Page 39 of 98 FirstFirst ... 2937383940414989 ... LastLast
Results 571 to 585 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #571
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Ολόκληρο το νέο Oranssi Pazuzu εδώ
    We revel in our time.

  2. #572
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Και από το πουθενά σήμερα έσκασε αυτό.



    Ποιος περιμένει 5 ώρες τώρα να του φύγει η περιέργεια...
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #573
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Προφανώς και θα 'βγαινε δίσκος του μήνα σε ένα περιοδικό που σέβεται τον εαυτό του. Ως εκ τούτου ακούτε ολόκληρο το νέο Zemial στον παρακάτω σύνδεσμο - μοναδική προσφορά του Zero Tolerance.

    http://www.ztmag.com/exclusive.html
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #574

    Default

    Ρα, πολύ ωραίο και δουλεμένο μέχρι την εντέλεια το Zemial και πολύ "αφηγματικό" (σα να διάβαζεις έπικ φάνταζυ) με τα διάφορα ιντερλούδια, φωνές ολντ σκουλ σύνθι κλπ αααααλλά χάνει στο ριφ άρκετά, μπορεί να γίνει και καλύτερα το έπικ black/thrash χωρίς μι-φα-ρε όλη την ώρα. Αξίζει πάντως τις ακροάσεις του.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #575
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σίγουρα αξίζει αλλά δεν τρελάθηκα, όπως τα λέει ο φθόγγος βασικά.

    Το Gehenna από την άλλη με κέρδισε άμεσα, πολύ ευχάριστη έκπληξη!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #576

    Default

    Χμμ το ψιλο-μετάνιωσα το σχόλιο να σου πω την αλήθεια, δεν έχει βγει τόσο "φιλόδοξος" δίσκος στο ελληνικό bm τελευταία και με αυτό το ιδιαίτερο φήλινγκ οπότε θα περιμένω για στίχους κλπ για περαιτέρω μελέτη. Ίσως να ήταν καλύτερα με ένα πιο hyper-active κιθαρίστα (ντράμερ είναι κυρίως ο άνθρωπος νομίζω), αλλά έχει δώσει πολύ λεπτομέρεια που δε φαίνεται μεμιάς. Είμαι περίεργος και για ολοκληρωμένη γνώμη Ρα. (Λάιβ θα γαμάει σίγουρα πάντως).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #577
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Φθόγγον, πολύ καλός φίλος έπαθε επίσης χοντρή πλάκα με τα φωνητικά! Είναι δουλεμένα, εύστοχα και πολλών διαφορετικών στυλ. (Δλδ στον Φάρο εκεί που λέει κάτι σε ακατάληπτη γλώσσα, στο τέλος του δεύτερου λεπτού, πόση ΚΑΥΛΑ να αντέξει πια ο ακροατής;;!).

    Σχετικά με σόλο και θέματα: Προσωπικά, δίνω βάση στη μελωδία (ακόμα και να βγαίνει από χιλιοπαιγμένη ακολουθία μιας μινόρε) και στο vibrato. Κι αυτά υπάρχουν στον δίσκο. Τα θρασ-ο-riff έχεις δίκιο ότι είναι μονολιθικότατα κι επαναλαμβάνονται, αλλά τα γούστα του Βόρσκαρθ είναι γνωστό από καιρό ότι είναι πολύ κοντά στο πρώτο Bathory κ.λπ. Εμένα πάντως -έχω καταλήξει- ότι η επανάληψη μιας μανιέρας δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο. Εάν γίνεται δε με ιδανικό τρόπο, ίσα-ίσα που καταδείχνει τη στόφα και την ιδία προσωπικότητα του καλλιτέχνη. (Ok, δεν μιλάμε για περιπτώσεις ρεφραίν σε ξερό φα-σολ-λα ή «κακά» nu metal riff σε μι-φα, αλλά σκέψου π.χ. τα σόλο του Σάκη από Rotting Christ, είναι τα περισσότερα πάνω σε συγκεκριμένους δακτυλισμούς, και έχουν φτιάξει σχολή παρόλ' αυτά).

    Γενικά: Τα περισσότερα κομμάτια τα ξέραμε (από το 2003 τους βλέπουμε στο σανίδι). Όσες αλλαγές έχουν συντελεστεί, τονίζουν τον heavy metal (κατά βάθος) χαρακτήρα της κυκλοφορίας. Η «δεύτερη πλευρά» (μετά το Deathspell, δλδ) έχει έναν έντονο 70's αέρα. Ο ήχος είναι ιδιαίτερα οργανικός (τρελές καύλες) και η ποικιλία των οργάνων δείχνει όραμα, κατά τη γνώμη μου, από μέρους του συγκροτήματος. Σπανίως η ατμόσφαιρα βρίσκεται σε τέτοια αγαστή συνεργασία με τη heavy metal ορμή.

    Θα τους ήταν πολύ εύκολο να πουλήσουν τζάμπα «κακία» και αναποσταυρίδι, αλλά επέλεξαν πολύ πιο δύσκολο δρόμο. Μεγάλα κέφια!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #578

    Default

    Μου αρέσει αυτό που είπες για τη μελωδία και συμφωνώ. Γενικά το μεγάλο του σημείο είναι η συνοχή που υπάρχει παρά την πολυπλοκότητα στις ενορχηστρώσεις και τα διάφορα ατμοσφαιρικά/προγκ σημεία, πράγμα που προκύπτει από αυτό που κλισαρισμένα λέμε όραμα κλπ. (Πχ, εντελώς κυριολεκτικά, στο Φάρο έτσι που κλείνει σιγά σιγά με τις καθαρές κιθάρες είναι ακριβώς σα φως που χάνεται σιγά σιγά μέσα στο σκοτάδι). Αυτό έχει να φανεί τόσο πολύ από την εποχή του Onyx των Nocternity για την ελληνική σκηνή νομίζω. Έχουν και μία παρόμοια μεσαιωνικό-fantasy αύρα που εγώ καραγουστάρω. Επίσης η παραγωγή πραγματικά είναι κορυφαία και υψηλής αισθητικής για το στυλ κιόλας (έναν ήχο στις κιθάρες που να μην είναι τέλειος δε βρήκα)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #579
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δε ξέρω ρε παιδιά, το άκουσα αρκετές φορές αλλά δεν έχω ενθουσιαστεί όσο εσείς και ο άλλος που δε μιλάει.

    Σε άλλα νέα, κοίτα να δεις τί συμβαίνει καμμιά φορά. Λέω τί να ακούσω και μου έρχονται οι Dawn μετά από χρόνια. Για να δω λέω μπας και υπάρχει τίποτα διαθέσιμο σε λογική τιμή, μπας και, μια και εντάξει η συλλογή που τα έχει όλα αλλά το κόλλημα κόλλημα.

    Και όπως κοιτάς τα Metal Archives βλέπεις κάτι για 2008-? και on hold. Και λες για να δούμε μπας και υπάρχει καμμιά σελίδα Facebook, δυστυχώς, και βρίσκεις μία. Και μπαίνεις για διαβάζεις posts 20λεπτων και πως η σελίδα δημιουργήθηκε πριν μια ώρα!

    Επανακυκλοφορίες των δίσκων λοιπόν και νέος δίσκος από το 2014...
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #580
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ποιό είναι το αγαπημένο σου Zemial, από καθαρή περιέργεια;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #581
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Έχω να ασχοληθώ μαζί τους χρόνια, από το Monumentum ίσως, αν και άκουσα τα ενδιάμεσα. Μάλλον τα πρώτα θα έλεγα αλλά πάντα σε 2η μοίρα μπροστά στα Agatus εκείνης της εποχής.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #582
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #583
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Νίκος Αναστόπουλος ΤΩΡΑ στον Plunderer.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  14. #584
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τρομακτικά ενδιαφέρουσα και χορταστική συζήτηση γύρω από το black metal στην εκπομπή του Necromanzee. Βέβαια τους ντεθσπελάκηδες οπαδούς της σήμερον ελάχιστα θα ενδιέφερε. Καλύτερα έτσι, όμως.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #585

    Default

    Quote Originally Posted by TrinuxSamonii View Post
    Νίκος Αναστόπουλος ΤΩΡΑ στον Plunderer.
    Σήμερα Vol. 2

    http://www.voodooradio.net/player/voodoo_player.html
    http://www.voodooradio.net/en/voodoo-chat

    10-1 το λιγότερο..

    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 20:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •