Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Καθάρισμα μπράτσου

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    sou leei oti den einai finirismeno. pragma gia to opoio amfiavallw, alla leei oti den ine.

  2. #17

    Default



    Clear Gloss
    This is the usual neck finish, crystal clear, wet looking and very shiny.

    Vintage Tint
    This is the addition of an amber tint to make the neck appear aged. This is not a relic type finish, just a tinted color.

    Satin Finish
    A satin finish has no gloss or shiny look to it; the appearance is dull or matte. This is a more functional type finish which is appreciated by some for its faster, slicker feel.


    Μιλάμε πάντα για την 3η περίπτωση. Δεν υπάρχει κατασκευαστής από όσο ξέρω που να έχει σκέτο το ξύλο. Απλά με το 3ο είναι τόσο λεπτή η στρώση που η λίγδα περνάει. Εννοώ ότι άμα πέσει ξύσιμο μετά πρέπει να ξαναπεραστεί κάτι imo, γι'αυτό και δεν το κάνω μόνος στο δικό μου.

  3. #18

    Default







    το σώμα έχει oil finish, για τον μπάτσο δεν ορκίζομαι ότι έχει λαδωθεί.

  4. #19
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    nai re file. pare ena katharistiko san afto pou ipe o swollen egw exw ena ths guild. h pare thl enan luthier.

  5. #20

    Default

    A, για warwick μιλάμε (γαμώ τα μπασάκια το thumb btw αλλά απάλευτο neck dive). Λοιπόν λογικά έχεις το κερί με το οποίο πρέπει να το περνάς όλο το μπάσο (πλην του μπράτσου) μία στο τόσο (edit: beeswax), έτσι; Φινίρισμα έχει σίγουρα όπως είπε και ο JnB, απλά είναι ελαφρύ. Αν δεν ξύσεις πολύ τότε και μόνο με το κερί μετά κομπλέ θα είσαι νομίζω. Αλλά πόση βρώμα μπορεί να φαίνεται στο wenge μωρέ; Αν μιλάμε για κάτι επιφανειακό, ξύσε με το λευκό scotch brite για να μην έχεις και ρινίσματα, βάλε και το κερί και είσαι κομπλέ, μην το φοβάσαι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #21

    Default

    Απίστευτος ήχος το θαμπ αλλά για να αντέξω το νεκ ντάιβ ξεκίνησα τα βάρη. Δεν είναι το θέμα μου πόση βρώμα φαίνεται αλλά η αίσθηση της γλίτσας στο αριστερό χέρι. Θα ξύσω λοιπόν.

  7. #22

    Default

    Ναι αν είναι απλά για γλίτσα ό,τι είπα, ξύσε μέχρι να το νιώθεις καλά, πέρασέ του μετά και beeswax, άσ'το κανα τέταρτο, καθάρισέ το με στεγνό πανάκι και κομπλέ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #23
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Swollen View Post


    μόνο για σώμα/μπράτσο. όχι για ταστιέρα. κ όχι για μη βερνικωμένο όργανο εε
    Σωστος, υπαρχει και 2 σε 1 παντως, και για ταστιερα


  9. #24

    Default

    Ξέχασα να ενημερώσω. Έγινε μια χαρά η δουλειά ξύνοντας με ατσαλόμαλλο και κατόπιν κέρωμα

  10. #25
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Εμένα πάντως για το Warwick μου έχουν πει στο λογοθέτη να βάλω overlay (!) γιατί το κερί απλά ενυδατώνει, δεν απομακρύνει τη βρώμα. Μόνο κερί το περνάω και στο πίσω μέρος του μπράτσου κ πάντα είναι κομπλέ. Εννοείται όχι στο fingerboard γιατί θα γεμίσουν οι πόροι κ θα είναι για πέταμα.
    Licenced to Chill.

  11. #26
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Χρειάστηκε να φυγεί μεζές από την κιθάρα λόγω σαβούρας για να σταματήσω να νοιάζομαι για την καθαριότητά της. Τώρα είμαι πιο ροκ, γιεα \m/

  12. #27
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    μεζέ εννοείς εκείνο το απειροελάχιστο χτυπηματάκι;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •