Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Βιβλία και Ποδόσφαιρο

  1. #1
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default Βιβλία και Ποδόσφαιρο

    υπάρχει τόπικ με ταινίες ας υπάρχει και με βιβλία

    και λόγω Μουντιάλ έχω επηρεαστεί εχουν βγει και πολλα αυτη την περιοδο

    πήρα αυτό



    κι αυτό

    το 1ο είναι οπαδός της αρσεναλ δημοσιογραφος τωρα και ασχολειτε αρκετα με το ματς του 89 και το 0-2 και λεει ποσο αλλαξε το ποδοσφαιρο απο τοτε βαζει λιγο χιλσμπορο την σχεση με τον πατερα του κλπ κλπ
    δεν μπορω να το συγκρινω με το fever pitch γιατι τοχω ξεχασει αλλα γενικα πολυ καλο το ξεπεταξαμε πολυ γρηγορα

    το 2ο λεει πως εξελιχτηκαν οι τακτικες στο αθλημα ειμαι στην αρχη ακομα

    κι ωραιο ειναι και το Τα δοκάρια του Καστέλ ντι Σάνγκρο το ειχα διαβασει παλια που ναι αμερικανος δημοσιογραφος με το χωριο αυτο που ανεβαινει serie b και αυτος την ακολουθει για ενα χρονο



    και εχω μπανισει το Futebol που ναι με βραζιλιανικο ποδοσφαιρο και καποτε θα το παρουμε

    και γενικα εχει πολυ πραμα πουλαει το ρημαδι το ποδοσφαιρο

  2. #2

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Τι λέει αυτό; Το πήρα πρόσφατα αλλά δεν το έχω ξεκινήσει. Να είναι το πρώτο_βιβλίο_μετά_την_εξεταστική μου;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4

    Default

    α ούτε εγώ το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά φαντάζομαι πως θα είναι αρκούντως ανάλαφρο για μετά_την_εξεταστική.

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ψάχνω τον τίτλο από ένα βιβλίο που έχει γράψει δημοσιογράφος από την Μεγάλη Βρετανία.

    απλά είμαι πολύ στο νομίζω,
    Είναι νομίζω οπαδός της Chelsea και αναφέρεται στo Prawn sandwich Brigade

    Τώρα η πιο μεγάλη μαλακία ... είναι όντως βιβλίο ή άρθρο ή απλά μου έχει κολλήσει από την ατάκα του Roy Keane μετά από αγώνα της ManUnited?

    Spoiler
    μου αξίζει πάντως

  6. #6
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    τελειωσα αυτο που εγραψα πιο πανω το αντιστρεφοντας την πυραμιδα
    θα το χαρακτηριζα μνημειωδες

    ειναι λιγο hc πολλα ονοματα και το ξεκιναει απο πολυ πισω πριν τον 20ο αιωνα για το πως εξελιχτηκε η τακτικη και φτανει μεχρι τις μερες μας και μουρινιο
    αλλα εχει πολυ πραμα μεσα και ασχολειται με πολλες χωρες απο Αγγλια ,Βραζιλια μεχρι Αυστρια, Ουγγαρια, Σ. Ενωση και τιγκα βιβλιογραφια στο τελος
    ο τυπος το εψαξε πολυ

    παρτε και μια 10αδα απο guardian

  7. #7

    Default

    Ωραίο τόπικ και πράγματι με πολύ πράμα να έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια. Κατά τη διάρκειας του Μουντιάλ ψήθηκα για να ψάξω κάπως παραπάνω το αντικείμενο, μία και η μόνη μου σχέση με ποδοσφαιρικά βιβλία ήταν αυτά που αφορούσαν κυρίως το Παγκόσμιο Κύπελλο και επικεντρώνονταν στα ιστορικά στοιχεία. Η βασική μου πρόταση είναι η εξής:



    Brilliant Orange

    του Ντέιβιντ Γουίνερ

    Ακουσα πολλά πράγματα γι' αυτό το βιβλίο κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ, με αφορμή τα καλά αποτελέσματα της Ολλανδίας. Βέβαια, αν το είχα διαβάσει τότε θα είχα αντιπαθήσει τους "οράνιε" του Φαν Μάρβαϊκ πολύ πριν τον τελικό, για το κυνικό-"όλα στον βωμό του αποτελέσματος" ποδόσφαιρο που έπαιξαν και το οποίο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με τη φιλοσοφία του "τόταλ φούτμπολ" του Αγιαξ και της Ολλανδίας του '74, στην οποία είναι αφιερωμένο το βιβλίο.

    Δεν πρόκειται για βιβλίο που επιχειρεί ιστορική καταγραφή των επιτευγμάτων αυτών των ομάδων. Ο συγγραφέας, Αγγλος δημοσιογράφος που πέτυχε έφηβος την Ολλανδία του Κρόιφ, επιχειρεί μία πρωτότυπη προσέγγιση αυτής της ιδιαίτερης γοητείας που ασκούσε το "τόταλ φούτμπολ", πολλές φορές με φαινομενικά "κουφά" επιχειρήματα. Για παράδειγμα, συνδέει την ιδιαίτερη αίσθηση του χώρου που είχαν οι ομάδες του Μίχελς σε σχέση με την αρχιτεκτονική των φραγμάτων που αύξαναν το καλλιεργήσιμο έδαφος. Σε άλλο σημείο αποδίδει την ποδοσφαιρική επανάσταση των mid '60s στις αλλαγές που προκάλεσε στην ολλανδική κοινωνία η αναρχική οργάνωση των Provos που έδρασε εκείνη την εποχή.

    Φυσικά υπάρχουν και τα καθαρά ποδοσφαιρικά ιστορικά στοιχεία, τα οποία όμως είναι όμορφα δοσμένα μέσα από συνεντεύξεις των πρωταγωνιστών του Αγιαξ και της Εθνικής Ολλανδίας, οι οποίοι αποκαλύπτουν διάφορα άγνωστα περιστατικά. Πραγματικά απολαυστικό βιβλίο για κάθε ποδοσφαιρόφιλο και δη θαυμαστή του "τόταλ φούτμπολ". Αναζητήστε το στα διαδικτυακά βιβλιοπωλεία μια και δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά - είναι γραμμένο πάντως σε απλή γλώσσα και ακόμα και όποιος κατέχει τις βασικές γνώσεις της αγγλικής, όπως εγώ, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να το διαβάσει.

    Ο ίδιος συγγραφέας έχει εκδώσει και το "Around the World in 90 minutes", το οποίο επίσης προμηθεύτηκα πριν λίγες μέρες. Σ' αυτό κάνει καταγραφή του Μουντιάλ του 2006 μέσα από τις εντυπώσεις που αποκόμισε βλέποντας τους αγώνες της διοργάνωσης μαζί με φιλάθλους από διάφορα μέρη του κόσμου στα οποία ταξίδεψε.

    Επίσης, στο "Those Feet" που έβγαλε το 2006 αποτελεί μία θεώρηση του αγγλικού ποδοσφαίρου ανάλογη με αυτή που έκανε για το ολλανδικό μέσα από το "Brilliant Orange". ΚΙ αυτό θα το τιμήσω σύντομα.

    Για το "Αντιστρέφοντας την Πυραμίδα" έχω ακούσει κι από άλλους τα καλύτερα και σκοπεύω να το αποκτήσω σύντομα. Και αυτό το "Τελευταίο παιχνίδι" φαίνεται ενδιαφέρον και αρκετά άλλα της 10άδας του "Guardian". Επίσης, είδα ότι και Έλληνες συγγραφείς έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα βιβλία με οπαδικές αναμνήσεις ("Το γαμώτο ενός Παναθηναϊκού" του Χρ. Κάσδαγλη ή ένα αντίστοιχο γαύρικο του Αλ. Σταμάτη ας πούμε) αλλά δεν τα έχω διαβάσει, μια και η ιδέα που έχω σχηματίσει για το περιεχόμενό τους δεν με ιντριγκάρει προς το παρόν.
    Last edited by eleventh guardian; 29-09-2010 at 20:27.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by eleventh guardian View Post
    Επίσης, είδα ότι και Έλληνες συγγραφείς έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα βιβλία με οπαδικές αναμνήσεις ("Το γαμώτο ενός Παναθηναϊκού" του Χρ. Κάσδαγλη ή ένα αντίστοιχο γαύρικο του Αλ. Σταμάτη ας πούμε) αλλά δεν τα έχω διαβάσει, μια και η ιδέα που έχω σχηματίσει για το περιεχόμενό τους δεν με ιντριγκάρει προς το παρόν.
    Λίγο που το ξεφύλλισα μου φάνηκε υπέρ του φυσιολογικού καφενειακό και δεν ασχολήθηκα περισσότερο μαζί του.
    Το Οιδίπους σέντερ μπακ του Καμάρα πάντως είναι αξιόλογο

  9. #9

    Default

    Α, μάλιστα. Γενικά υπάρχει μια τάση τα τελευταία χρόνια από διανοούμενους (με ή χωρίς εισαγωγικά), δημοσιογράφους (αθλητικούς και μη), ακόμα και πολιτικούς να βγάζουν αυτό το οπαδιλίκι, νομίζοντας ότι έτσι γίνονται πιο cool or sth. Τάση η οποία εμένα προσωπικά μου τη δίνει στα νεύρα.

    Ο Καμάρας φαίνεται σοβαρό παιδί (όπως και ο πατέρας του είναι σοβαρός, απλώς λίγο... πολυλογάς ). Το είχα σταμπάρει αυτό το βιβλίο όταν βγήκε αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα.

    Ξέχασα να γράψω πριν ότι περιμένω σε λίγες μέρες και το "Death or Glory" του Jon Spurling, το οποίο βγήκε φέτος και αναφέρεται σε σκοτεινά περιστατικά από τα Μουντιάλ (όπως τον πόλεμο Ονδούρας-Σαλβαδόρ το '69 κ.λπ.). Ελπίζω να είναι καλό.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  10. #10
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default


  11. #11

    Default

    Επανέρχομαι στο θέμα, για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται.

    To "Futebol" που αναφέρθηκε ήδη το έχω εδώ και χρόνια, το έχω διαβάσει αποσπασματικά και είναι εξαιρετικό. Περιέχει πολλές άγνωστες πληροφορίες για τις φίρμες του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου, αλλά καταπιάνεται και με θέματα που δεν μπορείς να φανταστείς. Tο πρώτο κεφάλαιο π.χ. είναι αφιερωμένο στο πώς και γιατί κάτι απίθανοι Βραζιλιάνοι πήγαν να παίξουν μπάλα στα Νησιά Φερόε!



    Αυτά τα πιο obscure θέματα πιστεύω ότι είναι και το δυνατό του σημείο. Η ελληνική έκδοση φαίνεται προσεγμένη, οι τύποι που έκαναν τη μετάφραση κατέχουν το αντικείμενο και τη συνιστώ.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ενδιαφέρον επίσης φαίνεται το "The Damned Utd" του Ντέιβιντ Πις (ελληνικός τίτλος "Καταραμένη Ομάδα"), το οποίο βασίζεται στο σύντομο πέρασμα του Μπράιαν Κλαφ από τη Λιντς το 1974, αλλά το πάει αλλού, σε φανταστικό επίπεδο και είχε προκαλέσει αντιδράσεις από την οικογένεια αυτής της μεγάλης μορφής.



    Εγινε και ταινία, έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Τόπος (τη μετάφραση έχει κάνει ο Χρ. Χαραλαμπόπουλος, άρα θα είναι καλή), αλλά εγώ προτίμησα το πρωτότυπο από play.com επειδή το βρήκα μόνο με 4,5 ευρώ.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Πήρα και το "Αντιστρέφοντας την Πυραμίδα", αλλά μου φάνηκε λίγο βαρύ, δεν είμαι και συστηματολάγνος, αλλά σαφέστατα το βιβλίο έχει ενδιαφέρον. Θα το διαβάσω κάποια στιγμή.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Τέλος, το "Στα Ψέματα Παίζαμε" του Δημήτρη Μίγγα το οποίο έχω διαβάσει από τότε που βγήκε (2005) πιστεύω πως μπορεί να τοποθετηθεί σ' αυτήν την κατηγορία.



    Κανονικό μυθιστόρημα είναι, απλώς καταπιάνεται με μια παρέα φίλων, που μαζεύονται κάθε 4 χρόνια για να δουν τον τελικό του Μουντιάλ και στην κουβέντα που πιάνουν κατά τη διάρκεια του ματς μαθαίνουμε πόσο άλλαξαν οι ζωές τους κ.λπ. Μόνο που η αφήγηση γίνεται ανάποδα (αρχίζει το 2002 και φτάνει στο 1970) και κάποια στιγμή προκύπτει ανατροπή... Επειδή πιθανό spoiler χαλάει όλη την ουσία της ιστορίας, δεν προσθέτω τίποτα άλλο, αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα ως βιβλίο (εκδ. Μεταίχμιο).
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  12. #12
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Γεια!
    Να βάλω αυτό εδώ: http://www.blogmag.gr/book-zines/to-...o-stin-afriki/ "το ποδόσφαιρο στην Αφρική" που μαθαίνει κάποιος από γεωγραφία μέχρι ιστορία...





    υ.γ. ε,να δώσω και την απευθείας πηγή- να το προτείνω κιόλας ως έντυπο:

    http://www.humbazine.gr/
    Last edited by bhoy; 20-08-2011 at 22:21. Reason: img

  13. #13
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default



    το εδινε το εθνος αυτο
    δεν μπορω να πω οτι μεπεισε ο τυπος
    εχει βεβαια πληροφοριες αρκετες αλλα κυριως ασχολειται με κατι σιγκαπουρες ,μαλαισιες
    απο ευρωπη λιγα πραματα και μου φανηκε λιγο μπιθας

    εχει μεσα τυπο απο μαλαισια που στηνει ματς μουντιαλ του 06 και του τολεγε κιολας περηφανα ,
    γενικα μου φανηκε too much να εμφανιζεται τυπος απο αγγλια κρυφοδημοσιογραφος να ταξιδευει σε ολη τη γη και ολο να βρισκει τυπους τοσο ανετους να του μιλανε για τα στημενα

    δεν με συγκλονισε

  14. #14
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Το Fever Pitch φαντάζομαι θεωρείται τετριμμένη απάντηση, αλλά just in case το αναφέρω.

  15. #15
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ΕΠΙΚΟ

    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

Similar Threads

  1. HEAVY METAL και ποδοσφαιρο
    By Moonspellheim in forum Athletics
    Replies: 48
    Last Post: 06-12-2012, 14:24
  2. Ταινίες με Ποδόσφαιρο.
    By asimoulis in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 34
    Last Post: 23-06-2010, 22:59
  3. Γυναικείο Ποδόσφαιρο 2008-2009
    By geologiko_karoto in forum Athletics
    Replies: 6
    Last Post: 25-05-2009, 18:43
  4. ΠΕΡΙΦΕΡEΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
    By Bullet in forum Athletics
    Replies: 51
    Last Post: 04-11-2007, 05:40
  5. e-e-e και ποδοσφαιρο.
    By Mitsmann in forum Athletics
    Replies: 8
    Last Post: 09-11-2006, 22:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •