Page 52 of 98 FirstFirst ... 242505152535462 ... LastLast
Results 766 to 780 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #766
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    γελαν κοι τοιχοι.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  2. #767
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Μετα απο αρκετες ακροασεις αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις. Δεν ειμαι απολυτος ομως, εχω κανει πολλες κολοτουμπες στις αποψεις μου για ορισμενους δισκους. Απλα με το Dead Congregation και το Abigor περιμενα πως μολις τα ακουσω θα ξεχασω οτι ακουγα μεχρι εκεινη τη στιγμη, θα με βγαλουνε απο οποιαδηποτε διαθεση κι αν βρισκομαι. Προσωπικα ετσι καταλαβαινω ποσο καλος ειναι ενας δισκος, απο την επιδραση που εχει πανω μου την στιγμη που το ακουω σε οτι νοητικη κατασταση κι αν βρισκομαι. Οταν τα χανω με αυτα που ακουω. Πειτε για το Abigor, εχει συμβει σε εσας κατι τετοιο? Ποια ειναι η κομματαρα του δισκου? Το Dead Congregation στα πρωτα 2-3 κομματια ειναι περα απο καθε περιγραφη, τρομερο παιξιμο, μεγαλη πορωση και πραγματικη σκοτεινη ατμοσφαιρα που φερνει στο μυαλο τις πιο μεγαλες στιγμες των Deathspell Omega. Στη συνεχεια με κουρασε και νομιζα σε πολλα σημεια οτι ακουγα την μπαντα που ανεφερα πανω. Οπως ειπα δεν θεωρω κακους αυτους τους δισκους, απλα εγω περιμενα περισσοτερα. Ετσι κι αλλιως αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

    Με το Teitanblood παντως δεν εχω λογια.
    Last edited by anti; 08-08-2014 at 15:09.

  3. #768

    Default



    One woman black metal από τη Relapse, με κους κους που με πάνε πίσω σε εποχές Velvet Cacoon () ότι η υπεύθυνη είναι ποπ τραγουδίστρια και μοντέλο της Σανέλ με κάποιες εύλογες αμφιβολίες βέβαια. Έχει και φουλ κομμάτι, δεν είναι κακό

    https://www.youtube.com/watch?v=U6y5iNJ2s_A
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #769

    Default

    έχεις ακούσει Puce Mary;

  5. #770

    Default

    τι ρωτάς, αφού ξέρεις ότι δεν ακούω νοιζ-ιές εδώ και χρόνια (δε με χάλασε καθόλου αυτό όμως το live at click festival)

    τα κουτσομπολιά πάντως καταλήγουν στο ότι είναι αυτή
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #771

    Default



    δεν ξέρω πολλά πιο black metal σήμερα πάντως

  7. #772
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    εκφυλισμός

  8. #773

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    εκφυλισμός
    αθάνατος κομπλεξισμός
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #774

    Default

    γάμησε


  10. #775

    Default

    λοιπόν, για πείτε. Τόσο καιρό τρία-τέσσερα ποστ την ημέρα έχουμε που ποστάρουμε μουσική, βάζει κάποιος κάτι "περίεργο" και τρώει πέντε μούτζες και ένας που λέει σε κάποιον γενικώς και αορίστως "εκφυλισμός". Ε, ναι λοιπόν, συμφωνώ πλέον, εκφυλισμός. Μήπως είσαστε λίγο μαλάκες? (όχι όλοι ε, ξέρετε ποιοι).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #776
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    οι επιρροες βγαζουν ματι

    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  12. #777
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    +


  13. #778
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Εντωμεταξύ τώρα συνειδητοποίησα πως λέγεται 'που' σαι μαρί;'

  14. #779
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Από χθες ήθελα να κάνω «σοβαρό» post για τη Myrkur, αλλά τελικά δεν ευκαίρησα.

    Πρώτον, στα μάτια μου η όλη φάση φέρνει έναν αέρα από τις εποχές που ο David DeFeis έγραφε (= ηχογραφούσε) το Original Sin, έβαζε την αδελφή του να το τραγουδήσει και, εν τέλει, πλάσαρε το όλο project ως all female band (αντί για fem fronted). Ο λόγος ήταν ότι ήθελε να ξεμπερδεύει με κάποιες εκκρεμότητες που είχε με τη δισκογραφική του, αλλά το σκέφτηκε καλά ταυτόχρονα, επειδή με αυτές τις ψευδο-μπάντες (οι Original Sin δεν ήταν η μοναδική περίπτωση) έφτιαξε κάποιες πολύ γαμάουα και kvlt προτάσεις στον χώρο.

    Μην κολλήσετε στις λεπτομέρειες: κρατήστε το ότι όταν εμπλέκεται τσιτσίκα(-ες) στη μέση, το project αμέσως κερδίζει kvlt (διάβαζε hype για τη σημερινή αντιστοιχία) πόντους. Ανεξάρτητα από τον βαθμό στον οποίο αναμείχθηκε άνδρας σε κάποιο στάδιο του Myrkur (εικασία δική μου είναι, ενδεχομένως να το έστησε ολόκληρο μόνη της η τύπισσα), το κομμάτι "Nattens Barn" προδιαθέτει για έναν απλώς καλούτσικο δίσκο της τάξης 55-70% σε βαθμολογία Metal Archives. Το folk/pagan intro είναι και το καλύτερο του σημείο θυμίζοντας τους Storm και τους συμπατριώτες της Feikn. Κατά τα λοιπά, δεν νομίζω ότι έχει να επιδείξει καμιά φοβερή συνοχή η σύνθεση. Ωστόσο, μου άρεσαν κάποιες κιθαριστικές ιδέες που έβγαζαν ένα άρωμα από μίζερες 00's νορβηγικές μπάντες (κατά σύμπτωση κι αυτές από one-person, λ.χ. Furze και Hordagaard). Προσθέτοντας, τέλος, κάποια (αυτονόητα) Burzum δάνεια, αλλά και κλιμάκωση που θυμίζει σύγχρονες αμερικάνικες μπάντες, το κάδρο επιρροών της ξανθομάλλας νομίζω ότι τείνει να ολοκληρωθεί. Θα τον ακούσουμε τον δίσκο. Είναι βέβαιο όμως ότι δεν θα φέρει καμία απολύτως τομή στο genre.

    Γενικότερο σχόλιο: λείπει έντονα το live συναίσθημα του studio από τους καινούργιους δίσκους. Άκουγα το "Lead Us into Darkness" EP των κατά τ' άλλα δευτεροκλασάτων Νορβηγών Demonic και σκεφτόμουν ότι ακόμα και μια τέτοια κυκλοφορία είναι δύσκολο να την εντοπίσεις σήμερα.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #780
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Από μηχανής Ra, φανατικό pink.

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 13:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 21:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 15:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 17:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 21:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •