Page 4 of 98 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #46

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    ρε necromanzee, μπέρδεμα ρε φίλε.Εφόσον η αισθητικές σου προτιμήσεις είναι τόσο αντίθετες με αυτό που βγάζει η μπάντα, το κεντρικό συναίσθημα που έχουν στόχο, τότε ούτε εάν ήταν καλοί/όχι εμπορικοί/εμπνευσμένοι θα σου άρεσαν.
    Έχεις δίκιο, με την εμπορικότητα δεν τα παώ καλά αλλά όχι σε όλες τις μορφές της.

    Δεν θέλω ν' αποδείξω όμως ότι είναι κακή μπάντα, είναι θέμα πρόθεσης και δεν την έχω. Εξάλλου άκουσα και το κομμάτι του φίλου ενώ δεν μου άρεσε το album θέλοντας να κάνω ένα βήμα χωρίς αφορισμούς και με καλή διάθεση στην πρώτη ευκαιρία θα τους δω και live.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Η πλάκα είναι ότι ούτε με black metal ούτε με Έμπερορ/Ντίμουμπόργκιρ έχουν ιδιαίτερη σχέση αυτοί, iron maiden folk metal παίζουν, το μισό άλμπουμ είναι παραδοσιακές μελωδίες επιμεταλλωμένες. Εφόσον η αισθητικές σου προτιμήσεις είναι τόσο αντίθετες με αυτό που βγάζει η μπάντα, το κεντρικό συναίσθημα που έχουν στόχο, τότε ούτε εάν ήταν καλοί/όχι εμπορικοί/εμπνευσμένοι θα σου άρεσαν. Πάω στοίχημα ότι δε σου αρέσει ούτε πχ κάτι το οποίο είναι ουσιαστικά περισσότερο κοντά στη μπάντα αυτή όπως η παραδοσιακή, τα κλασικά ηρωικά σάουντρακ τύπου τελευταίος των μοϊκανών, braveheart, κλπ
    Δεν λέω όχι στο παραπάνω όπως το λες αλλά Maiden με Folk γιατί το συζητάμε στο Black Metal underground?
    Η μπάντα μιλά για black metal όμως...εκεί είμαι αντίθετος, γιατί πολύ απλά δεν παίζει black metal.
    Διαφορετικά οκ πάμε σε όσα είπαν οι άλλοι παραπάνω, δηλαδή στο γούστο και μένει στην υποκειμενικότητα η κατάσταση.
    Αυτό είναι και το σύνολο όλων όσων έγραψα, χρήση black metal image με άλλον συναισθηματικό προορισμό.

    ( τα... τελευταίος των μοϊκανών, braveheart και άλλα τα γουστάρω αλλά οκ έχω χρόνια να τ' ακούσω είναι γραμμένα και σε κασέτες..)

    Είμαι ρε συ "λίγο" κολλημένος αλλά μη βαράς.
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  2. #47
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Εγώ πάντως άνετα μπορώ να μιλήσω με άσχημα λόγια για τους κάθε Aherusia, χωρίς πολύ ανάλυση είναι γτπ καβάλα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  3. #48

    Default

    Quote Originally Posted by Necromanzee Cogent View Post

    Δεν θέλω ν' αποδείξω όμως ότι είναι κακή μπάντα, είναι θέμα πρόθεσης και δεν την έχω. Εξάλλου άκουσα και το κομμάτι του φίλου ενώ δεν μου άρεσε το album θέλοντας να κάνω ένα βήμα χωρίς αφορισμούς και με καλή διάθεση στην πρώτη ευκαιρία θα τους δω και live.


    Η μπάντα μιλά για black metal όμως...εκεί είμαι αντίθετος, γιατί πολύ απλά δεν παίζει black metal.
    .
    δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο show, αλλά με την 1η φορά που τους άκουσα (χωρίς να τους ξέρω) έπαθα πλάκα. η χρήση της λύρας, όχι σπασμωδικά, αλλά ως σταθερό όργανο είναι όλα τα λεφτά. τώρα αυτό να μην αρέσει, ή γενικά το όλο στήσιμο είναι απολύτως λογικό, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το έντονο μένος.

    από την άλλη αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: το blackmetal ποίος το ορίζει;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #49
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default





    αυτά τα δυο εγώ τα ανέβασα


    και αυτό είναι η πιο πρόσφατη ανακάλυψη-διαμάντι
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  5. #50

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    τώρα αυτό να μην αρέσει, ή γενικά το όλο στήσιμο είναι απολύτως λογικό, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το έντονο μένος.

    από την άλλη αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: το blackmetal ποίος το ορίζει;


    Μένος, αν φάνηκε λάθος μου, δεν υπάρχει.

    Ορισμός του Black Metal υπάρχει μέσα σε Balck Metal album. Ας το αφήσουμε υποκειμενικό αυτό αν και δεν πιστεύω ότι είναι.

    Αλλά υπάρχει ο ορισμός για όσους παρακολούθησαν το Black Metal με αυτόν τον τρόπο, αν τώρα π.χ κάποιος θέλει να το παρακολουθεί σε φάση ακουω Nyktalgia αλλά δεν άκουσα ποτέ μου Gehenna γίνετε, απλά εγω που το παρακολουθώ ιστορικά δεν μπορώ να μιλήσω μαζί του για το είδος αλλά μόνο για μπάντες.

    Αν τώρα κάποιος πει ότι στις best black metal κυκλοφορίες του 2009 είναι το "And the Tides Shall Reveal the Traces" είναι οκ, εξάλλου μιλάμε για γούστα.
    Απλά ακούγοντας το θα σκεπτόμουν ότι δεν έχει ακούσει όσα black metal albums βγήκαν το 2009 και είχαν κάποιο ενδιαφέρον (με το κόστος να ακούσει και μαλακίες βέβαια)

    Χωρίς να θέλω να φανώ επιθετικός με την μπάντα, νιώθω ότι έχω ακούσει 100 πιο ενδιαφέροντα Black Metal (Album, Split, Ep, Demo) του 2009 και δεν έχω κανένα πρόβλημα να σας ποστάρω και λίστα.
    Last edited by Necromanzee Cogent; 02-07-2010 at 14:33.
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  6. #51
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Οσον αφορα τους Aherusia ενταξει ο καθενας εχει την αποψη του. Και η δικη μου αποψη ειναι πως αυτο που κανουν ειναι τραγικο. Γενικα ολο αυτο το ελληνικο στοιχειο …

    Πειτε κανενα δισκο με ψαλμωδιες τυπου si monumentum κ.λπ που εχετε ανκαλυψει …

    Πειτε και αποψεις για τη πρωτη δουλεια αυτων:





    Mystérion - The Sacral Chamber
    http://www.metal-archives.com/band.php?id=3540303961

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by Necromanzee Cogent View Post
    Χωρίς να θέλω να φανώ επιθετικός με την μπάντα, νιώθω ότι έχω ακούσει 100 πιο ενδιαφέροντα Black Metal (Album, Split, Ep, Demo) του 2009 και δεν έχω κανένα πρόβλημα να σας ποστάρω και λίστα.
    ρε αδερφέ δεν είπε κανείς ότι είναι the best for 2009. για κάποιον είναι στην 10άδα, για κάποιον στην 100 και κάποιος τόχει γραμμένο στα παπάρια του. that's life για οποιοδήποτε άλμπουμ (edit: εξιπακούεται ότι ό,τι ποστάρεται δεν αρέσει κατανάγκη σε όλους)

    π.χ. kawir ξερωγώ γουστάρω τρελά, ενώ άλλοι ούτε που μπορούν να ακούσουν
    και όπως σωστά λες, το είδος δεν προϋπήρχε ούτε παραμένει στάσιμο, προάγεται και εξελίσσεται από τις ίδιες τις μπάντες!

    όσο για τους mysterion του anti στηρίζω psalms στο cold mist
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  8. #53

    Default

    Άκουσα το Αχερουσία και αδυνατώ να διανοηθώ πως καταφέρατε να κάνετε flame. Αν είναι να αρχίσουμε για Mystic Circle, Finntroll και Children of Bodom, να τα λέμε από την αρχή να το ξέρουμε, να βγάλουμε και τις κόκκινες μύτες.

    anti, αν θες Si Monumentum ακούς Subvertio Deus, έχει υπάρξει και θρεντ κάπου.

    Νέο Nightbringer ακούσατε; The Howling Wind; Τα μοναδικά black metal που ακούω σε καθημερινή βάση τον μήνα ιούνιο.

  9. #54

    Default

    H συλλογή Archgoat
    Ρεεεεε καρχαρτ εσύ δεν είχες πει νομίζω παλιότερα για Nidingr; Άκουσες τπτ για το καινούριο;
    Είδα εξώφυλλο κάπου και είναι τόοοοοοοοοοοοοσο μα τόοοοοσο ΓΚΑΥΛΑ όπως επίσης και ο κιθαρίστας τους παίζει επίσης και για τους DHG.
    Last edited by Entrancemperium; 02-07-2010 at 18:11.
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  10. #55

    Default

    νέο Nidingr κυκλοφόρησε στην JESTER RECORDS. Πρώτο black metal album της jester. Ισχυρότατο, μοιάζει με Supervillain σε κάποια σημεία. Στα προηγούμενα ήταν τίγκα 666 International, σε σημείο να χασκογελάς. Πέρασε ένα φεγγάρι και ο Tony Laurano στα τύμπανα, όταν έφαγε dimmu πόρταρ. Τώρα Hellhammer. Οι Dodheimsgard δύσκολα θα ξαναγίνουν συγκρότημα. Οι Furze γράφουν νέο album. To Slagmaur αρχίζει ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ να είναι συμπαθές, ενώ οι Enslaved αποφάσισαν πως ο κόσμος χρειάζεται ένα ακόμα album τους. Το Thorns κυκλοφορεί από το 2005, ενώ το VIRUS θα είναι album δεκαετίας μόλις αποφασίσει να βγει. Νέο εφτάρι Audiopain άκουσε κανείς;

  11. #56

    Default

    Εξ' ου και η λυκοπαγίδα-φόρος τιμής στο "αφεντικό" όπως και ο τίτλος.
    Πες και για το Norrøn livskunst που θα σκάσει μύτη οσονούπω..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  12. #57

    Default

    Τραγουδάει ο Garm στο Nidingr ε. Έτοιμα και δυο albums Ulver, ένα με διασκευές, ένα κανονικό, από 2011 όμως. Και live του χρόνου Αθήνα. Το Solefald από σεπτέμβριο; Άντε να δούμε, εμπιστοσύνη μόνιμη.

  13. #58

    Default

    Guest κάνει λέει..
    Το Solefald μέσα Οκτώβρη.. Φυσικά τυφλή εμπιστοσύνη..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  14. #59

    Default

    ε guest vocals ομως!

    και στου Zweizz το cd θα τραγουδήσει, αυτό με τον Antony Hopkins που απόθανε πως τον ελένε, και φυσικά στο Aethenor. Ο Pedersen γειά σας βέβαια, και καλύτερα, έχει Σοβαρές Δουλειές Να Κάνει.

  15. #60

    Default

    Χμμμ θα ήθελα να ακούσω Pedersen σε επίσημη δουλειά, θα είχε ενδιαφέρον.
    Αν όμως είναι για καλό σκοπό καλώς έφυγε
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 20:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •