Page 3 of 98 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #31

    Default

    Ε οι Blut Aus Nord δε λογίζονται orthodox/ρελίτζιους επειδή δεν αναμασούν τα ίδια κλισέ θεματολογικά που έχουν ορίσει οι Watain/Funeral/Deathspell etc για να ψαρώνει ο κόσμος, μουσικά και αισθητικά είναι πολύ κοντά και έχουν επηρεάσει πολλές καινούργιες μπάντες. Εννοώ τέλος πάντων αυτά τα περίεργα τα διαφορετικά από το heavy/metal της καύλας και της τσιρίδας ;p
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32

    Default

    2010-Blut aus Nord-What Once Was... Liber I

    Σε λίγες μέρες σκάει μύτη, ένα κομμάτι θα είναι 40 λεπτά. Στην αλλαγή βάση εξωφύλλου τους κόβω και πάλι. Ελπίζω να βαδίσουν σε επίπεδα MoRT (το πιο χαοτικό τους, phthoggon για δες το αυτό αν δεν το έχεις είδη δει, είναι πιο πολύ της (απο)σύνθεσης λέω)
    Μεγάλη μπάντα κατ' εμέ τον τελευταίο καιρό μ' άρεσαν πολύ και τα κομμάτια τους στο split
    http://www.metal-archives.com/release.php?id=176850
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  3. #33

    Default

    Έχει ήδη κυκλοφορήσει βασικά, το έψαχνα τις προάλλες δίχως επιτυχία. Μου αρέσουν όλα τα BAN και το Mort κρύβει πολλά πράγματα μέσα, αξίζει προσεκτική ακρόαση έστω κι αν το στυλ κουράζει μετά από λίγο.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #34
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Δίχως επιτυχία, γιατί θα βγει μόνο σε vinyl. Και είναι bm ο δίσκος ε...
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  5. #35
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Limited gate-fold vinyl 12"

    This release is "Liber 1", the first in a series of intriguing, raw and
    primitive releases running parallel to their main body of work.


    Εμενα παλι γιατι μου φαινεται πως μυρισαν μαρουλι; Δυσπιστος γαρ.

    Ενιγουει θα ακουσουμε και θα δουμε

  6. #36
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default



    Osculum Infame - Quwm ep 2010 απο Γαλλια μερια

    η δουλεια στις κιθαρες νομιζω ειναι αξιολογη.

    εν τω μεταξυ, ακουσα αυτο χθες το βραδυ και ακομα να συνελθω:


  7. #37

  8. #38

    Default

    1η φορά τους είδα μαζί με order στο harley στη θεσσαλονίκη και μου έπεσε το σαγόνι. ο λόγος για τους aherusia



    το σαγόνι λέμε!
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  9. #39
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    ksekolla re

  10. #40

    Default

    εγώ δε νομίζω ότι τρολλάρει, τα γουστάρει αυτά που ποστάρει. Πάντως για να είμαστε και σωστοί, έστω κι αν συνολικά Αχερουσία γκουχεχμ, αυτό είναι ένα πολύ ωραίο κομμάτι.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Roswell47 View Post
    ksekolla re
    ανάθεμα αν το άκουσες το τραγούδι
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  12. #42
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    dystyxws...

  13. #43

    Default

    γούστα
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #44

    Default

    Δεν μπορώ να μιλήσω με πολύ άσχημα λόγια για τους Aherusia μιας και θέλω να σέβομαι κάθε προσπάθεια.
    Αν είμαστε όμως μόνοι αλλάζει το πράγμα.
    Σαν ακροατής δεν μου αρέσει αυτό που ακούω (το παραπάνω κομμάτι είναι λίγο πιο οκ από τ' άλλα, όχι μεγάλη διαφορά όμως)
    Και αν αυτό είναι υποκειμενικό το πάω πάρα πέρα. Θέλουν να νιώσω κάτι που είναι αντιστρόφως ανάλογο με αυτό που θέλω να νιώσω όταν ακούω Black Metal ή μουσική γενικά.
    Απάντηση θα πάρουμε αν πάμε στο εσωτερικό του ζητήματος, μιλάμε για μια μπάντα που παίζει σαν Rotting Christ με στοιχεία Emperor & Dimmu Borgir.
    Ok, δεν λέω να το παρακάνουν, επειδή το παρακάνω εγώ και εσείς, αλλά πιστεύει κανείς ότι έχουν ακούσει πολλά πράγματα πέρα από τα παραπάνω που αντιγράφουν?
    Ότι ακούς είσαι και είναι και φανερό σε αυτό που εκφράζεις, δείτε και τις εικόνες, τους χαρακτήρες, το video clip αλλά και τους στίχους.
    Image και riff αποκαλύπτουν πολλά, όχι ντε και καλά την ποιότητά τους ή το μέλλον τους αλλά σίγουρα τον προσανατολισμό τους.
    Αν το Black Metal είναι η αφετηρία να νιώσεις κάτι, τότε όλο το σύνολο το ζωντανεύει. Αν κάπου μπάζεις, μπάζει και το σύνολο.
    Νομίζω το μόνο που ζωντανεύει με τους Aherusia είμαι εγώ στα 17 που όταν άκουγα κλαρίνα στο χωρίο έβαζα από αντίδραση στο walkman Dimmu Borgir.
    Με την μόνη διαφορά ότι τώρα έχουμε 2010 και όχι 1997 και το Black Metal είναι πολλά παραπάνω από αντιδραστικά νιάτα, μιας και αν δεν κάνω λάθος τώρα το σέβονται και όσοι το κορόιδεψαν τότε....
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  15. #45

    Default

    ρε necromanzee, μπέρδεμα ρε φίλε. Από τη μία κάνεις μία δήλωση υποκειμενικότατη "Θέλουν να νιώσω κάτι που είναι αντιστρόφως ανάλογο με αυτό που θέλω να νιώσω όταν ακούω Black Metal ή μουσική γενικά." και μετά ψάχνεις να βρεις την αιτία που οι Aherusia δε σου αρέσουν σε αυτούς λες και προσπαθείς να αποδείξεις ότι είναι κακή μπάντα, αλήθεια μεγάλη τελεία και παύλα. Η πλάκα είναι ότι ούτε με black metal ούτε με Έμπερορ/Ντίμουμπόργκιρ έχουν ιδιαίτερη σχέση αυτοί, iron maiden folk metal παίζουν, το μισό άλμπουμ είναι παραδοσιακές μελωδίες επιμεταλλωμένες. Εφόσον η αισθητικές σου προτιμήσεις είναι τόσο αντίθετες με αυτό που βγάζει η μπάντα, το κεντρικό συναίσθημα που έχουν στόχο, τότε ούτε εάν ήταν καλοί/όχι εμπορικοί/εμπνευσμένοι θα σου άρεσαν. Πάω στοίχημα ότι δε σου αρέσει ούτε πχ κάτι το οποίο είναι ουσιαστικά περισσότερο κοντά στη μπάντα αυτή όπως η παραδοσιακή, τα κλασικά ηρωικά σάουντρακ τύπου τελευταίος των μοϊκανών, braveheart, κλπ. Πάντως δεν είναι τόσα όλα απλά και δε συνδέονται απαραίτητα για να φτιάξουν ένα απλό νόημα τύπου "αυτοί είναι για το πούτσο" πχ αυτοί έχουν ίματζ με εμπορικότατες προδιαγραφές, αισθητική αφέλεια/ανωριμότητα, αλλά σε σημεία βγάζουν ειλικρινές και επιβλητικό συναίσθημα, κατ' εμέ (και στους στίχους επίσης). Αυτές οι αντιθέσεις είναι χαρακτηριστικό στοιχείο του underground αλλά και του περισσότερου χέβι μέταλ γενικότερα.
    Last edited by phthoggon; 01-07-2010 at 21:06.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 13:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 21:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 15:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 17:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 21:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •