Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124

Thread: Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

    Λοιπόν πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω για να ξεκινήσω την περιγραφή αυτού που θέλω να συζητήσουμε. Πρόκειται για ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε έκταση θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ καιρό, και έχει να κάνει με το πως ορίζει ο καθένας τον όρο "heavy metal" σήμερα, κατά πόσο έχει κάποιος συνείδηση των υποκατηγοριών αυτής της μουσικής, και ΑΝ και με τι κριτήριο, τις αναγνωρίζει ως "αυθεντικές" υποκατηγορίες του άρματος που λέγεται "Metal". Αφορμή για μια τέτοια συζήτηση, έχουν αποτελέσει πολλές γνώμες εδω μέσα, και μάλιστα προερχόμενες και από "τρουμεταλλάδες" αλλά και από άτομα που δεν δηλώνουν καν "μεταλλάδες".

    Για παράδειγμα θυμάμαι τον Ruthless να λέει οτι δεν αντέχει να ακούει τις περισσότερες απο τις επηρροές των Maiden (Ufo, Camel, Wishbone Ash, Thin Lizzy) θεωρώντας τις "ροκάκια", ή σήμερα ας πούμε σε παρακείμενο thread να λέει "όσοι γουστάρετε heavy metal.... μην πόσταρετε για μπαφοντουμιές" μεταξύ των άλλων άσχετων ήχων. Επίσης στο ίδιο μήκος κύματος είναι ας πούμε οι τοποθετήσεις του Ra Pariah με γνωστά κολλήματα για το "πόσο μη-μέταλ" είναι μπάντες όπως οι Mastodon, οι Opeth, οι Haunted κλπ.

    Από την άλλη μεριά θυμάμαι περιπτώσεις όπως μια κουβέντα που είχα πριν απο κάτι αιώνες με την Χ, που όταν με ρώτησε "τι μουσική ακούς;" τις είπα "μεταλ" και μου απάντησε "βλακείες δηλαδή" ενώ έχω πιάσει την ίδια να γουστάρει στονεριές, σλαντζιές και ντούμ (= "μεταλ" πράγματα για μένα), ή σε αντίστοιχη κουβέντα με αυτήν του εδώ τόπικ, να μου λέει ο Σώτος οτι "το στόνερ δεν έχει την ανάγκη να κοτσάρει κι ένα <<μέταλ>> στον τίτλο του.

    Και καταλήγω στα ερωτήματα:
    - Στα μάτια σας υπάρχει ένα "μέταλ" ή πολλά;
    - Αν υπάρχει ένα, δεν αναγνωρίζετε/ακούτε τις "ρίζες" του και τις μετέπειτά εξελίξεις του; το βάλατε στο μουσείο και αυτό είναι όλο; σταμάτησε για σας να αλλάζει; Και το γεγονός οτι αλλάζει γιατί πολλοί απο σας το συνδέετε με την κατανάγκη παρακμή του;
    - Αν υπάρχουν πολλά "μέταλς" αλλά έχετε κόλλημα με ένα συγκεκριμένο υποείδος του, βλέπετε την συγγένεια με τα υπόλοιπα ή δεν σας νοιάζει καν, και στην τελική χεστήκατε κιόλας για το πως θα λέγεται και αν θα φέρει τον τίτλο "ταδε μέταλ";
    - Πως γίνεται για παράδειγμα να θεωρείται "πούστικο, ροζάκι κλπ" κι ότι άλλο, ένα είδος (εν προκειμένω βλέπε stoner metal) όταν σχετίζεται ηχητικά ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ BLACK SABBATH (Ozzy), και μόνο "αληθινό ατσάλι" ότι σχετίζεται ηχητικά ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ MANOWAR (που αν δεν ήταν οι Sabbath της Dio περιόδου, μάλλον θα έβλεπαν σπαθί και θα το πέρναγαν για κουπί ;P )
    - Επίσης αναγνωρίζουμε ένα υποείδος μέχρι τον "λαμπρό" προπάτορα του κι απο κεί και πέρα πουστρέβει ή νοθεύεται; (βλέπε ότι ακολούθησε "προπάτορες" τύπου Pentagram, At the gates, Celtic Frost, κλπ)
    - Είναι καθαρά ηχητικό το θέμα ή αν οι Manowar σταματήσουν να λένε για "steel" πουν για barbie με τον ΙΔΙΟ ΗΧΟ, δεν τρέχει μία;
    - Εγώ που μπορώ να πορωθώ την μια στιγμή με Kyuss και την άλλη με Warlord είμαι ας πούμε κλινική περίπτωση;

    Κλείνοντας παρακαλώ και τον φίλο μου τον πάνκη να τοποθετηθεί, και να μας πει την γνώμη του έστω για αυτό το "μέταλ" που σιχαίνεται. Δηλαδή όταν λες Άλεξ, για "μέταλ της νοικοκυράς" υπάρχει για σένα μέταλ που να μην είναι της νοικοκυράς; κι αν ναι, πες κανα παράδειγμα, όπως επίσης θα ήθελα να πει 2 λόγια και ο μινμιν σαν "αναγεννημένος" ακροατής μουσικής που πια δεν έχει τιποτα κοινό με τον 16χρονο minmin που τα έσπαγε κάνοντας χεντμπάνγκινκ με μέταλλα.


    Όλα τα παραπάνω μάλλον θα οδηγήσουν είτε σε ένα ατελείωτο τρολλάρισμα, είτε δεν θα βγει καμιά άκρη, είτε θα με πεθάνετε στη μούτζα, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενδιαφέρει η άποψή όλων όσων -ρε αδερφέ- έχετε μια επαφή με αυτό που λέμε "σκληρό ήχο". Είτε αυτό λέγεται hard rock, ειτε thrash, ειτε punk, είτε epic, είτε black.Αν παρ'όλα αυτά μπορείτε να πείτε και δύο τεκμηριωμένες κουβέντες πάνω στο θέμα, είναι ευπρόσδεκτες.
    Last edited by Tyler_Durden; 10-08-2010 at 17:53.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Δε το ποσταρα ακομα φετος.

    Οι Black Sabbath παιζανε heavy rock. Οχι μεταλ.

  3. #3
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χμ μα εξ'αρχής ο όρος μέταλ δε δημιουργήθηκε για να προσδιορίσει το "heavy rock" της εποχής ?
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #4

    Default

    Μεταλ είναι ό,τι βάζω να ακούσουν οι σκυλάδες φίλοι μου και μου λένε "πως μπορείς και τα ακούς αυτά".
    Πιάνει και με τους ιντελεξουαλ φίλους αλλά εκεί η απάντηση θα είναι πιο σοφιστικέ, σε φάση "80s κιτσαρία".

    Eν πάση περιπτώσει, στο τέλος χαμογελάς με νόημα από μέσα σου και μονολογείς "τι ξέρουν αυτοί".
    I just posted on ER... Take that, society!

  5. #5
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    μεταλ της νοικυκυρας



    γραφικο μεταλ



    κλαψιαρικο/μεταλ για τις χαζογκομενες




    μεταλ για να γελαει ο κοσμος



    μεταλ με 100 κιλα αρχιδια.









    πιστευω Ταυλερ έγινα κατανοητός...
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  6. #6
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Tα heavy, thrash, power, epic, death, speed είναι μέταλ, τα doom σχολής candlemass, solitude aeternus και my dying bride είναι μέταλ. Οι mastodon, haunted, opeth, tool, neurosis όσο και να μην το θέλει ο Ra Pariah έχουν κάμποσα ακόμη πράγματα μέτα αλλά έχουν και μια γερή δόση μέταλ οπότε δεν μπορείς να τους αποκλείσεις. To black metal ξεκίνησε ως metal (duh!) αλλά σύντομα προσπάθησε να απομακρυνθεί από αυτή τη σκήνη, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν βγαίνουν πολλές ακόμα κυκλοφορίες του ιδιώματος που να έχουν ισχυρές δόσεις metal μέσα τους. Οι metalcorίλες που άρχισαν μπάντες όπως οι pantera είναι σε μεγάλο βαθμό metal. Οι sabbath δεν είναι metal όπως οι celtic frost δεν είναι black metal. Ούτε stoner είναι φυσικά, για τους ίδιους λόγους. Οτιδήποτε δεν ανέχεται δικασίλες μέσα του δεν είναι μέτσαλ. Άρα stoner, sludge και doomίλες στυλ Electric Wizard δεν μπορούν να θεωρηθούν μέταλ. Μπορεί κανείς εύκολα να διαπιστώσει την αλλαγή ύφους μόλις μπει η διπλή και μάλιστα οι φανατικοί στονεράδες ξενερώνουν πολύ με αυτό. Αυτά μου 'ρχονται σαν πρώτες σκέψεις διαβάζοντας το θέμα.

  7. #7
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    μεταλ με 100 κιλα αρχιδια.





    πιστευω Ταυλερ έγινα κατανοητός...
    σορρυ ρουθ και ραπαραια αλλα

    ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    οσο για το τι ειναι ΜΕΤΑΛ ειναι αυτος ο γνωριμος ηχος που ακουγεται απο τα διψασμενα για θρασαριστη σφαλιαρα μαγουλα των στονεροποστροκδεξερωκιεγωτι ΠΟΥΣΤΡΑΚΙΩΝ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  8. #8
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Οτιδήποτε δεν ανέχεται δικασίλες μέσα του δεν είναι μέτσαλ.
    Δηλαδή ο παρακάτω πληκτροαυνανισμός με τα πλήκτρα στη βιτρίνα και τις κιθάρες θαμένες και σε ρόλο κομπάρσου....




    σαν σύνθεση είναι πιο "μέτσαλ" απο το...



    ε;
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #9
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Το metal όπως και κάθε μουσική, είναι βίωμα.
    Θα μου πεις υπάρχουν και αυτοί που ακούνε επιφανειακά μία μουσική και δεν την ψάχνουν παραπάνω. Για εμάς λοιπόν που ενδιαφερόμαστε περισσότερο να [listen] παρά να [hear], το metal στη συγκεκριμένη περίπτωση αποτελεί κινητήριο δύναμη της καθημερινότητας μας.

    Σιχαίνομαι το στυλάκι του τύπου "λοιπόν παιδιά τώρα θα σας πω εγώ πως έχει το πράμα" και λοιπές Περβανιδικές λογικές. Το metal για τον καθένα από εμάς είναι τόσο διαφορετικό ατομικά αλλά τόσο όμοιο ομαδικά, που δεν μπορείς να το περιορίσεις σε 10 αράδες με λογική "τώρα σας διδάσκω την πανανθρώπινη αλήθεια, προσέξτε με". Και το λέω αυτό γιατί μέσα σε αυτά τα 17-18 συναπτά έτη που ασχολούμαι καθημερινά (σχεδόν) με την αγαπημένη μου αυτή μουσική δεν έχει τύχει να ταυτιστώ απόλυτα με κάποιον από τους πολλούς ανθρώπους που έχω μιλήσει (φίλοι, γνωστοί, περιστασιακοί, άσχετοι, ξέμπαρκοι) σχετικά με τα μουσικά μας γούστα, ακόμα και μέσα στα στενά όρια του metal. Δηλαδή οκ κάπου θα συμπλέουμε αλλά και κάπου θα τα χαλάμε. Και όλα καταλήγουν εκεί για μένα. Είναι θέμα ηλικίας, παιδείας, οικογενειακού περιβάλλοντος, εμπειριών, οικονομικής κατάστασης, το που μένεις, το που βγαίνεις, με ποιούς μιλάς, ποιούς αγάπησες, ποιούς μισείς, τι σε συναρπάζει και τι σε αηδιάζει. Ολα αυτά και ακόμα περισσότερα στριμώχνεις στο blender του μυαλού σου και πατάς το play για να πάρει μπρος το μοτέρ και να εξωτερικεύσεις αυτό που είσαι. Αυτό που νιώθεις. Και αν πατήσεις το play και αισθανθείς οτι τα υλικά δεν αναμειγνόνται σωστά, τότε με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεις έναν συνοδοιπόρο σου στο ταξίδι αυτό θα του δηλώσεις οτι "μεγάλη μαλακία το καινούριο Γκάρντιαν ρε μαλάκα όμως".
    Κατανοώ οτι κάποιοι προτιμούν να καμπερώνονται στα ακούσματα τους και να προσπαθούν ως άλλοι Ιωάννηδες να διδάξουν τον λόγο της λεπίδας και του χυτοσίδηρου και πως είναι ιερό καθήκον για δαύτους να πατάξουν όλους αυτούς που σπιλώνουν με τις νότες τους την μουσική αυτή. Σας λέω αυτό. Προσπαθήστε να ανοίξετε τα αυτιά σας και το μυαλό σας και μόνο χαμένοι δεν θα βγείτε. Ακούστε και αυτό που προτείνει ο άλλος. Δεν σας κάνει εντύπωση γιατί το βρίσκει ενδιαφέρον ? Οχι το "γιατί είναι μαλάκας" δεν αποτελεί απάντηση. Προσωπική παρατήρηση. Από τους ανθρώπους που γνώρισα μέχρι τώρα στην ζωή μου που άκουγαν metal με αυτή την λογική, πλέον είναι ζήτημα να ακούει έστω και ένας από αυτούς. Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες συγκροτήματα, για εκατομμύρια δίσκους, μιλάμε για τα πάντα και δεν μπορεί παρά να μου φανεί ως αφελής αυτός που δεν θέλει να μπει ούτε καν στον κόπο να ακούσει αλλά τον ενδιαφέρει κυρίως να κατακεραυνώσει.

    Το metal είναι βίωμα λοιπόν. Και το δικό μου ταξίδι ξεκίνησε κάπου εκεί στο ΄91 όταν ο ξάδερφος μου ο Τάσος μου έδωσε το καλοκαίρι στο χωριό το Seventh son... και από τότε η ζωή μου άλλαξε. Και αν δεν άλλαξε, απλά τράβηξε αυτό το μονοπάτι. Και μέσα στα 18 αυτά χρόνια σε αυτό το μονοπάτι, τσίριξα με το power, χτυπήθηκα με το thrash, ούρλιαξα με το death, πορώθηκα με το doom, ταξίδεψα με το prog και είμαι ακόμα εδώ. Περπατάω πάνω στον ίδιο δρόμο και συναντώ καθημερινά πράγματα που "χτίζουν" αυτό που είμαι μουσικά. Αυτό είναι το metal. Ο καθένας από εμάς ως οντότητα, αποθήκη πληροφοριών και συναισθημάτων. Συνεχίστε τώρα να μαλλιοτραβιέστε για το ποιός χρησιμοποίησε πρώτος δίκαση και ποιανού το αρκίδι πονάει πιο πολύ όταν τσιρίζει στο 2:14.
    Last edited by Krux; 10-08-2010 at 23:07.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #10
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Και καταλήγω στα ερωτήματα:
    - Στα μάτια σας υπάρχει ένα "μέταλ" ή πολλά;
    Ένα "σωστό" metal. Που πηγάζει από τις ρίζες, που έχει σχέση με το κλασσικό heavy metal των 80s. Το doom των Procession πχ είναι "σωστό" metal, το σλατζ/στόνερ/μπαφοντούμ που λέω στα άλλα ποστς δεν είναι.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Αν υπάρχει ένα, δεν αναγνωρίζετε/ακούτε τις "ρίζες" του και τις μετέπειτά εξελίξεις του; το βάλατε στο μουσείο και αυτό είναι όλο; σταμάτησε για σας να αλλάζει; Και το γεγονός οτι αλλάζει γιατί πολλοί απο σας το συνδέετε με την κατανάγκη παρακμή του;
    Αν μου λες για ρίζες πράγματα σαν Sabbath επί Ozzy, Purple και Ζeppelin, τα αναγνωρίζω, αλλά ως εκεί. Δε μου αρέσουν τα περισσότερα από αυτά, ούτε παίζει να τα ακούσω. Και επειδή το ανέφερες για μένα, Thin Lizzy γουστάρω κάποιες δουλειές τους πολύ, και το Argus το θεωρώ δισκάρα.

    Περί εξελίξεων, αρκετές τις ακούω(speed, power και των 2 πλευρών του ατλαντικού, epic doom etc etc), όσο μένουν πιστές σε κάποιες αρχές και στοιχεία του 80s heavy metal. Άλλες πάλι(λέγε με metalcore πχ ή γενικά μαϊμουδιές) τις θεωρώ εκφυλισμό και ντροπή που θεωρείται πως υπάρχει σχέση του τότε "σωστού" με αυτά.

    Τέλος, αν περί μουσείου εννοείς να μην εξελίσσεται, δε με χαλάει εμένα. Μάλλον με χαλάει, θέλω εξέλιξη όσο κρατά όμως κάποια στοιχεία σταθερά από το αρχικό είδος. Αν τώρα χαθεί η μπάλα με την εξέλιξη, δε με ενδιαφέρει.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Αν υπάρχουν πολλά "μέταλς" αλλά έχετε κόλλημα με ένα συγκεκριμένο υποείδος του, βλέπετε την συγγένεια με τα υπόλοιπα ή δεν σας νοιάζει καν, και στην τελική χεστήκατε κιόλας για το πως θα λέγεται και αν θα φέρει τον τίτλο "ταδε μέταλ";
    Δες παραπάνω.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Πως γίνεται για παράδειγμα να θεωρείται "πούστικο, ροζάκι κλπ" κι ότι άλλο, ένα είδος (εν προκειμένω βλέπε stoner metal) όταν σχετίζεται ηχητικά ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ BLACK SABBATH (Ozzy), και μόνο "αληθινό ατσάλι" ότι σχετίζεται ηχητικά ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ MANOWAR (που αν δεν ήταν οι Sabbath της Dio περιόδου, μάλλον θα έβλεπαν σπαθί και θα το πέρναγαν για κουπί ;P )
    Μα γιατί η εποχή με το μουγκό δεν έχει σχέση με το "σωστό" metal που λέω παραπάνω. Δε μου αρέσει, δηλαδή αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε 500 δίσκους στονερικού οζζυσαμπαθικού "metal" και 1 τραγούδι Manowar, θα διάλεγα το 1 τραγούδι Manowar. Λιγότερη ποσότητα μεν, αλλά ποιότητα δε.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Επίσης αναγνωρίζουμε ένα υποείδος μέχρι τον "λαμπρό" προπάτορα του κι απο κεί και πέρα πουστρέβει ή νοθεύεται; (βλέπε ότι ακολούθησε "προπάτορες" τύπου Pentagram, At the gates, Celtic Frost, κλπ)
    Ε δεν έχω και τα πολλά πάρε δώσε με άλλα είδη εγώ. Είμαι κολλημένος. Ούτε Pentagram ούτε At the Gates ούτε Celtic Frost ακούω.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Είναι καθαρά ηχητικό το θέμα ή αν οι Manowar σταματήσουν να λένε για "steel" πουν για barbie με τον ΙΔΙΟ ΗΧΟ, δεν τρέχει μία;
    Μάλλον θες να πεις πως θα τρέχει. Και φυσικά θα τρέχει, δεν είναι μόνο ηχητικό το θέμα. Είναι feeling πάνω από όλα. Είτε βγαίνει από ένα κομμάτι/μπάντα/είδος, είτε όχι. Τώρα αν σου βγαίνει το feeling εσένα με την Μπάρμπι, πάσο. Εμένα δε βγαίνει.

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    - Εγώ που μπορώ να πορωθώ την μια στιγμή με Kyuss και την άλλη με Warlord είμαι ας πούμε κλινική περίπτωση;
    Κλινική μπα, μάλλον κλασσική περίπτωση ανοιχτόμυαλου μου-σι-κό-φι-λου ERίτη, είδος που υπάρχει χρόνια τώρα.

    @Razor: Γενικά δε σου αρέσει το Ample Destruction ή απλά το Generally Hostile; Ειδικά το κομμάτι που γελάς είναι ότι πιο κοντά στα αγαπημένα σου ακούσματα από το συγκεκριμένο album. Ρωτάω γιατί πραγματικά μου έκανε εντύπωση η αντίδρασή σου, δεν είναι δα ότι ο πάνκης έβαλε και μπαλαντοειδές κομμάτι από το One Small Voice πχ(που αν θυμάμαι καλά είχε πει πως και τα 2 Heir Apparent είναι μεγάλοι δίσκοι), αλλά από ένα από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα ωμού US power.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  11. #11
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    βρε κι εμενα μου αρεσει το συγκεκριμενο κομματι και σχεδον ολος ο δισκος (σιμφονι οφ τερορ ),απλα δεν ηξερα οτι ο πανκης ψηνεται με τζακ παντζερ,περιμενα να πει πιο νταμπα-ντουμπαοειδες κομματια
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  12. #12
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Οτιδήποτε δεν ανέχεται δικασίλες μέσα του δεν είναι μέτσαλ.
    Δηλαδή ο παρακάτω πληκτροαυνανισμός με τα πλήκτρα στη βιτρίνα και τις κιθάρες θαμένες και σε ρόλο κομπάρσου....


    σαν σύνθεση είναι πιο "μέτσαλ" απο το...


    ε;
    Πωπω μη αρχίζουμε συζητήσεις παραλόγου. Είναι σαφές τι είπα. Όταν γενικώς δεν μπορεί να μπει δίκαση χωρίς να χαλάσει το αποτέλεσμα, μιλάμε για μη-μέταλ. Δηλαδή όσο πιο καθαρό μέταλ είναι κάτι τόσο λιγότερο ενοχλεί το να μπει μια δίκαση μέσα. Δεν σημαίνει ότι ό,τι έχει δίκαση είναι μέταλ ή πιο μέταλ από κάτι που δεν έχει ούτε ότι όλα τα μέταλ κομμάτια έχουν δίκαση.

  13. #13
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ταιλερ,
    για να σου δωσω να καταλαβεις:
    θεωρω πως οτιδηποτε "μη πλαστικοποιημενο" σε αυτην την φαση ειναι μεταλ.
    εξηγουμαι:οι Blind guardian,Virgin Steele,Stratovarius κτλ κτλ μπορει να λενε/γραφεται οτι παιζουν power metal,αλλα κατ ουσιαν ειναι εντελως παιδικες μπαντες,με χιλιοτριγκαρισμενο ηχο,συνηθως χωρις Riff και ακομα πιο συχνα σαν ακουγονται σαν ευνουχισμενοι.εντελως Goodys metal.
    Στην κατηγορια "ευνουχοι" μπαινουν και οι Queensryche,απο την εποχη του Rage for order και μετα.Δεν ειναι μεταλ αυτο το πραγμα,πεστο προοδευτικο χαρντ ροκ,αλλα μεταλ με τπτ.
    Για Dream theater και το συναφι τους δεν το συζηταω καν.ουτε για ατμοσφαιρικες-γρυλιζει σκυλος-αιθερια παρθενα μπάντες οπως οι Therion.Δεν ειναι μεταλ ρε παιδακι μου.
    Σαν metal θα εδινα ενα πιο ευρυ φασμα.απο τους πρωιμους Riot,Armored Saint,Running Wild,πρωιμους Jag Panzer,πρωιμους Destruction,Dark Angel,Voivod,Savage Grace,τους Death/obituary/malevolent creation,Bathory,Celtic Frost,Cathedral,Pentagram,Saint Vitus,hallows eve,agent steel,incubus,witchfynder general,witchfynde.μεταλ χαρακτηρας ρε παιδι μου.
    για αυτο και θεωρω οτι τις τελευταιες 2 δεκαετιες το μεταλ εχει υποστει μια απιστευτη αλλοτριωση.και σαν ηχος και σαν νοοτροπια και γενικα σε ολα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  14. #14
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Εσύ δεν θέλεις να ακούς μουσική. Θέλεις να ακούς ταμπέλες. Είτε αυτές λέγονται μέταλ, είτε πανκ. Ποιός γαμεί την μουσική όταν ικανοποιείται η ταμπέλα. Γιατί εγώ ακούω μόνο μέταλ. Και μέταλ είναι αυτό.

    edit
    είσαι και εσύ από αυτούς που γνωρίζουν την πανανθρώπινη αλήθεια για το μέταλ μας ?
    Last edited by Krux; 11-08-2010 at 01:37.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Ταιλερ,
    για να σου δωσω να καταλαβεις:
    θεωρω πως οτιδηποτε "μη πλαστικοποιημενο" σε αυτην την φαση ειναι μεταλ.
    εξηγουμαι:οι Blind guardian,Virgin Steele,Stratovarius κτλ κτλ μπορει να λενε/γραφεται οτι παιζουν power metal,αλλα κατ ουσιαν ειναι εντελως παιδικες μπαντες,με χιλιοτριγκαρισμενο ηχο,συνηθως χωρις Riff και ακομα πιο συχνα σαν ακουγονται σαν ευνουχισμενοι.εντελως Goodys metal.
    Στην κατηγορια "ευνουχοι" μπαινουν και οι Queensryche,απο την εποχη του Rage for order και μετα.Δεν ειναι μεταλ αυτο το πραγμα,πεστο προοδευτικο χαρντ ροκ,αλλα μεταλ με τπτ.
    Για Dream theater και το συναφι τους δεν το συζηταω καν.ουτε για ατμοσφαιρικες-γρυλιζει σκυλος-αιθερια παρθενα μπάντες οπως οι Therion.Δεν ειναι μεταλ ρε παιδακι μου.
    Σαν metal θα εδινα ενα πιο ευρυ φασμα.απο τους πρωιμους Riot,Armored Saint,Running Wild,πρωιμους Jag Panzer,πρωιμους Destruction,Dark Angel,Voivod,Savage Grace,τους Death/obituary/malevolent creation,Bathory,Celtic Frost,Cathedral,Pentagram,Saint Vitus,hallows eve,agent steel,incubus,witchfynder general,witchfynde.μεταλ χαρακτηρας ρε παιδι μου.
    για αυτο και θεωρω οτι τις τελευταιες 2 δεκαετιες το μεταλ εχει υποστει μια απιστευτη αλλοτριωση.και σαν ηχος και σαν νοοτροπια και γενικα σε ολα.
    δεν ξέρω τι ακριβώς πραγματέυεται αυτό το thread αλλά είμαι μαζί σου ρε πούστη μ. όλα μέσα! Είμαι μαζί σου μέχρι παρεξηγίσεως
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. Replies: 19
    Last Post: 30-05-2009, 13:27
  3. Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 19:41
  4. "The Heavy Metal Box"
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2007, 02:48
  5. "Akoyw ta panta ektos apo metal" - Poses fores sas
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 01-02-2005, 22:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •