Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 105

Thread: o makis sto kapodistriako

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ανούσιο σχόλιο, αλλά τα σχόλια απόγνωσης για την αντιγραφή στο πανεπιστήμιο εμένα προσωπικά μόνο χαμογελάκια μού φέρνουν. Σα να ξέρεις ότι κάποιος έχει καρκίνο και να στεναχωριέσαι που έμαθες ότι έχει συνάχι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Και μετά λένε εμένα μαλάκα, που όταν κάνω επιτήρηση δεν αφήνω κανέναν να αντιγράφει.
    χαχ, μπράβο μαλάκα!!
    Last edited by House Of Low Culture; 17-09-2010 at 19:46.

  3. #18
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by cancer View Post
    ki emena ston poutso mou re pi8iki, ei8e o giatros pou 8a se kourarei otan xreiasteis na xei perasei etsi to sxetiko me to provlima sou ma8ima
    αν μετά από 10 χρόνια πρακτική έχει πρόβλημα γιατί αντέγραφε στη σχολή, τότε κάτι πάει στραβά γενικότερα.

  4. #19
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Ανούσιο σχόλιο, αλλά τα σχόλια απόγνωσης για την αντιγραφή στο πανεπιστήμιο εμένα προσωπικά μόνο χαμογελάκια μού φέρνουν. Σα να ξέρεις ότι κάποιος έχει καρκίνο και να στεναχωριέσαι που έμαθες ότι έχει συνάχι.
    Διαφωνώ σ' αυτό. Οκ, δεν είναι ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα των ελληνικών πανεπιστημίων, αλλά αφ' ενός συμβάλλει στην υποβάθμιση της ποιότητας και αξίας των ελληνικών πανεπιστημίων, αφ' ετέρου η ανοχή στην αντιγραφή είναι χαρακτηριστική και της ανοχής σε όλα τα προβλήματα οργάνωσης και λειτουργίας των ΑΕΙ, υποδηλώνει την ύπαρξη ενός βαθύτερου προβλήματος στην νοοτροπία με την οποία αντιμετωπίζεται η ανώτατη εκπαίδευση.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #20
    omniquotent Inga Drive's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    drive-in
    Posts
    151

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    ναι αλλα πως ανταμείβεται ο κόπος αυτού που διάβασε;
    θα πρεπε να απαντήσω με ΛΟΛ.αλλά όχι.
    θα πω για τη δική μου σχολή,αλλά εφαρμόζει στο 99% και των άλλων.
    στην γιατρική λοιπόν έχουμε γύρω στα 30 μαθήματα,που ουσιαστικά είναι συνοψισμένες ειδικότητες.πίτα στη λεπτομέρεια,συχνά κακογραμμένα και το κυριότερο άχρηστα.
    βεβαίως κάθε γιατρός πρέπει να έχει βασικές γνώσεις από κάθε ειδικότητα,αλλά βασικές γνώσεις και "με ποιο τρόπο το ανοσοσύμπλεγμα συνδέεται με το φορέα ADHιντερφεσιον ιντελιτζενς" λίγη σχέση έχουνε.

    οπότε αν κάποιος ξεσκίστηκε στο διάβασμα για ένα μάθημα που σκοπέυει να πάρει σαν ειδικότητα ή έχει μεγάλη σχέση με αυτό που θέλει να κάνει,ανταμείβεται με το οτι δε θα ψάχνεται τόσο μετά.
    αν πάλι διάβασε για ένα άχρηστο μάθημα που θα έχει ξεχάσει τα περισσότερα σε μια βδομάδα,δεν ανταμείβεται και καλά να του γίνει.
    και αν πάλι αντί να διαβάζει κάθεται και γράφει σοβαρά ποστοσέντονα,γάμα τα.
    άμορφη μάζα πουλερικών

  6. #21
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Omorfi maza poulerikwn.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  7. #22
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εγώ πιστεύω ότι όλοι όσοι αντιγράφουν το κάνουν για να εκφράσουν την αντίθεση τους στο εκπαιδευτικό σύστημα και να τονίσουν την ανουσιότητα των εξετάσεων ως μέσου κρίσης της γνώσης. Μου είχε πει ένας φίλος μου ότι απλά βαριόταν να διαβάσει, αλλά δε νομίζω να το εννοούσε, λογικά πλάκα έκανε.

    Γενικά η άποψη μου είναι ότι καθένας μπορεί να βρει χίλια δίκια για να κατηγορήσει τα πάντα, είτε αυτό είναι εκπαιδευτικό σύστημα, είτε εργασία, είτε λειτουργία του κράτους, είτε οτιδήποτε. Τα πάντα είναι σάπια και οι όποιες αντιδράσεις είναι συνήθως λογικές και δίκαιες. Απλά ρε παιδί μου, φτάνεις σε ένα σημείο στη ζωή σου που πρέπει να κάνεις ΚΑΤΙ. Δηλαδή ναι, να αντιγράψεις, ναι, να μη σκιστείς στη δουλειά ή να μη βιαστείς καν να βρεις δουλειά για να τα τσεπώνει ο κάθε μαλάκας εργοδότης, ναι, να βρίσεις το κατεστημένο, να τσακωθείς και με το μαλάκα που έχει παρκάρει σε σημείο που σε κλείνει, να τα κάνεις όλα αυτά. Απλά αυτό δε μπορεί να κρατήσει για πάντα. Είναι μπουρδέλο όλα, ναι, αλλά για να σταθείς σαυτή τη ζωή (...) και να μην εξαρτάσαι από τους γονείς σου για πάντα θα πρέπει να ρίξεις τα μούτρα σου, να κάνεις υποχωρήσεις, είτε αυτές γίνουν στην εκπαίδευση, είτε στην εργασία, είτε στη γκόμενα σου, είτε οπουδήποτε. Είτε σας αρέσει είτε όχι, όλοι οι άνθρωποι φτάνουν αργά ή γρήγορα στο σημείο που αναρωτιούνται "και τώρα τι" κα αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν περάσει όλα τους τα νεανικά χρόνια μη κάνοντας τίποτα και βρίσκοντας δικαιολογίες για τα πάντα, συνήθως τρώνε μια ξεγυρισμένη σφαλιάρα (η οποία μπορεί να έρθει με πολλούς τρόπους, αλλά έρχεται). Είναι κάτι σαν νόμος της ζωής αυτό και δε προσπαθώ να το παίξω σοφός, αλλά ισχύει σε όλους όσους έχω γνωρίσει και σε μένα επίσης. Γιαυτό, χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, καλό είναι να φροντίσετε να κάνετε πράγματα για εσάς, δε θα έχετε πάντα επιλογές ούτε εύκολες λύσεις ούτε "ναι αλλά", οπότε καλό είναι να είστε προτετοιμασμένοι όσο μπορείτε. Και δε σημαίνει αυτό να τα δέχεστε όλα και να μη διαμαρτύρεστε, όπως είπα και στην αρχή όλες αυτές οι αντιδράσεις συνήθως είναι απολύτως δίκαιες, απλά όσο διαμαρτύρεστε φροντίστε και λίγο (για) τον εαυτό σας.

    Παίζει και να λέω ασυναρτησίες, ο πυρετός φταίει, κανονικά τα λέω πολύ γαμάτα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #23
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αποσταγμα βλακειας, πυρετου ή σοφιας; διαλεξτε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #24
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Μια χαρά τα λέει.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #25
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Εσύ τώρα δηλαδή πιστεύεις ότι το να πετύχει σε μια εξεταστική κανείς είναι τρομερό εχέγγυο της ουσιαστικής του γνώσης πάνω στο μάθημα και εμπιστεύεσαι αυτό το σύστημα τόσο πολύ ώστε να το υπερασπίζεσαι και σθεναρά. Πιστεύεις επίσης ότι το αν θα κάνει καλό ή κακό μετέπειτα αυτός ο άνθρωπος ως επαγγελματίας εξαρτάται έστω και λίγο από το αυτό μάθημα.

    Τι να πεις.
    Αν θα είναι καλός στο επάγγελμα του ή όχι δεν εξαρτάται καν αποκλειστικά από τις γνώσεις. Το πτυχίο δεν εγγυάται την υπευθυνότητα, την ικανότητα για συνεργασία, κλπ.

    Όμως, όταν η αντιγραφή είναι κοινή συνήθεια, τότε μειώνεται η αξία του πτυχίου στα μάτια των εργοδοτών, στον βαθμό που γνωρίζουν ότι, λόγω αναξιοκρατίας, η απόκτηση του δεν σχετίζεται με τις γνώσεις του κατόχου του. Ειδικά όσοι υποτίθεται ότι νοιάζεστε για τα δημόσια πανεπιστήμια, είστε τρελοί υποκριτές όταν ανέχεστε και συμβάλλετε στα χρόνια προβλήματα που μειώνουν την αξία των ιδρυμάτων αυτών.
    Ναι και αυτό θα αλλάξει επειδή εγώ θα πω όχι στο φίλο μου που μου ζήτησε να δώσω στη θέση του. Τιλέρε.

    Επίσης σαν ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΗΣ και τα λοιπά μη μου πεις "Αν σκέφτονταν όλοι έτσι...", δε σκέφτονται, και σίγουρα δε θα σταματήσουν να σκέφτονται έτσι αν εγώ κάνω το αντίθετο. Μπες σε κανά πρυτανικό συμβούλιο αν θες να το αλλάξεις αυτό, μη το λες σ' εμένα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #26
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Εσύ τώρα δηλαδή πιστεύεις ότι το να πετύχει σε μια εξεταστική κανείς είναι τρομερό εχέγγυο της ουσιαστικής του γνώσης πάνω στο μάθημα και εμπιστεύεσαι αυτό το σύστημα τόσο πολύ ώστε να το υπερασπίζεσαι και σθεναρά. Πιστεύεις επίσης ότι το αν θα κάνει καλό ή κακό μετέπειτα αυτός ο άνθρωπος ως επαγγελματίας εξαρτάται έστω και λίγο από το αυτό μάθημα.

    Τι να πεις.
    Αν θα είναι καλός στο επάγγελμα του ή όχι δεν εξαρτάται καν αποκλειστικά από τις γνώσεις. Το πτυχίο δεν εγγυάται την υπευθυνότητα, την ικανότητα για συνεργασία, κλπ.

    Όμως, όταν η αντιγραφή είναι κοινή συνήθεια, τότε μειώνεται η αξία του πτυχίου στα μάτια των εργοδοτών, στον βαθμό που γνωρίζουν ότι, λόγω αναξιοκρατίας, η απόκτηση του δεν σχετίζεται με τις γνώσεις του κατόχου του. Ειδικά όσοι υποτίθεται ότι νοιάζεστε για τα δημόσια πανεπιστήμια, είστε τρελοί υποκριτές όταν ανέχεστε και συμβάλλετε στα χρόνια προβλήματα που μειώνουν την αξία των ιδρυμάτων αυτών.
    Ναι και αυτό θα αλλάξει επειδή εγώ θα πω όχι στο φίλο μου που μου ζήτησε να δώσω στη θέση του. Τιλέρε.

    Επίσης σαν ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΗΣ και τα λοιπά μη μου πεις "Αν σκέφτονταν όλοι έτσι...", δε σκέφτονται, και σίγουρα δε θα σταματήσουν να σκέφτονται έτσι αν εγώ κάνω το αντίθετο. Μπες σε κανά πρυτανικό συμβούλιο αν θες να το αλλάξεις αυτό, μη το λες σ' εμένα.
    Πώς στο καλό καταφέρνεις και συνδυάζεις από τη μια το "κατεβαίνω σε πορείες, αγωνίζομαι, έχω άποψη μπλα μπλα μπλα" με το ακριβώς αντίθετο τίγκα νεοελληναράδικο "εγώ θα τα αλλάξω αυτά; τόσοι το κάνουν κτλ". Τώρα θα μου πεις όλοι αυτό κάνουν και θα έχεις δίκιο, αλλά γενικά δε το πολυφωνάζουν.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #27
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Αποσταγμα βλακειας, πυρετου ή σοφιας; διαλεξτε.
    Βλακείας και πυρετού. Αλλά κυρίως βλακείας.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #28
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Ναι και αυτό θα αλλάξει επειδή εγώ θα πω όχι στο φίλο μου που μου ζήτησε να δώσω στη θέση του. Τιλέρε.
    Όχι, θα αλλάξει όταν πλέον δεν ανέχεται την αντιγραφή η ακαδημαϊκή κοινότητα και σε πιάνουν για τέτοιες μαλακίες.

    Σε κάθε περίπτωση, δεν είπα πουθενά ότι εξαρτάται από εσένα ή "μη το κάνεις γιατί είναι κακό", απλώς απάντησα στη δική σου εσφαλμένη λογική ότι η αντιγραφή είναι γεγονός άνευ σημασίας.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #29

    Default

    περί ταυτοποίησης

    από το πρώτο έτος γινόταν πάντα ταυτοποίηση κατά τη διάρκεια κάθε εξέτασης. Πέρσι, για ανεξήγητο λόγο, κατά τη διάρκεια ολόκληρης της εξεταστικής του χειμερινού εξαμήνου δε μας ζητήθηκε τίποτα. Αποτέλεσμα: στα αρχαία ελληνικά ΙΙΙ (που η ημερομηνία εξέτασης ήταν προς το τέλος της εξεταστικής και είχε πια διαδοθεί ότι δε γίνεται ταυτοποίηση) σκάνε 25-30 άκυροι και δίνουν κανονικά το μάθημα. Την ημέρα εκείνη, λοιπόν, αποφασίζει ο επιτηρητής, προς το τέλος της εξέτασης, να ζητήσει από κάποιους ταυτότητες. Έγινε το σώσε (δυστυχώς δεν ήμουν παρούσα). Ανάμεσα στους φοιτητές που ζήτησαν από φίλους/γνωστούς να γράψουν στη θέση τους, ήταν κι ένας φίλος επί πτυχίω, ο οποίος μέχρι τότε επέμενε και χτυπιόταν ότι ακόμα κι αν δεν υπήρχε η απειλή της ταυτοποίησης, δε θα έφτανε ποτέ σε σημείο να στείλει άλλον στη θέση του, κοροιδεύοντας τον εαυτό και υποβαθμίζοντας τη νοημοσύνη του. Παρένθεση, το συγκεκριμένο μάθημα με τους περσινούς διδάσκοντες ήταν από τα πιο χρήσιμα και ενδιαφέροντα μαθήματα που μπορούσε να παρακολουθήσει κανείς. Φιλόλογος θα γίνεις ρε άνθρωπε, μάθε αρχαία όταν σου δίνεται η ευκαιρία.

    Γενικά έχω την αιρετική άποψη ότι μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά στο ελληνικό πανεπιστήμιο, ότι στις περισσότερες σχολές υπάρχουν κάποιοι καθηγητές που η ύπαρξή τους και μόνο αποτελεί επαρκή λόγο να θέλει κανείς να σπουδάσει και ότι την πιάτσα τελικά τη χαλάνε οι αδιάφοροι φοιτητές που παρέα με τη φραπεδιά γκρινιάζουν για τα ΠΑΝΤΑ, συχνά χωρίς να έχουν ιδία πείρα, χωρίς να έχουν καν επαφή με τη σχολή, εκφέρουν άποψη για καθηγητές και τρόπους διδασκαλίας (δε βγάζω την ουρά μου απέξω, πέρασα ένα έτος εκτός σχολής (εντελώς εκτός όμως) που το αναπλήρωσα την επόμενη χρονιά). Περί αντιγραφής, ποτέ δε θα καταλάβω το νόημά της και σε τι ωφελεί να κοροιδεύει κανείς τον εαυτό του. Γενικά, με ποια λογική μπαίνει κανείς σε μια σχολή με μοναδική του έγνοια να διαγράψει ένα ακόμη μάθημα από τον οδηγό σπουδών. Μέσα στο '11 ευελπιστώ να πάρω το πτυχίο μου χωρίς να έχω αντιγράψει/κάνω σκονάκι ούτε μια φορά (βέβαια αυτό ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι είμαι κότα, αλλά είναι δεδομένο ότι όταν κάθεσαι να γράψεις ένα σκονάκι αποστηθίζεις αρκετά πράγματα, οπότε πέτα το σκονάκι και απλώς γράφε σε τετράδιο ό,τι έχεις να μάθεις). Καταλαβαίνω πως όταν το μοναδικό ζήτημα που τίθεται είναι "ΠΟΙΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΥΛΗ" προφανώς θα γίνουν αντιγραφές. Πάντως, όλη τη γκρίνια και τη μιζέρια για τα ελληνικά πανεπιστήμια την ακούω σχεδόν αποκλειστικά από φοιτητές που δεν πατάνε στη σχολή ή που δεν παρακολουθούν συστηματικά. Δεν έχει τύχει ποτέ φοιτητής (με όλη τη σημασίας της έννοιας "φοιτώ"=συχνάζω) να μου πει ότι δεν έχει βρει τουλάχιστον 2 καθηγητές στη σχολή του που να του έδωσαν κίνητρα, να του άνοιξαν νέους ορίζοντες κτλ.
    Last edited by Hogarth; 18-09-2010 at 04:53.
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  15. #30
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    εκπληκτικο. ζωντοβολα που πιστευουν οτι η "αξιοκρατια" και η "αυστηροτητα" ειναι καλα πραγματα και παραπονιουνται για το ελληνικο πανεπιστημιο που αυτοαπαξιωνεται. ελπιζω μια μερα οταν δειτε ολα αυτα που υποστηριζετε σε εφαρμογη να φτυνετε τον εαυτο σας στον καθρεφτη. οχι οτι θα εχει ιδιαιτερη σημασια πλεον αλλα λεμε τωρα. τα'χουμε πει, μια ζωη ραγιαδες θα'στε.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Makis Xristodoulopoulos...
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 11-12-2005, 15:43
  2. Makis Triantafyllopoylas
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 68
    Last Post: 04-06-2005, 16:05
  3. makis triantafilopoulos
    By totos571 in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 30-04-2004, 22:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •