Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Brian Wood appreciation thread (Northlanders etc.)

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Brian Wood appreciation thread (Northlanders etc.)

    Μόλις γύρισα από την άδειά μου όπου έπεσε αρκετό διάβασμα και έχω να προτείνω.

    Νιώθω τυχερός λοιπόν που ανακάλυψα τον Brian Wood, και συγκεκριμένα την ongoing σειρά του Northlanders. Επική σειρά (πραγματικά ΕΠΙΚΗ όμως) με πολεμικές ιστορίες από τα τέλη 10ου-αρχές 11ου αιώνα γύρω από τις συγκρούσεις που λάβαιναν τότε χώρα σε Σκανδιναβία, Βρετανία, λοιπή βόρεια Ευρώπη ανάμεσα σε βίκινγκς, σάξονες κλπ. Ιστορικά ακριβείς και πραγματικά εμπνευσμένες ιστορίες, αληθοφανείς χαρακτήρες χωρίς τυχούσες χολιγουντιανές υπερβολές και υπερηρωισμούς, απόλυτος ρεαλισμός (χωρίς ίχνος υπερφυσικού δλδ), σχολιασμός κοινωνικών/θρησκευτικών/κλπ αντιλήψεων της εποχής βάσει προφανούς μελέτης, γενικά ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΩΡΩΣΗ. Μου το πρότεινε φίλος και παρήγγειλα τα 3 paperbacks που κυκλοφορούν χωρίς να περιμένω ούτε κατά διάνοια πόσο θα γαμήσουν τελικά. Αν σας αρέσει έστω και λίγο το συγκεκριμένο ιστορικό setting, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σκατοπωρωθείτε κι εσείς.
    Γενικά πολύ γαμάτο σκίτσο επίσης, ενώ από το vol.3 μεταξύ άλλων κάνουν περάσματα ο αγαπημένος μου Zezelj και ο Vasilis Lolos.




    Με αφορμή αυτά λοιπόν, άρχισα να ψάχνω βιβλιογραφία Brian Wood και ο τύπος έχει γράψει άκρως ενδιαφέροντα πράγματα απ'όσο διαβάζω reviews και έχοντας και προσωπική άποψη από το Northlanders βέβαια. Οπότε έχω ήδη παραγγείλει το paperback του 10-issue Demo, καθώς και το Couscous Express, αναμείνατε εντυπώσεις. Προς το παρόν, τσεκάρετε ανεπιφύλακτα Northlanders.

    Wikikpedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Brian_W...illustrator%29

  2. #2
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Ελα ρε και σκέφτομαι κάτι μου λέει το όνομα. Είναι ο mr. DMZ !!!

    Ορμάω με τα χίλια.



    εντιτ : θενκς Πάρασαιτ
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Α ναι, και το DMZ είναι το επόμενο με το οποίο μάλλον θα ασχοληθώ. Έχω διαβάσει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και για αυτό. Εν καιρώ.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σε αναμονή του Northlanders vol.5, (METAAAAAAAAAAAL \m/), επιβάλλεται να κάνω και μια αναφορά στο vol.4 με τίτλο "The Plague Widow":



    Πραγματικά, ο χαρακτηρισμός "επικό" είναι understatement για αυτή τη σειρά. Αριστουργηματικό 8-parter με σκηνικό έναν βίκινγκ οικισμό κοντά στον παγωμένο Βόλγα το 1020 μ.Χ, και έναν λοιμό που θερίζει. Χειμώνας και αιμοβόροι βίκινγκς, τι άλλο να ζητήσει κανείς, εκτός από το υποδειγματικό storytelling δλδ


    Για Brian Wood, κάποια στιγμή είχα πάρει και το Demo λοιπόν. Σειρά που κράτησε 12 μήνες με 12 αυτοτελείς ιστορίες. Κοινωνικό περιεχόμενο με έφηβους ήρωες στους οποίους πάντα κάτι παράξενο συμβαίνει, είτε υπερφυσικό είτε κάποια δραστική αλλαγή. Πολύ ανθρώπινη και ξεχωριστή σειρά, προσέθεσε στον σεβασμό που έχω στον Wood ως συγγραφέα.
    DMZ διάβασα το πρώτο volume, δεν είναι ότι δεν είναι καλό, αλλά αυτά τα πολεμικά settings, σε συνδυασμό με την τόσο στην αμερικανική επικαιρότητα και στις αμερικανικές ανησυχίες προσανατολισμένη ιστορία, δε με ενθουσιάζουν γενικά, τουλάχιστον αυτόν τον καιρό. Ίσως κάποια στιγμή αργότερα.

  5. #5
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    λοιπόν, αγοράστηκαν και τα 4 και 5 οπότε είμαστε πλήρεις προς το παρόν. ξεκινάμε διάβασμα σύντομα, μόλις τελειώσω το swamp thing και συνέλθω.




    επίσης,







    κόμισαρ























    τα 1,2 και 3 σε περιμένουν στην σπηλιά.
















    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #6
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    λοιπόν μιλάμε για ένα απίστευτο πράγμα. πραγματικά δεν περίμενα με τίποτα να είναι τόσο καλό. τεράστια κούντος στον πάρασαητ βεβαίως.

    φοβερή ατμόσφαιρα που σε μεταφέρει στο κλίμα της εκάστοτε ιστορίας, φοβερό σχέδιο στην πλειοψηφία των ιστοριών, ιδιαίτερα αυτό του Davide Gianfelice τον οποίο συμπαθώ πάρα πολύ και από το Greek Street και βεβαίως του Leandro Fernandez. η παρουσίαση και η εξιστόρηση του Wood είναι το λιγότερο υποδειγματική. σε τέτοιο βαθμό που καταφέρνει να ξεπεράσει ακόμα και το κακό σχέδιο και συγκεκριμένα αυτό του Dean Ormston, ο οποίος έχει κάνει και ένα πολύ μεγάλο μέρος του Lucifer. πραγματικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι ο τύπος έχει μάλλον τον μάνατζερ του Χαριστέα. για να προλάβω επίσης κάποιους, το κόμικ είναι τόσο καλό που δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε φανς της βόρειας μυθολογίας και του άκρως επικού στοιχείου, τους οποίους είναι απλά δεδομένο οτι θα τους συναρπάσει. είμαι σίγουρος επίσης οτι από τα 5 volumes το πιο αγαπημένο μου είναι το vol. 4 The plague widow. πλέον συγκαταλέγεται άνετα ανάμεσα στα 10 καλύτερα graphic novels που έχω διαβάσει έβερ. τι άλλο να πω. μπορώ να κάτσω μέχρι το βράδυ και να το εκθειάζω. ασχοληθείτε όσο υπάρχει ακόμα στα ράφια.

    να πούμε επίσης πως το vol.6 θα κυκλοφορήσει στις 14 Μαρτίου και το εξώφυλλο θα είναι το παρακάτω

    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τα κακά νέα είναι ότι η σειρά έχει κοπεί και θα υπάρχουν συνολικά 7 volumes και τέρμα

    http://www.bleedingcool.com/2011/06/...-northlanders/

  8. #8
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    Krux, salonika ta briskoume touta(kai pou?) 'h internets? (sorry gia ta greeklish, o mozilla ton pairnei gia kapoion logo.....)
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  9. #9
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ζουν τα 3 πρώτα υπάρχουν στην σπηλιά των κόμικς, κρατημένα στο όνομα μου, άργησαν να τα φέρουν και νόμιζα οτι τα είχαν ξεχάσει τελείως και τα πήρα από αλλού. αν πας μέσα στην εβδομάδα, γιατί μετά κλείνουν για πάντα και τα ζητήσεις, θα σου τα δώσουν. ο άλλος τρόπος είναι παραγγελία από πάμπλικ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #10
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    thank you! logika 8a paw avrio/me8avrio pou gyrnaw Thess/niki apo sphlia an einai
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  11. #11
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    λοιπον, τα διαβασα εδω και λιγες μερες. Δηλωνω ενθουσιασμενος, η ποιοτητα κυμανθηκε απο πολυ καλο εως δεν-περιγραφω-αλλο

    το πρωτο με τον Sven αγνη πορωση, μαχες, σφαγες αλλα και ολοκληρωμενοι χαρακτηρες πολυ ομορφα δοσμενοι. Ειχε και τις καθαρα επικες/συναισθηματικες του στιγμες εκτος απο τις διαφορες σκηνες μαχης. Χαηλαητς
    Spoiler
    οταν σφαζει κοσμο "φορωντας"το κεφαλι του ελαφιου () και η συναντηση πριν την τελικη μαχη με την ξανθια που του ζηταει να την σκοτωσει
    Κατι σαν μια ποιοτικη χολυγουντιανη παραγωγη δηλαδη, ειχε απολα!

    το 2ο με τον σαλταρισμενο ιρλανδο, μαλλον το πιο αδυναμο για μενα. Και παλι βεβαια μια χαρα ηταν, με την σεναριακη του ανατροπη, ωραιες μαχες, απλα δεν μου εκανε και τοσο κου-κου σε συναισθηματικο επιπεδο. Παντως σταθερα δουλεμενο σεναριο και οι χαρακτηρες ανεπτυγμενοι αξιοπρεπως.

    3ο με τα short stories: πρωτη αξιολογη, η 2η με την μονομαχια μετρια, οι τελευταιες 2 με τις Shield maidens και τον Sven τριχα καγκελο, μονο

    4o, οχι τοσο επικο, αλλα πολυ πιο ανθρωπινο και συναισθημα στο φουλ. Μαλλον και το πιο ολοκληρωμενο και στρωτο σεναριο εδω που τα λεμε. Σοκαριστικη εξελιξη, εμεινα κοκκαλο στο φιναλε.

    γενικα μου αρεσε που δεν βασιζεται σε στειρες σφαγες και ξυλικι, οι μαχες του ειναι απλα το αλατοπιπερο. Πολυ περισσοτερο δινει βαση σε χαρακτηρες/ατμοσφαιρα/φηλινγκ, δευτερευοντως στο σεναριο και τριτη και καταϊδρωμενη ερχεται η δραση, και αυτη σπανια χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος, πραγμα πολυ θετικο για μενα. Προσπαθειες εντυπωσιασμου και τρελα εφετζιλικια ευτυχως απουσιαζουν σχεδον εντελως, αλλο ενα ακομη μεγαλο πλας για το Northlanders. Οκ, για το σχεδιο δεν εχω να πω και πολλα καθοτι δεν ασχολουμαι ιδαιτερα με κομιξ οποτες η αποψη μου δεν εχει καμια βαρυτητα, παντως δεν υπηρξε σημειο που να το βρηκα ενοχλητικο ή να με ξενερωσε.
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  12. #12
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πωω καλά που με το θύμισες, πρέπει να πάρω και το τελευταίο, φτου έξοδα πάλι.

  13. #13
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Επεσα και μενα το πρωτο στα χερια και γαμησε, ενω γενικα δεν εχω διαβαζω κομιξ η οτι εχω διαβασει δεν με ενθουσιασε. που παιζει να βρω τα υπολοιπα οικονομικα?

  14. #14

    Default

    Appreciation's post, όσα Northlanders έχω διαβάσει είναι γαμάτα.
    Come early.

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ 7.

Similar Threads

  1. 100 Bullets & Brian Azzarello appreciation thread
    By Parasight in forum Comics/Cartoons
    Replies: 49
    Last Post: 14-03-2019, 23:22
  2. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 02:44
  3. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 22:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •