Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 189

Thread: Χανιά και γύρω

  1. #151
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Σημερινό update. Κεδρόδασος γιοκ.

    Η περιοχή χαρακτηρίστηκε natura και διώχνουν τους πάντες μετά τις 10. Από μια άποψη σωστό γιατί μαθαίνω ότι οι γκρούβαλοι τα είχαν γαμήσει όλα.

  2. #152
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κι αν βρεθείτε στα περιξ Αύγουστο και θέλετε αλκοολικό σοσιαλάιζινγκ ή να σας πούμε κι άλλα κατατόπια, περάστε απο δω μια βόλτα (απλώς ρωτάτε που είναι τα λουξ), θα είμαι ο αδύνατος με τα γυαλιά.

    Last edited by ikonoklast; 03-08-2013 at 04:35.

  3. #153
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    4 φορές έχω πάει στα Χανιά, λουξάκια το μόνο μαγαζί που κάπως κρατάει τις εντυπώσεις στη θάλασσα της τρεντιάς
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #154
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    τα τελευταια χρονια εχει παρατηρηθει το φαινομενο να ανοιγουν μαγαζια που σερβιρουν ρακες σε εξωφρενικες τιμες σε σταντ υπο τους ηχους μπιτακιων και σκυλαδικων μετα απο καποια ωρα.και να ειναι και ασφυκτικα γεματα.και να ακους απο γνωστους σου οτι ειναι γαματα.
    ψαρακες τουριστες

  5. #155
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Το λιμάνι χάλια, το Άβαλον υπάρχει ακόμα γιατί κάποιος είχε πει πως έκλεισε, η φάση Αγ. Μαρίνα-Πλατανιάς ακόμα πιο χάλια και μαλακία που ακούσαμε τον τύπο που μας παρέδωσε το αυτοκίνητο και τον ακούσαμε έστω και για μισή ώρα. Από μαγαζιά που επισκεφτήκαμε, μετρημένα όπως και να χει, μόνο Κάρολος και Συναγώγη μας είπαν κάτι και κυρίως λόγω μέρους. Πολύ καθησιό όμως ρε παιδιά γιατί έτσι;

    Πολύς κόσμος γενικά και μεις όχι με την καλύτερη διάθεση μετά από πολλές ώρες στη θάλασσα. Από παραλίες προλάβαμε Καλαθά, Φαλάσαρνα, Ελαφονήσι, Κεδρόδασος. Με το τελευταίο πραγματικά δεν ενθουσιαστήκαμε, ίσως οι προσδοκίες είχαν ανέβει υπερβολικά δε ξέρω. Όσο για το update του Ικονο δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο αφού από σκουπίδια άλλο τίποτα και η παρέα που είχε ανάψει φωτιά για να μαγειρέψει μες τα δέντρα μόνο οργή προκάλεσε.

    Φαγητό πρώτη μέρα τιμήσαμε Μεσογειακό στη Νταλιάνη και το συστήνω σε όλους. Δεύτερη μέρα Θέρισο στο τελευταίο τέρμα πάνω δεξιά τελικά και βρεθήκαμε να είμαστε μόνο Σαλονικείς στο μαγαζί. Τρίτη και τελευταία μέρα στον Χρυσόστομο που ωραίος δυνατός αλλά μας έκατσε βαρύ και σε συνδυασμό με κούραση, είχε προηγηθεί Ελαφονήσι/Κεδρόδασος, απλά μας έστειλε στα κρεβάτια αρκετά νωρίς. Πάντως αν δεν γουστάρεις κατσίκι, όπως εγώ, η μυρωδιές σε χαλάνε άσχημα. Αλλά εντάξει, εγώ και η γεροντοπαλικαρίαση μου.

    Πινάτερε είχα σκοπό να σε καλέσω Σάββατο βράδυ αλλά η μπαταρία μου είχε άλλη άποψη.

    Κάποια στιγμή θα σηκώσω και φωτογραφίες αλλά δε το βλέπω πριν την επιστροφή στην Ισπανία.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #156
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Bump.
    Ειμαι εδω, ενωμενο δυνατο. Σα-Κυ-Δε θα παιξουν μονοημερες εκδρομες και ενω εχουμε κλειδωσει τις 2 απο τις 3 σε Ελαφονησι και Φαλασαρνα-Μπαλο, προβληματιζομαι για την 3η(οντας ο μονος κρητικος της παρεας, δινω τις βασικες κατευθυνσεις). Τι θα επιλεγατε στη θεση μου, μεταξυ Παλαιοχωρας-Σουγιας- Σφακιων(/Φραγκοκαστελλο)-Άλλο(προτεινετε) ?
    Ποιο απο τα παραπανω εχει τη λιγοτερη ταλαιπωρια? Ειναι σημαντικος παραγων, διοτι εχουμε ηδη κανει 1200 χιλιομετρα και περπατησαμε αρκετα ακομα ζωσμενοι με ομπρελες, ψυγειακια κλπ.

    Περι φαγητου, μερικες ερωτησεις και διευκρινησεις. Θερισο παμε αυστηρα για κρεατα? Εμπιστευομαστε την προταση Πινατερου ή υπαρχει καποιο update? Art δε μας εδωσες ονομα μαγαζιου και εντυπωσεις.
    Για εντος Χανιων, ισχυει η ψηφος εμπιστοσυνης Ικονοκλαστ σε Τσελικη ή αλλαξαν τα κοζια? Που τρωμε σωστη ψαρουκλα εντος και εκτος πολεως?

    Ριχτε μου φωτα!

    Υ.Γ. ποιοι εριτες θα ειναι ΠΣΚ Χανια και που θα πινουν τα ξιδια τους?
    Resistance is useless

  7. #157
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    θερισο μονο κρεας. ανταρτης ειναι τουριστικη ατρακξιον, δεν ειχε κακο φαι, αλλα μπροστα στο αλλο που σε λεω δεν επιανε μια.
    θαλασσινο αλγερι αλλα πιασοκωλε, δεν εχω φαει ποτε, αλλα για ψαρικα λενε απο τα καλυτερα, ειναι κοντα σπιτι βενιζελου, μπροστα στο "κυμα"

    εξω συναγωγη, μοναστηρι καρολου για μπιζμπιζε φαση και φωτογραφια τα κοκτειλς, απντειτ στο fb, με μαρινα, κατερινακι, σοφια στην τοποθεσια..
    στενο με τα λουξ κλπ., μπορορο
    φαγκοτο,ξερω γω, δεν ειμαι κ ο καταλληλος
    μπουρμπο στη σπλαντζια, κλειδι διπλα
    πλακα μαχαιραδικα
    χανγκοβερ δεν γραφω αλλα
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  8. #158
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Θενκς, θα μελετησω τα του ναητλαηφ αργοτερα. Θερισο πηγαμε χθες, για την ακριβεια εγραφα το ποστ καθ'οδον. Καθησαμε σε αυτο που προτεινες(το Μετεριζι). δεν ξερω τι λεει σε σχεση με τ'αλλα, αλλα απεδωσε τ'αναμενομενα. Επαθα ζημια με κατι λεπτα φασολια σαν μακαρονια νο.7 χωρις καρπο που κολυμπουσαν στο λαδι. Κρεατα, στακες ολα φινα, αλλα δεν ειχε αρκετα ειδη του καταλογου και θα ηθελα κατι πιο εξτρημ παραδοσιακο. Η διαδρομη για το χωριο αντε γεια, χαζεψαμε. Θα αξιζε ακομα κι αν στο χωριο ειχε μονο μια βρυση να πιεις νερο και να ξαναγυρισεις.

    Αγωνιστικους χαιρετισμους απο Φαλασσαρνα. Ξεκινησαμε απονεννοημενα με συννεφια και απαισιοδοξο φορκαστ αλλα εχει ηλιο , λιγο αερα και ακομα πιο λιγο κοσμο. Οπως πρεπει.
    Resistance is useless

  9. #159
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα το είδα. Δε ξέρω το όνομα του μαγαζιού στο Θέρισο, ήταν το τέρμα πάνω δεξιά που είχε και ένα κιόσκι, άλλο πιο πάνω δεν είχε. Εντυπώσεις δικές μου οκ, καλό, ο ένας της παρέας το βρήκε πολύ καλό, οι άλλοι 2 είπαν πως δεν.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #160
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Πρέπει να δείξω τα Χανιά σε μια Σαλονικιά που δεν έχει ξαναπαει το άλλο Σ/Κ.

    Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

    Σάββατο
    Χανιά - Φαλάσαρνα
    Φαλάσαρνα - Ελαφονήσι
    Ελαφονήσι + Κεδρόδασος
    Ελαφονήσι - Παλαιόχωρα + διανυκτέρευση

    Κυριακή
    Παλαιόχωρα - Σούγια
    Σούγια - Χανιά
    Χανιά - Θέρισο
    Νύμφες για γλυκά και πλοιο

    καπως ετσι δλδ http://goo.gl/maps/AvEdr

    Θα είμαστε με νοικιασμένο αμάξι και η άλλη δεν είναι φάση κάμπινγκ οπότε προτείνετε που μενουμε Παλαιοχωρα (και που τρώμε) και αν οι δρόμοι Ελαφονήσι - Παλαιόχωρα και Παλαιόχωρα - Σούγια είναι τόσο γαμημένοι όσο τους θυμάμαι πριν 6 χρόνια.
    Last edited by pixies; 21-08-2013 at 14:20.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  11. #161
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    2 μέρες είναι πολύ λίγες και θα πρέπει να κάνετε συμβιβασμούς, αλλιώς θα χαθεί η μπάλα και θα μαλώσετε

    Έχω κάνει Ελαφονήσι-Φαλάσαρνα σε μια μέρα, βγαίνει χρονικά, αλλά έχει κούραση και ξεχνάς Κεδρόδασος. Αν έχετε νοικιάρικο αμάξι, γιατί όχι Φαλάσαρνα-Μπάλος που είναι δίπλα και έχει παρόμοιο σκηνικό?
    Προσωπικά, αν είχα 2 μέρες, θα επέλεγα οπωσδήποτε διανυκτέρευση Χανιά. Υπερβολικά εκπληκτική (παλιά)πόλη για να τη χάσω προκειμένου να δω άλλη μια παραλία.
    Επιπλέον, τη 2η μέρα θα διάλεγα κοντινό μπάνιο(κάπου στη Σούδα δλδ) και θα γέμιζα τη μέρα με πράγματα όπως
    Πρωινή βόλτα στην παλιά πόλη
    Φαί στη Θέρισο
    Γλυκό και θέα το απόγευμα στον τάφο του Βενιζέλου
    κ.ο.κ.


    [...]

    Σε απολογισμό του δικού μου περάσματος, έχουμε και λέμε.

    Πολύ δυνατό σημείο για μπάνιο ο Σταυρός στη Σούδα. Δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από Φαλάσαρνα-Ελαφονήσι ως προς το φυσικό κάλλος και κολυμπάς σαν άνθρωπος.
    Ιορδάνης τίμησε τη φήμη που τον ακολουθεί, τέτοια μαγαζιά έπρεπε να έχει γεμίσει η Ελλάδα και όχι Μικέλ. Κούντος btw στη λεβεντογέννα που αντιστέκεται στη μαζική ύπνωση, αν και μαθαίνω ότι έχουν πέσει στο τραπέζι προτάσεις για Χανιά. Άσχετο.
    Θαλασσινό αγέρι που αναφέρθηκε εδώ καθώς και Πατρελαντώνης στο Μαράθι που αλιεύσαμε σε sites κριτικών, κατώτερα των προσδοκιών. Ο πρώτος σώζεται από το πράγματι γκροτέσκο setting που βρίσκεται και ο άλλος λολ, 0.
    Ωραία θαλασσινά και ψάρια φάγαμε στο Πυροφάνι στο λιμάνι της Σούδας. Αυτός μάλιστα και το σημείο-ησυχαστήριο αν δεν πετύχεις κόσμο που δεν ξέρω αν έχει κιόλας, δεν σου γεμίζει το μάτι από το δρόμο.
    Δοκίμασα μπύρα ΧΑΡΜΑ. Μάλλον παίζει στις 3-4 κορυφαίες ελληνικές. Ψάχτε την.
    Συναγωγή μου άρεσε πολύ, ΧΑΡΜΑ μουσική και διάκοσμος, wtf για τα κοκτέηλ που ετοιμάζονταν κάπου στο υπερπέραν. Μας άρεσε το ΒΑΖΑΚΙ και το στενό που είναι η Μινιατούρα και το μοναστήρι του Καρόλου, αλλά δεν προλάβαμε να τιμήσουμε. Κατά τ'άλλα, αυτό που είπε ο Αρτ. Πολύ καθισιό, keep calm and a few tired lads.

    Στο δίλημμα του αιώνα, επιλέξαμε Κουκουβάγια και στην παρέα συγκέντρωσε 1 υπέρ(δικό μου) και 3 κατά. Σάστισα. Μάλλον έχω πολύ εκλεκτικούς φίλους. Του χρόνου Νύμφες για την τελική ετυμηγορία. Αναμείνατε.


    ΥΓ. Ο στόχος είναι μεσα στην επόμενη 5ετιά να ποστάρω ως μόνιμος κάτοικος νομού Χανίων.
    Resistance is useless

  12. #162
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    casshern νεξτ ταϊμ.
    ενημερωτικα εχει κλεισει ο δρομος για ελαφονησι απο εψες, μιλαω για το δρομο με τη στοα και τα φαναρια, κατερρευσε λεει... εγω απο κει πηγαινα παντα, μαλλον θα πηγαινατε απο αλλου ετσι κι αλλιως αν καταλαβα καλα
    πατρελαντωνης χαλασε, πριν 3-4χρονια μπολυ καλυτερος, αλγερι δεν εχω φαει, αλλα ολοι γι'αυτο λενε
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #163
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by Pinatero View Post
    casshern νεξτ ταϊμ.
    ενημερωτικα εχει κλεισει ο δρομος για ελαφονησι απο εψες, μιλαω για το δρομο με τη στοα και τα φαναρια, κατερρευσε λεει... εγω απο κει πηγαινα παντα, μαλλον θα πηγαινατε απο αλλου ετσι κι αλλιως αν καταλαβα καλα
    πατρελαντωνης χαλασε, πριν 3-4χρονια μπολυ καλυτερος, αλγερι δεν εχω φαει, αλλα ολοι γι'αυτο λενε
    Κυριακή απόγευμα φύγαμε από Ελαφονήσι για πίσω εσπευσμένα γιατί έπιασε πολύ δυνατός αέρας και εξελίχθηκε σε αμμοθύελλα από τη στιγμή που όλοι άρχισαν να την κάνουν μαζικά. Κατά τις 6μιση-7 περάσαμε από το τούνελ και θυμάμαι σχολιάζαμε πότε θα πέσει κανένας βράχος να πλακώσει κόσμο. Το βράδυ διαβάσαμε κάπου ότι έπεσε ένας βράχος και πλάκωσε ένα αμάξι και την επόμενη μάθαμε ότι μια κοπέλα από το ατύχημα ήταν σε κώμα

    Τώρα μου το θύμισες και δεν το έψαξα να το διασταυρώσω... πάω.
    Resistance is useless

  14. #164
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    μουτζωσα μονο και μονο για τη μπυρα χαρμα.δεν πινεται, για τον πουτσο.μπυρα με σημα το κρι-κρι->λολ.
    επισης θα ηθελα να μουτζωσω και τους φιλους σου που λενε οτι οι νυμφες ειναι καλυτερες απο την κουκουβαγια.
    κατα τ'αλλα συμφωνω

  15. #165
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    update για pixies, κυριακη εχει γιορτη τσιγαριαστου στο θερισσο, 15ευρω εισοδος κλπ
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 15-04-2010, 16:16
  2. Paradise Lost / Χανιά 24.08.08
    By VirusXI in forum Live Reports
    Replies: 6
    Last Post: 02-09-2008, 02:54
  3. παρτάκι κετς 15/07 - Χανιά
    By VirusXI in forum Live & Events Talk
    Replies: 30
    Last Post: 05-09-2006, 20:01
  4. Replies: 104
    Last Post: 12-08-2006, 20:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •