Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: Πώς οι εξετασεις για διπλωμα οδηγησης σας εκαναν αυτους που ειστε?!!

  1. #1
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default Πώς οι εξετασεις για διπλωμα οδηγησης σας εκαναν αυτους που ειστε?!!

    Πειτε.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    το πηρα με την πρωτη, απο τοτε, το αισθημα της επιτυχιας με κατακλυζει, αρκει ενα βλεμμα μου καθως οδηγαω για να κανει ολα τα γκομενετα να σερνονται πισω απ το μιτσμομπιλ το οποιο εχει γινει ερωτικη φωλιτσα μετα απο καθε τετοιο encounter που θα λεγαμε και στα RPG.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Πήρα το δίπλωμα πάρκινγκ και οπισθογωνίας με την πρώτη, τον Ιούλη του 2000 και βγήκα με το ροζ χαρτάκι στους δρόμους με σκοπό να μάθω να οδηγάω κιόλας.

  4. #4
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Κόπηκα και 2η φορά χθες, από απόλυτη ηλιθιότητα στην οπισθογωνία. Την έβγαλα και όταν έφερα το αυτοκίνητο παράλληλα με τον δρόμο ξέχασα να ισιώσω το τιμόνι και βρήκα προφανώς πεζοδρόμιο, σου μιλάω για μαλλιά. Στα αρχίδια μου, λεφτά υπάρχουν, να πέφτουν τα κατοστάευρα στην ΦΑΣΗ, την επόμενη φορά θα του καρφώσω την δέκα και θα το πάρω.

    ψέμματα, θα λαδώσω απλά.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  5. #5
    Senior Member DannyCarey's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Milky Way
    Posts
    182

    Default

    Με την 1η αν και παραλίγο να γίνει μαλάκία στην οπισθογωνία απο άγχος. Εννοείται δεν ξέρεις να οδηγείς όταν έχεις δίπλωμα, απλά σου δίνεται η ευκαιρία να μάθεις. Έχω κάνει κ γω τις μαλακίτσες μου και γίνανε μαθήματα ζωής!
    Straight to the top we headed leaving devils beheaded

  6. #6

    Default

    Εγώ έχω γίνει κάφρος οδηγός ως αντίδραση στις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που μου μαθαίναν για το δίπλωμα.
    Προτεραιότητα έχω μόνο εγώ. τέλος.

  7. #7

    Default

    εγώ είχα τρελό άγχος με αποτέλεσμα, ενώ κανονικά το πήγαινα καλά, να κάνω όλο μαλακίες, με αποκορύφωμα λίγο πριν το τέλος αντί για φρένο να πατήσω μαζί και το γκάζι γιατί διάλεξα και τη μέρα να φορέσω πρώτη φορά vans και δεν είχα συνηθίσει τόσο φαρδύ παπούτσι και τα έπιασα και τα δύο πεντάλ. Ο εξεταστής όμως ήταν γνωστός του πατέρα μου και το πήρα (κωλόβυσμα κλπ). Είχα μπλοκάρει τόσο από το άγχος που με δούλευαν, μου έλεγαν ότι αν καταφέρω να μην το τρακάρω θα με περάσουν, αλλά ήμουν 18 και αθώο και τρομαγμένο σα λαγουδάκι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #8

    Default

    από τις 10.000 φορές που έχω παρκάρει έκτοτε (omg πότε έφτασαν τόσες; ) τις 7.362 θα έπαιρνα το δίπλωμα και τις 2.638 θα κοβόμουν.
    Όταν έδινα για δίπλωμα ήμουν επιθετικός και απότομος οδηγός, με αβέρτα γκάζι για να μην τύχει και σβήσει το όχημα (σαν κότα πήγαινα εννοείται, αλλά οι στροφές φάση 3.000 και ο δίσκος του οχήματος να μυρίζει στη μισή διάρκεια της εξέτασης). Αποτέλεσμα να μην μπορούν να με κόψουν γιατί δεν έσβησε ποτέ, αλλά να μου δίνει συμβουλές ο εξεταστής στο τέλος, περι ασφάλειας και ότι είσαι νευρικός και να το προσέξεις στην μελλοντική σου οδήγηση.

    Έδωσα 2 φορές, χωρίς λάδωμα, την πήρα την δεύτερη αλλά θεωρώ καθαρά από κωλοφαρδία, απλά γιατί μου "έκατσαν" τα σημαντικά, (πραγματικά δεν ένιωθα να έχω πλήρη έλεγχο του οχήματος) και γιατί είχε πιάσει την πάρλα ο δάσκαλός μου με τους εξεταστές και έτσι οι τελευταίοι δεν πρόσεξαν τα ασήμαντα λαθάκια.

    Σήμερα θα με χαρακτήριζα αμυντικό και υπομονετικό οδηγό (ας πουν και όσοι έχουν μπει στο αμάξι μου), και θεωρώ πως έχω καλό έως πολύ καλό έλεγχο των συνηθισμένων αντιδράσεων του οχήματος και πολύ καλή αντίληψη του όγκου του. Βατάνεν δεν είμαι σε καμμία περίπτωση και δεν με ενδιαφέρει να γίνω.

    Η εξέταση ήτο μια παράσταση ενός αρχάριου ηθοποιού και στάνταρ δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην ύστερο εξέλιξή μου.
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  9. #9

    Default

    Είναι πάντως προφανές πως κανείς δεν μαθαίνει να οδηγεί παρά όταν βγεί στο δρόμο μόνος.
    Πολλοί δε μαθαίνουν και ποτέ βέβαια.

  10. #10
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αυτοκινητο και μηχανη τα περασα και τα 2 με την πρωτη και ας μην ειχα ξαναπιασει τιμονι στο χερι μου πριν τα μαθηματα. Φυσικα χωρις λαδωμα και εκτοτε εμαθα και να οδηγω σωστα και να παρκαρω οτιδηποτε οπουδηποτε!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #11
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Το καλοκαίρι το πήρα, με την πρώτη και χωρίς λάδωμα (είχα το ΔΙΑΚΟΣΑΕΥΡΟ στην τσέπη αλλα δε χρειάστηκε). το πάρκαρα γαμάτα, οπισθογωνία άψογη.
    τώρα δε ξέρω να παρκάρω.
    και οδηγάω σα μαλάκας.
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  12. #12
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Εγώ ο ΜΑΓΚΑΣ, έδινα μαζί με δυο-τρεις κοπελιές από την ίδια σχολή οδηγών, κι από το πρωί ήταν αυτές μέσα στο άγχος, "πωπω τι θα κάνουμε, δεν αντέχω" κι έτσι, κι εγώ ήμουν "σιγά ωρέ κορίτσα, για δίπλωμα θα δώσουμε, δε θα μας πηδήξουνε ωρέ", και έλεγα από μέσα μου κάτι "τσκ τσκ οι χαζές" και τέτοια κι όταν μπήκα στο αμάξι άρχισε να τρέμει το πόδι μου και ίσα που κρατούσα το συμπλέκτη. Η καθηγήτρια (κι αυτή γυναίκα) μετά μου έλεγε ότι το κρατούσα εγώ όμως το πεντάλ, γιατί εγώ νόμιζα ότι το κρατούσε αυτή, και ποτές δε θα μάθω την αλήθεια, μπορεί να μου το 'πε για εμψύχωση.

    Τι να πω, λάδωμα πάντως δε θα έδινα.

    Είχα και ένα μεγαλεπήβολο σχέδιο κάποτε, να ενημερωθώ για το αν μπορείς να πας να δώσεις στην επαρχία για δίπλωμα, γιατί τουλάχιστον εδώ στας Πάτρας φαίνεται πως είναι πιο σπάνιο το λάδωμα από την Αθήνα, να τους μποϋκοτάρουμε τους μαλάκες να φάνε σκατά και να στρώσουν. Δεν ευδοκίμησε, αλλά ψηθείτε όσοι είναι να δώσετε, να το ψάξετε. Αυτά.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #13
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Tεράστιο άγχος με το συμπλέκτη. Δεν υπάκουγε το πόδι στις προσταγές του εγκεφάλου και έτρεμε σα διαολεμένο.

    Κακώς βέβαια, γιατί οι εξετάσεις διπλώματος στην Πάτρα πρέπει να είναι το πιο αστείο πράγμα στον κόσμο.
    Κάνεις ένα τετράγωνο, εκτός κίνησης σε μια γειτονιά που δεν υπάρχει ψυχή και περνάς.

  14. #14
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εγώ πέρασα με την πρώτη, το πάρκινγκ με τις κλασσικές οδηγίες "όταν δεις στον καθρέφτη το πεζοδρόμιο να εφάπτεται αυτού του σημείου του φτερού, κόψτο όλο". Το ίδιο και για την οπισθογωνία, που την ημέρα της εξέτασης μαγικά εμφανίστηκε στον τοίχο ένα σημάδι με σπρέι, "σταμάτα με το σημάδι δίπλα σου, κόψτο όλο" κλπ.

    Το πιο αγχωτικό ήταν μη μου σβήσει βασικά και να βάλω σωστά την τρίτη χωρίς να κοιτάω τον λεβιέ (τον κοίταξα και μου έκανε παρατήρηση).

    Φυσικά δεν έμαθα να παρκάρω τότε.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #15
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    πηγα ανετος και σιγουρος αφου ειχα λαδωσει πρωτα..οι εξεταστες μιλουσαν ολη την ωρα μεταξυ τους για διαφορα θεματα και με ειχαν γραμμενα στα @@ τους..αφου εκανα παρκαρισματα κλπ και δεν ειδαν τπτ μου λενε: να δουμε και πως βγαινεις απο το αυτοκινητο(να κοιταξω δλδ αν ερχεται κανεις πισω)..ΑΑΑααα πολυ ωραια εξαιρετικα συγχαρητηρια κλπ κλπ
    προφανως τυπικη διαδικασια οι εξετασεις..εγινα ο ΓΑΜΑΤΟΣ οδηγος που ειμαι σημερα επειδη απλα ειναι να το εχεις μεσα σου

Similar Threads

  1. Είστε περήφανοι που είστε Έλληνες;
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 203
    Last Post: 22-12-2011, 13:12
  2. Δίπλωμα για 50αράκι
    By Drumsick in forum General Discussion
    Replies: 66
    Last Post: 01-02-2010, 03:26
  3. Περιμένοντας το δίπλωμα.
    By Marillion in forum General Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 23-06-2009, 13:59
  4. Replies: 58
    Last Post: 11-07-2005, 18:06
  5. Για αυτούς που έχουν σχέση.
    By Shadowlike in forum General Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 05-02-2005, 04:04

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •