Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 85

Thread: Χάμστερ

  1. #31
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    To προβλημα ειναι οτι το ζωντανο-λυκοσκυλαρα οντως-χεζει η οτι θα το χει κλεισμενο σε διαμερισμα?...
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  2. #32
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    h oti einai kathisterimenos?

  3. #33

    Default

    Για διαμέρισμα μιλάω ρε συ. (προφανώς για να θέλει χάμστερ δε νομίζω να έχει κανά κήπο να φιλοξενήσει λυκόσκυλο.)
    Αν έχει όμως κι εγώ εγκρίνω με 1000

  4. #34
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    ναι να μεγαλώνουν αλλά σιγά το κατοικίδιο που είναι το χάμστερ. άσε που με τόσες παραμέτρους που πρέπει να έχεις υπόψη περισσότερο κακό παρά καλό κάνεις στα παιδιά.
    Καλαμπούρι ήταν

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  5. #35
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    To προβλημα ειναι οτι το ζωντανο-λυκοσκυλαρα οντως-χεζει η οτι θα το χει κλεισμενο σε διαμερισμα?...
    Ποιο το προβλημα να ζει ενας σκύλος σε διαμέρισμα?
    Τα σκυλιά ειναι αγελαια ζωα, οποτε προφανως θελουν να ειναι με την αγελη τους πάντα, είτε είναι σε ενα δωμάτιο 1x1 είτε ειναι σε 1000 στρέμματα.

    Ελάχιστες ειναι οι φυλές σκύλων που τους αρέσει να παραμένουν έξω απο τους "τοίχους". πχ. Ελληνικός Ποιμενικός, (τσοπανοσκυλο)
    Αυτα ειναι και πιο ανεξάρτητα σαν χαρακτήρες.

    Τα σκυλιά πλήττουν μακριά απο τα αφεντικά τους και προφανως δεν χρειάζεται να εχεις κήπο για να έχεις σκύλο.

  6. #36
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by takuma View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    To προβλημα ειναι οτι το ζωντανο-λυκοσκυλαρα οντως-χεζει η οτι θα το χει κλεισμενο σε διαμερισμα?...
    Ποιο το προβλημα να ζει ενας σκύλος σε διαμέρισμα?
    Τα σκυλιά ειναι αγελαια ζωα, οποτε προφανως θελουν να ειναι με την αγελη τους πάντα, είτε είναι σε ενα δωμάτιο 1x1 είτε ειναι σε 1000 στρέμματα.

    Ελάχιστες ειναι οι φυλές σκύλων που τους αρέσει να παραμένουν έξω απο τους "τοίχους". πχ. Ελληνικός Ποιμενικός, (τσοπανοσκυλο)
    Αυτα ειναι και πιο ανεξάρτητα σαν χαρακτήρες.

    Τα σκυλιά πλήττουν μακριά απο τα αφεντικά τους και προφανως δεν χρειάζεται να εχεις κήπο για να έχεις σκύλο.

    Aμα σε κανει να νιωθεις καλυτερα, ναι οκ. Κι εγω θα αισθανομουν περιφημα σε "κλουβι."
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #37
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by takuma View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    To προβλημα ειναι οτι το ζωντανο-λυκοσκυλαρα οντως-χεζει η οτι θα το χει κλεισμενο σε διαμερισμα?...
    Ποιο το προβλημα να ζει ενας σκύλος σε διαμέρισμα?
    Τα σκυλιά ειναι αγελαια ζωα, οποτε προφανως θελουν να ειναι με την αγελη τους πάντα, είτε είναι σε ενα δωμάτιο 1x1 είτε ειναι σε 1000 στρέμματα.

    Ελάχιστες ειναι οι φυλές σκύλων που τους αρέσει να παραμένουν έξω απο τους "τοίχους". πχ. Ελληνικός Ποιμενικός, (τσοπανοσκυλο)
    Αυτα ειναι και πιο ανεξάρτητα σαν χαρακτήρες.

    Τα σκυλιά πλήττουν μακριά απο τα αφεντικά τους και προφανως δεν χρειάζεται να εχεις κήπο για να έχεις σκύλο.

    Άμα μιλάμε για ποντικόσκυλα όντως ισχύει αυτό. Άμα μιλάμε για σκυλιά μεσαίου και μεγάλου μεγέθους, ε σόρυ, ζήσε εσύ με ένα σκύλο σε διαμέρισμα. Ο σκύλος πάντως καλά να περνάει δεν παίζει. Και τον χώρο τους θέλουν και την άπλα τους.
    Kill the wise one!

  8. #38
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    h oti einai kathisterimenos?
    σιγά ρε που σου θίξαμε και τον γκόμενο
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  9. #39
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Άμα μιλάμε για ποντικόσκυλα όντως ισχύει αυτό. Άμα μιλάμε για σκυλιά μεσαίου και μεγάλου μεγέθους, ε σόρυ, ζήσε εσύ με ένα σκύλο σε διαμέρισμα.
    Καταρχάς έχω σκύλο 30 κιλών στο διαμέρισμα μου.

    Συνηθως πολλές μικρόσωμες φυλές ειναι αυτες που δεν κάνουν για σπίτι σε σχέση με πολλές μεσαίου-μεγάλου μεγέθους φυλές.
    Σκυλιά τυπου τζακ ρασέλ, μπίγκλ κλπ ειναι θάνατος για το σπίτι( ενω ειναι περίπου 10 κιλάκια). Χρειάζονται άπειρη εκτόνωση και έχουν πολύ ενέργεια.
    Σου βγάζουν την πίστη μεσα στο σπίτι.

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Ο σκύλος πάντως καλά να περνάει δεν παίζει. Και τον χώρο τους θέλουν και την άπλα τους.
    Ο σκύλος περνάει καλά μόνο με την αγέλη του άσχετα με το που ζεί!!

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Aμα σε κανει να νιωθεις καλυτερα, ναι οκ. Κι εγω θα αισθανομουν περιφημα σε "κλουβι."
    Το σπίτι σου δεν το βλέπεις σαν κλουβί, το ίδιο και ο σκύλος, το θεωρεί σαν τον χώρο του.
    Εννοειται πως υπάρχουν οι βόλτες-εκπαιδευση-παιχνίδι καθημερίνα.

    Δε νοειται κανενα σκυλί ασχετων κυβικών(ακόμα και το πιο μικρό) να μένει αποκλειστικά "μέσα".

    Αυτα που λέτε ειναι ακυρα.
    Last edited by takuma; 02-07-2010 at 04:05.

  10. #40
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    πάρε γάτα, και κάνε της στα πρώτα της γενέθλια δώρο το χαμστερ

  11. #41
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Για τα κατοικίδια, αν ρωτήσεις 10 άτομα θα πάρεις 11 απόψεις. Ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες, έχει σπάνια κάποια πιο συστηματική γνώση, και κακήν κακώς γενικεύει σε κανόνες καθολικής ισχύος τις εμπειρίες του...

    Τα σκυλιά δεν έχουν πρόβλημα σε διαμερίσματα λόγω του χώρου καθ' αυτού, ούτε χρειάζονται κάποιον προσωπικό χώρο (αν και είναι καλό να έχουν). Τα προβλήματα με το διαμέρισμα είναι τα εξής:
    1. Αν μένει πολλές ώρες μόνο του, π.χ. επειδή οι ιδιοκτήτες λείπουν πολλές ώρες λόγω εργασίας, σε ένα κλειστό χώρο είναι λογικό να νιώθει πιο έντονα την μοναξιά και παιχνίδια κι ιστορίες δε βοηθούν καθόλου. Αν οι ιδιοκτήτες δε μπορούν να προσαρμόσουν το πρόγραμμα τους ώστε να μην μένει μόνο του για μεγάλα διαστήματα (έστω να σπάει με το να γυρίζει ο ένας το μεσημέρι, να τον πάει βόλτα και να επιστρέφει μετά ξανά στην δουλειά), τότε χρειάζεται κάποιος dogwalker ή κάτι.

    2. Όσο και να τρέχει μες στο σπίτι, αυτό δε φτάνει για εξάσκηση. Το ίδιο ισχύει και για τις περισσότερες αυλές, όμως. Χρειάζεται την βόλτα του καθημερινά, κι όχι μόνο για εξάσκηση αλλά και για την όλη εμπειρία/σπάσιμο ρουτίνας διαμερίσματος. Αυτό που δε ξέρω κατά πόσο πράγματι ισχύει, αλλά αναφέρεται συχνά, είναι και το γεγονός ότι η βόλτα ικανοποιεί και το αποδημητικό τους ένστικτο.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #42
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Και ο,τι ετοιμαζομουν να ρωτησω.
    Θελετε να μου πειτε πως βγαζετε το ζωντανο τοσο τακτικα οσο εχει αναγκη?
    Κινειται και εκτονωνεται το ιδιο με εξω?
    Και η πιο μαλθακη ρατσα δεν εχει καμια σχεση στη συμπεριφορα της σε εναν κλειστο περιορισμενο χωρο -διοτι μη μου πειτε οτι σε ενα διαμερισμα με τον εξοπλισμο του κωλοχτυπιεται οπως εξω η κινειται το ιδιο ανετα αναμεσα στα επιπλα , ελεος δλδ-απο τον τροπο που συμπεριφερεται σε εξωτερικο χωρο, πολυ περισσοτερο δε με την αγελη της που δεν ειναι ενας τυπος μεσα σε κλασικο αστικο τοπιο.
    Το οτι ενα μεγαλοσωμο ζωο προσαρμοζεται στα ανθρωπινα μετρα και σε μικρες διαστασεις οκ δεν το αναγει σε κακοποιηση αλλα μην προσπαθειτε να πεισετε πως ειναι και το καλυτερο του γιατι γουσταρετε εσεις παιχνιδι οταν γυρνατε απο τη δουλεια σας.
    Η βολτα που θα κανεις το ζωντανο οταν τελικως θα μπορεσεις-γιατι μη μου πεις πως το μεγαλυτερο μερος της μερας σου δεν δινεται σε δουλεια και αλλες δραστηριοτητες εκτος του σπιτιου σου-δεν εχει καμια σχεση με το πως πχ ενα λυκοσκυλο περνα την μερα του σε ανετο εξωτερικο χωρο, και το βλεπω καθημερινα με τα δικα μας που ζουν σε κτημα γυρω απο γεωργικες δραστηριοτητες. Εγω εκει βλεπω το φυσικο τους τοπιο και τα ενστικτα τους και το δυναμικο τους στο φουλ. Να τα χωσω σε 120 τετραγωνικα με σαλονια και κουζινες και εγω να λειπω ολη μερα, δεν μου φαινεται για αγελη τους και για κατι χρησιμο για αυτα.

    Α, και ενα τελευταιο. Μαζευετε τα σκατα τους οταν βγαινεται εξω. Plsthanx
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #43
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η βασική διαφωνία μου σε αυτά είναι πως και στην αυλή τα πράγματα δεν είναι καλύτερα, κι αυτές μικρές είναι για τις ανάγκες του σκύλου για άσκηση. Την βόλτα του έξω καθημερινά θα την χρειαστεί έτσι κι αλλιώς. Απλώς δε πλήττει μόνος του σε μια αυλή όσο πλήττει σε έναν κλειστό χώρο. Αν ζει σε κτήμα σαφώς τα πράγματα είναι πολύ πιο ιδανικά, αλλά οι αυλές σε μονοκατοικίες στις πόλεις δεν είναι καλύτερες απ΄το διαμέρισμα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #44
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Καταρχάς, το γμησαμε το τοπικ, για χάμστερ επρεπε να λέμε, στους σκυλους καταλήξαμε.

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Και ο,τι ετοιμαζομουν να ρωτησω.
    και το βλεπω καθημερινα με τα δικα μας που ζουν σε κτημα γυρω απο γεωργικες δραστηριοτητες. Εγω εκει βλεπω το φυσικο τους τοπιο και τα ενστικτα τους και το δυναμικο τους στο φουλ. Να τα χωσω σε 120 τετραγωνικα με σαλονια και κουζινες και εγω να λειπω ολη μερα, δεν μου φαινεται για αγελη τους και για κατι χρησιμο για αυτα.

    Α, και ενα τελευταιο. Μαζευετε τα σκατα τους οταν βγαινεται εξω. Plsthanx
    Αν ζούσαμε σε οποιαδήποτε δυτική κοινωνία ή γενικότερα σε χώρες με ανεπτυγμενη κυνοφιλια, τα σκυλιά σου θα στα ειχαν πάρει και θα ετρωγες και προστιματάρα χιλλιάδων ευρώ οπως επισης και την μη δυνατότητα να ξανα έχεις στην κατοχή σου σκύλο.
    Ακομα και απτους νομους μας(ασχετα που δεν εφαρμοζονται) απαγορευεται τα κατοικιδια να ζουνε μόνα τους ή αποκλειστικά σε ταράτσες μπαλκόνια κλπ.

    Τα περι ενστικτου κλπ που γράφεις, εμένα μου φαίνονται αστεία με τον τρόπο που τα αναφέρεις.
    Ο μονος τρόπος να ικανοποιησεις τα ενστικτα του σκύλου (τα οποια ειναι "κρυμμένα"-για τα ζωα συντροφιας και όχι εργασίας-) είναι ο κυναθλητισμός-Schutzhund κλπ.
    Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

    Τα σκυλιά σου φανταζομαι δεν εχουν βγεί ποτέ βολτα, δεν εχουν δεί ποτε τπτ αλλο εκτος απο το χωράφι τους.
    Γαυγιζουν σοποιον περνάει, και προφανως δεν ειναι κοινωνικοποιημένα.
    Εγω φανταζομαι πως αν τον εφερνες πχ. για μια βόλτα στην πόλη σου θα κρατουσες στο λουρί εναν "κίνδυνο" που δεν ξερει πως να συμπεριφερθεί σε ανθρώπους-παιδιά και άλλα ζώα.

    για να μην κουράζω και γραφω χιλλια δυο, ενας σκυλος (ακόμα και Μεγάλος Δανός) ειναι απείρως πιο ευτυχισμένος να ζει σε ενα διαμέρισμα μαζί με το αφεντικό του και να εχει τις 3ωρες(το ελάχιστο/ανάλογα και την φυλή πάντα) βολτες του την μέρα παρα ενας σκύλος που θα περασει όλη του την ζωή σε ένα κτήμα.
    Last edited by takuma; 02-07-2010 at 14:12.

  15. #45
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Κοίτα, ένας φίλος πήρε από το παρακάτω εκτροφείο και γενικά την ψιλοέχει την αντίληψη σου περί pet shop. Οπότε φαντάζομαι θα σε καλύψει.

    www.xhamster.com
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •