Page 96 of 98 FirstFirst ... 46869495969798 LastLast
Results 1,426 to 1,440 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #1426
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Ακούστηκε και άρεσε!
    Resistance is useless

  2. #1427

    Default

    ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ μου, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια

    Ο δίσκος είναι δωρεάν (name your price) στο bandcamp και ό,τι πωλήσεις γίνονται πηγαίνουν σε καλούς σκοπούς στο τέλος κάθε μήνα.
    Ελπίζουμε για τύπωμα σε cd και κασέττα +merch από φίνο Αθηναϊκό label προς τέλη Αυγούστου.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  3. #1428
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Από Ολλανδία πλευρά και πάλι, δώστε μια ευκαιρία στους Zeegang.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #1429
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Χθες έσκασε καινούριο Fluisteraars ( είχαν αναφερθεί στο ποστ για Ολλανδία) και από τις κυκλοφορίες που περίμενα φέτος είναι η πρώτη που με έχει ικανοποιησει πλήρως, ισως ξεπερασε και τις προσδοκίες. Ανώτερο του περσινού Bloem, πιο μπλάκ σίγουρα, τα γλυκαναλατα ποστ στοιχεία απουσιάζουν ενώ οι ρυθμοί των τυμπάνων συχνά είναι σχεδόν τελετουργικοί ειδικά στο 3ο 20λεπτο έπος. Ακούτε εδώ Fluisteraars - Gegrepen Door de Geest der Zielsontluiking.

    Σύντομη (ή και οχι τόσο) άποψη για λοιπές κυκλοφοριές που περίμενα φέτος.

    Wolves in the Throne Room - Primordial Arcana

    Πρώτη "απογοήτευση" από μια από τις αγαπημένες μου μπάντες, και μάλιστα η πρώτη καθώς από το 06 που τους παρακολουθώ από το ντεμπούτο ποτέ καποιος δισκός ακόμα και αν αρεσε λιγότερο δεν μου δημιουργησε αυτο τον προβληματισμό. Χωρίς σε καμία περιπτωση να είναι κακός ή εστω μετριος ο δίσκος δεν βγάζει ασούμε αυτή την γκάβλα των προηγούμενων. Ο ήχος δεν είναι τόσο τραχύς, τα τραγούδια μικρότερα και με πιο ενισυμένο το ρυθμικό μέρος (υποθέτω οτι έγινε για τα λαιβ), έχει κλίνει αρκετά προς το μελωδικό μπλακ και η χρήση των συνθ είναι ακόμα πιο εκτατεμένη. Καλύτερο τραγούδι το Μaster of Rain and Storm, και ακολουθεί το Underworld Aurora, τα δυο μεγαλυτερα σε διαρκεια. Ισως απλά δεν περιμενα αυτή την τροπή και λίγο ξενέρωσα, ισως και με τον καιρό να μου αρέσει περισσοτερο. Περιμένω και άποψη απο καποιον αλλο που το άκουσε.


    Djevel - Tanker som rir natten

    Αυτόν τον δίσκο τον έχω ακούσει περισσοτερο, και έχει περασει και κοντα μισός χρόνος οποτε μάλλον εχω κατασταλάξει. Παρόμοια περίπτωση στο ότι ειναι καλός δίσκος αλλα κάτι λείπει. Τα μεγάλα σε διαρκεια τραγούδια και η συνολική διάρκεια σε συνδυασμό με την πιο κρύα/ξερή παραγωγή καπως κουράζουν. Τα φωνητικά του Kvitrim ενώ τον γουσταρω φουλ σε σχεδόν ολες τις δουλειες του εδω με ξενίζουν. Επίσης υπαρχει ενα αναμάσημα ιδεών και τεχνικών συνθεσής, πραγμα λογικό αφού βγαζουν νεα δουλεια σχεδον καθε χρονο τα τελευταία 7-8.


    Grave Miasma - Abyss of Wrathful Deities

    Εδώ η απογοήτευση ήταν μεγαλύτερη καθώς μάλλον μιλάμε για την χειρότερη δουλειά της κατά τα άλλα φουλ ποιοτικής δισκογραφίας τους. Ο δίσκος για μένα δουλευεί μόνο έχωντας χρόνο να τον ακούσεις ολόκληρο από αρχή ως το τέλος, πράγμα που με κάνει δισταστικό καποιες φορές να τον βάλω. Η παράγωγη είναι αρκετά φλατ και χάνει σε κάποιο βαθμό το πνινηρό συναισθημα. Το πρωτο σινγκλ Under the Monolith και το δεύτερο μισό του δισκου είναι καλύτερο. Μιλάμε πάλι για δίσκο που στέκεται πάνω από τον σωρό του μπλακ/ντεθ αλλά και χαμένη ευκαιρία ταυτόχρονα.


    Cultes des Ghoules - Deeds Without a Name & Cultes des Ghoules - Eyes of Satan

    Αν και τεράστιος φαν των EP κυκλοφοριών (ιδανικά για μικρές διαδρομές με το αμάξι ή πόδια, διάλειμμα στην δουλειά κτλ ώστε ν ακούσεις κάτι ολοκληρωμένο), οι εξαιρετικοί κατά τα άλλα Πολωνοί φαινεται οτι δεν είναι όπως δείχνουν και οι προγούμενες μικρής διάρκειας κυκλοφορίες τους. Κυκλοφόρησαν φέτος 2 ΕΠ. Το πρώτο αποτελείται από δυο τραγούδια στο γλωστό τους ύφος αλλά μάλλον στους δίσκους που συνηθως αποτελούν μέρος μιας ολοκληομένως ιστορίας λειτουργούν καλύτερα γιατί εδω μόλις μπεις στο κλίμα τελειώνει. Κυκλοφόρησαν και το Eyes of Satan, ασ πούμε ambient κυκλοφορία, με τρεις συνθέσεις που ομως δεν λειτουργεί καθόλου. Στην καλύτερη αδιάφορο. Δυχτυχώς δεν λειτουργεί ούτε μόνο του, ούτε σε συνδυασμό με το άλλο ΕΠ.

    Ελπίζω να μην κούρασα, περιμένω απόψεις όσων άκουσαν. Θα ακολουθήσει σύντομα ποστ και για κυκλοφορίες από μπάντες που δεν ήξερα .

    Ακόμα φέτος περιμένουμε νεους δίσκους από Iskand (Σεπτεμβριο), και Vanum, Wiegedood και Vemod (επιτέλους). Ελπίζω κάτι καλύτερο απο τα προαναφερθέντα.
    Last edited by Jangling Jack; 29-08-2021 at 14:51.

  5. #1430
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Επιστροφή με 4(+1) προτάσεις από το τρέχον έτος. Η σειρά είναι περίπου αξιολογική για το γούστο μου (κοντά μεταξύ τους σε δυάδες)

    Suffering Hour - The Cyclic Reckoning

    Μπλακ/ντεθ από Μισεσσότα. Φωνητικά βόθρος, αρκετά τεχνικό χωρίς ευτυχώς να κουράζει. Ευρεία χρήση δυσαρμονιών που δημιουργούν μια κλειστοφοβική μεν αλλά όχι σπηλαιώδη ατμόσφαιρα. Επηρεασμένοι από την ισλανδική σκηνή. Φοβερά ριφφ. Χαιλάιτ του δίσκου τα The Abrasive Black Dust Part II & The Foundations Of Servitude. Νομίζω οτι καλύτερο φέτος στο subgenre.


    Tvær - Uvær

    Παραμένουμε στην Μινεσσότα, αλλαγή ύφους όμως. Ατμσφαιρικό μπλακ από τους Tvaer στο ντεμπούτο τους. Τέσσερις συνθέσεις κοντά στο δεκάλεπτο και ένα ακουστικό για κλείσιμο. Φαίνεται και από το artwork ότι παίζουν ενα "νατουραλιστικό" μπλακ με επιρροές από νορβηγική σκήνη αλλά λοξοκοιτώντας και προς Κασκέδια ταυτόχρονα. Φωνητικά που σε σημεία θυμιζουν ευχάριστα τα σπαραχτικά ουρλιαχτά στο πρώτο ...In the Woods. Πολύ καθαρή παραγωγή χωρίς όμως να να βγάζει κάτι πλαστικό η ψεύτικό σε καποιο σημείο. Όμορφα μελωδικά ριφφ και χρήση "αντικριστών" μπλεγμένων κιθαριστικών θεμάτων, εως και ξεσηκωτικά οπως πχ στο IV. Πολύ καλή κυκλοφορία χωρίς να καινοτομεί μεν, αποφεύγωντας κουραστικά κλισε δε. Οι φίλοι του είδους νομίζω θα γουστάρουν. Μου βγάζουν τη αισθηση οτι λαιβ θα είναι ακόμα καλύτεροι


    Bhleg - Ödhin

    Με τους Bhleg από την Σουηδια, παραμένουμε στο ατμόσφαιρικό μπλακ. Πιο τραχύς ήχος εδώ, αλλά και πιο πολλά μελωδικά μέρη, και ακουστικά περάσματα. Ευθύς δίσκος με ωράια ξεσπάσματα και χρήση κάποιων μάλλον παραδοσιακών πνευστών σε σημεία. Στα αρνητικά η χρήση καθαρών/ χωρωδιακών μπάκινγκ φωνητικών που δεν θεώρω οτι χριεαζοταν και ότι μετά από ακροασεις ισως φανεί καπως μονοτόνος. Αξιόλογη δουλειά οπως και να χει, χωρις μεγάλες εκπλήξεις, για φίλους των Ulver, Drudkh κτλ και ελπιζω να εμφανιστούν πιο ριψοκινδυνοι στον επόμενο. Για εμένα έχουν προοπτική.


    Harkener - Drought Taker & Harkener - The Blight Tale

    Μελωδικό μπλακ αγνώστων λοιπών στοιχείων, πιθανώς one-man project που κυκλοφορησε φέτος το ντεμπούτο του και ενα μήνα μετά ένα EP. Ωραίες δουλειές και τα δυο. Εκτεταμένη χρήση ολντ σκουλ συνθ για την δημιουργία ατμόσφαιρας. Ζεστός ήχος πιο κοντά στην ελληνική σκηνή των αρχών των 90ς ισως. Αρκετά σφιχτή παραγωγή που ταιριάζει, εκπέμπει ενα μυστηριακο vibe. Μειονέκτημα το ότι μετά από ακροάσεις και επειδή η δομή των τραγουδιών είναι παρομοια ισως φανεί μονότονο και τα τυμπανα που μου μοιαζουν προγραμματισμένα. Παρόλα αυτά εκπέμπει μια φρεσκάδα και ειναι πολυ ευχάριστα ακούσματα και τα δυο, σχετικά μικρής διάρκειας. Συστήνεται γενικα

  6. #1431
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    WITTR ακόμα να ακουστεί.
    Djevel, θα έλεγα σταθερή αξία.
    Grave Miasma θα έλεγα άσχετοι με το θρεντ και δε μαρέσουν.
    Cultes de Ghoules, not my cup of tea.

    Suffering Hour, δε γνωρίζω δεν απαντώ.
    Tvaer, το είχα ακούσει, πρέπει να δω το αρχείο, αν το έχω κρατήσει μου άρεσε.
    Bhleg, ακόμα μία σταθερή αξία. Ωραίος δίσκος.
    Harkener, παίζει τώρα.Καλό ακούγεται, χάλια λογότυπο.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #1432
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    WITTR ακόμα να ακουστεί.
    Τι μαλακία ήταν αυτή. Όπως είπες, πρώτο ξενέρωμα από τη μπάντα αλλά παραείναι μεγάλο το ξενέρωμα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #1433
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πολύ ωραίο το Harkener τελικά. Ρίξτε και μια αυτιά σε Αdaestuo.

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #1434

  10. #1435

    Default

    Νέο EP από Sorgelig:

    Sorgelig - Slaves of Tomorrow (2021 - Repose Records / His Wounds)



    Bandcamp

    Στα ίδια - και ακόμα πιο πολύ - παρανοϊκά μοτίβα του We, The Oblivious, που άρεσε πολύ. Μεγάλη μπάλα απ' τους βολιώτες.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #1436
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ο Νίκος, Isolert/Sorgelig/Sores κτλ, ασταμάτητος...



    βανδκαμπ
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #1437
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default



    Νομίζω πάω να κολλήσω άσχημα με αυτόν τον δίσκοτα. Η τραγουδίστρια το παίρνει όλο πάνω της το θέμα (ακούστε το μπάσιμο του 2ου κομματιού). Επίσης, λόγω της εναλλαγής σχιστών και οπερατικών φωνητικών μού θύμισαν τους Arkha Sva.
    Last edited by Ra Pariah; 28-10-2021 at 03:29.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #1438
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Από τις πολύ ωραίες περσινές κυκλοφορίες. Με Arkha Sva δεν έχω ασχοληθεί, με τι ξεκινώ;
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #1439
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Gloria Satanae!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #1440
    Senior Member Jangling Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    283

    Default

    Ατμοσφαιρικό μπλακ προιον Γερμανοισπανικής συμπραξης, 36 λεπτά, ευθύ, χωρίς περιττά στοιχεία, wall of sound και πνιχτά φωνητικά. Συστήνεται ανεπιφύλακτα και ειδικά σε όσους γουστάρουν Afksy, WitTR κτλ. Ακούστε


Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 13:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 21:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 15:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 17:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 21:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •