Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 105

Thread: o makis sto kapodistriako

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    what the body does not remember
    Posts
    547

    Default

    Ε τώρα, μερικά πράγματα απλώς αντιβαίνουν στην λογική. Πέρα απο το ότι είναι τραβηγμένο το "που πιστευουν οτι η "αξιοκρατια" και η "αυστηροτητα" ειναι καλα πραγματα" (νόμιζα ότι απλά λένε πως όπως και αν έχουν τα πράγματα , είναι καλύτερα να κερδίσεις κάτι απο τα χρόνια σου εκεί μέσα), νομίζω πως έχει εξοριστεί η έννοια της εκπαίδευσης απο τα πανεπιστήμια. Μπαίνεις για να πολιτικοποιηθείς, να γκρινιάξεις, να αντιγράψεις, να πάρεις το πτυχίο σου και να κάνεις όλον τον κύκλο απο την αρχή. Όλα ωραία αλλά τι γίνεται με την ζωή σου? Γιατί είσαι εκεί αφού είναι τόσο βρώμικα?
    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πιστεύω ότι φταίει η αντιγραφή για όλα αυτά. Συντηρείται μια κατάσταση νοσηρή εκεί μέσα, κανείς δεν θέλει να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται και δεν κάνει ποτέ τίποτα γι αυτό.

  2. #32
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αν πούμε ότι υπάρχει ένα σύνολο εκατό περίπου πραγμάτων που -με εξίσου σημαντικό τρόπο- δείχνουν ότι η ανώτατη εκπαίδευση (η εκπαίδευση συνολικά επίσης) μπάζει νερά ας πούμε, γιατί η αντιγραφή και το ΣΚΟΝΑΚΙ να είναι το πρώτο και κύριο και ΜΟΝΟ για το οποίο θα μιλήσουμε;

    οντοπικ:

    Quote Originally Posted by Deggial
    Όμως, όταν η αντιγραφή είναι κοινή συνήθεια, τότε μειώνεται η αξία του πτυχίου στα μάτια των εργοδοτών, στον βαθμό που γνωρίζουν ότι, λόγω αναξιοκρατίας, η απόκτηση του δεν σχετίζεται με τις γνώσεις του κατόχου του. Ειδικά όσοι υποτίθεται ότι νοιάζεστε για τα δημόσια πανεπιστήμια, είστε τρελοί υποκριτές όταν ανέχεστε και συμβάλλετε στα χρόνια προβλήματα που μειώνουν την αξία των ιδρυμάτων αυτών.
    Απίθανη βλακεία, τι άλλο θα διαβάσουμε κλπ.

    Αφού οδύρεστε όλοι και οδύρεται και ο μάκης και το ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ (το οποίο όπως και ο ίδιος απαρτίζεται απο ανθρώπους που δεν αντέγραφαν στη σχολή γι' αυτό είναι όλοι τόσο εξαιρετικοί δημοσιογράφοι, δηλαδή τσάτσοι και εκβιαστές, χαφιέδες, εκτελεστές συμβολαίων και αδίστακτοι άρχοντες του κατακίτρινου ρεπορταζ) το ζήτημα θα είναι σημαντικό. Πιο σημαντικό από τα άλλα. Το να μην αντιγράφεις λέτε είναι μάλλον αυτόματα ο δρόμος προς το να γίνεις ένας άξιος πτυχιούχος, το να αντιγράφεις είναι η ηθική σου καταδίκη, η επιστημονική (και νεφρική) σου ανεπάρκεια, η απαξίωση των εργοδοτών, η καταφρόνια της κοινωνίας, το τέλος μιας σχέσης.

    Από τα παραπάνω, δεδομένο είναι ότι το πώς αποδίδεις όταν εξετάζεσαι σημαίνει και τι ξέρεις, λολ. Ας μιλήσουμε λοιπόν για ένα εξεταστικό σύστημα στο οποίο η αντιγραφή πρακτικά δεν υπάρχει, τις πανελλαδικές εξετάσεις. Θεωρείτε όλοι εσείς λοιπόν ότι από τις πανελλαδικές βγήκατε άνθρωποι που Ξέρουν Πράγματα. Ότι ένα τέταρτο θέμα και μερικά επιλογής, μια στοίβα πηγών για να παπαγαλίσεις, μερικοί έτοιμοι πρόλογοι για την έκθεση απο την καθηγήτρια στο φροντιστήριο, μερικές μεθοδολογίες για διακόσιες ίδιες ασκήσεις φυσικής, ένα τρίωρο διαγώνισμα στο τέλος της χρονιάς με βλακώδη θέματα είναι αυτό που ατσαλώνει πρωταθλητές. Πρωταθλητές που αργότερα όταν τρυπώσουν στις σχολές που ονειρεύονταν οι γονείς τους ή έκατσαν στη ρουλέτα του μηχανογραφικού και πάρουν μια γεύση από την ποιότητα των συγγραμμάτων και καθηγητών, από τους χαζούς κύκλους σπουδών, από τις αλυσίδες και την εντατικοποίηση, από το πώς εξετάζει και το πώς κόβει ο κάθε τυχαίος, από έναν ορίζοντα εργασιακής καφρίλας θα καλλιεργήσουν απο μόνοι τους την κουλτούρα τη Σωστή, αυτού που δεν αντιγράφει. Γιατί θέλει να γίνει επιστήμων, σα το ντεγκιαλ.

    Στην πραγματικότητα εγώ θεωρώ πως έμαθα πράγματα στο λύκειο (γιατί τους έγραφα στ' αρχίδια μου), πέρασα σε σχολή που γούσταρα και πάνω-κάτω αντιπαθώ την αντιγραφή (γιατί θεωρώ ότι καλό είναι να διαβάζεις μόνος και να γαμάς το μαλάκα καθηγητή). Αλλά ρε παιδιά, σοβαρευτείτε λίγο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    ωραίο ποστ.

  4. #34
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν πούμε ότι υπάρχει ένα σύνολο εκατό περίπου πραγμάτων που -με εξίσου σημαντικό τρόπο- δείχνουν ότι η ανώτατη εκπαίδευση (η εκπαίδευση συνολικά επίσης) μπάζει νερά ας πούμε, γιατί η αντιγραφή και το ΣΚΟΝΑΚΙ να είναι το πρώτο και κύριο και ΜΟΝΟ για το οποίο θα μιλήσουμε;
    Eνώ για τα άλλα δεν έχει γίνει καμία κουβέντα ποτέ στο Requiem, ε; Ή δεν υπάρχει χρόνος να μιλήσουμε ΚΑΙ για αυτό; Το thread απλώς έτυχε να αναφέρεται πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, κι όχι σε κάποιο από τα υπόλοιπα.

    Είναι απίστευτα παράλογο σχόλιο αυτό που κάνεις κι εσύ και ο stam. Ούτε μας περιορίζει η ύπαρξη σημαντικότερων προβλημάτων να μιλήσουμε ΚΑΙ για αυτό, ούτε πουθενά αναφέρθηκε ως ύψιστης σημασίας πρόβλημα.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ας μιλήσουμε λοιπόν για ένα εξεταστικό σύστημα στο οποίο η αντιγραφή πρακτικά δεν υπάρχει, τις πανελλαδικές εξετάσεις. Θεωρείτε όλοι εσείς λοιπόν ότι από τις πανελλαδικές βγήκατε άνθρωποι που Ξέρουν Πράγματα. Ότι ένα τέταρτο θέμα και μερικά επιλογής, μια στοίβα πηγών για να παπαγαλίσεις, μερικοί έτοιμοι πρόλογοι για την έκθεση απο την καθηγήτρια στο φροντιστήριο, μερικές μεθοδολογίες για διακόσιες ίδιες ασκήσεις φυσικής, ένα τρίωρο διαγώνισμα στο τέλος της χρονιάς με βλακώδη θέματα είναι αυτό που ατσαλώνει πρωταθλητές. Πρωταθλητές που αργότερα όταν τρυπώσουν στις σχολές που ονειρεύονταν οι γονείς τους ή έκατσαν στη ρουλέτα του μηχανογραφικού και πάρουν μια γεύση από την ποιότητα των συγγραμμάτων και καθηγητών, από τους χαζούς κύκλους σπουδών, από τις αλυσίδες και την εντατικοποίηση, από το πώς εξετάζει και το πώς κόβει ο κάθε τυχαίος, από έναν ορίζοντα εργασιακής καφρίλας θα καλλιεργήσουν απο μόνοι τους την κουλτούρα τη Σωστή, αυτού που δεν αντιγράφει. Γιατί θέλει να γίνει επιστήμων, σα το ντεγκιαλ.
    Η έλλειψη αντιγραφής στις πανελλαδικές οφείλεται για την παπαγαλία και όλα αυτά τα δεινά, ε;

    Παρουσιάζεις μια σειρά προβλημάτων που προκύπτουν από άλλους παράγοντες και δεν έχει καμία σχέση με το αν θα έπρεπε να ανεχόμαστε ή όχι την αντιγραφή.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #35
    omniquotent Inga Drive's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    drive-in
    Posts
    151

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η έλλειψη αντιγραφής στις πανελλαδικές οφείλεται για την παπαγαλία και όλα αυτά τα δεινά, ε;
    ακριβώς αυτό ΔΕΝ λέει.ακόμα και σε ένα σύστημα που δεν τίθεται καν θέμα αντιγραφής,οπότε ό,τι κάνεις το κάνεις με το ΣΠΑΘΙ σου,υπάρχουν όλα αυτά τα δεινά που λες,ώστε τελειώνοντας όχι μόνο δεν έχεις πλησιάσει το λυκειακό αντίστοιχο του homo universalis,αλλά μάλλον έχεις ψιλομουδιάσει διανοητικά.
    οπότε αυτό
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Παρουσιάζεις μια σειρά προβλημάτων που προκύπτουν από άλλους παράγοντες και δεν έχει καμία σχέση με το αν θα έπρεπε να ανεχόμαστε ή όχι την αντιγραφή.
    και καταλήγουμε πάλι οτι αλλού είναι το πρόβλημα,οπότε το αν ανέχεσαι ή όχι την αντιγραφή,μικρό ρόλο παίζει.
    α,και όταν λέω αντιγραφή,δεν εννοώ αντιγραφή σαν στάση απέναντι σε οποιαδήποτε αξιολόγηση στη ζωή σου,αλλά αντιγραφή σαν τρόπο να αποφεύγεις δυσανάλογα μεγάλη με το αντίκρισμα της προσπάθεια,ιδίως σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που μπάζει από παντού σαν ετούτο.
    άμορφη μάζα πουλερικών

  6. #36
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Είναι απίστευτα παράλογο σχόλιο αυτό που κάνεις κι εσύ και ο stam. Ούτε μας περιορίζει η ύπαρξη σημαντικότερων προβλημάτων να μιλήσουμε ΚΑΙ για αυτό, ούτε πουθενά αναφέρθηκε ως ύψιστης σημασίας πρόβλημα.
    Μισό γιατί θα παρεξηγηθούμε!!! Εγώ δεν είπα πουθενά ότι είμαι υπέρ της αντιγραφής (αν και ένα τυπολόγιο τσέπης το φτιάχνω στα μαθηματικά πχ). Μία γενικότερη διαπίστωση έκανα (ότι το πανεπιστήμιο χρειάζεται πυρηνική βόμβα γενικά, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να ασχολούμαστε με τα επιμέρους).

  7. #37
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Inga Drive View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η έλλειψη αντιγραφής στις πανελλαδικές οφείλεται για την παπαγαλία και όλα αυτά τα δεινά, ε;
    ακριβώς αυτό ΔΕΝ λέει.ακόμα και σε ένα σύστημα που δεν τίθεται καν θέμα αντιγραφής,οπότε ό,τι κάνεις το κάνεις με το ΣΠΑΘΙ σου,υπάρχουν όλα αυτά τα δεινά που λες,ώστε τελειώνοντας όχι μόνο δεν έχεις πλησιάσει το λυκειακό αντίστοιχο του homo universalis,αλλά μάλλον έχεις ψιλομουδιάσει διανοητικά.
    Ναι Inga, καταλαβαίνω τι γράφει, ειρωνεία ήταν. Το ότι υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα δε σημαίνει ότι πρέπει να ανεχόμαστε και την προσθήκη ενός ακόμα.

    Quote Originally Posted by Inga Drive View Post
    και καταλήγουμε πάλι οτι αλλού είναι το πρόβλημα,οπότε το αν ανέχεσαι ή όχι την αντιγραφή,μικρό ρόλο παίζει.
    α,και όταν λέω αντιγραφή,δεν εννοώ αντιγραφή σαν στάση απέναντι σε οποιαδήποτε αξιολόγηση στη ζωή σου,αλλά αντιγραφή σαν τρόπο να αποφεύγεις δυσανάλογα μεγάλη με το αντίκρισμα της προσπάθεια,ιδίως σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που μπάζει από παντού σαν ετούτο.
    Το πρόβλημα με το σκεπτικό αυτό είναι ότι αγνοεί τον τρόπο με τον οποίο η ανοχή της αντιγραφής συμμετέχει στην όλη δυσανάλογη αξιολόγηση. Όταν οι καθηγητές βγάζουν θέματα γνωρίζοντας ότι θα πέσει συνεργασία και σκονάκια, τότε τα δυσκολεύουν αναλόγως και την πληρώνει όποιος δε μπαίνει στη διαδικασία σκονάκια-αντιγραφή. Κι όπως είπα, στην τελική αφ' ενός κάνει το πτυχίο να μην έχει αξία ως πιστοποίηση γνώσεων, αφ' ετέρου δεν επιτρέπει και την αξιολόγηση του έργου του πανεπιστημίου. Η αντιγραφή δε καταπολεμά παθογένειες του συστήματος, τις οξύνει.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #38
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Ναι Inga, καταλαβαίνω τι γράφει, ειρωνεία ήταν.
    Η Κόλαση Πάγωσε.

    Επίσης δεν είπε κανένας ότι η αντιγραφή είναι Πολιτική Στάση Αλλαγής ή ότι λύνει κανά πρόβλημα, αυτό που λέμε είναι ότι Σταρχίδια Μας.
    Last edited by Dythor; 18-09-2010 at 18:37.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  9. #39

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Εγώ πιστεύω ότι όλοι όσοι αντιγράφουν το κάνουν για να εκφράσουν την αντίθεση τους στο εκπαιδευτικό σύστημα και να τονίσουν την ανουσιότητα των εξετάσεων ως μέσου κρίσης της γνώσης. Μου είχε πει ένας φίλος μου ότι απλά βαριόταν να διαβάσει, αλλά δε νομίζω να το εννοούσε, λογικά πλάκα έκανε.

    Γενικά η άποψη μου είναι ότι καθένας μπορεί να βρει χίλια δίκια για να κατηγορήσει τα πάντα, είτε αυτό είναι εκπαιδευτικό σύστημα, είτε εργασία, είτε λειτουργία του κράτους, είτε οτιδήποτε. Τα πάντα είναι σάπια και οι όποιες αντιδράσεις είναι συνήθως λογικές και δίκαιες. Απλά ρε παιδί μου, φτάνεις σε ένα σημείο στη ζωή σου που πρέπει να κάνεις ΚΑΤΙ. Δηλαδή ναι, να αντιγράψεις, ναι, να μη σκιστείς στη δουλειά ή να μη βιαστείς καν να βρεις δουλειά για να τα τσεπώνει ο κάθε μαλάκας εργοδότης, ναι, να βρίσεις το κατεστημένο, να τσακωθείς και με το μαλάκα που έχει παρκάρει σε σημείο που σε κλείνει, να τα κάνεις όλα αυτά. Απλά αυτό δε μπορεί να κρατήσει για πάντα. Είναι μπουρδέλο όλα, ναι, αλλά για να σταθείς σαυτή τη ζωή (...) και να μην εξαρτάσαι από τους γονείς σου για πάντα θα πρέπει να ρίξεις τα μούτρα σου, να κάνεις υποχωρήσεις, είτε αυτές γίνουν στην εκπαίδευση, είτε στην εργασία, είτε στη γκόμενα σου, είτε οπουδήποτε. Είτε σας αρέσει είτε όχι, όλοι οι άνθρωποι φτάνουν αργά ή γρήγορα στο σημείο που αναρωτιούνται "και τώρα τι" κα αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν περάσει όλα τους τα νεανικά χρόνια μη κάνοντας τίποτα και βρίσκοντας δικαιολογίες για τα πάντα, συνήθως τρώνε μια ξεγυρισμένη σφαλιάρα (η οποία μπορεί να έρθει με πολλούς τρόπους, αλλά έρχεται). Είναι κάτι σαν νόμος της ζωής αυτό και δε προσπαθώ να το παίξω σοφός, αλλά ισχύει σε όλους όσους έχω γνωρίσει και σε μένα επίσης. Γιαυτό, χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, καλό είναι να φροντίσετε να κάνετε πράγματα για εσάς, δε θα έχετε πάντα επιλογές ούτε εύκολες λύσεις ούτε "ναι αλλά", οπότε καλό είναι να είστε προτετοιμασμένοι όσο μπορείτε. Και δε σημαίνει αυτό να τα δέχεστε όλα και να μη διαμαρτύρεστε, όπως είπα και στην αρχή όλες αυτές οι αντιδράσεις συνήθως είναι απολύτως δίκαιες, απλά όσο διαμαρτύρεστε φροντίστε και λίγο (για) τον εαυτό σας.

    Παίζει και να λέω ασυναρτησίες, ο πυρετός φταίει, κανονικά τα λέω πολύ γαμάτα.
    ωραίο ποστ. κολλάει και στο τόπικ περί δουλειάς.

  10. #40
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by cancer View Post
    ki emena ston poutso mou re pi8iki, ei8e o giatros pou 8a se kourarei otan xreiasteis na xei perasei etsi to sxetiko me to provlima sou ma8ima
    νομίζω εκεί που γίνεται της πουτάνας από κλεψιά είτε αντιγραφή είτε ακουστικό είτε δεν ξέρω εγώ τι είναι ιατρική. βέβαια υπάρχει και η ειδικότητα.

    προσωπικά δεν με ενοχλεί να κλέψει κάποιος για το 5. με ενοχλεί να κλέψει για 8,9,10 γαμώ το σπίτι του γιατί μετά γυρνάει και λέει έγραψα 8,9,10.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #41
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η έλλειψη αντιγραφής στις πανελλαδικές οφείλεται για την παπαγαλία και όλα αυτά τα δεινά, ε;

    Παρουσιάζεις μια σειρά προβλημάτων που προκύπτουν από άλλους παράγοντες και δεν έχει καμία σχέση με το αν θα έπρεπε να ανεχόμαστε ή όχι την αντιγραφή.
    Δεν είπα πουθενά ότι η ίδια η ανυπαρξία ή η ύπαρξη αντιγραφής ευθύνεται για κάτι. Προσπάθησα να εξηγήσω το γιατί υπάρχει η ίδια η αντιγραφή.

    Αντίθετα εσύ και διάφοροι άλλοι μιλάτε λες και το φαινόμενο της αντιγραφής μοναδικά και μονοσήμαντα ευθύνεται για διάφορα άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα για την απαξίωση του επιστημονικού περιεχομένου των σχολών και -στην ακραία βλακεία- για το πώς ακριβώς αντιμετωπίζονται οι πτυχιούχοι από την εργοδοσία.

    Στην πραγματική πραγματικότητα το κλου είναι ότι η αντιγραφή, τα σκονάκια, η εξαγορά ή κοπιάρισμα πρότζεκτ και διπλωματικών είναι απλά μια πολύ δευτερεύουσα κατάσταση και για το τι συμβαίνει στα πανεπιστήμια και για το το επίπεδο των αποφοίτων που βγάζουν αυτά, είτε συμμετέχουν στα παραπάνω είτε όχι.

  12. #42
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Γενικά δεν βλέπω πώς μπορείς όμως να δικαιολογήσεις την αντιγραφή γενικότερα, εκτός και αν η δική σου αίσθηση είναι ότι όλοι όσοι αντιγράφουν το κάνουν γιατί πήραν χαμπάρι σε τι μπουρδέλο ήρθανε οπότε σιγά ή επειδή είναι το μόνο μέσο για να εξισορροπήσει το αντίκρυσμα με την προσπάθεια.

    Εγώ δεν έχω αυτή την αίσθηση, απλά βλέπουν φως και μπαίνουν οι περισσότεροι, τόσο απλό είναι. Α, μπορώ να το κάνω και έτσι; Ε, έτσι. Αυτό όμως συσσωρευτικά γίνεται μια γαμημένη συνήθεια και νοοτροπία και ναι, δεν είναι το νο.1 ή 2 πρόβλημα του ελληνικού πανεπιστημίου σήμερα, αλλά είναι ένα γαμημένο πρόβλημα που δεν θα φτιάξει κι ας λυθούν τα υπόλοιπα.

    Για το παράδειγμα των πανελληνίων δηλαδή μιας και το ανέφερες, εφόσον η αντιγραφή δεν είναι τόσο θέμα πια, θα γούσταρες να γίνεται ο πανικός της αντιγραφής που γίνεται και στα αμφιθέατρα; Εγώ πάντως όχι.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #43
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Για το παράδειγμα των πανελληνίων δηλαδή μιας και το ανέφερες, εφόσον η αντιγραφή δεν είναι τόσο θέμα πια, θα γούσταρες να γίνεται ο πανικός της αντιγραφής που γίνεται και στα αμφιθέατρα; Εγώ πάντως όχι.

    Μου είναι απολύτως αδιάφορο.

  14. #44
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εσένα μπορεί, αλλά για τα παιδιά που παίξανε με τους κανόνες μπας και μπουν στο πανεπιστήμιο και τους φάει τη θέση ένας αντίστοιχος σκονάκιας, καθόλου αδιάφορο δεν είναι.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #45
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    δηλαδή, δεν μας πειράζει το σύστημα εισαγωγής που 'ναι σκατά και ουσιαστικά δεν βάζει κανένα κριτήριο για την εισαγωγή στα ιδρύματα, μας πειράζει μήπως κάποιος γράψει κάνα 0,1 παραπάνω και μας φάει την θέση. Επίσης η έλλειψη αντιγραφής στις πανελλαδικές έγκειται στην σκληρή επιτήρηση και στο ότι ακόμα για να πας να χέσεις έρχεται καθηγητής μαζί σου.

    Αδιάφορο πλήρως - σκατά στο σχολείο/πανεπιστήμιο εξεταστικό κέντρο.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

Similar Threads

  1. Makis Xristodoulopoulos...
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 11-12-2005, 16:43
  2. Makis Triantafyllopoylas
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 68
    Last Post: 04-06-2005, 17:05
  3. makis triantafilopoulos
    By totos571 in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 30-04-2004, 23:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •