Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61

Thread: E-book reader

  1. #16
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Εγω διαβαζω βιβλια στο Nokia 5800 και η γνωμη μου ειναι πως οχι.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  2. #17
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Λοιπόν.

    Ήρθε χθες το Kindle μου. Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενική όσο μπορώ.

    Είναι
    1. πάρα πολύ όμορφο,
    2. πολύ βολικο από άποψη διαβάσματος, σίγουρα είναι πολύ κοντύτερα σε βιβλίο απ'ότι σε οθόνη υπολογιστή (και είναι και πολύ ενδιαφέρων ο τρόπος που δουλεύει),
    3. πολύ εύχρηστο (αν και - καταραμένη apple - πάω συχνά να πατήσω την οθόνη, και δεν έχω καν iphone η ipad να πεις ότι έχω συνηθίσει). Αγόρασα και ένα βιβλίο και πέρασα μέσα, σήμερα πέρασα και ένα pdf από τη δουλειά και είναι μια χαρά. Το wireless δουλεύει άψογα και η παράδοση του βιβλίου από το amazon στο kindle έγινε σε χρόνο <30 sec.
    4. Έχει διάφορες μικροβλακειούλες που το κάνουν υπέροχο gadget, όταν το κλέινεις για παράδειγμα (και επειδή η οθόνη του καίει ελάχιστο ρεύμα) εμφανίζει μία διαφορετική εικόνα, είτε "πορτραίτο" συγγραφέα είτε κάτι σχετικό με λογοτεχνία γενικότερα.

    Επίσης λίγο αργά το ξέρω, αλλά τώρα ασχολήθηκα με το θρεντ, τον εκτελωνισμό τον κάνει η ίδια η Άμαζον, δλδ στα λεφτά που λέει ότι πληρώνετε στο site συμπεριλαμβάνουν εκτελωνισμό, δεν είναι έξτρα. Γενικώς πρέπει να έχει μεγάλα delivery times πάντως.

    Το μοναδικό "αρνητικό", που οκ, δεν είναι αρνητικό τελικά, είναι ότι δεν έχει δικό του φως, δεν είναι backlighted (αλλά γι'αυτό είναι ξεκούραστο και σα βιβλίο και μπορείς να διαβάζεις σε πολύ φως) - κυκλοφορούν διάφορα αξεσουάρ για φωτάκι kindle πάντως.

    Είμαι αρκετά ενθουσιασμένη μπορώ να πω. =)

  3. #18
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    mpla
    πόσο κόστισε?
    α, και, γιατί αγόρασες βιβλίο απ το amazon? πανάκριβα μου φαίνουνται.

    με γεια!
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  4. #19
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Γύρω στα 130 ευρώ πήγε. Και το kindle είναι της amazon, ο "τυπικός" δρόμος για να αγοράσεις e-book στο kindle είναι να συνδέσεις το kindle με το amazon και κατόπιν να αγοράσεις από εκεί ένα βιβλίο σε έκδοση kindle και το amazon το στέλνει απευθείας στη συσκευή σου, οπότε δοκίμασα αυτό. Θα τσεκάρω και τους άλλους τρόπους τις επόμενες μέρες.

  5. #20
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Γύρω στα 130 ευρώ πήγε. Και το kindle είναι της amazon, ο "τυπικός" δρόμος για να αγοράσεις e-book στο kindle είναι να συνδέσεις το kindle με το amazon και κατόπιν να αγοράσεις από εκεί ένα βιβλίο σε έκδοση kindle και το amazon το στέλνει απευθείας στη συσκευή σου, οπότε δοκίμασα αυτό. Θα τσεκάρω και τους άλλους τρόπους τις επόμενες μέρες.
    Επειδή σίγουρα θα σπαστείς να βλέπεις πολλά ιμπούξ ακριβότερα απότι τα κανονικά, ενώ πολύ σπάνια θα τα βρίσκεις φτηνότερα, όταν ανακαλύψεις την πειρατεία πες κανα καλό σάιτ γιατί δυσκολεύομαι προς το παρόν.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #21
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    greekddl.com πολλα ελληνικα βιβλια σε pdf.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #22
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Γύρω στα 130 ευρώ πήγε. Και το kindle είναι της amazon, ο "τυπικός" δρόμος για να αγοράσεις e-book στο kindle είναι να συνδέσεις το kindle με το amazon και κατόπιν να αγοράσεις από εκεί ένα βιβλίο σε έκδοση kindle και το amazon το στέλνει απευθείας στη συσκευή σου, οπότε δοκίμασα αυτό. Θα τσεκάρω και τους άλλους τρόπους τις επόμενες μέρες.
    πιο πάνω που λένε για ΤΕΛΩΝΕΣ, δεν έπαιξε κάτι τέτοιο? ή είσαι εξωτερικό?

    βιβλία σε pdf έχουν όλοι οι τρακερς, demonoid που μπήκα να τσεκάρω γίνεται της ποτάνας.
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  8. #23
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post

    Επίσης λίγο αργά το ξέρω, αλλά τώρα ασχολήθηκα με το θρεντ, τον εκτελωνισμό τον κάνει η ίδια η Άμαζον, δλδ στα λεφτά που λέει ότι πληρώνετε στο site συμπεριλαμβάνουν εκτελωνισμό, δεν είναι έξτρα. Γενικώς πρέπει να έχει μεγάλα delivery times πάντως.

  9. #24
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    σχώρα με, είναι πρωί

    θενκς!
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Θέλω Kindle DX. Πὠς θα γίνει η δουλειά; Στο μικρό Kindle τα pdf είναι μικροσκοπικά και δεν διαβάζονται και δεν θέλω να περιοριστώ στα mobi. Κατά τα άλλα είναι πρἀγματι όμορφη συσκευή ενώ γενικά δεν πολυγουστάρω τα gadgets. Το e-ink είναι πολύ βολικό, όντως.

    Weiss, αυτό για τον εκτελωνισμό είναι στάνταρ; Μόλις ρώτησα ένα ξάδερφο που είναι gadgetακιας και γνώστης και μου πε ότι πληρώνεις τον εκτελωνισμό. Επίσης στο amazon.com γράφει τα εξής: Your country may charge import duties, taxes and fees you may have to pay ahead of delivery. You are the importer of record and responsible for compliance with local law including the payment of these fees. Μήπως απλά ήσουν τυχερή;
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  11. #26
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Υπάρχει πάντα και το ebay.co.uk, εγώ έτσι το αγόρασα για να μην έχω προβλήματα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Σωστός, τσέκαρα το Kindle DX 2ης γενιάς στο ebay.co.uk και από top seller πάει 220 ευρώ, όσο και από το amazon.com δηλαδή. Αλλά μετά κοίταξα και στο ebay.com και είδα ότι το ίδιο μοντέλο από top seller πάει 81 δολλάρια, οπότε και έμεινα μαλάκας.

    Deggial, και 'συ DX πήρες;
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  13. #28
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ubu, αν θελεις προσφερομαι εγω να σου αγορασω ενα απο εδω περα!
    Θα γλιτωσεις εκτελωνισμους και ιστοριες, θα στο φερω το καλοκαιρι, και δε θελω προμηθειες και μαλακιες ε, αυτα ειναι για μαλακες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Α, τώρα κατάλαβα ότι τα 81 δολλάρια είναι το υψηλότερο bid προς το παρόν, όχι η τιμή άμεσης αγοράς. Άσχετος.

    Φιξξξερ, σε ευχαριστώ πολύ. Όταν/αν είναι να κλείσω κάτι θα σε ενημερώσω με pm. Εννοείται το καλοκαίρι κερνάω ΜΠΥΡΟΝΙΑ στο σπιρτόκουτο.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  15. #30
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Μάλλον τελικά πληρώνεις, ναι.

    Επειδή το έψαχνα κι εγώ, πήγα και καλά να κάνω μια αγορά ενός Kindle που κάνει ~130 αν θυμάμαι καλά και στο τελευταίο βήμα πριν επικυρωθεί το checkout μου το πήγαινε +50-60ε για Fees αν θυμάμαι καλά. Οπότε σύνολο μαζί με charger (πουλάνε ξεχωριστά, out of the box φορτίζει μόνο μέσω USB αν καταλαβα καλα) έβγαινε το 230αρι.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. captain book
    By Weiss in forum Self-Promotion
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2012, 20:49
  2. [Cinema] The Reader (2008)
    By Dythor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2009, 18:27
  3. The Reader / Σφραγισμένα χείλη
    By enitharmon in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2009, 08:23
  4. Microsoft Reader
    By Phoebus in forum Literature
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2004, 13:25
  5. Warlord-Book I
    By Rush in forum Albums
    Replies: 10
    Last Post: 27-08-2003, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •