Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 124 of 124

Thread: Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

  1. #121
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ε τότε μπορείς πολύ απλά να δείς τον πυρήνα.Δεν διαφωνώ,αλλα δεν συμφωνώ κιόλας.Οι Demoncy θα μπορούσαν άνετα να γίνουν μία d-beat μπάντα,και στους Manowar το rock στοιχείο (που είναι έντονο σε πολλά κομμάτια) θα μπορούσε να γίνει ακόμα πιό φανερό.Αλλά θα έχαναν το μέταλ συναίσθημα.Λογικό,αλλα θα μπορούσαν να γίνουν άνετα κάτι παραπλήσιο μουσικά,αλλα μακρυά συνασθηματικά.
    Κουβέντα να γίνεται ρε παιδί μου γενικά.
    Αλλά ναι,ούτε και αυτο το φαντάζομαι να γίνεται metal,όσο και αν το σπρώξω,όσα ληντακια και αν έχει.
    http://www.youtube.com/watch?v=G4F_dtFstrA

    ουπς....λάθος.
    http://www.youtube.com/watch?v=GscqDzed-mU
    Last edited by Reject; 23-12-2010 at 16:21.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #122
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Φθογγονα μα με το να με λες αθώο για να περιγράψεις το πανκ δεν υπονοείς μια αφέλεια; αν όχι πάσσο αν και η αθωότητα πηγαίνει πολύ περισσότερο στο hm και νόμιζα τα διαφοροποιούσε αυτά τα δυο. δε ξέρω γενικά ανεπτυξε το λιγο αυτο. μπορεί να μου βγήκε και υποσεινήδητα δε λέω αλλά δεν νομίζω.

    στιχουργικά και νοηματικά με ψιλοκαλυπτει ο πανκης, δλδ μεγάλο ευρος υπάρχει, αν βγαίνει κάτι διαφορετικο στην απεξω είναι επειδη η απεξω το βλέπει επιδερμικά συνήθως.
    καταλαβαίνω πολύ καλά την υπέρβαση που λες και γενικά με γοητευει στο hm. αλλά με τι μέσα πάει να κάνει την υπέρβαση; αν είναι αυτοσκοπός (που δεν είναι) κινούμαστε στην σφαίρα του φανταστικού. δεν βλέπω hm επηρεασμένο απ'την φιλοσοφία ή έστω την λογοτεχνία (μιλάμε τώρα για μεγάλα πράγματα μη μου αρχίσετε κονσεπτς κιε αερολογίες) χωρίς βέβαια να το περιορίζω σε αυτά απλά είναι καλά εφόδια για να επιχειρείς αυτο το κάτι παραπάνω αν όχι τα καλύτερα υπάρχοντα. με κενα και αφελή νοήματα μένουμε μόνο στο τι θέλει να κάνει και όχι στο τι μπορει να κάνει. οι πανκς απτην αλλη είναι συνήθως προσγειωμένοι με μια καλύτερη συναισθηση της πραγματικοτητας ή εστω πιο ρεαλιστική. άρα κάποιοι στόχοι του μπορείς να πεις πως μπορούν να επιτευχθούν. αν θες να το διαφοροποιήσουμε σε αυτό το σημείο είμαι μέσα πάντως, πέρα απτο μουσικό προφανώς και γενικά μιλώντας. πάντως σίγουρα υπάρχουν ιντελλεκτουαλ τύποι και στα ατσάλια θυμάμαι τον σφινοτουβλο να μου λεει για μια τεκμεταλ μπάντα (μου διαφεύγει το ονομα) και ο τραγουδιάρης τους είχε εκδόσει και βιβλίο για να συνοδεύει τον δίσκο, με τον ίδιο να είναι φοιτητής αν όχι απόφοιτος ψυχολογίας και τα πράγματα που πραγματεύεται στον δίσκο να είναι παρόμοιας φύσεως. δεν έψαξα παραπάνω το θέμα αλλά με διέγειρε λίγο την φαντασία και με έκανε να απορήσω. απο κει και πέρα αφού μιλάμε για πυρήνες όπως λες αυτός θα αποτελεί την εξαίρεση γιατι κάτι παρόμοιο μεχρι στιγμής στα αυτια μου δεν έχει φτάσει.

    εντιτ : επίσης προπαγκάντι; rly; έχεις πάρει κανα δίσκο να δεις στίχους και γενικότερη φιλοσοφια (με παραπομπές σε βιβλία, ντοκυμαντέρ κτλ); με πορώνεις όπως και να χει πάντως ίσα που έβαλα το supporting caste να παίζει όσο εγραφα.
    Last edited by Marillion; 23-12-2010 at 20:14.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #123
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    α και επίσης περι τεστοστερονης ειμαι οριζοντια διαγωνιως καθέτως αντίθετος. ο χελμ αποτι κατάλαβα (το αστειευόταν ήταν λάθος λέξη και δεν πήγαινε στα λεγόμενα του-ενα σορρυ) εκφράζεται κάπως ποιητικα και οι λέξεις αποκτούν μια άλλη σημασία απ'την καθορισμένη. τουλάχιστον η επιστροφή στις αρχέγονες έννοιες της κάθε λέξης αυτό μου έφερνε, πως είχε συναίσθηση των όσων ακολούθησαν και έβγαζε τα δικά του συμπεράσματα. γενικά είναι φιλοσοφημένος ο άνθρωπος και εγώ καμμια φορά αδυνατώ να κατανοησω τα οσα λεει με την πρώτη. είμαι λίγο πιο νατουραλιστής (ουαου) αν θες; όπως και να χει δεν έχω και κανένα τεράστιο φιλοσοφικό υπόβαθρο και μαρεσουν τα μπεργκερς. ότι ειχα να πω στο θέμα το ειπα στο μανογουορ θρεντ αν επιθυμεις το μεταφερουμε και αυτό εδώ.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #124
    Member T0rn@d00fS0ulS's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Η κουβέντα περί καθαρού και μη αλλοτριωμένου metal/punk/hardrock/δενξερωτισκατααλλο καθώς και η απόπειρες ακριβών ονοματοποιήσεων κάθε ήχου μου θυμίζει λογύδρια Άδωνι Γεωργιάδη περί "καθαρότητας" της ελληνικής φυλής. Ποιος χέστηκε για το πώς λέγεται ακριβώς αυτό που παίζουν οι τάδε και οι δείνα, και ακόμη περισσότερο αν αυτό είναι "καθαρό" ή πιστό σε κάποιον κώδικα που δημιουργήθηκε(?) πριν 20-30 χρόνια. Θες να μείνεις κολλημένος σε αυτά που γουστάρεις; Με γεια σου χαρά σου (κι εγώ αυτό κάνω κατά ένα μέρος). Κράτα όμως και τον γαμημένο σου ελιτισμό και το ύφος του μουσικοπατέρα για πάρτη σου.
    Άρχοντας

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. Replies: 19
    Last Post: 30-05-2009, 13:27
  3. Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 19:41
  4. "The Heavy Metal Box"
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2007, 02:48
  5. "Akoyw ta panta ektos apo metal" - Poses fores sas
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 01-02-2005, 22:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •