Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: επιθετικά σκυλιά

  1. #1

    Default επιθετικά σκυλιά

    με απασχολεί εδώ και καιρό ενα ερώτημα που γενικά πάει και έρχεται, αναλόγως με τις σχετικές καταστάσεις και μερικές φορές διαταράσσει την ψυχολογική μου ισορροπία.. (καθότι ισορροπιμένος άνθρωπος κατα τα άλλα) όχι, δεν είναι ερώτηση περί θανάτου, αλλά κάτι πιο πρακτικό. έχουμε προσέξει όλοι μας σκυλιά να γαυγίζουν σε ανθρώπους.. π.χ. σε κανένα Θησείο να περνάει τίποτα άστεγος ή απ'αυτούς τους περίεργους υποχθόνιους αόρατους τύπους που ξαφνικά γυρίζουν όλοι και τον βλέπουν επειδή τον πιάσανε τα 3-4-5 σκυλιά του τόπου και τον άρχισαν στα πειράγματα. έχω ακούσει διάφορες απόψεις, οι πιο κλασσικές απο τις οποίες είναι 1) ότι νιώθουν κάποια έκκριση αδρεναλίνης στον οργανισμό του ανθρώπου, με άλλα λόγια νιώθουν τον φόβο σου και το (δικός μου αυτοσχεδιασμός τώρα) βλέπουν σαν ευκαιρία να επιβληθούν 2) μυρίζουν γενικά και τους πειράζουν συγκεκριμένες μυρουδιές, όπως το αλκοόλ ή γενικά συγκέντρωση βρώμας, μπύχλας και υδρώτα 3) κατά κάποιο τρόπο νιώθουν την αύρα του ανθρώπου ή τίποτα τέτοιο, και νιώθουν αμα είναι τίποτα πολύ κουρασμένος ή κάτι τέτοιο - κάποιοι λένε και το εξής, ότι μπορεί να νιώθουν όταν έχεις κάποια αρρώστεια 4) γαυγίζουν σε κακούς ανθρώπους (η οποία η άποψη με είχε πάει πολύ κάτω γιατί μπήκα στον κόπω να αναρωτηθώ αν είμαι κακός και δεν το ξέρω, και μήπως πρέπει να το παραδεχτώ..)

    τα σκυλιά δεν τα πάω και πολύ.

    μια φορά ενα σκατούλι μαυρο μικρό και μαλιαρό με μαύρα μάτια (the black devil) παρκαρισμένο σε ενα περίπτερο με πέρασε λίγο απο το δάχτυλο, γιατί ο μλκς πήγα να το χαιδεψω ενώ με προειδοποίησε ότι δεν ήθελε να το αγγίξω - σαφώς και είχε δίκιο και δικαιολογώ πλήρως την συμπεριφορά του γιατί ποιός είμαι εγώ να νομίζω ότι οποιοσδήποτε, και σκύλος να είναι, είναι διατεθημένος να δεχτεί ενα χάδι.

    απο τότε για κάποιο λόγο κατά καιρούς μου κολλάνε διάφορα σκυλιά, ιδίως όταν είναι σε αγγέλες και ιδίως όταν έχω πιεί λίγο (αλλά επειδή πίνω συχνά, έχει πάψει να είναι ιδιαίτερος παράγοντας).. γενικά επιτίθονται άλλες φορές προειδοποιόντας, και άλλες φορές ύπουλα, και γενικά για κάτι τέτοιους λόγους δεν τα πάω και δεν τα αγγίζω και τα απογεύγω εφόσον δεν έχω σιγουρευτεί ότι δεν θα "μου την πούνε".. και γι'αυτό μ'αρέσουν οι γάτες πιο πολύ γιατί μερικά σκυλιά σαν να έχουν υπέρτατο στόχο τον καθαρισμό της περιοχής τους απο γατιά, και αφου δεν πεινάνε ρε γμτ, τι τους φταίνε;

    αλλά γενικά δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να περπατάς σε μια πλατεία με κόσμο, και να σου ορμάει κανένα σκυλί, και να σε κοιτάνε όλοι, άλλοι να γελάνε γιατί εννοείτε πως θα αντιδράσεις όπως σου προστάξει το ένστινκτό σου, και εκεί τρόποι δεν υπάρχουν - αλλά σκέφτεσαι WTF! γιατί εγώ; τι είχα εγώ και με βρήκε το άτιμο; ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί ποτέ έτσι, πιο πολύ σε δρόμο, και γενικά έχει να τύχει καιρό - αλλά βλέπω τους κακομοίριδες που τους ορμάνε και τους κυνηγάνε, και αναρωτιέμαι, τι γίνεται..

    τείνω προς την άποψη πως απλά ότι πιο ευάλωτο και ίσως αντιπαθητικό = απειλιτικό (σε αυτά πάντα) βρίσκουνε, το δείχνουνε, και παίρνουν θάρρος απο το περιβάλλον (όσο τους είναι πιο οικείο και δικό τους, και όσο πιο πολλά συναδελφικά σκυλιά υπάρχουν γύρω) αλλά ρε παιδιά, δεν έχει να κάνει με evilness.. έτσι δεν είναι;

    λέμε τώρα.. ίσως να κάνει με αδρεναλίνη, γιατί όταν πλησιάζω σκυλιά ιδίως όταν είναι σε ομάδα, αρχίζω και προσέχω πολύ μην κάνουν καμια λλκία, αλλά μου έχει τύχει και την ώρα που άκουγα μουσική σε walkman και δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτις να μου ομράει ενα σπιτικό κιόλας και να μου γρατζουνάει την γάμπα, πάλι καλά που φόραγα τζιν.

    αντε είπα και τον πόνο μου. έναν πόνο. αχ βαχ.

  2. #2

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by hello_earth View Post
    με απασχολεί εδώ και καιρό ενα ερώτημα που γενικά πάει και έρχεται, αναλόγως με τις σχετικές καταστάσεις και μερικές φορές διαταράσσει την ψυχολογική μου ισορροπία.. (καθότι ισορροπιμένος άνθρωπος κατα τα άλλα) όχι, δεν είναι ερώτηση περί θανάτου, αλλά κάτι πιο πρακτικό. έχουμε προσέξει όλοι μας σκυλιά να γαυγίζουν σε ανθρώπους.. π.χ. σε κανένα Θησείο να περνάει τίποτα άστεγος ή απ'αυτούς τους περίεργους υποχθόνιους αόρατους τύπους που ξαφνικά γυρίζουν όλοι και τον βλέπουν επειδή τον πιάσανε τα 3-4-5 σκυλιά του τόπου και τον άρχισαν στα πειράγματα. έχω ακούσει διάφορες απόψεις, οι πιο κλασσικές απο τις οποίες είναι 1) ότι νιώθουν κάποια έκκριση αδρεναλίνης στον οργανισμό του ανθρώπου, με άλλα λόγια νιώθουν τον φόβο σου και το (δικός μου αυτοσχεδιασμός τώρα) βλέπουν σαν ευκαιρία να επιβληθούν 2) μυρίζουν γενικά και τους πειράζουν συγκεκριμένες μυρουδιές, όπως το αλκοόλ ή γενικά συγκέντρωση βρώμας, μπύχλας και υδρώτα 3) κατά κάποιο τρόπο νιώθουν την αύρα του ανθρώπου ή τίποτα τέτοιο, και νιώθουν αμα είναι τίποτα πολύ κουρασμένος ή κάτι τέτοιο - κάποιοι λένε και το εξής, ότι μπορεί να νιώθουν όταν έχεις κάποια αρρώστεια 4) γαυγίζουν σε κακούς ανθρώπους (η οποία η άποψη με είχε πάει πολύ κάτω γιατί μπήκα στον κόπω να αναρωτηθώ αν είμαι κακός και δεν το ξέρω, και μήπως πρέπει να το παραδεχτώ..)

    τα σκυλιά δεν τα πάω και πολύ.

    μια φορά ενα σκατούλι μαυρο μικρό και μαλιαρό με μαύρα μάτια (the black devil) παρκαρισμένο σε ενα περίπτερο με πέρασε λίγο απο το δάχτυλο, γιατί ο μλκς πήγα να το χαιδεψω ενώ με προειδοποίησε ότι δεν ήθελε να το αγγίξω - σαφώς και είχε δίκιο και δικαιολογώ πλήρως την συμπεριφορά του γιατί ποιός είμαι εγώ να νομίζω ότι οποιοσδήποτε, και σκύλος να είναι, είναι διατεθημένος να δεχτεί ενα χάδι.

    απο τότε για κάποιο λόγο κατά καιρούς μου κολλάνε διάφορα σκυλιά, ιδίως όταν είναι σε αγγέλες και ιδίως όταν έχω πιεί λίγο (αλλά επειδή πίνω συχνά, έχει πάψει να είναι ιδιαίτερος παράγοντας).. γενικά επιτίθονται άλλες φορές προειδοποιόντας, και άλλες φορές ύπουλα, και γενικά για κάτι τέτοιους λόγους δεν τα πάω και δεν τα αγγίζω και τα απογεύγω εφόσον δεν έχω σιγουρευτεί ότι δεν θα "μου την πούνε".. και γι'αυτό μ'αρέσουν οι γάτες πιο πολύ γιατί μερικά σκυλιά σαν να έχουν υπέρτατο στόχο τον καθαρισμό της περιοχής τους απο γατιά, και αφου δεν πεινάνε ρε γμτ, τι τους φταίνε;

    αλλά γενικά δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να περπατάς σε μια πλατεία με κόσμο, και να σου ορμάει κανένα σκυλί, και να σε κοιτάνε όλοι, άλλοι να γελάνε γιατί εννοείτε πως θα αντιδράσεις όπως σου προστάξει το ένστινκτό σου, και εκεί τρόποι δεν υπάρχουν - αλλά σκέφτεσαι WTF! γιατί εγώ; τι είχα εγώ και με βρήκε το άτιμο; ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί ποτέ έτσι, πιο πολύ σε δρόμο, και γενικά έχει να τύχει καιρό - αλλά βλέπω τους κακομοίριδες που τους ορμάνε και τους κυνηγάνε, και αναρωτιέμαι, τι γίνεται..

    τείνω προς την άποψη πως απλά ότι πιο ευάλωτο και ίσως αντιπαθητικό = απειλιτικό (σε αυτά πάντα) βρίσκουνε, το δείχνουνε, και παίρνουν θάρρος απο το περιβάλλον (όσο τους είναι πιο οικείο και δικό τους, και όσο πιο πολλά συναδελφικά σκυλιά υπάρχουν γύρω) αλλά ρε παιδιά, δεν έχει να κάνει με evilness.. έτσι δεν είναι;

    λέμε τώρα.. ίσως να κάνει με αδρεναλίνη, γιατί όταν πλησιάζω σκυλιά ιδίως όταν είναι σε ομάδα, αρχίζω και προσέχω πολύ μην κάνουν καμια λλκία, αλλά μου έχει τύχει και την ώρα που άκουγα μουσική σε walkman και δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτις να μου ομράει ενα σπιτικό κιόλας και να μου γρατζουνάει την γάμπα, πάλι καλά που φόραγα τζιν.

    αντε είπα και τον πόνο μου. έναν πόνο. αχ βαχ.
    τι εννοείς;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Αγαπητέ φίλε. Καταρχήν καλως ήρθες στην παρέα μας. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο φιλόζωος είσαι, και πόσο αδικείς τον εαυτό σου με τόπικ σαν το συγκεκριμένο. Πρέπει να ξέρεις οτι τα σκυλιά δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Συνήθως εκείνα είναι που μας τρέμουν και ουδόλως πρέπει να τα φοβόμαστε εμείς. Πραγματικά με εκπλήσσει η τοποθέτησή σου, γιατί τις περισσότερες φορές αρκεί να τους πεις ένα απλό "φύγε" ή τελος πάντων "φύγε από πάνω μου σε παρακαλώ, φύγε". Όπως και να έχει συνιστώ ψυχραίμια και αν δεν το σκέφτεσαι, σύντομα θα σου περάσει. Και πάλι καλώς ήλθες.
    Last edited by Tyler_Durden; 28-09-2010 at 16:58.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  5. #5
    omniquotent Inga Drive's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    drive-in
    Posts
    151

    Default

    Quote Originally Posted by hello_earth View Post
    μου κολλάνε διάφορα σκυλιά,ιδίως όταν είναι σε αγγέλες
    Spoiler

    οντόπικ,εγώ που τα αγαπάω,δεν τα φοβάμαι και μυρίζω πάντα υπέροχα δε μου ορμάνε ποτές.
    άμορφη μάζα πουλερικών

  6. #6

    Default

    γεια σας γειά σας
    ενα τσεκούρι θέλω και ενα infrared γυαλί για να περάσω απο την πικρ.. ουπς.. πιν.. πυκνή ειρωνία που ξεπήδησε μπροστά μου άπλωσε τα κλαριά του εκεί που πρόσεχα τα σκυλιά.. ) ιχ..
    σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τα καθησυχαστικά σχόλια είστε ότι πρέπει για μια συντροφιά όταν έχει κανείς τόσο σοβαρούς στοχασμούς σαν τους δικούς μου. μακάρι όλοι οι άνθρωποι στην κοινωνία που ζούμε να ήταν ενα μεγάλο ελέκτρικ ρέκβιεμ, και δεν θα είχαμε προβλήματα.. ιδίως με τα σκυλιά
    παιδιά, καθώς οι προβληματισμοί μου είναι πολλοί και διάφοροι, και είστε τόσο εμπαθείς (και είμαι χαρούμενος ιδιαίτερα τώρα, καθώς είναι κάτι που περίμενα - αυτός εξάλλου ήταν και ο λόγος που μπήκα - για να αναζητήσω εμπάθεια και κατανόηση) - κατα καιρούς θα τους μοιράζομαι μαζί σας με ιδιαίτερη ευχαρίστηση (όσο μπορώ δηλαδή γιατί συνήθως δεν έχουν να κάνουν με ευχάριστα πολύ πράγματα) και...
    νομίζω....
    δεν μπορώ άλλα σκυλιά...
    Tags for this thread
    dogs σκυλος σκυλια με μεγάλωσαν σκυλιά χάθηκαν σκυλιά σκυλιά

  7. #7
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    η αληθεια ειναι οτι αν μαζευτουν πανω απο 3-4 ξωπισω σου και σε παρουν το κατοπι ισως πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις λιγο..
    κατα ταλλα κι εγω τα αγαπω πολυ, ειδικα σε συγκριση με κακουργες γατες εγωιστριες που μισω. και αν σε παρει ενα απο πισω ειδικα μεsa στη νυχτα ειναι και πολυ καλη παρεα ως το σπιτι,αμε
    Last edited by wurst; 28-09-2010 at 17:32.

  8. #8

    Default

    hello hello_earth, μήπως να κυκλοφορείς λιγότερο όταν είναι εκείνες οι μέρες του μήνα;
    I just posted on ER... Take that, society!

  9. #9
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Quote Originally Posted by Custom User View Post
    hello hello_earth, μήπως να κυκλοφορείς λιγότερο όταν είναι εκείνες οι μέρες του μήνα;
    εγώ πάντως δεν βλέπω τον λόγο να μην κυκλοφορεί εκείνες τις μέρες, γιατί

    αν σε παρει ενα απο πισω ειδικα μεsa στη νυχτα ειναι και πολυ καλη παρεα
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #10
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Καλως ήρθες νεε γιουζερ


  11. #11

    Default

    οπ.. ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    οι γάτες είναι άλλο θέμα.. νομίζω κάπου εκεί τά έχετε πει ήδη.. αλλά..

    καλή παρέα είναι ενας σκύλος, δεν λέω.. εγώ όμως όπως με όλα τα ζώα θα αισθάνομαι άσχημα γιατί δεν μπορώ να του βοηθήσω και να του προσφέρω αυτό που επιθυμεί. όταν με κοιτάζει με αυτό το ευγενικό βλέμμα και όταν τον κοιτάζω γυρίζει το κεφάλι του αλλού και κάνει τάχα πως δεν με ακολουθεί και απλώς συμπέσαν οι δρόμοι μας. ναι, υπάρχουν και ευγενικά, τίμια, ωραία σκυλιά. θυμάμαι..

    α, θυμάμαι έχω δει και μια ιεροτελεστία νύχτα τώρα, που κάνανε τα σκυλιά μεταξύ τους, αλλά δεν κάνει να το πω - βασικά δεν είναι χαζά τα ηλίθια.. δεν ξέρω πραγματικά.
    απλά πάντοτε στην ζωή μου ότι δεν καταλαβαίνω και μου έχει κολλήσει, ιδίως όταν έχει να κάνει με χαρακτήρα.. θέλω να το καταλάβω ρε γμτ, και τα σκυλιά δεν τα καταλαβαίνω με τίποτα. δεν καταλαβαίνω το επιθετικό. και γι'αυτό άνοιξα ετούτο το θρέντ για να μου δώστε clues να καταλάβω.

    και νομίζω πως είμαστε σε πολύ καλό δρόμο, γιατί ήδη αρχίζω και ανα-φιλοσοφώ κάποια πράγματα και μου κάνει καλό να σας ακούω και να σας τα λέω και να με ακούτε. είναι όσο να'ναι μια σχέση.

    όσο για'κείνες τις μέρες του μηνα. τι να κάνουμε ωρε, μέσα θα την βγάζουμε; αν και ναι, είναι κάτι που δεν έχω αφιερώσει αρκετή σκέψη ακόμη. ο κόσμος έχει γεμίσει σκυλιά όμως και σε ενα περίπτερο για μια μπύρα να παω θα με βρεί κανένα. δεν ξέρω. πνίγομαι.. θα το ξεπεράσω όμως.
    ευχαριστώ.

  12. #12

    Default

    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #13
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    -Ηello earth!
    -Από ποιον πλανήτη έπεσες εσύ?
    It is known.

  14. #14
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Καλως ήρθες νεε γιουζερ

    Νομίζω ταιριάζει και το

    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  15. #15
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Το who let the dogs out τραγουδησε η Βικτωρια Μπεκαμ κατα την εισοδο της Τζορταν και των φιλεναδων της στον ιδιο χωρο.
    Αληθεια, hello_earth εχεις δοκιμασει να τους τραγουδησεις?
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


Similar Threads

  1. Με μεγάλωσαν σκυλιά - Λέανδρος
    By fandango in forum Comics/Cartoons
    Replies: 4
    Last Post: 15-11-2017, 19:43
  2. Χάθηκαν σκυλιά
    By Deniz in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2008, 14:21
  3. Σκυλιά
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2005, 21:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •