Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 183

Thread: Η γωνιά του μηχανικού

  1. #16
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα λες αυτά επειδή δεν έχεις ιδέα για το πώς λειτουργεί το σύστημα. μπορεί ο κλάδος των κατασκευών να είναι νούμερο 1 στη μαύρη εργασία (δεν το γνωρίζω, αλλά το δέχομαι), αλλά το γεγονός αυτό δε βάζει ούτε στο ελάχιστο "μέσα" το ΙΚΑ. και θα σου εξηγήσω γιατί. ο ακτωρας και η κάθε εργοληπτική επιχείρηση για να πληρωθεί λογαριασμό για δημόσιο έργο υποχρεούται να προκαταβάλει τις εισφορές του ΙΚΑ τις οποίες θεωρεί η υπηρεσία εύλογες για την κατασκευή του έργου. το ίδιο συμβαίνει και για οποιοδήποτε ιδιωτικό έργο. για να εκδοθεί η άδεια, πρέπει να δηλωθεί το έργο, να πληρωθεί η προκαταβολή και να χρεωθεί ο κύριος του έργου τις απαραίτητες εισφορές. οπότε το να αποφύγει κανείς τα ένσημα είναι αδύνατο.

    θα μου πεις, αφού είναι αδύνατο, η μαύρη εργασία πώς προκύπτει? εκεί λοιπόν γίνεται η εξής λαμογιά. εγώ σαν εργολάβος έχω πληρώσει τα ένσημα για να κατασκευάσω το έργο μου. παίρνω εργάτες που δουλεύουν χωρίς ασφάλιση και τα ήδη πληρωμένα ένσημα, τα πουλάω (συνήθως στη μισή τιμή) σε κάποιον άλλο εργάτη που τα χρειάζεται, οπότε γλιτώνω τα μισά ένσημα κατ'αυτό τον τρόπο. όμως το ΙΚΑ, δε χάνει εισφορές. απλά οι εισφορές καταβάλονται σε άλλο όνομα.

    οπότε κόψτε τις δημοσιογραφικές κορώνες που ακούτε δεξιά και αριστερά και προσπαθήστε να καταλάβετε τι πραγματικά συμβαίνει στο κουρμπέτι. και εννοείται θα γκρινιάζω ότι μου "κλέβουν τη σύνταξη" αφού πληρώνω εισφορές από τη στιγμή που γίνομαι μέλος ΤΕΕ, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το εισόδημά μου, αν έχω εργασία ή αν εκτελώ τη θητεία μου. κάθε εξάμηνο έρχεται το κοστουμάκι (1550+300 ευρώ περίπου), ανεξαρτήτως αν έχω εργασία. ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, πληρώνει μόνο όταν εργάζεται και ανάλογα με το μεροκάματο ή τη συλλογική σύμβαση εργασίας. θεωρείς λοιπόν ότι είμαστε ασφαλισμένοι της "ίδιας ταχύτητας"?
    Last edited by Raven Lord; 30-06-2010 at 14:22.
    Rock or Nothing

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    θα γκρινιάζω ότι μου "κλέβουν τη σύνταξη" αφού πληρώνω εισφορές από τη στιγμή που γίνομαι μέλος ΤΕΕ, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το εισόδημά μου, αν έχω εργασία ή αν εκτελώ τη θητεία μου. κάθε εξάμηνο έρχεται το κοστουμάκι (1550+300 ευρώ περίπου), ανεξαρτήτως αν έχω εργασία. ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, πληρώνει μόνο όταν εργάζεται και ανάλογα με το μεροκάματο ή τη συλλογική σύμβαση εργασίας. θεωρείς λοιπόν ότι είμαστε ασφαλισμένοι της "ίδιας ταχύτητας"?
    Βασικά αυτό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το ξέρω πολύ πιο καλά απ'ό,τι νομίζεις, και στο εξηγώ και από κοντά - καφέ με τα αδερφάκια αρχιτεκτονική τη παρασκευή, ψήσου.

    Η ανταπόδοση του συστήματος ασφάλισης είναι θέμα του ταμείου, όχι του εργοδότη που οδηγεί εργάτες στη σύνταξη δημιουργώντας στην ουσία μία αγορά συντάξιμου χρόνου εργασίας. Το ΙΚΑ (και κάθε άλλο ταμείο που είχε πτωχεύσει πριν τη συγχώνευση όλων στο ΙΚΑ) δε χάνει από τις εισφορές με αυτό το τρόπο, αλλά από τις υπεράριθμες συντάξεις που οφείλει δια νόμου πλέον να παρέχει. Με απλά λόγια, οι εργοδότες πληρώνουν Χ ευρώ για να στείλουν έναν εργάτη στη σύνταξη και το ΙΚΑ φτάνει να πληρώνει 4Χ ευρώ για να παίρνει αυτός όντως νόμιμη σύνταξη, και το ελέγχουν απολύτως αυτοί.

    Δες τώρα και τι καθεστώς επικρατεί στο ΤΣΜΕΔΕ. Πληρώθηκες ποτέ εσύ ως ΜΙΣΘΩΤΟΣ; Έβαλε ποτέ εργοδότης τα λεφτά της ασφάλισής σου στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ; Εσύ δε τα δίνεις; Ακόμα και αν δε δουλεύεις;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Αν δε σας αρέσει, να κόψετε την αηδία με τα δελτία, να γίνετε μισθωτοί και να αλλάξετε το καθεστώς καταβολής ώστε τελικά να εισφέρετε μόνο όσα δουλεύετε. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ας μιλήσουμε για βιωσιμότητα του συστήματος.

  5. #20

    Default

    Ρε φίμπους, όλοι οι μηχανικοί νομίζεις δουλεύουν με δελτία και τα τσεπώνουν με λαμογιές από έργα;
    Έχουν όλοι τεχνικές εταιρείες και γραφεία;
    Δεν υπάρχουν μισθωτοί μηχανικοί που να τους πληρώνουν οι εργοδότες το τσμέδε;;
    Θα μας τρελάνεις;

  6. #21
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    μισθωτή μηχανικός του ιδιωτικού τομέα εδώ, υπάρχουμε όντως!!!

    α, και πέρισι δεν ήμουν μισθωτή, εργαζόμουν σε άλλη εταιρία με μπλοκάκι και έπαιρνα περίπου τα ΜΙΣΑ από τα νόμιμα επειδή ο ΜΗ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ εργοδότης μου έτσι ήθελε. Το ΤΣΜΕΔΕ είμαι αρκετά τυχερή και μου το πλήρωνε ο πατέρας μου, γιατί εγώ απλά δεν έβγαινα. Επίσης, οι μισοί περίπου από τους μηχανικούς φίλους μου δουλεύουν υπό τέτοιο καθεστώς.

    Μάλλον, μάλλον, δεν είναι όλα ή άσπρα ή μαύρα.
    Last edited by Weiss; 30-06-2010 at 15:09.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Αν τα τσεπώνουμε δε ξέρω, πάντως όποιος έχει δικαίωμα υπογραφής είναι από μόνος του τεχνικό γραφείο και οι μισθωτοί μηχανικοί είναι ελάχιστοι μπροστά στο πλήθος που απασχολούνται με δελτία.

    Προσπαθούν τόσοι και τόσοι να αποδείξουν ότι έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας με ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ για να ξεφύγουν από τα δελτία και εσύ μου λες ότι σε τρελαίνω; Εσύ θα με τρελάνεις...

  8. #23
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Η ανταπόδοση του συστήματος ασφάλισης είναι θέμα του ταμείου, όχι του εργοδότη που οδηγεί εργάτες στη σύνταξη δημιουργώντας στην ουσία μία αγορά συντάξιμου χρόνου εργασίας. Το ΙΚΑ (και κάθε άλλο ταμείο που είχε πτωχεύσει πριν τη συγχώνευση όλων στο ΙΚΑ) δε χάνει από τις εισφορές με αυτό το τρόπο, αλλά από τις υπεράριθμες συντάξεις που οφείλει δια νόμου πλέον να παρέχει. Με απλά λόγια, οι εργοδότες πληρώνουν Χ ευρώ για να στείλουν έναν εργάτη στη σύνταξη και το ΙΚΑ φτάνει να πληρώνει 4Χ ευρώ για να παίρνει αυτός όντως νόμιμη σύνταξη, και το ελέγχουν απολύτως αυτοί.
    δε μου φαίνεται απόλυτα σωστός αυτός ο συλλογισμός, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να απαντήσω...
    τεσπα, το θέμα μας δεν είναι τα εργασιακά των μηχανικών, αλλά η χρεωκοπία των ταμείων. και νομίζω οι κύριες αιτίες αυτής πρέπει πρώτα να αναζητηθούν στην κακή διαχείριση, το υπεράριθμο προσωπικό σε τομείς που δε χρειάζονται λόγω των ρουσφετολογικών προσλήψεων, τα υπέρογκα ενοίκια που πληρώνουν οι υπηρεσίες σε ιδιοκτήτες-κομματόσκυλα, τη γραφειοκρατία, την ανεπάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών και την έλειψη σταθερής πολιτικής.
    Rock or Nothing

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το ένσημο είναι στην ουσία "τιτλοποίηση" συντάξιμου χρόνου εργασίας. Μεταφράζεται σε 1 μέρα εργασίας αλλά είναι και λεφτά. Πουλώντας σε μισή τιμή όπως είπες, αυθαίρετα, μια επιχείρηση ΚΛΕΒΕΙ από το σύστημα τα μισά λεφτά. Όταν λέω σύστημα, κατάλαβε, δεν εννοώ το κράτος, εννοώ το τρίπτυχο εργάτης-εργοδότης-ταμείο. Αρχικά, ο εργάτης γαμιέται γιατί αυτός τα πληρώνει και εν συνεχεία λόγω ανταπόδοσης (το ταμείο πούλησε ένσημο 100 ευρώ στην επιχείρηση, το ξαναγοράζει στα 50 από τον εργάτη για να του δώσει σύνταξη ΑΡΑ έχει μπει 50 ευρώ μέσα) ξεγαμιέται (προσωρινά μέχρι να του μειωθεί η σύνταξη) ο εργάτης και γαμιέται το ταμείο (που γαμάει τον εργάτη, πάλι). Ο Κατώριμος θα ξέρει πολύ καλύτερα να σου περιγράψει τη διαδικασία με ομόλογα

    Και το θέμα ψηλέ είναι το ασφαλιστικό. Μη κάνεις τα στραβά μάτια επειδή εσύ έχεις δουλειά και ζεις τιμιότατα. Δε νοείται τα εύρωστα ταμεία, χωρίς τις επικουρικές, να δίνουν ανταποδοτικές συντάξεις κοντά στο 90% όταν ο ευρωπαϊκός μέσος όρος είναι στο 60%. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση η νέα γενιά (και η επόμενη) ας ετοιμαστεί για ένα τεράστιο πούτσο στο κώλο που γράφει πάνω TROLOLOLOLOL. Μπορούμε να συμφωνήσουμε σ'αυτό; Κάντε κάτι και κόψτε λίγο τα πόδια στους σημερινούς 55άρηδες που κάνουν τα χαρτιά τους άρον άρον για να βγουν σε σύνταξη με 4000 ευρώ το μήνα... ποιος θα τα πληρώνει αυτά νομίζεις για τα επόμενα 50 χρόνια που θα ζήσουν αυτοί; Εγώ και συ θα τα πληρώσουμε. Και αυτό σας το λέω γιατί θα γίνει ενοποίηση των ταμείων, ετοιμαστείτε, απλώστε λιπαντικό, χτενίστε κώλους κτλ. Δε μιλάμε για χρεωκοπία, άστο αυτό, μιλάμε για ΒΙΩΣΙΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

  10. #25
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    ΒΙΩΣΙΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
    επί της ουσίας δεν έχω σοβαρές ενστάσεις, αλλά αυτό το τελευταίο νομίζω σε μια ελεύθερη αγορά δεν ευσταθεί.
    Rock or Nothing

  11. #26
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    ΒΙΩΣΙΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
    επί της ουσίας δεν έχω σοβαρές ενστάσεις, αλλά αυτό το τελευταίο νομίζω σε μια ελεύθερη αγορά δεν ευσταθεί.
    Έχει ξεφύγει το thread, αλλά σε αυτό το κλίμα έχω την εξής απορία: από μία καθαρά σοσιαλιστική προσέγγιση, δεν έχει πολύ μεγαλύτερο νόημα ένα ενιαίο κρατικό ασφαλιστικό/συνταξειοδοτικό ταμείο (ή ένα κρατικό ασφαλιστικό και ένα κρατικό συνταξιοδοτικό) αντί για πολλά διαφορετικά ταμεία; Αφ' ενός είναι το θέμα ότι το κράτος διατηρεί παράλληλα κάποια υγιέστερα, προνομιούχα ταμεία και κάποια χρεοκοπημένα (με ό,τι αυτό υπαινείσσει για θέματα ισότητας και ταξικής αντιμετώπισης), αφ' ετέρου ένα ενιαίο ταμείο έχει πολύ λιγότερα λειτουργικά έξοδα (σε σχέση με τον πλεονασμό να επαναλαμβάνεται η ίδια εργασία από διαφορετικά κρατικά ιδρύματα) και καλύτερα περιθώρεια οικονομικής διαχείρισης.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #27
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θεωρητικά ναι.
    αυτή τη στιγμή όμως έχουμε μια διαμορφωμένη κατάσταση και κάτι πρέπει να γίνει χωρίς να θιχθούν μονομερώς τα συμφέροντα μιας ομάδας.
    Rock or Nothing

  13. #28
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Τελικά με τα νέα δεδομένα του ασφαλιστικού συμφέρει να γραφτώ οικειωθελώς στην προσαύξηση? (Μην βαράτε, εξηγείστε).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  14. #29
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εγώ θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι να στρώσει η κατάσταση (προσωπικά δεν έχω γραφτεί ακόμη) γιατί με αυτά που ακούγονται, μπορεί και όσοι πλήρωναν ως τώρα να το έκαναν χωρίς αντίκρυσμα.
    Rock or Nothing

  15. #30
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Εγώ έχω την εξής απορία. Δεν τη ρωτάω τόσο για να τη λύσω, πρέπει να μου τη λύσει μάλλον το ΤΣΜΕΔΕ όπου και θα ρωτήσω κάποια στιγμή, απλά τη θέτω και ως θέμα συζήτησης.

    Πόσο νέος έχω δικαίωμα να βγω στη σύνταξη; Να μην πληρώνω πια ένσημα.

    Λυσσαξτε όσο είναι, αλλά μετά σκεφτείτε το κι όλας.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. Η γωνιά της γιουλάι.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 03-10-2016, 10:54
  2. Η γωνια του kommatoskylou
    By HAVOC in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-2013, 14:56
  3. Η γωνιά του FIXXXER
    By Dythor in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2010, 08:23
  4. Η γωνιά του Ρέηβεν
    By _UnHoLy^MaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 3
    Last Post: 13-11-2009, 16:24
  5. H γωνιά της Χ
    By animae in forum General Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2009, 13:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •