Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 92

Thread: Black Swan (2010)

  1. #31
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Καταπληκτικη ταινια. Δεν περιμεναμε τιποτα λιγοτερο απο τον Αρονοφσκι βεβαια. Το μονο κοινο μοτιβο που σκεφτομουν πως εχει σε ολες του τις ταινιες οσο την εβλεπα ειναι η εμμονη που αποκταει καποιος με την πραγματοποιηση ενος μεγαλου στοχου και η αποτυχια που ερχεται στη συνεχεια (ή μερικη επιτυχια). Για την Ναταλι Πορτμαν τι να πω, δηλωνω διαχρονικα ερωτευμενος μαζι της και μεγαλος θαυμαστης των υποκριτικων της ικανοτητων. Δεν εχω δει ολες τις ταινιες ολης της χρονιας, αλλα τη θεωρω μεγαλο φαβορι για τα Οσκαρ, ειναι συγκινητικη και υπερπληρης η ερμηνεια της. Η ταινια παντως θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως μια απο τις καλυτερες χρονιες ακομα και με μηδεν σεναριο και σκηνοθεσια, αρκουσε το λεσβιακο Μιλα Κουνις - Ναταλι Πορτμαν και ο κωλος της Πορτμαν γενικως. Πλακα εχει επισης να βλεπεις εξωτερικα γυρισματα σε μερη που εχεις περπατησει.
    περα απο το οτι ειναι καλτ να τρωει μπουτζες, στο ποστ αυτο γιατι τις εφαγε?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #32
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    την ειδα πριν λιγο!
    1) παντρευομαι την πορτμαν (και επαιζε καταπληκτικα)
    2) εσκιζα την κουνις
    3) ενω μαρεσε τη θεωρω χειροτερη απο ρεστλερ, φαουντεν και ρεκβιεμ
    δε ξερω ποια ειναι η κουνις και η πορτμαν αλλα στανταρ και εγω θα τις εσκιζα και ας μην εχω δει την ταινια ακομα

    οσο για το τρια, ε λογικο το βρισκω.
    το ρεστλερ δε το φτανει κανενανς και με τιποτα και το ρεκβιεμ ειναι το πιο υπερεκτιμημενο του(αυτο δε σημαινει οτι δε γαμ,αει ε)

    εμεις θα γαμησουμε τιποτα καινουργιο?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το είδα σήμερα. ΟΚ, δε μπορώ πλέον να είμαι αντικειμενικός με Αρονόφσκι. Μ'άρεσε πάρα πολύ. Απίστευτη σκηνοθεσία και ατμόσφαιρα. Το επόμενο του Αρονόφσκι θα είναι το Wolverine...

  4. #34
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    de xerw an h teleutaia sou protash isxuei alla akoma kai to transformers na gurisei, pisteuw oti mporei na kanei to megatron na kanei psuxanalush gia to poso malakas einai kai meta na ton kanei prezoni kai na autoktonhsei, kai na vgei magikh tainia xerw gw. edw ekane tainia me palestes tou kats eixe metal kai h tainia kathe allo para ruxh htan

    aronofski mexri ta mpounia
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #35
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Καταπληκτικη ταινια. Δεν περιμεναμε τιποτα λιγοτερο απο τον Αρονοφσκι βεβαια. Το μονο κοινο μοτιβο που σκεφτομουν πως εχει σε ολες του τις ταινιες οσο την εβλεπα ειναι η εμμονη που αποκταει καποιος με την πραγματοποιηση ενος μεγαλου στοχου και η αποτυχια που ερχεται στη συνεχεια (ή μερικη επιτυχια). Για την Ναταλι Πορτμαν τι να πω, δηλωνω διαχρονικα ερωτευμενος μαζι της και μεγαλος θαυμαστης των υποκριτικων της ικανοτητων. Δεν εχω δει ολες τις ταινιες ολης της χρονιας, αλλα τη θεωρω μεγαλο φαβορι για τα Οσκαρ, ειναι συγκινητικη και υπερπληρης η ερμηνεια της. Η ταινια παντως θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως μια απο τις καλυτερες χρονιες ακομα και με μηδεν σεναριο και σκηνοθεσια, αρκουσε το λεσβιακο Μιλα Κουνις - Ναταλι Πορτμαν και ο κωλος της Πορτμαν γενικως. Πλακα εχει επισης να βλεπεις εξωτερικα γυρισματα σε μερη που εχεις περπατησει.
    περα απο το οτι ειναι καλτ να τρωει μπουτζες, στο ποστ αυτο γιατι τις εφαγε?
    Μη με βοηθας Μπερνι, τα κανω σκατα και μονος μου
    Last edited by FIXXXER; 07-02-2011 at 06:47.

  6. #36
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Χμ δε διαφωνώ, όλα αυτά υπάρχουν, πάντα υπήρχαν στις ταινίες του, αλλά εμένα αυτό είναι που με κάνει να τον λατρεύω, ότι χώνει όλα αυτά τα στερεότυπα (το ρέκβιεμ ας πούμε είχε απείρως περισσότερα) για να "καθαρίσει" από παράπλευρους συνειρμούς, να τα κάνει όλα εύκολα και φιλικά στη σκέψη για να επικεντρωθεί στο μήνυμα που θέλει να περάσει και να κατευθύνει εκεί ακριβώς που γουστάρει τη σκέψη του θεατή. Κάτι σαν ακουστική εκτέλεση κάποιου ροκ κομματιού ας πούμε.
    Για μένα αυτό είναι ταλέντο και δε το βρίσκω ρηχό για να είμαι ειλικρινής.
    αυτό που λες είναι ακριβώς ο λόγος που σιχαίνομαι το ρέκβιεμ ασπούμε, αυτός ο εκβιασμός του ΤΩΡΑ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ
    Εμένα πάλι μου αρέσει αυτό, δηλαδή σε κάποια φάση κατά τη διάρκεια της ταινίας έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει "ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΡΟΝΟΦΣΚΙ" (στο περίπου δηλαδή), αντίθετα είμαι πιο επιφυλακτικός για ταινίες χωρίς συγκεκριμένο νόημα, που αφήνουν το θεατή να ταξιδέψει με τη σκέψη του (πώς τα λέω) και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, σε πολλές περιπτώσεις αισθάνομαι ότι ο δημιουργός απλά δεν έχει κάτι να πει.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  7. #37
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Καλό ήταν, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο.

  8. #38
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Χμ δε διαφωνώ, όλα αυτά υπάρχουν, πάντα υπήρχαν στις ταινίες του, αλλά εμένα αυτό είναι που με κάνει να τον λατρεύω, ότι χώνει όλα αυτά τα στερεότυπα (το ρέκβιεμ ας πούμε είχε απείρως περισσότερα) για να "καθαρίσει" από παράπλευρους συνειρμούς, να τα κάνει όλα εύκολα και φιλικά στη σκέψη για να επικεντρωθεί στο μήνυμα που θέλει να περάσει και να κατευθύνει εκεί ακριβώς που γουστάρει τη σκέψη του θεατή. Κάτι σαν ακουστική εκτέλεση κάποιου ροκ κομματιού ας πούμε.
    Για μένα αυτό είναι ταλέντο και δε το βρίσκω ρηχό για να είμαι ειλικρινής.
    αυτό που λες είναι ακριβώς ο λόγος που σιχαίνομαι το ρέκβιεμ ασπούμε, αυτός ο εκβιασμός του ΤΩΡΑ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ
    Εμένα πάλι μου αρέσει αυτό, δηλαδή σε κάποια φάση κατά τη διάρκεια της ταινίας έπιασα τον εαυτό μου να φωνάζει "ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΡΟΝΟΦΣΚΙ" (στο περίπου δηλαδή), αντίθετα είμαι πιο επιφυλακτικός για ταινίες χωρίς συγκεκριμένο νόημα, που αφήνουν το θεατή να ταξιδέψει με τη σκέψη του (πώς τα λέω) και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, σε πολλές περιπτώσεις αισθάνομαι ότι ο δημιουργός απλά δεν έχει κάτι να πει.
    Συμφωνώ.

    @Loki
    Διαφωνώ για τη ρηχότητα. ο αριστοτεχνικός τρόπος με τον οποίο χειρίζεται τα συναισθήματά μας ως κοινό δίνει από μόνος του ένα βάθος. Όσο για τα στερεότυπα, εγώ δεν τα είδα. Η ιστορία ήταν πολύ καλά δεμένη και ακόμα και στοιχεία που καλείς στερεότυπα υπαγορεύονταν από την υπόθεση, χωρίς να την επιβαρύνουν με κοινοτοπία. Δε φάνηκαν να έχουν επιλεχθεί για να μας φανούν οικεία, ταίριαζαν με τους χαρακτήρες και προστέθηκαν.

    Η ταινία ήταν μια ματιά στο μυαλό ενός ανθρώπου, που λόγω χαρακτήρα και θέσης ήταν πολύ ενδιαφέρων. Εκτελέστηκε τόσο γαμάτα και από σκηνοθετική άποψη και από τους ηθοποιούς, που εμένα με συνεπήρε τελείως.

    Άσχετο. Αναρωτιέμαι από την άλλη αν άνθρωποι που κάνουν μπαλέτο θα γέλαγαν σε κάθε σκηνή που χόρευαν οι ηθοποιές και δε θα μπορούσαν να απολαύουν την ταινία.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  9. #39
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  10. #40
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    εγω πηγα να δω winona ryder και επαιζε συνολο
    Spoiler
    1 λεπτο


    γενικα μου αρεσε πολυ περισσοτερο το black swan απο το wrestler
    portman ερμηνεια, κωλος, kunis ταπατε και ο κασελ συμπαθητικος γενικα αρκετα καλο

  11. #41
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ωραία ταινία, ψιλοκαλά τα λέει ο λόκι, ψιλο γιατι δεν συμφωνούμε για κάποια ρηχότητα
    καλά, γιατί υπάρχει όντως ο εκβιασμός του να νιωσεις
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #42
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    πολύ ωραία η ταινία.
    φοβερή ερμηνεία Πόρτμαν.
    φοβερό θεόμουνο Κούνις.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #43
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    καλά, γιατί υπάρχει όντως ο εκβιασμός του να νιωσεις
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτό είναι κακό σε μια ταινία. Μου φαίνεται σαν να ακούω ΝΤΕΘ ΜΕΤΑΛ και να λέω "παραείναι απλό και χύμα, μόνο οργή έχει μέσα, έπρεπε να αφήσουν χώρο και για γλυκιά μελαγχολία". Κάτι τέτοιο ας πούμε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #44
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    δεν ειναι απαραιτητα κακό, έτσι είναι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης, εγώ γούσταρα λέμε
    επισημανση εκανα στο οτι ισχυει αυτο που λεει ο αλλος
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #45
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Έτσι το δέχομαι. Με τον άλλο δεν ασχολούμαι, προφανώς έχει κόμπλεξ επειδή όλοι του λένε ότι μοιάζει με τον Αρονόφσκι.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Similar Threads

  1. Replies: 50
    Last Post: 28-06-2012, 16:07
  2. Replies: 20
    Last Post: 29-11-2010, 17:48
  3. Bonobo - Black Sands Tour - Κύτταρο 02/06/2010
    By Weiss in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-2010, 08:49
  4. Richard Hawley - 20/2/2010 Athens - 19/2/2010 Thessaloniki
    By Weiss in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2010, 15:06
  5. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •