Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61

Thread: E-book reader

  1. #46
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Γιαυτο υπάρχει το calibre

    edit: Ψάξου επίσης για το πόσο γαμάει η εγγύηση της Amazon για το Kindle, δεν ξέρω αν αυτό που κοιτάς έχει αντίστοιχη αλλά το δικό μου το έσπασα 2 φορές (γιατί κοιμήθηκα πάνω του) και την πρώτη φορά το αντικατέστησαν δωρεάν και τη δεύτερη με 20 λίρες αντίτιμο.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  2. #47
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    To kindle γαμάει και δέρνει, δε θα σκεφτόμουν ποτέ να πάρω άλλο e-book reader. Το calibre όπως είπε ο από πάνω σε καλύπτει σε όλα τα κονβέρζιονς. Mε τα pdf υπάρχει ένα θέμα (δεδομένου οτι μιλάμε για "φωτογραφία" ουσιαστικά, και όχι κείμενο), αλλά φαντάζομαι αυτό θα ισχύει σε οποιονδήποτε reader.

  3. #48
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Άσχετος εδώ, έτσι για την απορία θέλω να ρωτήσω

    Αφού μιλάμε για τιμές > 100 γιούρο, γιατί αποκλείουμε τη λύση τάμπλετ με το οποίο μπορείς να κάνεις και άλλα 420857 πράγματα;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #49
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Άσχετος εδώ, έτσι για την απορία θέλω να ρωτήσω

    Αφού μιλάμε για τιμές > 100 γιούρο, γιατί αποκλείουμε τη λύση τάμπλετ με το οποίο μπορείς να κάνεις και άλλα 420857 πράγματα;
    λογικά θα σου πουν οι φίλοι που έχουν e-readers ότι ο φωτισμός είναι τελείως διαφορετικός, και νομίζω θα συμφωνήσω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #50
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Η οθόνη του Kindle δε συγκρίνεται με οποιουδήποτε tablet ή άλλης ηλεκτρονικής συσκευής.

    Επίσης υπάρχει πανεύκολος τρόπος, approved by amazon, για να μετατρέπεις τα αρχεία του (και .pdf).
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Επίσης το tablet θέλει φόρτισμα κάθε μέρα ενώ το kindle μια φορά το μήνα (ανάλογα πόσο διαβάζεις) και ζυγίζει σημαντικά λιγότερο από το tablet. Αλλά ναι, η σημαντική διαφορά είναι η οθόνη που υπό συνθήκες είναι πιο ξεκούραστη στο διάβασμα ακόμα και από κανονικό βιβλίο.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #52
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Επίσης υπάρχει πανεύκολος τρόπος, approved by amazon, για να μετατρέπεις τα αρχεία του (και .pdf).
    Πες τι εννοείς γιατί εγώ δεν έχω βγάλει άκρη. Τα περνάω μεν στο kindle χωρίς πρόβλημα, αλλά είναι ψείρες τα γράμματα και δε γίνεται να τα μεγαλώσεις (αφού μιλάμε για εικόνα), οπότε εν τέλει απλά δε διαβάζονται.

  8. #53
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πρέπει να τα κάνεις convert πρώτα.

    https://www.amazon.com/gp/sendtokindle/email

    "PDFs can be converted to the Kindle format so you can take advantage of functionality such as variable font size, annotations, and Whispersync. To have a document converted to Kindle format (.azw), the subject line should be "convert" when e-mailing a personal document to your Send-to-Kindle address."

    Όλα μου τα kindle books ήταν .pdf.
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Apo reviews pou blepw pantws to Glo HD einai prwto sto pricerange tou.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #55
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Γεια σου er, είναι 2017 και θέλω να πάρω e book reader.
    Έχω μεγάλη συλλογή βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή και θέλω να τα διαβάζω, καθώς και αρκετά μουσικά βιβλία να τα παίρνω μαζί μου σε μαθήματα.

    Το βασικό μου θέμα είναι ο χρόνος της μπαταρίας και το να διαβάζει ποικιλία αρχείων. Επίσης δεν ψήνομαι να δώσω πολύ πάνω από 100€.

    Ψάχνοντας, κατέληξα στο "kobo aura " (2nd edition). Το έχει τσεκάρει κανείς; Κάποια άλλη πρόταση; Ντανκε.

  11. #56
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν το γνωρίζω, αλλά από θέμα specs, μια χαρά φαίνεται. Το μόνο που με χαλάει προσωπικά είναι η touch screen, αλλά είναι θέμα συνήθειας υποθέτω. Τσέκαρε κριτικές στο άμαζον, κι αν είναι καλές, τσίμπα το λέω.
    Εγώ έχω το kindle το απλό και είμαι υπερευχαριστημένη, αλλά δε θα με χαλούσε να είχε και δικό του φωτισμό για να διαβάζω στο σκοτάδι, έχει χρειαστεί κάποιες φορές. Υπάρχουν άλλα μοντέλα που διαθέτουν βέβαια, οπότε ψάξου κι εκεί αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

  12. #57
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Το έχω τσεκάρει, αλλά από ότι βλέπω δεν υποστηρίζει .epub αρχεία και έχω αρκετά. Γιατί είναι κακό πράμα η touch screen;

  13. #58
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Υπάρχει ένα προγραμματάκι, το calibre, που σου μετατρέπει τα αρχεία σε .mobi και τα μεταφέρει στη συσκευή με 2 κλικς, οπότε μην σε αποτρέπει αυτό. Βοηθάει επίσης να τα οργανώνεις και καλά, αλλά σε αυτό το κομμάτι δεν έχω ψαχτεί, το χρησιμοποιώ καθαρά σαν converter.
    Μου φαίνεται λίγο άβολη η touch screen επειδή μάλλον θα χρειάζεσαι δυο χέρια για να διαβάσεις, ενώ με το κουμπάκι που έχει το kindle στο πλαι, παίζεις άνετα με ένα χέρι, πράγμα χρήσιμο όταν διαβάζεις παστωμένος σε συγκοινωνίες κτλ. Φαντάζομαι επίσης πως θα είναι ενοχλητικό να γυρνάνε σελίδες κατά λάθος, επειδή γλίστρησε στην οθόνη ο αντίχειρας του χεριού που το κρατάει ξέρω γω.
    Ένα ακόμα πλεονέκτημα του kindle, είναι πως έχει ενσωματωμένο αγγλικό λεξικό, οπότε αν κολλήσεις σε καμιά λέξη μπορείς να δεις τι σημαίνει.
    Δεν έχω πρόθεση να σε αποτρέψω από αυτό που έχεις σταμπάρει, αλλά δε βλέπω και καλές κριτικές εκεί έξω, σε αντίθεση με το kindle που έχει την ίδια τιμή, και κάπου 52,000 ικανοποιημένους πελάτες https://www.amazon.com/Amazon-Kindle...e456a718788d2e
    Δεν ξέρω τώρα με μεταφορικά κτλ τι σε συμφέρει καλύτερα.

  14. #59
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Έχω Kindle Paperwhite (2013 edition? καπου εκει) και είναι υπέροχο. Να πούμε κι ότι (όπως φαίνεται και από το λινκ της Ντραμσικ) δεν υπάρχει πια Kindle χωρίς touchscreen. Ισχύει ότι είπε για το Calibre. Kobo είναι καλή εταιρία και νομίζω η μονη που μπορούσε να κοντράρει σοβαρά την Amazon σαν features, bookstore κτλ.

    Ότι και να πάρεις, προτίμησε κατι με φωτισμό και τσέκαρε κριτικές να δεις αν ειναι καλός και ομοιόμορφος. Δεν ειναι μονο το πλεονέκτημα του να διαβάζεις στο σκοτάδι ή με χαμηλό φωτισμό, είναι ότι ακόμα και πχ. μερα μεσημερι κάνει την επιφάνεια της οθόνης να έχει το ίδιο χρώμα/ευκρίνεια/contrast με χαρτί βιβλίου.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #60
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ γλυκούληδες.

Similar Threads

  1. captain book
    By Weiss in forum Self-Promotion
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2012, 20:49
  2. [Cinema] The Reader (2008)
    By Dythor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2009, 18:27
  3. The Reader / Σφραγισμένα χείλη
    By enitharmon in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2009, 08:23
  4. Microsoft Reader
    By Phoebus in forum Literature
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2004, 13:25
  5. Warlord-Book I
    By Rush in forum Albums
    Replies: 10
    Last Post: 27-08-2003, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •