Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 79 of 79

Thread: Καύσιμα, απεργίες, φορτηγά ΔΜΧ, κλειστά επαγγέλματα κλπ κλπ

  1. #76
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Εντάξει τότε, πάμε σε κάτι πιο απτό και πιο προσωπικό.

    Εσύ Πάνο δεν είχες αγοράσει τέλη του 09 το MSI Wind U100 από την (καταπληκτική ομολογουμένως) προσφορά του you.gr στα 199 ευρά, όταν έπαιζε κανά κατοστάρικο(και βάλε) πάνω σε όλα τα άλλα καταστήματα; Αν όχι εσύ προσωπικά(και εγώ μπερδεύτηκα), τότε το συγκεκριμένο γεγονός ισχύει και γενικά ΠΟΛΥΣ κόσμος είχε πάρει τότε το συγκεκριμένο netbook σε ξεφτίλα τιμή(ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ καλή τιμή).

    Και δε μπορείς να πεις πως το you.gr καθορίζει τις τιμές στη συγκεκριμένη αγορά, αφού κυρίως παιχνίδι κάνουν Plaisia, dixons, mediasaturns και eshops. Απλά σε μια ανταγωνιστική ελεύθερη αγορά το you είχε ανάγκη να προβληθεί ως ένα φτηνότερο μαγαζί συγκριτικά με τους μεγάλους. Αποτέλεσμα; Να βγουν πολυ κερδισμένοι οι καταναλωτές.

    Γενικά μου φαίνεται χαζό ώριμα άτομα να υποστηρίζουν ακόμα μονοπωλιακές πολιτικές και να λένε "ε και να μην είναι πλέον μονοπώλιο, τι κερδίζουμε;". Και 1 στις 1000 να βγαίνει κερδισμένος ο καταναλωτής(ακα εγώ, εσύ, όλος ο κόσμος), και στις 999 στις 1000 οι τιμές/υπηρεσίες να μένουν ίδιες με πριν, και πάλι αξίζει να μην υπάρχει οποιασδήποτε μορφής μονοπώλιο.

    2 παραδείγματα:

    1. OΤΕ. Πριν γίνουν οι γραμμές ψηφιακές, η χρέωση ήταν αστεία. Αργότερα έγιναν ψηφιακές και μας φάνηκε κάπως το "κάτι" από το "τίποτα". Στην συνέχεια όμως (κάπου στο 90-93) αποφασίστηκε να ανοίξει η αγορά και να πουληθεί ποσοστό της εταιρίας. Μέχρι να ανοίξει η αγορά, ο ΟΤΕ υποχρεωτικά αύξανε την τιμή ώστε να μπορέσουν να μπουν οι υπολοιπες εταιρίες με πιο ευνοικούς όρους. Έχεις λοιπόν αύξηση της τιμής απλά για να μπούν και άλλες εταιρίες. Μπαίνουν οι υπόλοιπες εταιρίες, οι οποίες αρχικά πουλάνε ΑΕΡΑ. Νοικιάζουν τις γραμμές του ΟΤΕ και τις προσφέρουν για δικές τους με καλύτερη τιμή από τον ΟΤΕ. Το ενοίκιο αυτό όμως δεν το πληρώνουν. Και δεν μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες ευρώ, αλλά για εκατομύρια. Ο ΟΤΕ αρχίζει να γίνεται ελλειματικός. Εκεί λοιπόν, που πλέον η αγορά έχει αρχίσει να ισορροπεί (aka οι υπολοιπες εταιρίες έχουν αποκτήσει πελατεία και κάνουν καλές προσφορές), πάει ο ΟΤΕ να κάνει προσφορές, οι οποίες μετά από μηνύσεις των άλλων εταιριών στην ΕΕΤΤ, για τάχα μου αθέμιτο ανταγωνισμό, ακυρώνονται. Φυσικά τα χρωστούμενα δεν έχουν πληρωθεί (τουλάχιστον αυτό ακριβώς ίσχυε μέχρι πριν 2 χρόνια).

    2. ΔΕΗ Κορίνθου. Αυτό που θα περιγράψω ίσχυει μέχρι πριν 4 χρόνια. Ίσως ισχύει ακόμα. Ελάχιστοι τεχνικοί για τις ανάγκες της περιοχής και ΑΠΕΙΡΟΙ διοικητικοί. Είχαν να κάνουν προσλήψεις τεχνικών 15 χρόνια (τότε). Η δουλειά να μένει πίσω, αλλά οι σφραγίδες στην ώρα τους, όλα κι όλα. Φυσικά πλεονασματικό προσωπικό και ειδικά σε ένα τομέα στον οποίο δεν χρειάζεται, ε, όσο και να το κάνεις δημιουργεί πρόβλημα.

    Αν γινόταν η διαχείρηση που έπρεπε, αυτές οι εταιρίες θα ήταν απίστευτα κερδοφόρες για το κράτος (όπως και ήταν πριν από αυτές τις κινήσεις).
    Το μόνο που έχει ωφελήσει η ελεύθερη αγορά είναι όντως στην καλύτερη ποιότητα πιο γρήγορα. Από κει και πέρα θα μπορούσαν να έχουν γίνει κινήσεις για τον εκσυγχρονισμό των υπηρεσίων ανεξάρτητα από την ελεύθερη αγορά. Αυτό είναι και ο ρόλος του κράτους. Ας δεχτούμε όμως ότι τελικά η ελεύθερη αγορά ήτανα αυτή που κατέβασε τις τιμές και ανέβασε την ποιότητα (με μισθούς μικρότερους βεβαίως βεβαίως). Οι εταιρίες οι οποίες ήταν κερδοφόρες για το κράτος, γιατί ξαφνικά έγιναν ελλειματικές, ενώ ο αριθμός των πελατών τους έμεινε σχετικά ο ίδιος και τελικά αναγκαζόμαστε να πούμε ότι βλάπτουν το κράτος-πουλάμε?
    Η ελεύθερη αγορά (και μεγάλες πολυεθνικες εντός ΕΕ) γιατί αλήθεια πουλάει πιο ακριβά τα ίδια προιόντα στην Ελλάδα, ενώ συγχρόνως έχει μεγάλο μερίδιο της αγοράς στην ελλάδα (βλέπε μεγάλα ρουχάδικα)?
    Γενικά όπως κάποτε ο κομμουνισμός, έτσι και η "ελεύθερη αγορά" και ο καπισταλισμός, στην πράξη έχουν αποτύχει. Γιατί οι θεωρίες της ελεύθερης αγοράς και οι κανόνες που έβγαλαν κάποτε οι οικονομολόγοι ισχύουν θεωρητικά και όχι πρακτικά. Πρακτικά έχουμε την πλήρη αποτυχία του συστήματος, αλλά κανείς δεν βγαίνει να το παραδεχτεί. Έχει βγεί ότι η μισή και παραπάνω ευρώπη χρωστάει τα κερατά της, σε ποιούς όμως και πως συγκέντρωσαν αυτοί οι κάποιοι την δύναμη να τους χρωστάνε?
    Βλέπουμε να χρωστάμε και να κόβουμε μισθούς και συντάξεις (αν είναι δυνατόν), αλλά παρολαυτά, εξοπλιστικά σταθερά ψηλά και φυσικά προχθές είδα διαφήμιση για τους παραολυμπιακούς του 2011 στην ελλάδα.
    Αυτή λοιπόν η "ελευθερη αγορα" (που είναι ελεύθερη για αυτους που την κινούν) σε έχει πιάσει από τα αρχίδια και παρολαυτά λέμε "ελεύθερη αγορά! θα έχουμε καλύτερα προιόντα!". Τεσπά, βαριέμαι να πω και άλλα.
    Kill the wise one!

  2. #77

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Ας δεχτούμε όμως ότι τελικά η ελεύθερη αγορά ήτανα αυτή που κατέβασε τις τιμές και ανέβασε την ποιότητα (με μισθούς μικρότερους βεβαίως βεβαίως).
    Μπα; Και τι μας νοιάζει αυτό; Εμείς θέλουμε μικρότερες τιμές. Όπως δε μας νοιάζει κι αν στη foxconn στην κίνα αυτοκτονούν κατά μ.ο. 2 άτομα το μήνα, εμείς θέλουμε φτηνά γκατζετάκια λολ!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #78
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by animae View Post
    Ας δεχτούμε όμως ότι τελικά η ελεύθερη αγορά ήτανα αυτή που κατέβασε τις τιμές και ανέβασε την ποιότητα (με μισθούς μικρότερους βεβαίως βεβαίως).
    Μπα; Και τι μας νοιάζει αυτό; Εμείς θέλουμε μικρότερες τιμές. Όπως δε μας νοιάζει κι αν στη foxconn στην κίνα αυτοκτονούν κατά μ.ο. 2 άτομα το μήνα, εμείς θέλουμε φτηνά γκατζετάκια λολ!

    Nαι, μα τώρα έχω dsl με 15 ευρώ και κατεβάζω ότι ταινία θέλω σε 15 δευτερόλεπτα! Ποια θες να δούμε?
    Kill the wise one!

  4. #79
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Στην τελική, η ελεύθερη αγορά είναι ένα περιβάλλον που προσφέρει την δυνατότητα και τα κίνητρα για την αναζήτηση και εφαρμογή νέων μεθόδων παραγωγής, νέων προϊόντων, βελτιώσεων στις υποστηρικτικές διαδικασίες, κ.ο.κ., σε αντίθεση με το κράτος που έχει μία τάση προς την στασιμότητα. Κι ως εκ τούτου, έχει σαφώς πολύ καλύτερα περιθώρια για την προσφορά καλύτερων προϊόντων και υπηρεσιών και, μέσω αυτού, της βελτίωσης της ζωής των πολιτών.
    Και να καταστρέφει στο πέρασμά της λαούς ολόκληρους μέσα σε δευτερόλεπτα λόγω του κινήτρου κέρδους των πολυεθνικών αλλά δε γαμιέται δικέ μου ε, παράπλευρες.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 27-02-2005, 03:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •