Results 1 to 15 of 183

Thread: Η γωνιά του μηχανικού

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα λες αυτά επειδή δεν έχεις ιδέα για το πώς λειτουργεί το σύστημα. μπορεί ο κλάδος των κατασκευών να είναι νούμερο 1 στη μαύρη εργασία (δεν το γνωρίζω, αλλά το δέχομαι), αλλά το γεγονός αυτό δε βάζει ούτε στο ελάχιστο "μέσα" το ΙΚΑ. και θα σου εξηγήσω γιατί. ο ακτωρας και η κάθε εργοληπτική επιχείρηση για να πληρωθεί λογαριασμό για δημόσιο έργο υποχρεούται να προκαταβάλει τις εισφορές του ΙΚΑ τις οποίες θεωρεί η υπηρεσία εύλογες για την κατασκευή του έργου. το ίδιο συμβαίνει και για οποιοδήποτε ιδιωτικό έργο. για να εκδοθεί η άδεια, πρέπει να δηλωθεί το έργο, να πληρωθεί η προκαταβολή και να χρεωθεί ο κύριος του έργου τις απαραίτητες εισφορές. οπότε το να αποφύγει κανείς τα ένσημα είναι αδύνατο.

    θα μου πεις, αφού είναι αδύνατο, η μαύρη εργασία πώς προκύπτει? εκεί λοιπόν γίνεται η εξής λαμογιά. εγώ σαν εργολάβος έχω πληρώσει τα ένσημα για να κατασκευάσω το έργο μου. παίρνω εργάτες που δουλεύουν χωρίς ασφάλιση και τα ήδη πληρωμένα ένσημα, τα πουλάω (συνήθως στη μισή τιμή) σε κάποιον άλλο εργάτη που τα χρειάζεται, οπότε γλιτώνω τα μισά ένσημα κατ'αυτό τον τρόπο. όμως το ΙΚΑ, δε χάνει εισφορές. απλά οι εισφορές καταβάλονται σε άλλο όνομα.

    οπότε κόψτε τις δημοσιογραφικές κορώνες που ακούτε δεξιά και αριστερά και προσπαθήστε να καταλάβετε τι πραγματικά συμβαίνει στο κουρμπέτι. και εννοείται θα γκρινιάζω ότι μου "κλέβουν τη σύνταξη" αφού πληρώνω εισφορές από τη στιγμή που γίνομαι μέλος ΤΕΕ, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το εισόδημά μου, αν έχω εργασία ή αν εκτελώ τη θητεία μου. κάθε εξάμηνο έρχεται το κοστουμάκι (1550+300 ευρώ περίπου), ανεξαρτήτως αν έχω εργασία. ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, πληρώνει μόνο όταν εργάζεται και ανάλογα με το μεροκάματο ή τη συλλογική σύμβαση εργασίας. θεωρείς λοιπόν ότι είμαστε ασφαλισμένοι της "ίδιας ταχύτητας"?
    Last edited by Raven Lord; 30-06-2010 at 13:22.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Η γωνιά της γιουλάι.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 03-10-2016, 09:54
  2. Η γωνια του kommatoskylou
    By HAVOC in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-2013, 13:56
  3. Η γωνιά του FIXXXER
    By Dythor in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2010, 07:23
  4. Η γωνιά του Ρέηβεν
    By _UnHoLy^MaRtYr_ in forum Athletics
    Replies: 3
    Last Post: 13-11-2009, 15:24
  5. H γωνιά της Χ
    By animae in forum General Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2009, 12:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •