Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 124

Thread: Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

  1. #31

    Default

    Εγώ νομίζω ότι η παρεξήγησις προέρχεται από το γεγονός ότι κάποιος κόζμος χρησιμοποιεί τι φράση "αυτό είναι μέταλ" σε φάση (μπράβο) "αυτός είναι καφές"
    I just posted on ER... Take that, society!

  2. #32
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ρε, ειναι αισθηματικο το θεμα. Οχι ρομαντικο, προς Θεου, αλλα ο μεταλλας το εχει μεσα στην καρδια του, στο αιμα του αν θελετε, οχι στο μυαλο.
    Ητοι, πιτσιρικος στα 17 αρχισα και συνεχισα να ακουω μονο μεταλ (thrash και λιγο death και heavy που με αρεσαν), κλασσικος νεος στην καβλα του απανω με το σπυρακι του, το μαλλακι του το ετσι, παμε να παρουμε την πολη.
    Μετα επαθα κριση συνειδησης. Αρχισα να ακουω alternative rock, rock-οτι-να-ναι και γενικα πολλα παραταιρα μεταξυ τους πραγματα και καθολου μεταλ. Αντε λιγο Machine Head.
    Στην τριτη φαση, που εχει ωριμασει λιιιιιιιιιγο το μυαλο μου, ακουω με την καρδια μου (enter bouzouki). Καταλαβα πως το αγαπαω το χεντμπανγκινγκ. Αυτο ειναι μεταλ, να νιωθεις την αναγκη να μπεις σε ενα θρασικο moshpit. Να ακους και τους (Αγιους Σωτηρες) Tool, και Faith No More, ΚΑΙ Kyuss (με Bjork στα ντραμς), αλλα να σε τρωει ο κωλος σου να πας να δεις τους Sodom. Γιατι ξερεις οτι θα περασεις τελεια. Αισθανεσαι την αναγκη.
    Σαν ακροατης δεν "ανηκω" πουθενα, καταπιεζομαι αφορητα. Αλλα οταν ενα κομματακι της καρδιας σου γλυκαινεται με τον συνδιασμο "μαλλιαδες/δικασες/ουρλιαχτα/μπαχαλο" ... you know it feels right...

    Deafening, painstaking, BB King

  3. #33
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Αλλα οταν ενα κομματακι της καρδιας σου γλυκαινεται με τον συνδιασμο "μαλλιαδες/δικασες/ουρλιαχτα/μπαχαλο" ... you know it feels right...
    ωραία τα λέει ο κύριος

    λοιπόν, αν μπορώ λίγο να σχολιάσω αυτά που έχουν ειπωθεί κ αυτά που έθεσε o Tyler:

    "Στα μάτια σας υπάρχει ένα "μέταλ" ή πολλά;"

    Μμμ, Heavy Metal όπως το εννοεί κ ο Ruthless ένα, αλλά σίγουρα πολλά * metal

    "για τις ρίζες"

    Πολλές φορές θα τις ακούσω κ τις ρίζες, κ λόγο ενδιαφέροντως κ περιέργειας, αλλά πλέον πολλές μ αρέσουν (βλ Thin Lizzy, Scorpions κλπ)

    "για τις εξελίξεις"

    Κ εδώ μπαίνει θέμα γούστου. Πάρα πολλές από αυτές τις ακούω πολύ άνετα και τις αναγνωρίζω ως μέταλ μουσική κυρίως. Απλά εδώ νομίζω ότι πρέπει να μπει κ το θέμα υπό πιο πρίσμα γίνεται η εξέλιξη, γίνεται μέσα από το ίδιο το μέταλ κ τις άμεσες ρίζες του, ή επηρεάζεται κ από άλλα είδη που θεωρούνται πιο "ξένα"? Πολλοί το κάνουν αυτό το τελευταίο, αλλά κρατάνε το ύφος της μουσικής ως ένα βαθμό ίδιο, άλλοι πάλι όχι (κ φυσικά άλλοι πετιχυμένα, άλλοι όχι).

    Κ το όλο ρεύμα που ξεκίνησε από τους Pantera κ στη συνέχεια με τους Machine Head, ναι πχ τα 2 αυτά γκρουπ τα θεωρώ κυρίως μέταλ, ιδίως τους πρώτους (το ότι οι πρώτοι μ αρέσουν, οι 2 όχι είναι επίσης άλλο θέμα). Αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο κ μετά στο ευρύτερο αυτό ρεύμα εισχώρησαν περισσότερα εξωτερικά - core δλδ - στοιχεία, ώστε κάπου να ξεφεύγει το όλο αποτέλεσμα από τον όρο μέταλ μουσική (το σε ποιον αρέσουν είπαμε είναι άλλο θέμα)
    Για να απαντήσω κ για τα καυτά αγαπημένα ονόματα του Ρα, Mastodon κ Opeth είναι κυρίως μέταλ για μένα...

    Το stoner μπορεί να μην το ακούω αλλά φλούφλικη μουσική κλπ δε τη θεωρώ

    κλινική περίπτωση όχι δεν είσαι

    Κ για να καταλήξω, ωραία όλα τα παραπάνω, αλλά δεν παραμένει μία κουβέντα περί γενικότερης ταμπελοποίησης...όπως έχω ξαναπεί πολλάκις, ακούτε ό,τι γουστάρετε, όλα είναι μουσική
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  4. #34
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Γενικά στηρίζουμε reject.
    We revel in our time.

  5. #35
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    ο αλλος μάς το παιζει πανκιο και μας λεει οτι το χεβιμεταλ επαψε να ειναι αυθεντικο οταν εγινε ευκολοχωνευτο για τις μαζες.μιλησε ο κωσταλας του μεταλ-πανκ-χαρντκορ σκηνης ρε.τι σε πειραζει που αρεσουν στις μαζες;μηπως προσβαλουν το αντικοινωνικο σου προφιλ;το underground;το στυλακι που προσπαθεις να παιξεις ειναι αρκετο δυσκολο και δεν το εχεις φιλε μ.ή εισαι πραγματικα σαμπκουλτουριε τυπος και αρχισε να τα χωνεις στις εταιριες που εκσπερματωσαν πανω στο πανκ σου (ή γενικα σε οτιδηποτε χαρντοκορ) ή τραβα προτεινε κανα skrewdriver και μην μας πρηζεις,θες να μας το παιξεις και αναρχι.νταξ εχεις γνωσεις μουσικες,μαζι σου αλλα φιλε μην γινεσαι και εσυ ντιπ χα'ι'βανι σαν τους ρα και ρουθλες.

    θρεντσταρτερ κοψε το πολυ ιέρ γιατι σου εχει γεννησει κομπλεξικα συνδρομα για το τι θα ακους και αν ειναι σωστο να το ακους και να γουσταρεις.δεν ειμαι απο αυτους που θα σου πουν οτι ο,τι ακους και γουσταρεις ειναι γαματο ως εχει.δεν θεωρω οτι οτιδηποτε σε καυλωνει μουσικα ειναι ταυτοχρονα και ποιοτικο.δηλαδη η σχετικοτητα και ο εντελως υποκειμενισμος μου την δινει.

    βαριεμαι να μιλαω τωρα για αρτιοσκληρωτικους μεταλλαδες και λοιπα γιατι ειναι και αυτο λαθος,αλλα κυριοι του αγνου καθαρου μεταλ (ασε που δεν υπαρχει αυτο,αλλα δεν ειναι τιποτα αλλο και αυτο απο ενα επιχειρηματικο τρικ,ναι κυριοι μια προταση μανατζερς για το παρουσιαστικο-στοιχουργικο κομματι μιας μπαντας,βλεπε ιστορια του μεταλ στα υπογεια του σαν φρανσισκο και l.a να μαθετε το ρολο που βαρουσαν εκει οι μανατζερς χωρις να λεω οτι δεν ειχε ασφαλως πραγματικα underground στοιχεια) κλαστε μας τα αρχιδια.τις προτασεις σας για το τι ειναι αγνο καθαρο μεταλ σε κανενα 15χρονο που διαβαζει χαμερ.σας εχουμε βαρεθει τοσο χρονια ολο την ιδια κλαψα.

    σιγουρα το μεταλ δεν ειναι μια εννοια λαστιχο.εχει συγκεκριμενα στοιχεια που το οριζουν σε σχεση με τα αλλα ειδη του χωρου αλλα νυσαφι πια!αυτο που ηρθαν να σπασουν (τις αντιληψεις) οι πρωιμοι μεταλλαδες ερχεστε εσεις να τις διαιωνισετε.κυριως αυτοι οι μεταλλαδες που ακουνε ετσι την μουσικη τους ειναι το ιδιο και στα αλλα κομματια στην ζωη τους οπως ειπε υπεροχα ο παρασάιτ.φασιστες δηλαδη.πως δεν μας εχετε ποσταρει ακομα τιποτα white power metal και τα λοιπα απορω.γιατι τα ιδια μπορει να πει καποιος και για θεατρο,σινεμα και αλλα.τεσπα

  6. #36
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Οι μεταλλάδες δεν ασχολούνται με πολιτική. Δεν υπάρχει πολιτικοποιημένο μέταλ, πώς το λένε, είναι πλεονασμός, το μέταλ είναι πολιτική στάση μόνο του.

    Κατα τ'άλλα, θα συμφωνήσω 100% με πάνκη, ο οποίος είναι ξεκάθαρο ότι δε μιλάει για μουσικές εμπορικές και μη, αλλά για μουσικές με ψυχή και χωρίς.

    Τέλος, να προσθέσω ότι το μέταλ δεν είναι η μόνη μουσική στον κόσμο (ευτυχώς).

  7. #37
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Πόσο κάνει 10 συν 7 View Post
    ο αλλος μάς το παιζει πανκιο και μας λεει οτι το χεβιμεταλ επαψε να ειναι αυθεντικο οταν εγινε ευκολοχωνευτο για τις μαζες.μιλησε ο κωσταλας του μεταλ-πανκ-χαρντκορ σκηνης ρε.τι σε πειραζει που αρεσουν στις μαζες;μηπως προσβαλουν το αντικοινωνικο σου προφιλ;το underground;το στυλακι που προσπαθεις να παιξεις ειναι αρκετο δυσκολο και δεν το εχεις φιλε μ.ή εισαι πραγματικα σαμπκουλτουριε τυπος και αρχισε να τα χωνεις στις εταιριες που εκσπερματωσαν πανω στο πανκ σου (ή γενικα σε οτιδηποτε χαρντοκορ) ή τραβα προτεινε κανα skrewdriver και μην μας πρηζεις,θες να μας το παιξεις και αναρχι.νταξ εχεις γνωσεις μουσικες,μαζι σου αλλα φιλε μην γινεσαι και εσυ ντιπ χα'ι'βανι σαν τους ρα και ρουθλες.
    τραγικός.
    ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα.δεν ειπα οτι επαψε να ειναι αυθεντικο οταν εγινε ευκολοχωνευτο για τις μαζες.δλδ κατι Anthrax,Slayer,Metallica οι οποιοι στα 80ς πουλουσαν τρελα και ειχαν απειρους οπαδους (πολυ περισσοτερους αν αυτες οι μπαντες εμφανιζονταν τωρα) δεν ηταν αυθεντικοι?
    δεν προσβαλουν κανενα αντικοινωνικο μου προφιλ,απλα επειδη μιλαμε για μουσικες υποκουλτουρες που δεν εντασσονται στην ποπ μουσικη (τουλαχιστον εξαρχης ο στοχος τους ηταν να ειναι σαν αντιδραση στο μεηνστρημ) και ειναι ασχημο να βλεπεις logo συγκροτηματων οπως οι misfits,ramones,slayer να γινονται σουπα απο ανθρωπους που θα μοιραζαν σκατα σε αυτες τις μπαντες οταν ηταν στα φορτε τους.ειναι γενικα ασχημο να βλεπεις κατι τοσο ομορφο,που χαρακτηριζοταν απο παθος για μουσικη και εμπνευση να καταληγει στο στερεοτυπο σουπερ παραγωγη-εξωφυλο κιτς με 2833744 χρωματα-ξεκωλη(οχι πιασιαρικη) δομη κομματιων.δλδ ας πουμε οι Onslaught στο power from hell που δεν ειχαν τιποτα απο ολα αυτα ειναι για πεταμα.αν ρωτησεις ομως εναν που δηλωνει μεταλλας και ακουει Otep ή δεν ξερω γω τι,θα σου πει οτι αυτος ο δισκος ειναι σκατα γιατι δεν εχει τα παραπανω.οχι γεγονος,αλλα συμβαινει ανετα.
    δεν τα χωνω στις εταιριες,την δουλεια τους κανουν,μπιζνες μυριζονται και πεφτουν με τα μουτρα στο χρημα.
    κατηγορω ομως τις μπαντες.οχι ολες,τουλαχιστον αυτες που δηλωναν ΚΑΠΟΤΕ diy,ή οτι η μουσικη ειναι για αυτους ενα παθος.βλεπε Against Me,Green day πως ηταν και πως εγιναν.
    και δεν τις κατηγορω με την εννοια "γαμιολικα μουνοπανα ξεπουλησατε το πανκ".απλα δεν τους ακουω.θα τους κραξω ομως αν δηλωσουν πανκοπατερες (Chumbawamba).
    περι Skrewdriver εξηγησα μια χαρα τι παιζει με εκεινον τον δισκο.αν εσυ δεν βλεπεις μπροστα σου δεν σου φταιω εγω.
    και το υφακι στον κωλο σου.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #38
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    είχα τα γενέθλιά μου,γινόμουν 12 όταν ο πατέρας μου μου έδωσε το Wheels of Steel των Saxon και μαζί του ένα κουτάκι ντυμένο με βελούδο που είχε μέσα την κομμένη κοτσίδα του,απ'τον στρατό.μου είπε να την προσέχω μέχρι να αποκτήσω κι εγώ την δικιά μου.αφού κλάψαμε λίγο χτυπηθήκαμε μαζί και με έβαλε για ύπνο.
    από τότε το χαρτζιλίκι μου δεν το έδωσα ούτε για μια καραμέλα βουτύρου,μόνο για cd και μπλουζάκια των ηρώων μου που στέκονταν περήφανοι στις αφίσες του δωματίου μου..

  9. #39
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Δεν πρόλαβα την εποχή που οι μεταλάδες βρίζανε τους Nirvana επειδή κατέστρεψαν το metal.

    Πρόλαβα όμως τον καβγά του αν οι Metallica είναι όντως καλύτεροι από Megadeth.

    Μετά ήρθε το Load/Reload και ο καβγάς ήταν κατα πόσο οι Metallica ξεπουληθηκαν.

    Μετά ήρθε το Napster, το ebay και τα φόρα, και σιγά σιγά ο νεκροθάφτης ξέθαψε συγκροτήματα που βγάλανε ένα demo τον Ιούλιο του 1983 και εξαφανιστηκαν. Αυτό έδωσε κοινό σε αυτά τα "cult" συγκροτήματα, μερικοί απ'αυτούς μάλιστα ξεσκόνησαν τις κιθάρες τους, πήραν άδεια από τις οποιεσδήποτε δουλειές τους για κανένα μήνα, και μετά από εικοσαετία και βάλε αποφασισαν να κάνουν μια τελευταία αρπακτή σαν reunion, remastered rererereleases, etc. Οι κοιλίτσες και τα άσπρα μαλιά δεν μας ενοχλούν, είναι KVLT λέμε!

    Και εκεί που οι συζητήσεις ήταν για το αν το τάδε συγκρότημα της σήμερα εποχής είναι metal, καλό, ξεπουλημένο, GTP κλπ, εμφανήστικε το new wave of ξεθάβινγκ metal, με τα δικά του παρακλάδια. Οι old school χεβυμεταλάδες με μπλουζάκια Cyrith Ungol να σκοτώνονται με τους old school θρασάδες με μπλουζάκια Exhorder, οι οποίοι σκοτώνονται και με τους new school ντεθάδες με μπλουζάκια The Haunted που τολμάνε να τους αρέσει το νεο των Slayer, αλλά όλοι μαζί σνομπάρουν τους νιουγουέηβοφαμερικανμεταλ με μπλουζάκια Lamb of God, οι οποίοι ακόμα βαράνε τους στονεράδες με μπλουζάκια Kyuss. Δύσκολο στις μέρες μας να είσαι 15χρονος που ανακαλύπτει το metal.

    Δε βαριέσαι, χωρίς τη συζήτηση "εμένα το μέταλο μου είναι πιο σκληρό απο το δικό σου", τους μεταλοπατέρες με υφάκι, τους παλιούς που έχουν κασέτες ακόμη, τους μικρούς με τα σπυράκια και το broadband που κατεβάζει δισκογραφίες και τους κάνει ειδήμονες σε λεπτά, τους ψαγμένους, τους ληγμένους, τους κολλημένους...τίποτα δεν θα είχε πλάκα.

    ΥΓ1: Ωρα που σπαταλησα να το γράψω: 2 μπίρες
    ΥΓ2: PANTERA ρε μουνιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Last edited by The Donnn; 11-08-2010 at 19:14.

  10. #40
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Αντε παλι τα ιδια.
    Πριν απο το μεταλ μπαινει μια μικρη λεξουλα: HEAVY. Το heavy metal λοιπον ειναι μια αφελης, νεανικη, ενθουσιωδης μουσικη παιγμενη με πολυ ποθο και παθος απο ενα κραμα ατομων που αποτελουταν απο μεγιστους αληταμπουρες μεχρι τους μοναχικους αντικουλ τυπους με τα καυλοσπυρα. Με στιχους που ενας μιντ κλας νερντ εφηβος μπορει να γραψει. Αυτο ειναι και θα ειναι το heavy metal και θα το αγαπαμε με ολα του τα κλισε και τη κιτσαρια. Λαμπρες εξαιρεσεις απλα επιβεβαιώνουν τον κανονα.
    Οπτικοακουστικη βερσιον των απο πανω:

    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  11. #41
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Αν και είναι ωραίο αυτό που λέει ο Warlord, εδώ πρέπει να σημειώσουμε κάτι στο οποίο μπερδεύονται οι ρα παραιας (τυχαίο, μην νομίζεις): metal ≠ heavy metal.

    Όταν πχ λέει ότι "Opeth, Haunted κτλ δεν είναι metal", πρακτικά θελει να πει πως "δεν είναι Heavy metal". Αν έλεγαν πως είναι heavy metal τότε θα είχε δίκιο, αλλά νομίζω πως κανείς ποτέ δεν υποννόησε κάτι τέτοιο.

    Η συζήτηση για το "άκου ότι θες και χέσε τις ταμπέλες" είναι λίγο άκυρη εδώ μιας και ο θρεντστάρτερ ενδιαφέρεται ακριβώς γι αυτό: Τι κριτήρια καθορίζουν αυτές τις ταμπέλες. Άρα το θρεντ γυρνάει γύρω από μια υποθετική συζήτηση όπου αποδέχεσαι ότι υπάρχουν ταμπέλες και δεν τις αγνοείς.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #42

    Default

    Ωραία όλα αυτά με τις ταμπέλες, και πάντα θα υπάρχει η χαριτωμένη γραφικότητα του heavy metal όσο και οι δυσκοίλιοι κατήγοροι του αντιmetal. Για τους μεν, το heavy metal είναι μια μικροσκοπική κλίκα μερικών εκατοντάδων συγκροτημάτων, για τους δε κάτι που ξεκινάει από τον Marilyn Manson και δενξερωκαιγω που τελειώνει. Και αυτές είναι μονάχα δύο κατηγορίες, από τις δεκάδες που υπάρχουν. Από εδώ μπορεί να προκύψουν εκατό Βαρετές ακαδημαϊκές συζητήσεις περί του πως άρχισε, εξελίχθηκε και εξελίσσεται ο ήχος (δεν "καταλήγει" κάπου), αλλά αν το metal μέσα σε όλη του την ιδιομορφία καταφέρνει να έχει ένα χαρακτηριστικό, αυτό σίγουρα δεν είναι η ύπαρξη βαρετών συζητήσεων γύρω από το ποιόν του, διότι αυτό είναι κυριολεκτικό χάσιμο χρόνου. Για τους Ra Pariahs και τους Ruthless αυτού του κόσμου είναι απολύτως απαραίτητη και αναγκαία η ύπαρξη της ταμπέλας, αφού πρέπει να οριστούν πλήρως με βάση αυτή, όσο και με την αέναη εναντίωση στις υπόλοιπες υποτιμητικές ταμπέλες. Εκεί η ταμπέλα χάνει πλήρως την περιγραφική της ιδιότητα και γίνεται φάρος, σημαία και λατρευτικό είδωλο. Εμένα αυτό μου φαίνεται ψυχεδελική και σχιζοφρενική παράνοια και δεν λειτουργώ έτσι, και πιστεύω πως στο βάθος ελάχιστοι λειτουργούν με τέτοιες λογικές, λογικές που σαφώς ορίζουν την κρίση τους και στα υπόλοιπα ζητήματα, καθιστώντας τους ακίνδυνους και βαρετούς συζητητές και κοψοράφτηδες. Και τα κριτήρια ταμπελοποίησης είναι εδώ που τα λέμε εντελώς υποκειμενικά, οπότε και το θρεντ χάνει κάπως την ισχύ του, Α' Δημοτικού που λέει και στο ταγκ. Τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις Tyler Durden; Τι είναι το metal; Τι είναι το heavy metal; Πως λειτουργούν οι μαχητές του καθενός; Ο Reject έχει μια χαριτωμένη οπτική για το τι είναι αρχιδάτο μέταλ και τι για νοικοκυρές, προσωπικά δεν συμφωνώ, αλλά έχει ένα σκεπτικό. Και ο Ruthless έχει ένα σκεπτικό. Και ο Krux έχει, και ο Χάκος ο Περβανίδης έχει, πιθανόν να έχει και ο good son ακόμα. Μερικές φορές όλα αυτά συγκλίνουν σε κάποιες παγκόσμιες σταθερές όπως η αναμφισβήτητη γαμημένη τελειότητα των queensryche, άλλες φορές αποκλίνουν, όπως το "που θα βάλουμε τους Motorhead", σαν να μας ζητήθηκε εμάς όλους να βάλουμε τους Motorhead κάπου, αντί να πιούμε 30 μπύρες και να ακούσουμε το "Another Perfect Day". Αυτή η συζήτηση έχει ξαναγίνει και δεν οδήγησε ποτέ πουθενά, δεν νομίζω να το κάνει τώρα.

  13. #43
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    αφου με ανεφερε ο ταηλερ στο ποστ του ας πω κι εγω...
    βασικα οτι λεει ο πανκης

    το προβλημα νομιζω ειναι οτι το μεταλ εχει χασει τον λαικο/ποπ χαρακτηρα που ειχε στα πρωτα του χρονια
    και μην γινεστε ΧΟΥΛΚ με τον ορο ποπ
    γιατι ετσι ηταν...ενα πολυ ενδιαφερον ποπ παρακλαδι (αμεσος ηχος,κολλητικα ρεφρεν,ξεσηκωτικα φωνητικα και ευληπτοι στιχοι απο την μικροαστικη νεολερα - κατι που ειναι ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ)
    το να εξελιχθει σε αυτον τον λαβυρινθο απο genres που ειναι τωρα ηταν κατι αναποφευκτο...το ιδιο εγινε με το rock,την λετορνικη μουσικη κλπ

    τωρα ενα βασικοτατο προβλημα στην ολη υποθεσις ειναι πιστευω οι οπαδοι του...ναι οι οπαδοι του
    τι εννοω...
    οκ ειναι γνωστο οτι οι μεταλλαδες ειναι απο τους πλεον ταγμενους και πορωμενους οπαδους (και οχι μουσικοφιλους - αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεσις) απο οποιαδηποτε αλλη καστα
    αυτο ειναι βουτυρο στο ψωμι οσων θελησαν να βγαλουν ζεστο ζεματιστο χρημα...ετσι σταδιακα το αμεσο feeling και το teenage lust εδωσε την θεση του στην αναγκη για ενα image το οποιο οσο πιο ''σοβαρο'' ηταν τοσο περισσοτερο χρημα εφερνε απο το μεγαλυτερο ηλικιακα κοινο
    κοινως την κατσαμε την βαρκα
    ξαφνικα πιασαμε τα ελληνοεγγλεζικα λεξικα Πατακης για να καταλαβουμε πως μια μπαντα μεσα στα 45 λεπτα ενος δισκου αναλυει την ανθρωποτητα,το συμπαν και την κατασταση στα μυαλα μας στο δεκαλεπτο με τον ajax
    ΑΡΧΙΔΙΑ
    και η μουσικη?αστα να πανε
    διπλοτριπλομποτιες λες και εχουν σκασει 17 superpuma ελικοφτερα για βομβαρδισμο
    κιθαρες εξωπραγματικες που σε κανουν να αναρωτιεσαι αν ειναι ηλεκτρικες η ηλεκτρονικες
    τραγουδιστες που το ονειρο τους ειναι να ειχαν 100 κιλα παραπανω και να γινουν το next big think στην οπερα (πολυ rock δικε μου)
    εξωφυλλα τεμεκ με uber νοηματα (ως ποσο ''βαθια'' να ειναι μια κλεψυδρα μωρε?)

    το μεταλ και κατα συνεπεια οι οπαδοι του εγκλωβιστηκε σε μια στειρα αυταρεσκεια,εναν ναρκισσισμο – που οκ υπηρχε εν τη γεννεση του – ο οποιος ειναι στην ουσια τροχοπεδη
    ΕΜΕΙΣ εχουμε στιχους που σε κανουν να σκεφτεσε
    αν μπορει ας παιξει τοσο γρηγορα οσο οι κιθαριστες ΜΑΣ
    ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ μπασιστερμαν παιζει με 24χορδο μπασο οχι ο δικος σας ο αμπαλος με το τετραχορδο (σκατα...και 2 αρκουν)
    ξαφνικα για να παιξεις μεταλ του λαου επρεπε να χεις 3 πτυχια

    και φυσικα τα 17χιλιαδεςπαρακλαδιακλιματσιδες τα οποια μεγαλωσαν ακομα περισσοτερο μια αυταπατη που επεκτεινετε πιο γρηγορα κι απο το συμπαν
    - Γιωργακης - τι μουσικη ακους δικε μου?
    - Κωστακης - α απ’ολα,δεν εχω παρωπιδες εγω
    - Γιωργακης – δηλαδης τι εννοας απ’ολα?
    - Κωστακης – απ’ολα ρε παιδι μου,death,U.S. power,progmetal,thrash,speed,death,gothmetal…τα παντα ολα,μουσικη να ναι


    τωρα για τους true (βασικα σε αυτους απευθηνετε κυριως ο ταηλερ οπως καταλαβα)…
    για πειτε μας ρε παλικαροι
    ειστε καλυμμενοι απο το συνεχες αεναο revival?
    Η στεγανοποιηση μουσικη και στιχουργικη που εχει υποστει το περιουσιο σας μεταλ δεν ερχετε σε αντιδιαστολη με το πνευμα ελευθεριας του μπαρμπα-Conan?
    Και μια ερωτησις προς τον Ruthless:λες οτι δεν σου λενε τιποτα καλλιτεχνικα οι δουλειες που επηρρεασαν τις μπαντες που σε γκαυλωνουν,αυτο δεν ειναι μια αντιφασις?δηλαδη οκ τι σκατα? Ειχαν το Midas touch οι τυποι,πιαναν μια κουραδα και γινοταν Excalibur?

    και επι της ουσιας...

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Στα μάτια σας υπάρχει ένα "μέταλ" ή πολλά;
    ενα...απο κει και περα εμφανιζονται τασεις που αλληλοεξαρτονται και αλλες ψοφαν αλλες μενουν και μεταλλασονται...μουσικη ειναι,ζωντανος οργανισμος
    - Αν υπάρχει ένα, δεν αναγνωρίζετε/ακούτε τις "ρίζες" του και τις μετέπειτά εξελίξεις του; το βάλατε στο μουσείο και αυτό είναι όλο; σταμάτησε για σας να αλλάζει; Και το γεγονός οτι αλλάζει γιατί πολλοί απο σας το συνδέετε με την κατανάγκη παρακμή του;
    αναγνωριζω/ακουω τις ριζες καθε μουσικης που γουσταρω...αυτο ειναι βασικο καυσιμο καθε μουσικοφιλου,ειναι αυτο που λεμε μικροβιο της μουσικης,το ξεσκαλισμα των credits οπου θα ανακαλυψουμε εναν καλλιτεχνη ο οποιος θα αποτελεσει την επομενη γκαυλα μας κλπ κλπ
    - Αν υπάρχουν πολλά "μέταλς" αλλά έχετε κόλλημα με ένα συγκεκριμένο υποείδος του, βλέπετε την συγγένεια με τα υπόλοιπα ή δεν σας νοιάζει καν, και στην τελική χεστήκατε κιόλας για το πως θα λέγεται και αν θα φέρει τον τίτλο "ταδε μέταλ";
    για ''rockς'' μπορω να μιλησω...περα απο την απεχθεια για καποια συγκεκριμενα υποειδη,οχι δεν με ενδιαφερει τι επωνυμο κουβαλαει αυτο που γουσταρω
    - Επίσης αναγνωρίζουμε ένα υποείδος μέχρι τον "λαμπρό" προπάτορα του κι απο κεί και πέρα πουστρέβει ή νοθεύεται; (βλέπε ότι ακολούθησε "προπάτορες" τύπου Pentagram, At the gates, Celtic Frost, κλπ)
    οχι...το οτι αλοιωθηκε ενα συγκεκριμενο στυλ η μεταλλαχθηκε σε κατι σκατενιο αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρξαν και οι γαματες δουλειες
    - Είναι καθαρά ηχητικό το θέμα ή αν οι Manowar σταματήσουν να λένε για "steel" πουν για barbie με τον ΙΔΙΟ ΗΧΟ, δεν τρέχει μία;
    πια η διαφορα της barbie με τον conan? βυζια εχει και αυτην βυζια εχει κι αυτος

    αυτα...
    συνεχιστε

  14. #44
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Απλή ερώτηση όμως: Πρέπει σώνει κ καλά να μας αρέσουν ΚΑΙ οι επιρροές ενός γκρουπ που μας αρέσει?

    Και μια ερωτησις προς τον Ruthless:λες οτι δεν σου λενε τιποτα καλλιτεχνικα οι δουλειες που επηρρεασαν τις μπαντες που σε γκαυλωνουν,αυτο δεν ειναι μια αντιφασις?δηλαδη οκ τι σκατα? Ειχαν το Midas touch οι τυποι,πιαναν μια κουραδα και γινοταν Excalibur?
    Γιατί δλδ να είναι αντίφαση? Δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Δε γίνεται δλδ να μην αρέσουν σε κάποιον?

    Το να τις ψάχνεις δε διαφωνώ ε, το έχω γράψει κ γω.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  15. #45
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις Tyler Durden; Τι είναι το metal; Τι είναι το heavy metal; Πως λειτουργούν οι μαχητές του καθενός;
    Με λίγα λόγια ψάχνω αφενώς να καταλάβω με τι σκεπτικό περιχαρακώνεται ο "true" metal ήχος για τους οπαδούς, του απ' την στιγμή που πολλοί απο αυτούς δεν ακούνε ούτε τι τον προκάλεσε ούτε τι τον ακολούθησε, και γιατί έχουν αυτήν την ανάγκη,

    και απο την άλλη, να δω κατα πόσο οι άλλοι που έχουν ταχτεί σε κάποιο "παρακλάδι" έχουν συνείδηση των όποιων δεσμών τους με το "πατρικό" metal, και κατα πόσο νιώθουν γραπομένοι πάνω σε ένα ευρύ "metal" όχημα που περιλαμβάνει τα πάντα.

    Πως να το θέσω αλλιώς ρε παιδί μου; Σε ένα ξερονήσι γεμάτο losties με λαίκια και μπρήτνεη σπήαρς, ο στονεράς με τον θρασά δεν θα νιώθανε οτι είναι απο την ίδια μεριά κατα μία έννοια; Αυτό με νοιάζει. Δηλαδή έχει χαθεί τελείως στις μέρες μας αυτή η κοινή rock καταβολή; Δεν νοιάζει και δεν αφορά κανένα, και έχουμε φτάσει να θεωρούμε τελειώς διαφορετικά είδη μουσικής πράγματα τα οποία βγήκαν απο τήν ίδια μήτρα; Εκεί θέλω να εστιάσω. Γιατί στο δικό μου -ηλίθιο κατα γενική ομολογία- κεφάλι ανέκαθεν μπορούσα να κάνω διαχωρισμούς μουσικής τύπου ποπ, λαική, χιπ χοπ, μπιτ, τσαμικα, ροκ, αλλά ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω την βλακώδη για μένα τεράστια διαφοροποίηση που κάποιοι θέλουν να περάσουν με μικρές περιφράξεις στο ίδιο πέστο "ΜΕΤΑΛ", πεστο "ΡΟΚ", πέστο "ΡΟΚ ΕΝ ΡΟΛΛ" χωράφι.Δεν ξέρω αν έγινα σαφής.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. Replies: 19
    Last Post: 30-05-2009, 13:27
  3. Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 19:41
  4. "The Heavy Metal Box"
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2007, 02:48
  5. "Akoyw ta panta ektos apo metal" - Poses fores sas
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 01-02-2005, 22:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •