Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 207

Thread: Δουλειά.

  1. #1
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Δουλειά.

    Γενικά τι σχέση έχετε με τη δουλειά γενικά αλλα και την τωρινή δουλειά σας;
    Τη γουστάρετε; Σας πορώνει;
    Περιμένετε απλα να περάσει το 8ωρο με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για σας;
    Σκοπεύετε να πιάσετε κάποτε μια δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που σας αρέσει και θα αφιερώνετε και άλλο χρόνο σε αυτή;
    Γενικά πως βλέπετε το θέμα εργασία στη ζωή σας;

  2. #2

    Default

    koita na deis
    i douleia einai zori k agxos k kathimerini tapeinwsi s ena sistima pou kanei otidipote allo ap to na paei ton ekastote anthrwpo mprosta. parolauta meta apo tin paraitisi mou apo tin proigoumeni douleia mou to genari tou deka me proslavane to maio tou deka sti douleia pou oneireuomoun na kanw apo tote pou spoudaza. opote para ti mpoutsa, ti latza k ti sapila pou kathimerinws trww, kserw oti otan apoktisw pleon ton titlo pou thelw na apoktisw tha eimai aneksartitos k tha mporw na kamw oti goustarw
    genika nomizw oti dialeksa ti douleia pou mou tairiazei se ena pedio pou an k mou fainetai poli endiaferon pote de me trelane giati to mono pou pragmatika k apo panta ithela einai na kathomai na vgainw k na pigainw se sinaulies

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά τι σχέση έχετε με τη δουλειά γενικά αλλα και την τωρινή δουλειά σας;
    Περιληπτικα φιλος:
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Τη γουστάρετε; Σας πορώνει;
    Οχι YEAH, αλλα HELL YEAH. Το 70% που κανω στη δουλεια μου, το εκανα και μονος μου
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Περιμένετε απλα να περάσει το 8ωρο με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για σας;
    Πες μου που παιζει καθαρο 8ωρο να στειλω CV Γενικα, αμα δεν εισαι παθιασμενος με οτι κανεις, καιρος να αλλαξεις δουλεια.

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Σκοπεύετε να πιάσετε κάποτε μια δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που σας αρέσει και θα αφιερώνετε και άλλο χρόνο σε αυτή;
    Been there, done that (and somewhat still doing it )
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά πως βλέπετε το θέμα εργασία στη ζωή σας;
    Προεκταση της προσωπικοτητας του καθενος. Λογω του οτι περνας πολλες ωρες εκει, αναποφευκτα σε επηρεαζει. Θα φας καμποσα σκατα, ειδικα στην αρχη αλλα it only gets better.
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  4. #4
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ζηλεύω πραγματικά τον απο πάνω. Από την εμπειρία μου, αλλά και των γύρω μου, αυτά παίζουν μόνο σε ταινίες. Έχω κάνει κάμποσες δουλειές και ήταν όλες σκατά. Είτε λόγω αντικειμένου, είτε λόγω καθυστερημένων, καταπιεστικών, άδικων αφεντικών και ηλιθίων συναδέλφων.
    Εκεί που είμαι τώρα, τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. Την περισσότερη ώρα είμαι μόνη, ακουώ τη μουσική μου και κάνω πράγματα με τα χέρια μου (πολύ σημαντικά και τα τρία για μένα). Μπορώ επίσης να κάτσω να κάνω διάλειμμα όποτε θέλω, χωρις να μου πολυζαλίζουν τ'αρχίδια. Παρόλαυτα, παίζει πολύ ρουφιανιλίκι και σαπίλα απο συναδέλφους, όχι μόνο απέναντί μου, αλλά και μεταξύ τους, πράμα που με κάνει να ανυπομονώ να τελειώσει το 8ωρο, το οποίο θεωρώ πολύ to begin with. Η ιδανική εργασία θα ήταν 6ωρη. Ο διευθυντής επίσης δεν είναι κι οτι καλύτερο..
    Γενικότερα θεωρώ πως το να δουλεύεις για άλλον, είναι σκατά. Πάντα, με τον έναν τρόπο ή με τον άλλον, θα είσαι ένα δουλάκι. Δεν ξέρω αν υπάρχει εργασία στην οποία δε θα ένιωθα έτσι (πέρα απο κάποια δική μου επιχείρηση δλδ, που κι αυτή έχει ένα σωρό άλλα μειονεκτήματα), αλλά μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί. Κι αυτό, ιμο, ξεκινά από την έλλειψη παιδείας και σεβασμού προς τους εργαζομένους και το χρόνο τους. Δεν τίθεται καν θέμα εσωτερικού μάρκετινγκ, στα παπάρια τους αν είσαι χαρούμενος μ΄αυτό που κάνεις ή οχι. Ο όρος "εσωτερικοί πελάτες" τους είναι απλώς αδιάφορος, αφού μπορούν να σε αντικαταστήσουν με εξαιρετική ευκολία. Τώρα σε τίποτα πολυεθνικές, δεν ξέρω τι γίνεται.
    Αν είχα επιλογή, σίγουρα δε θα δούλευα. Το μόνο που κάνει η δουλειά, είναι να κλέβει ώρες απο τη ζωή σου και τα ενδιαφέροντα σου, πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων.
    Last edited by Drumsick; 17-09-2010 at 10:24. Reason: πρωινά ορθογραφικά!

  5. #5
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά τι σχέση έχετε με τη δουλειά γενικά αλλα και την τωρινή δουλειά σας;
    Ειδικά τα τελευταία 8 χρόνια με την τωρινή δουλειά, πολύ καλή σχέση. Μηχανολόγος μηχανικός με σύμβαση αορίστου χρόνου σε Δήμο (aka είμαι ό,τι ακριβώς αγαπάτε να μισείτε πολλοί εδώ μέσα ) δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερα.
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Τη γουστάρετε;
    Όταν ασχολούμαι με πράγματα που με ενδιαφέρουν (πχ διαγωνισμούς για έργα, μηχανολογικές μελέτες, σχέδια στο Auto Cad κλπ), ναι, τη γουστάρω. Όταν ασχολούμαι με άλλου είδους πράγματα (που γίνεται συχνά), όχι.
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Σας πορώνει;
    Μόνο το χεβιμέταλ με πορώνει φίλος.
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Περιμένετε απλα να περάσει το 8ωρο με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για σας;
    Νορμάλ πράγματα. Δεν μας πολυζαλίζουν τα παπάρια, εκτός από κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις, ο όγκος της δουλειάς βγαίνει άνετα, και είναι και κάποιες φορές που έχουμε κάτσει λίγη ώρα παραπάνω (μιλάμε για 2 ώρες max) προκειμένου να ολοκληρωθεί ένα έργο λόγω deadline. Δεν τρέχει και τίποτα όμως. Γενικά καλά, δεν περιμένουμε πως και πως να τελειώσει το 8-ωρο. (και όχι, δεν πληρωνόμαστε υπερωρίες, για όσους ίσως ρωτήσουν, ούτε τα παίρνουμε σε ρεπό)
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Σκοπεύετε να πιάσετε κάποτε μια δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που σας αρέσει και θα αφιερώνετε και άλλο χρόνο σε αυτή;
    Γενικά πως βλέπετε το θέμα εργασία στη ζωή σας;
    Αν πιάσω δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που μου αρέσει, ή θα καταλήξω να παίζω μουσική σε μπαρ/παμπ μέχρι τα 70 μου, ή θα καταλήξω σε κανα σταθμό μετρό να παίζω κιθάρα και να περιμένω να μου πετάξουν κανα ψιλό.
    Πως να το βλέπω το θέμα εργασίας? Αναγκαίο είναι.
    Όταν θα πιάσω το τζόκερ και θα σταματήσω να δουλεύω, θα σου πω πως είναι να κάθεσαι.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  6. #6
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Παρακαλούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι να μην ποστάρουν καν!

  7. #7
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  8. #8
    Won't Bow Neron's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Between
    Posts
    2,059

    Default

    Πάνο.
    Σ' αυτά τα φυλάδια που μοίρασε ο Δήμος τα οποία περιέχουν όλα όσα έχει φτιάξει ο τωρινός Δήμαρχος, Έχεις βάλει κι έσυ το χεράκι σου;
    "Don't sweat the petty things and don't pet the sweaty things".
    George Carlin

  9. #9
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μπορεί να μην είναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα να κάνω, το προσεγγίζει αρκετά όμως και γίνεται μέρα με τη μέρα πιο ενδιαφέρον. Έχω πετύχει ένα σπάνιο αφεντικό το οποίο το βασικό που κάνει είναι να μην σε πιέζει, κι έτσι βέβαια πετυχαίνει παραγωγικότητα και κυρίως ποιότητα στη δουλειά του, έξυπνη τακτική. Δεν υπάρχουν προϊστάμενοι - υφιστάμενοι, είναι όλοι για την εταιρεία και η εταιρεία για όλους. Επίσης, πολύ σημαντικό, και καλό αλλά και κακό, είναι ότι δεν υπάρχει ρουτίνα στη δουλειά αυτή. Κάθε μέρα είναι μοναδική, δεν επαναλαμβάνεται, και αυτό που βλέπεις τη μία μέρα, ίδιο δεν θα το ξαναδείς ποτέ, με αποτέλεσμα η βαρεμάρα να συγκρατείται σε λογικά επίπεδα.

    Το μόνο κακό είναι ότι βαράμε στανταράκι δεκάωρο τη μέρα με αποτέλεσμα ο ελεύθερος χρόνος να είναι ελάχιστος.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #10
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά τι σχέση έχετε με τη δουλειά γενικά αλλα και την τωρινή δουλειά σας;
    poly kali eyxaristw
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Τη γουστάρετε; Σας πορώνει;
    ti goustaroume kai mas pwrwnei, ektos apo tis faseis pou prepei na milisoume me ka8ysterimenous dy i ekp. apospasmenous sto ypourgeio pou mas kanoun na 8eloume na pidixtoume apo to para8yro ....
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Περιμένετε απλα να περάσει το 8ωρο με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος για σας;
    eidika otan milaw me sygkekrimeni apospasmeni ekp. to 8wro pernaei poly grigora .... sto tilefwno ... tis ypoloipes meres einai ok ... exw xrono na xazevw ki edw mesa ... aaaaa kai gia ton rwxami doulevw 8wro me elaxistes eksaireseis pou peftei ligo treksimo kai iparxei periptwsi na meinw ligo parapanw i na kanw kati apo to spiti, kai fysika ektos apo tis paraskeves pou einai 5wro
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Σκοπεύετε να πιάσετε κάποτε μια δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που σας αρέσει και θα αφιερώνετε και άλλο χρόνο σε αυτή;
    nai, oxi omws na afierwnw perissotero xrono alla ligotero, 8a i8ela na ginw ki egw xasomeris kai ka8ysterimenos dy
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά πως βλέπετε το θέμα εργασία στη ζωή σας;
    vasika o psychotron to e8ese swsta ... otan kerdisw to joker/laxeio/otidipote 8a sas pw pws einai na kaaaaaa8esai
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  11. #11
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by Neronas View Post
    Πάνο.
    Σ' αυτά τα φυλάδια που μοίρασε ο Δήμος τα οποία περιέχουν όλα όσα έχει φτιάξει ο τωρινός Δήμαρχος, Έχεις βάλει κι έσυ το χεράκι σου;
    Όχι.
    Αυτά δεν είναι φυλλάδια του Δήμου (που θα μπορούσα να έχω βάλει το χεράκι μου) αλλά φυλλάδια συγκεκριμένης πολιτικής παράταξης για προεκλογικό αγώνα. Δεν ασχολούμαι (όπως και κανένας από το τμήμα) με τέτοια πράγματα.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα πρώτα 3 χρόνια που δούλευα αθήνα στο πολυτεχνείο το περιβάλλον ήταν καλό, ο καθηγητής/αφεντικός μια χαρά, το ωράριο νορμάλ (δηλ 8-9 ώρες κ όταν έπαιζε σ/κ έπαιρνα ρεπό από εβδομάδα που δεν είχε αρκετό φόρτο), το αντικείμενο επιστημονικό και τα χρήματα ικανοποιητικά. το υπαλληλίκι είναι ρουτίνα όμως κ η αθήνα κουραστική πόλη για κάποιον εργαζόμενο - και η οικονομική κατάσταση τότε (που έφυγα το 2005) ήταν καλύτερη από τη σημερινή - οπότε καραδοκούσα για την ευκαιρία που θα έκανα κάτι δικό μου. η ευκαιρία δόθηκε με το στρατό, οπότε όταν απολύθηκα άνοιξα γραφείο. σίγουρα το να μην έχεις κανένα πάνω από το κεφάλι σου είναι τεράστιο πλεονέκτημα και στο ελεύθερο δε ρουτινιάζεις ποτέ. επίσης, η φιλοσοφία μας είναι να λειτουργούμε με συνεργάτες κ όχι υπαλλήλους, δηλαδή για κάθε εργασία έχουμε κάνει μια ομάδα ανάλογα με τις ανάγκες με ελεύθερη σχέση μεταξύ μας αλλά και ίσα δικαιώματα στην αμοιβή, οπότε σπάνια δημιουργούνται προβλήματα. τα αρνητικα είναι ότι έχεις να κάνεις με πολλούς καθυστερημένους και αναγκάζεσαι να κάνεις την πάπια αρκετές φορές για να γίνει η δουλειά σου. συνολικά, η εργασία γενικά δε μου αρέσει και θα προτιμούσα να κάνω κάτι χωρίς να πρέπει να σκέφτομαι πρώτα την επιβίωση (άλλωστε αν μας άρεσε δε θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε ). αυτή τη στιγμή απλά έχω προσαρμοστεί σε μια κατάσταση που μου προκαλέι τη μικρότερη δυνατή ενόχληση.
    Rock or Nothing

  13. #13
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    @ Drumsick: Υπάρχει μια βασική διαφορά, όλοι οι "αποπάνω" σπούδασαν και κάτι το οποίο ήθελαν να σπουδάσουν και γουστάρουν.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #14
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Αντιγράφω φόρματ ρωχάμη γιατί βολεύει. Να πω από τώρα οτι δε δουλεύω Ελλάδα

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά τι σχέση έχετε με τη δουλειά γενικά αλλα και την τωρινή δουλειά σας;
    Αναπόφευκτη αν θες κάποια πράγματα στη ζωή σου. Από την άλλη αν κέρδιζα το τζόκερ νομίζω και πάλι θα δούλευα, ακόμα καλύτερα όταν δεν τη χρειάζεσαι τη δουλειά, είσαι πιο χαλαρός... Με την τωρινή δουλειά τα πάω αρκετά καλά, αν και φέτος έγιναν κάποιες αλλαγές προσωπικού που με χαλάσανε λίγο...

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Τη γουστάρετε; Σας πορώνει;
    Δε νομίζω οτι πωρώνομαι κιόλας αλλά γουστάρω αυτό που κάνω, είναι ενδιαφέρον και δεν παίζει πολλή ρουτίνα... Όπως όλες οι δουλειές έχει καλά και άσχημα, νομίζω ειδικά πρόσφατα τα καλά είναι πολύ περισσότερα...

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Σκοπεύετε να πιάσετε κάποτε μια δουλειά που θα είναι ακριβώς το αντικείμενο που σας αρέσει και θα αφιερώνετε και άλλο χρόνο σε αυτή;
    Already doing it... Όταν γούσταρα και τα άτομα το 13ωρο ήταν στάνταρ, στις 16+ λέγαμε άντε πάμε σπίτια μας.. Τώρα 10-12 ώρες γιατί θέλω να παίζω και starcraft...

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικά πως βλέπετε το θέμα εργασία στη ζωή σας;
    Όσο αντέχω τέτοιους ρυθμούς θα το κάνω, όπως πάει το θέμα η φάση "δουλειά για μια ζωή" και "σύνταξη" απλά δεν παίζουν οπότε ότι προλαβαίνω να βάλω στην άκρη το κάνω...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  15. #15
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    @ Drumsick: Υπάρχει μια βασική διαφορά, όλοι οι "αποπάνω" σπούδασαν και κάτι το οποίο ήθελαν να σπουδάσουν και γουστάρουν.
    Tι σχέση έχει ρε το τι σπούδασες και πόσο το γουστάρεις με αυτά που αντιμετωπίζεις αργότερα σαν εργαζόμενος? Δουλευόμαστε? Και το επάγγελμα τον ονείρων σου να εξασκείς, υπάρχουν εκατονοχτακώσιοι παράγοντες που μπορούν να σου γαμήσουν την ίδια την εργασία.
    Επίσης, σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση το κατα πόσο ξέρεις στα 18 σου ως τι θες να εργαστείς. Εγώ ακόμα και στα 26 μου, δεν έχω είμαι βέβαιη τι θα προτιμούσα να κάνω (πέρα απ'το να'μαι εισοδηματίας δλδ).
    Και μιας και αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα, ναι δε σπούδασα αυτό που θα ήθελα, αλλά στην τελική δε με χάλασε ούτε η σχολή (αν με χαλούσε θα την παρατούσα), ούτε ο τομέας στον οποίο εργάζομαι τώρα.

Similar Threads

  1. Ώρα για δουλειά
    By Drumsick in forum General Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 08-05-2009, 12:08
  2. 2η δουλειά.
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 01-10-2008, 21:07
  3. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
    By Kuolema in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 01-03-2007, 22:57
  4. Δουλεια!!
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 21-12-2006, 23:30
  5. Δουλειά και εκμετάλλευση
    By Kuolema in forum General Discussion
    Replies: 64
    Last Post: 28-08-2005, 16:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •