Page 43 of 98 FirstFirst ... 3341424344455393 ... LastLast
Results 631 to 645 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #631
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μεγάλος δίσκος το Hejdå θυμάμαι, πάνε χρόνια να ακούσω γενικά.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #632
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Rebirth Of Nefast - Only Death


    Ψυχωσική θανατολατρεία. Σπειροειδής επαναληπτικότητα και ΜΑΥΡΟ ΧΑΟΣ. Στο ίδιο φέρετρο με Craft,Funeral Mist, Mortuus ακόμη και Subvertio Deus. Demo διαμάντι.


    Όλο το Demo εδώ: https://dmp666.bandcamp.com/album/only-death

    Last edited by TrinuxSamonii; 05-02-2014 at 20:50.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  3. #633
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default



    Ω ρε μάνα ριφφ.

    Άλλο ένα εδώ
    We revel in our time.

  4. #634
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Λάααα, Ντόοοο, Ρέεεε, Ντόοοο, Ρέεεε, Σίιιι

    Γάμησε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #635

    Default



    Αυτό το ντεμάκι πως και σου ξέφυγε Art in Haste? (από γνωστούς κεμπεκιανούς γαρ). "Métal Noir Épique et Barbare" λένε, πως να μη κλικάρεις μετά. Πολύ ωραία κασετικά/μπουντρουμιακά vibes και γουστάρω μπάντες που έχουν τα @@ να γράψουν καλές συνθέσεις και να μη φοβούνται να τις περάσουν από τέτοιο ήχο (βέβαια αυτό μόνο και το 4ο κομμάτι "Vers D'anciennes Cités Magiques" είναι κάτι το ιδιαίτερο)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #636
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Όχι και μου ξέφυγε!!! Έχει λοιώσει μερικές μέρες τώρα! Επειδή δε μιλάω;

    Και το προηγούμενο τους να ακούσεις και όπως λέει και ο wom άντε να βγουν και σε cd.

    Ρίξε μια αυτιά στους Wyrms.
    Last edited by Art In Haste; 09-02-2014 at 13:34.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #637

    Default

    Το ακούσα το προηγούμενο demo, είναι λίγο πιο κάτω από το όριο της απλότητας που μπορώ να δεχτώ (και δεν είναι ο ήχος τόσο τέλειος όσο το επόμενο, που είναι η μισή δουλειά). Οι Wyrms έχουνε μελωδίες και ριφφ οπότε θα τους ψάξω μάλλον. Στον ίδιο χώρο του (ευρύτερα) γαλλικού με medieval ατμόσφαιρα να αναφέρω ξανά και τους Darkenhöld που αδίκως συνεχίζουν να είναι πανάγνωστοι (μάλλον λόγω των mainstream στοιχείων)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #638
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πρέπει να τους είχα ξανακούσει αυτούς κάποια στιγμή. Εντάξει, καλό για να περνάει η ώρα αλλά δε θα με έκανε να το ξανακούσω. Με έκανε να θυμηθώ διάφορα παλιά πάντως.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #639

    Default

    'Ακουσε όλο το "A Passage to the Towers", φυσικά και δε συμφωνήσω ότι είναι για να περνάει η ώρα, φαίνεται να είναι απλή η μουσική τους αλλά δεν είναι, έχει πολλή λεπτομέρεια. Να φανταστείς ότι ψάχνω ανά καιρούς για μπάντες που να συνεχίζουν τον ήχο Emperor/Dissection δηλαδή επικό αλλά προγκρεσιβοειδές bm και δε βρίσκω καμία αξιοπρόσεκτη εκτός από αυτούς ή ας πούμε τους Xanthochroid που είναι και αυτοί σχετικά άγνωστοι παρότι μπαντάρα και παρότι έχουν κάνει διασκευές Wintersun στο youtube με 200 χιλιάδες views. [/Whine]
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #640
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δεν είπα πως είναι απλή, ούτε εννοώ αυτό με το να περνάει η ώρα. Απλά για τα γούστα μου είναι έτσι. Έχουμε διαφορετικά γούστα άλλωστε
    Πάντως εμένα δε μου θύμισαν καθόλου Emperor/Dissection, ιδίως τους Σουηδούς με την καμμία, αλλά κάτι σε Ancient/Gehenna μου βγάλαν. Θα ακούξω τον δίσκο πάντως όπως και τους άλλους που όμως είμαι ήδη αρνητικά προκατειλημμένος λόγω χώρας προέλευσης.
    Last edited by Art In Haste; 09-02-2014 at 17:10.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  11. #641

    Default

    To έχω καταλάβει ότι ψάχνεις πιο raw πράγματα ναι. Ίσως να έχει τέτοια vibes από Gehenna/Ancient αλλά η λογική τους είναι πολύ πιο progressive/τεχνική στο πλαίσιο περίπου που έθεσαν οι Emperor/Dissection στο black metal, αυτό εννοώ, άμα προσέξεις τις κιθάρες θα το πιάσεις. Άσε τους αμερικάνους ναι, δε νομίζω να σ΄αρέσει (πάμε σχεδόν σε symphonic). Ίσως οι Aorlhac που είναι γειτόνια Darkenhold στο πιο raw να σου αρέσουν.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #642
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Εξαρτάται πως το πάρει κάνεις και σε για εποχές μιλάμε. Το rebirth of Dissection για μένα πχ δεν ήρθε ποτέ και ενώ γνωρίζω πως ο δίσκος χαίρει εκτίμησης στο φόρουμ σε μένα δεν άρεσε ποτέ. Όπως επίσης και Emperor για μένα μετά το Anthems δεν υπάρχουν. Είπαμε, γούστα.

    Τους Αμερικάνους τους έβαλα γιατί έχω λίγη ώρα ακόμα στην δουλειά και έπρεπε κάπως να περάσει, σίγουρα βέβαια δε θα ασχοληθώ και με το ep. Μακρυά από μας αν και κάποια πράγματα στο χώρο αυτό μου αρέσουν. Απλά ρε συ όταν βλέπω κόνσεπτ και διαβάζω για τον Θάνο σε αυτό, το μυαλό μου πάει στον φίλο μου τον Θάνο και γίνεται πιο τραγικό ακόμα. Άσε που ο τίτλος του δίσκου πάει για misheard θρεντ που το διαβάζω σαν Blessed He With Balls....Γίνομαι κακος, προκατειλημμένος.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #643

    Default

    Και γω για το Αnthems και το Storm λέω, αυτά που συνδυάζουν το fantasy μεσαιωνικό με τη τεχνική μέταλ νοοτροπία. Όσο για τους Xanthochroid, νο κόμμεντς απλά να σου πω ότι τους θεωρώ την πιο ταλαντούχα μπάντα της γενιάς τους αυτή τη στιγμή και σιγουράκι ότι στον επόμενο/μεθεπόμενο δίσκο θα μας πρήζουν τα χαμερς με αυτούς. Εϊναι αρκετά υπερφιλόδοξοι για να κάνουν και μερικά αισθητικά blunters, αλλά είναι επίσης και είκοσι χρονών όλοι μέσο όρο.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #644
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Παντως οι CODE φαινεται να το εχουν παρει σοβαρα το θεμα μετα τις αρνητικες κριτικες και τις χαμηλες πωλησεις του Augur Nox (κυκλοφορησε τον Νοεμβριο), και εχουν ετοιμα ηδη 4 κομματια οπως λενε. Αν και παιζουν πλεον χωρις Vicotnik και Kvohst, ο δισκος ειναι μια χαρα. Στην ουσια ο Aort εστησε απο την αρχη μια νεα μπαντα, παιζοντας πιο τεχνικα αλλα αρκετα κοντα στο υφος του Resplendent Grotesque. Ο τραγουδιστης ειδικα εχει πολυ καλη φωνη.


  15. #645

    Default

    (θέλει κανείς Resplendent Grotesque βινύλιο; )

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 20:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •