Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 124

Thread: Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

  1. #16
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ρε φιλε,στα αρχιδια μου κιολας.την αποψη μου ειπα.δεν στην επεβαλα.
    και στα αρχιδια μου οι ταμπελες.μπορεις δλδ να βαλεις ταμπελα σε μπαντες οπως οι Gun club,dream syndicate,green on red?και ομως ενω δεν ειναι πανκ(=Discharge) τις καραγουσταρω.γιατι προερχονται απο το πανκ,εχουν πολλα κοινα και σε νοοτροπια αλλα και στον ηχο.
    αν θελεις κανουμε μια κουβεντα τι θεωρω πανκ και τι οχι.παντως πανκ δεν ειναι οι funkey monkey....

    για την βαζελοπιτα τον Κρουξ παει αυτο,οχι για τον Γουιτσι.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    για την βαζελοπιτα τον Κρουξ παει αυτο,οχι για τον Γουιτσι.
    σε κατάλαβα ρε. Ταυτόχρονα ,σχεδόν, αναιβήκανε τα posts μας
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  3. #18
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    εσυ να πας να δεις τα πι-εμ σου....
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  4. #19
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Βασική ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ Α-Β








    Κομμάτια για το γνωστό σύνθημα που τελειώνει σε "μουνιά" (κατά τη διάρκεια καμιάς συναυλιάρας κ.λπ.)






    Λοιπόν, το πιάσατε το νόημα... Όλα αυτά είναι Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ METAL. Πιάνω την πέτρα και την στείβω. Ακούς τον Πορτογάλλο εκεί να σου λέει "feel the magic of burning metal". Ε πάει τελείωσε. Καλοι οι ντράμμερς των Tool καλοί οι Μαστόδοντες, ΟΜΩΣ αυτά είναι για να παίζουμε, κύριοι! Αν σας αρέσουν οι Priest π.χ. προφανώς οι Ostrogoth πρέπει να σας απασχολήσουν πολύ περίσσοτερο από τπτ Κάιαςς. Καλά αυτά τα ντέσερτ, αλλά μιλάμε για "Tormentor" και Slayer, για "Into the Crypt of Rays" και Warrior, για "Breaker" και Udo. Όλα τ' άλλα είναι για τους παραγωγούς για να βλέπουν πόσο χοντρά τα 'χουν τά μπάσα στην οθόνη του πι-σί τους. Οι μεταλλάδες πρωτίστως ακούμε όσα έγραψα παραπάνω, όσα είπε ο Reject κλπ. κλπ.
    Last edited by Ra Pariah; 11-08-2010 at 02:02.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    ωωωωωωωωωωωωω ,Vardis ,ακουστέ το κομμάτι και βλεφαριάστε από που έρχεται το phantom lord

    heavy metal = accept ,saxon μέχρι το 83
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  6. #21
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    ρε φιλε,στα αρχιδια μου κιολας.την αποψη μου ειπα.δεν στην επεβαλα.
    και στα αρχιδια μου οι ταμπελες.μπορεις δλδ να βαλεις ταμπελα σε μπαντες οπως οι Gun club,dream syndicate,green on red?και ομως ενω δεν ειναι πανκ(=Discharge) τις καραγουσταρω.γιατι προερχονται απο το πανκ,εχουν πολλα κοινα και σε νοοτροπια αλλα και στον ηχο.
    αν θελεις κανουμε μια κουβεντα τι θεωρω πανκ και τι οχι.παντως πανκ δεν ειναι οι funkey monkey....

    για την βαζελοπιτα τον Κρουξ παει αυτο,οχι για τον Γουιτσι.
    Μαζί σου σε όλα και γούστο και καπέλο σου αλλά σχετικά με αυτό που είπες περί αλλοτρίωσης μήπως έχει περάσει από το μυαλό σου οτι εσύ και είναι μαγκιά σου, έχεις μείνει ηχητικά σε εκείνα τα χρόνια ?
    Δηλαδή μια χαρά metal είναι και οι Haunted και οι Nevermore και οι In Flames και οι Nile και οι όποιοι απλά εσύ δεν μπορείς να συμπλεύσεις με τον ήχο τους ?
    Και είναι οκ αυτό απλά μην απαξιώνουμε κάτι για να δείξουμε οτι είμαστε κάπου αλλού.
    Δεν είναι λογικό άλλωστε ? 40 χρόνια πέρασαν πάνω σε αυτό το γαμημένο κουφάρι του metal. Και ο ένας επηρεάστηκε από τον άλλο και επηρεάστηκαν και από άλλες μουσικές και γενικά υπάρχει μια κατάσταση που δεν ελέγχεται πια. Αυτή δεν είναι όμως και η μαγεία της μουσικής ?
    Βεβαίως και δεν είναι punk οι Funky Monkey, μπαχαλάκηδες είναι που έχουν επιρροές απο νεοπανκροκ, μέταλ και διάφορες κορίλες αλλά είναι φιλαράκια και καλά παιδιά, αγαπάνε αυτό που κάνουν και περνάμε καλά μαζί τους στα λάηβ και αυτό είναι που ενδιαφέρει και αυτούς περισσότερο. Κερνάω καφέ πάντως για τα περαιτέρω.
    Τώρα τι άκρη θα βγάλεις με ένα τυπά που χτες το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά άκουγε Violent Femmes στο αυτοκίνητο, Count Basie στο γραφείο, Atheist στον γυρισμό και Primordial το βράδυ, δεν ξέρω ειλικρινά !
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #22
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Βασικά το θρεντ πρέπει να μετονομαστεί σε "τι ακούν οι "μεταλλάδες" και τι είναι τελικά το μέταλ"

  8. #23
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Η κουβέντα περί καθαρού και μη αλλοτριωμένου metal/punk/hardrock/δενξερωτισκατααλλο καθώς και η απόπειρες ακριβών ονοματοποιήσεων κάθε ήχου μου θυμίζει λογύδρια Άδωνι Γεωργιάδη περί "καθαρότητας" της ελληνικής φυλής. Ποιος χέστηκε για το πώς λέγεται ακριβώς αυτό που παίζουν οι τάδε και οι δείνα, και ακόμη περισσότερο αν αυτό είναι "καθαρό" ή πιστό σε κάποιον κώδικα που δημιουργήθηκε(?) πριν 20-30 χρόνια. Θες να μείνεις κολλημένος σε αυτά που γουστάρεις; Με γεια σου χαρά σου (κι εγώ αυτό κάνω κατά ένα μέρος). Κράτα όμως και τον γαμημένο σου ελιτισμό και το ύφος του μουσικοπατέρα για πάρτη σου.

  9. #24
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    @ Ruthless: κατανοητές οι απόψεις σου και χαίρομαι που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, αλλά διαφωνούμε σε πάαρα πολλά πράγματα. Συμφωνούμε πάντως στο οτι είναι εκφυλισμός του metal ήχοι σαν τα nu metal και metalcore (btw οι αγαπημένοι σας μάστοδον δεν είναι τίποτα απο τα 2 ) που για μένα, αλλάζουν ΑΚΡΑΙΑ τη δομή του, κι όχι απλά το ανανεώνουν σε μικρές δόσεις με άλλα πράματα (βλέπε τυχαίο παράδειγμα folk metal).

    @ Reject: συμφωνώ πολύ με το πνεύμα της απάντησής σου, πέρα απο την εξέταση συγκεκριμένων συγκροτημάτων

    @ Κόμτε: δεν είναι κριτήριο ρε φίλε η ανοχή/δεσιμο ή όχι, της δίκασης σε μια σύνθεση. Για να παίξεις μέταλ χρειάζεσαι παραμορφωμένες ηλεκτρικές κιθάρες (που μπορούν να παίξουν έστω κάποια στοιχειώδη ριφ και σόλο), ευδιάκριτο μπάσο, δυνατά τύμπανα. Η ταχύτητα ή ο όγκος της κάθε μπάντας στον οποίο συμβάλλουν οι δίκασες ή τα διπλομποτίδια, έχει να κάνει με το στύλ που διαλέγει να παίξει ο καθένας. Δεν μπορείς να πεις οτι "μέταλ είναι οτι μπορεί να ακουστεί όμορφα ακόμη και με δίκασες". Μπορώ να σου βρω ένα σωρό stoner (= μη metal για σένα), με διμποτίδια κι ένα σωρό metal κομμάτια που αν του χώσεις δίκαση καταστρέφονται τελείως. Αυτό με τις δίκασες ειναι ίσως το πιο αυθαίρετο κριτήριο για τον ορισμό αυτής της μουσικής, που κατεξοχήν είναι κιθαριστική. Τέσπα. Εσύ τι ακούς btw ;

    @ Ra*:
    Οι μεταλλάδες πρωτίστως ακούμε...
    να τα, να τα. Κάτι τέτοια ήταν μεταξύ των άλλων που με έκαναν ξεκινήσω το thread. Ποιος σας όρισε σαν μεταλλάδες μόνον "εσάς" ρε Μάριε; Ποιός είπε οτι μεταλλάς γίνεσαι μόνο αν "πρωτίστως" ακούσεις τα παραπάνω; Τι πατρωνεία της ταμπέλας "metal" είναι αυτή τελικά; Μήπως για να γίνεις μεταλλάς πρέπει να σκας μύτη και σε καμια συναυλία ramstein, και να ανέχεσαι προς χάρην διπλοματίας σαν κάτι αυθεντικό τις AOR-ιές (ξέρεις που αναφέρομαι) και τις προτάσεις ενός πάνκη μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να είναι γαμάτος τύπος ; (reject ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το θέτω).

    * σε περίπτωση που παρεξηγήσεις τα παραπάνω έμπα msn για διευκρινήσεις


    Παρεπιπτόντως αν τύχει και διαβάσει κανας στονεράς το συγκεκριμένο τόπικ, ας μας πει τι σχέση νομίζει οτι έχει το stoner με το μέταλ, αν το θεωρεί αυτόνομο είδος ή παρακλάδι, και τι μουσικές άκουγε μικρός ξερωγώ και τον πήγαν μουσικά προς τα 'κει. (όπου "στονεράς" insert και ότι άλλο rock oriented άκουσμα)
    Last edited by Tyler_Durden; 11-08-2010 at 10:26.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #25
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    @ Ra*:
    Οι μεταλλάδες πρωτίστως ακούμε...
    να τα, να τα. Κάτι τέτοια ήταν μεταξύ των άλλων που με έκαναν ξεκινήσω το thread. Ποιος σας όρισε σαν μεταλλάδες μόνον "εσάς" ρε Μάριε; Ποιός είπε οτι μεταλλάς γίνεσαι μόνο αν "πρωτίστως" ακούσεις τα παραπάνω; Τι πατρωνεία της ταμπέλας "metal" είναι αυτή τελικά; Μήπως για να γίνεις μεταλλάς πρέπει να σκας μύτη και σε καμια συναυλία ramstein, και να ανέχεσαι προς χάρην διπλοματίας σαν κάτι αυθεντικό τις AOR-ιές (ξέρεις που αναφέρομαι) και τις προτάσεις ενός πάνκη μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να είναι γαμάτος τύπος ; (reject ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το θέτω).
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #26
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ δεν είμαι στονεράς , δεν είμαι μεταλάς , είμαι ακροατής και γελάω με τον κόπο που καταβάλετε να εξηγήσετε "τα είδη της μουσικής"

    Στα νιάτα μου είχαμε το ροκ το χαρντ ροκ και το χέβι μέταλ, και όταν ακούγονταν η λέξη θρας , κάποιοι γέλαγαν με τους "βιαστικούς" . Αν έβαζες σε έναν "ροκά" γεννημένο κάπου στο 1955 - 1960 αυτά που λέτε καλή μουσική θα σου έλεγε ότι είναι διεστραμμένες στρεβλώσεις αυτόν που άκουγε αυτός τότε.

    Και για να μην το ζορίζουμε όλα είναι Rock & Roll , και σε όλους πάντα υπάρχει κάτι που λέει κάτι παραπάνω.

  12. #27
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Βασικά το θρεντ πρέπει να μετονομαστεί σε "τι ακούν οι "μεταλλάδες" και τι είναι τελικά το μέταλ"
    Βασικά το thread θα πρέπει να ονομαστεί "Γιατί δεν έχω και γω το δικαίωμα να κατηγοριοποιηθώ ως μεταλλας"
    Can't get it down without crying

  13. #28
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Τελικά μεταλάς γεννιέσαι η γίνεσαι

  14. #29
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    den yparxei heavy metal.
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  15. #30
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    Quote Originally Posted by Reject View Post
    ρε φιλε,στα αρχιδια μου κιολας.την αποψη μου ειπα.δεν στην επεβαλα.
    και στα αρχιδια μου οι ταμπελες.μπορεις δλδ να βαλεις ταμπελα σε μπαντες οπως οι Gun club,dream syndicate,green on red?και ομως ενω δεν ειναι πανκ(=Discharge) τις καραγουσταρω.γιατι προερχονται απο το πανκ,εχουν πολλα κοινα και σε νοοτροπια αλλα και στον ηχο.
    αν θελεις κανουμε μια κουβεντα τι θεωρω πανκ και τι οχι.παντως πανκ δεν ειναι οι funkey monkey....

    για την βαζελοπιτα τον Κρουξ παει αυτο,οχι για τον Γουιτσι.
    Μαζί σου σε όλα και γούστο και καπέλο σου αλλά σχετικά με αυτό που είπες περί αλλοτρίωσης μήπως έχει περάσει από το μυαλό σου οτι εσύ και είναι μαγκιά σου, έχεις μείνει ηχητικά σε εκείνα τα χρόνια ?
    Δηλαδή μια χαρά metal είναι και οι Haunted και οι Nevermore και οι In Flames και οι Nile και οι όποιοι απλά εσύ δεν μπορείς να συμπλεύσεις με τον ήχο τους ?
    Και είναι οκ αυτό απλά μην απαξιώνουμε κάτι για να δείξουμε οτι είμαστε κάπου αλλού.
    Δεν είναι λογικό άλλωστε ? 40 χρόνια πέρασαν πάνω σε αυτό το γαμημένο κουφάρι του metal. Και ο ένας επηρεάστηκε από τον άλλο και επηρεάστηκαν και από άλλες μουσικές και γενικά υπάρχει μια κατάσταση που δεν ελέγχεται πια. Αυτή δεν είναι όμως και η μαγεία της μουσικής ?
    Βεβαίως και δεν είναι punk οι Funky Monkey, μπαχαλάκηδες είναι που έχουν επιρροές απο νεοπανκροκ, μέταλ και διάφορες κορίλες αλλά είναι φιλαράκια και καλά παιδιά, αγαπάνε αυτό που κάνουν και περνάμε καλά μαζί τους στα λάηβ και αυτό είναι που ενδιαφέρει και αυτούς περισσότερο. Κερνάω καφέ πάντως για τα περαιτέρω.
    Τώρα τι άκρη θα βγάλεις με ένα τυπά που χτες το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά άκουγε Violent Femmes στο αυτοκίνητο, Count Basie στο γραφείο, Atheist στον γυρισμό και Primordial το βράδυ, δεν ξέρω ειλικρινά !
    ρε φιλε,δεν ειπα οτι αν ακους μαζι με το μεταλ σου violent femmes,atheist etc etc δεν εισαι μεταλλας.αυτες ειναι αποψεις ρουθλεσσικες.κατσε ακου οτι θελεις.
    μια χαρα μεταλ δεν μου ακουγονται ρε συ.εντελως πλαστικουρα και εντελως ξενερωτη κατασταση.αυτες οι μπαντες μου φερνουν στον νου arena rock μπαντες,που ριχνουν τα παντα στην παραγωγη,ηχο κτλ κτλ και καταληγουν να ειναι εντελως ευπεπτες.και αυτες οι μπαντες μαστιζονται απο εναν ηλιθιο "επαγγελματισμο",μου βγαζουν οτι δεν μπορουν να κυκλοφορησουν μια δουλεια αν πρωτα δεν την εγκρινει ο μανατζερ τους.
    για να καταλαβεις τι εννοω,οι Cannibal Corpse και οι Deicide ειναι Death metal.Death metal ειναι/ηταν και οι Autopsy.ποιοι ακουγονται πιο αυθεντικοι?μα φυσικα αυτοι που δεν παιζουν τυποποιημενα πραγματα,ψωμι-κορν φλακες-πιασε και το νεο Deicide δωρο.ειναι σαν να μου λενε εμενα οτι πανκ ειναι οι Blink 182.Ειναι απλα αστειο.
    ναι,δεν ειναι πανκ οι φανκη,αλλα δηλωνουν οτι παιζουν "πανκ".και στα αρχιδια μου αν ειναι φιλοι σου,αυτην την νοοτροπια δεν την καταλαβα ποτε.δλδ νομιζεις οτι αν μια μπαντα ειναι για το πεος και τυχαινει να παιζουν φιλοι μου θα την υποστηριξω?οχι φυσικα,θα φανε τα σκατα που τους αρμοζουν.
    γενικα ρε κρουξ,σε οποιοδηποτε ειδος μουσικης μου αρεσει να πιανω και να ακουω τον βασικο του πυρηνα,αυτο δηλαδη που εδωσε μια συγκεκριμενη ταυτιση στο εκαστοτε μουσικο ειδος.
    ο εκφυλισμος που παρουσιαστηκε στο μεταλ την τελευταια 20ετια δεν παρουσιαστηκε επειδη ετσι απλα,αλλα επειδη καποια τσακαλια βρηκαν οτι το μεταλ μπορει αν γινει πιο ευπεπτο και πιο προσιτο στις μαζες αν του αλλαξεις το ιματζ και την παραγωγη.ετσι λοιπον πουλησαν τρελα οι μασιν χεντ,ενω οι σοντομ (που τους ΞΕΚΩΛΙΑΖΟΥΝ) μια ζωη επαιρναν τα αρχιδια τους,μιας και ηταν πιο αντιεμπορικοι,πιο χυμα,δεν ηταν και ομορφοπαιδα και δεν ειχαν χιπ χοπ επιρροες.
    ε αυτα...
    Last edited by Reject; 11-08-2010 at 11:48.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. Replies: 19
    Last Post: 30-05-2009, 13:27
  3. Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 19:41
  4. "The Heavy Metal Box"
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2007, 02:48
  5. "Akoyw ta panta ektos apo metal" - Poses fores sas
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 01-02-2005, 22:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •