αυτό για να μην ρισκάρει χάσιμο πόντων μοντερνο-γαμάτης αισθητικής?? (ο jack black βέβαια άμα τους άκουγε αυτούς θα ούρλιαζε "ΠΑΙΧΤΕ ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ". Και μη μου πεις "είναι πάνκηδες", και οι Amebix πάνκηδες είναι. Και μη μου πεις "κάνουνε χαβαλέ όμως" επειδή μερικά ριφφάκια δε κάνουνε καθόλου χαβαλέ!! (φαντάσου τώρα ακούς νορβηγικό ρίφφινγκ και από πάνω "πάσαρε το τσιγαριλίκι ρε φιλάρααααα")

    (και τέλος πάντων, τέτοιες μπάντες με τη λογική γράφουμε λολ στίχους που δε θα ξέρει κανείς τι λένε ένιγουει μέχρι να κάνει google translate, θα βάλουμε black metal μαζί με πανηγυρο-ροκ εν ρολλ και γενικά πάμε να να μας προσέξουνε με χαζο-original κόλπα είναι εξ' ορισμού ανειλικρινείς, πράγμα που είπαν και μερικοί άλλοι όσον αφορά την pro-tools παραγωγή με το "χύμα" ήχο (που εμάς μας αρέσει βέβαια, που είμαστε μεταλλάδες χοχο. Τέλος πάντων, ωραία ριφφάκα έχουνε για youtube listening, να είμαι και δίκαιος)
    Last edited by phthoggon; 12-12-2012 at 13:45.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #86
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    συγνώμη αλλά το πρώτο πράγμα που περιγράφεις εκφράζει εφηβεία, ανεμελιά και αποδόμηση που ήταν πάντα τα ιδρυτικά συστατικά των μεγαλύτερων μουσικών κινημάτων. κοινώς με σοβαρότητα και καθωσπρεπισμό κανείς δεν γάμησε. το μέταλ (και κάθε μουσική) το αντιμετωπίζει ο καθένας όπως αυτός το αντιλαμβάνεται, όπως αυτόν τον περιβάλλει. άλλοι το βρίσκουν ως πλατφόρμα για να κάνουν τέχνη, άλλοι κρύβουν τις ακραίες τάσεις και αντιλήψεις τους πίσω από αυτό, άλλοι είναι χαβαλετζήδες και απλά τους νοιάζει να περνούν καλά. σωστό και λάθος, καλό και κακό δεν υπάρχει. στην τελική εσύ τι θα ήθελες ας πούμε. το κράξιμο των μπλακμέταλλων στους kvelertak μου θυμίζει εντονότατα το κράξιμο των θρασάδων στους anthrax. μην τολμήσει κανείς και κάνει κάτι διαφορετικό, να πέσουμε να τον φάμε. μασονία.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #87

    Default

    επίσης υπάρχει το κράξιμο στη χαζομάρα, ακόμα περισσότερο το "χαζομάρα σαν selling point", το "εφηβικό συναίσθημα" ως pantero-χουλιγκανισμός, και στο κάτω κάτω το μου χαλάει την αισθητική βρε αδερφέ! (αλλά κυρίως το πρώτο, να μη ξεχνιόμαστε)
    Last edited by phthoggon; 12-12-2012 at 13:59.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #88
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    καλά και εμένα μου χαλάει την αισθητική το σήμα ενός βενζινάδικου shell που βλέπω κάθε μέρα έξω από το παράθυρο του γραφείου μου, τι σημαίνει αυτό οτι πρέπει να αντικαταστήσουν το σήμα τους με ένα ανάποδο σταυρό; όπως και να έχει εγώ κατανοώ και δέχομαι οτι για τους όποιους λόγους δεν σου κάθονται καλά οι kvelertak και οκ δεν έγινε και τίποτα. αυτό το "ε, σοβαροί θα είναι αυτοί" με εξίταρε λίγο, σε ένα είδος μουσικής που κατακλύζεται από καρναβάλια.

    edit
    τώρα είδα και το υπόλοιπο που έγραψες και απλά λολ

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    (και τέλος πάντων, τέτοιες μπάντες με τη λογική γράφουμε λολ στίχους που δε θα ξέρει κανείς τι λένε ένιγουει μέχρι να κάνει google translate, θα βάλουμε black metal μαζί με πανηγυρο-ροκ εν ρολλ και γενικά πάμε να να μας προσέξουνε με χαζο-original κόλπα είναι εξ' ορισμού ανειλικρινείς, πράγμα που είπαν και μερικοί άλλοι όσον αφορά την pro-tools παραγωγή με το "χύμα" ήχο (που εμάς μας αρέσει βέβαια, που είμαστε μεταλλάδες χοχο. Τέλος πάντων, ωραία ριφφάκα έχουνε για youtube listening, να είμαι και δίκαιος)
    με εκπλήσσει ιδιαίτερα που απαξιώνεις τους λολ στίχους. τι έχουν δηλαδή οι "λολ στίχοι"; μήπως είναι καλοί και ιντελεκτουέλ μόνο όταν τους γράφουν οι Voivod; χαχ αμ τους άλλους τους Depressive Age που τους βάζεις; εκεί να δεις brain damage.
    διαβάζεις

    In the synthetic clink
    flows Retron the moon milk drink
    Metamorphosis turns ravishing
    Liquid waves quard the bowl
    A star leads the Retron soul
    Cairo has focused countdown to 0

    και λες δεν είναι δυνατόν, κάτι υπάρχει πίσω από όλο αυτό, κάτι θέλει να πει. και όμως δεν θέλει να πει τίποτα. αλλά οι depressive age είναι ρησπέκτ. ας μην το συνεχίσω όμως με μέταλ μπάντες με "λολ στίχους" γιατί θα την πάμε τόσο χαμηλά την κουβέντα που θα αρχίσω να ποστάρω τίποτα Holocaust - heavy metal mania και manowar - [insert random song] και θα βγει το ίντερνετ και θα αρχίσει να μας βαράει.
    Last edited by Krux; 12-12-2012 at 14:26.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  14. #89

    Default

    αυτό το populist επιχείρημα όμως είναι ο ορισμός του "καθρεπτάκι". Το μέταλ/πανκ/γουοτέβερ έχει τα πάντα. Εσύ επιλέγεις να ακούς μπάντες που είναι "καρναβάλια". Εγώ δε μπορώ να σκεφτώ καμία που ακούω που να είναι έτσι. (καλά, μερικοί αποδυκνύονται έτσι στην πορεία ενώ στην αρχή πουλούσαν άλλο πράγμα, αλλά δεν εννοώ αυτό)

    πσ, και προς θεού, λολ, δεν είπα εγώ να σβήσει το σήμα το shell να βάλει ανάποδο σταυρό, δε θέλω να τους διαγράψω από την ύπαρξη, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ κάνουμε.

    πσ. 2 τώρα που βλέπω το έντιτ: (χάθηκε να κάνεις ένα νέο ποστ, βρε άνθρωπε). Καταρχήν, μια χαρά βγαίνει νόημα στο Depressive Age που πόσταρες. Όχι τίποτα ιδιαίτερο από μόνο του, αλλά δεν είναι giberrish. Και να ήταν όμως, θα μπορούσε να αποτελεί σχόλιο στο obfuscation για εντυπωσιασμό του progressive metal, ας πούμε. Το "ακούω black metal, καπνίζω τσιγάρα και γράφω ριφφάρες" δεν αποτελεί σχόλιο για τίποτα. Είναι απλά EXTREME BRAIN INACTIVITY. Δεν είναι λολ για την ακρίβεια, είναι ανύπαρκτο, είναι όπως είπα χαζομάρα σα marketing point (άμα το βάλεις μαζί με όλο το πακέτο, δηλαδή). Κατά τ' άλλα, μην αναφέρεσαι στο "χεβυ μέταλ" όπως είπα και πιο πάνω. Δε με ενδιέφεραν τα παραδείγματα που γράφεις ποτέ (οι στίχοι manowar πάντως μερικές φορές είναι ηλίθιοι, αλλά ποτέ ανούσιοι, έχει διαφορά). Τέλος πάντων, δε σώζονται οι kvele-κάτι με τίποτα πέρα από τα "καλά ριφφάκια", άστο
    Last edited by phthoggon; 12-12-2012 at 14:39.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #90
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    καλά εγώ βεβαίως δεν το έθεσα προσωπικά. είπα οτι είναι ψιλοάκυρο να μιλάμε για σοβαρότητα ιδιαίτερα σε ένα είδος όπως το μπλακ μέταλ (αυτό το είδος εννοούσα, αν και για ολόκληρο το μέταλ πάλι θα έβγαζε νόημα) το οποίο είναι αυτό που είναι.
    I'll bury you in your god's fucked garden

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •