Results 1 to 13 of 13

Thread: Eurotrip

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Eurotrip

    Θέλω κάποια στιγμή πριν τα Χριστούγεννα να κάνω ένα ταξιδάκι για 2-3 βδομάδες. Αρχικός σκοπός είναι να περάσω από Ζυρίχη, Ουτρέχτη και Άμστερνταμ, Στοκχόλμη, Κοπεγχάγη και στο τέλος Λονδίνο. Έχοντας αυτές τις πόλεις στα σίγουρα, που αλλού συμφέρει να πάω; Όποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο ας δώσει λίγο τα φώτα του. Βασικά, πως το κανονίζεις αυτό το πράγμα; Μου φαίνεται λιγάκι χαοτικό σε θέμα οργάνωσης. Οι μετακινήσεις μεταξύ των χωρών συμφέρουν με τραινάκι; Τι να προσέξω; Έχει κάνει κάποιος παρόμοιο ταξίδι με αυτοκίνητο;

    Pixies και λοιποί vagabonds επιβάλλεται να ποστάρουν.

  2. #2
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    εννοειται!
    αμα δε τοχεις και δεν εχεις χρονο κυριως να το προετοιμασεις το οργανωτικο ειναι ενας εφιαλτης.
    Ευτυχως για το δικο μας ταξιδι (και δυστυχως για μενα) τα ειχα κανει ολα εγω αλλα βγηκε τζιτζι.
    Κοπενχαγη -Στοκχολμη εχω απειρα να σου πω.

    Παιζει να νοικιασεις αμαξι? αν ναι, χωραω? τι παρεακι θαστε και σε τι φαση?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το ταξίδι το προετοιμάζω για μένα, θέλω να πάω στις πόλεις που έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό για να δω τι λένε, πως είναι η ζωή και γενικώς αν μπορώ να εγκλιματιστώ. Δηλαδή ΟΚ, θα κάνω λίγο σόλο τουρισμό αλλά κυρίως θέλω να πάω για να δω τι λέει η κάθε πόλη από τιμές σε διαμονή, μετακίνηση, φαΐ κτλ και το χρόνο μου ουσιαστικά θα τον σπαταλήσω ερευνώντας αυτό. Αν βάλω 3 μέρες σε κάθε πόλη, ουσιαστικά μόνο η μία θα είναι η διαμονή και οι υπόλοιπες θα είναι μετακινήσεις (έτσι υπολογίζω δηλαδή). Προετοιμάζομαι για τρελό περπάτημα/ποδήλατο γενικώς. Αμάξι αποκλείεται, με εξαίρεση τη Στοκχόλμη που'χω παρέα εκεί και ίσως Ολλανδία που διάφοροι μου λένε πως όταν το κανονίσω να τους πω τις μέρες που θα είμαι εκεί για να έρθουν ΠΣΚ και τέτοια. Βασικά, υπολογίζω για διαμονή κατά μέσο όρο 60 ευρώ τη μέρα... Βάλε και ~400 ευρώ τα αεροπορικά προς Ζυρίχη και από Λονδίνο... Και ουσιαστικά μένουν τα φαγητά και τα τραίνα που δεν έχω ιδέα τι παίζει, συν τα διάφορα τυχαία παρελκόμενα. Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο μεγάλο ταξίδι οπότε λιγάκι αγχώνομαι Για πες τι παίζει Κοπεγχάγη-Στοκχόλμη. Πρέπει η διαδρομή με το τραίνο να είναι επικούρα.

  4. #4
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    χμμμ, ή μπορείς να πας κατευθείαν Ουτρέχτη για μεταπτυχιακο ξέρω γω.
    εχω παει σολαυτα που λες εκτος Ζυριχης (που στην αποκλειω λοφω λεφτωνε) και θεωρω πως ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη ζωης/τιμης/θεσης.
    και εισαι σιγουρος οτι θα σε παρουν σε ολα οσα εκανες αιτηση δλδ???
    (θα επιστρεψω με ταξιδιαρικο ποστ)
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Όχι, φυσικά και δεν είμαι σίγουρος... Ούτε Ουτρέχτη είμαι σίγουρος Όπως και να'χει θέλω να κάνω τέτοιο ταξίδι όσο προλαβαίνω γιατί κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού, όπου και να είναι, αμφιβάλλω αν θα έχω το χρόνο για κάτι τέτοιο.

  6. #6
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    το ερ μετακομίζει στην ολλανδία λοιπόν
    [/URL]

  7. #7
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ή μηπως Κοπενχαγη...; χαχα. Αν θες λεπτομεριες απο δω πες να βοηθησω. Για ροαντ τριπ πιο πολλα θα ξερει η πιξις.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #8
    sex drugs n' pick n' roll wino's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Carnival Bizarre
    Posts
    3,094

    Default

    den einai toooooso akrivh h zurixh. exei dieukolunseis gia foithtes. Me podhlatara 8a eisai komple ekei, den xreiazetai ama3i gia na thn guriseis. Egw hmoun kourada vevaia kai voleuomoun me MMM. Me treno 8a pas apo milano zurixh? e3airetikh diadromh btw auth.
    Vicariously I live while the whole world dies
    Much better you than I

  9. #9

    Default

    ζηλεύω
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Θα πάω αεροπορικώς Ζυρίχη. Έτσι σχεδιάζω δηλαδή. Λες να πάω Μιλάνο και να πάρω τραινάκι προς Ζυρίχη; Έχω και παρέες Μιλάνο... να επεκτείνω το ταξίδι για 2-3 μέρες

  11. #11
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    ean borei perna kai apo Velgio. To Liege einai polu omorfh polh. epishs an kinitheis konta aachen, cologne, liege ktl perna kai apo dw. Einai polu wraia. Den kserw panw se ti thes to Master sou alla borw na rwthsw.

    epishs +1 sto post locust

  12. #12
    sex drugs n' pick n' roll wino's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Carnival Bizarre
    Posts
    3,094

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Θα πάω αεροπορικώς Ζυρίχη. Έτσι σχεδιάζω δηλαδή. Λες να πάω Μιλάνο και να πάρω τραινάκι προς Ζυρίχη; Έχω και παρέες Μιλάνο... να επεκτείνω το ταξίδι για 2-3 μέρες
    e pio xavale exei me trena apo oti me aeroplana (kai vaporia). an exeis xrhmata kai xrono a3izei. Vevaia san polu to milano ok, alla afou exeis kai parea, phgaine na tous peis kai ena geia.
    Vicariously I live while the whole world dies
    Much better you than I

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Με δέχτηκαν στην Ουτρέχτη τελικά, και θα πάω εκεί, sorry wino

    Προβλέπεται λοιπόν ταξιδάκι τέλη Νοεμβρίου, μια βδομάδα Ουτρέχτη, κυρίως για να βρω σπίτι και έπειτα θα κάνω βόλτες για άλλες 2 βδομάδες σε άλλες πόλεις, με highlight το ταξίδι Άμστερνταμ-Κοπεγχάγη-Στοκχόλμη.

    Πείτε λίγο τι παίζει με τα τραίνα, δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιες διαδρομές.

Similar Threads

  1. Eurotrip: Thessaloniki-Barcelona
    By Sotos_The_Tequiler in forum Reise, Reise
    Replies: 28
    Last Post: 16-02-2011, 19:53
  2. [Cinema] EuroTrip (2004)
    By katwrimos in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2004, 05:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •