Page 48 of 98 FirstFirst ... 38464748495058 ... LastLast
Results 706 to 720 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #706

    Default

    Ra και Shora, ο Anti έχει δίκιο, για να το πω ευγενικά περνάτε μη-black metal περίοδο.
    Δισκάρες μπορεί να υπάρχουν λίγες τα τελευταία χρόνια, ωστόσο καλά album βγαίνουν.
    Φέτος ας πούμε το Teitanblood μοιράζει απλόχερα κόλλυβα.


    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  2. #707
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Το black metal πέθανε. Ζήτω το black metal!

    Μόνο Spectral Lore.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #708
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    πεθαίνω με ταγκ "necrobungee jumping"

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  4. #709
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Νεκρομάντζη, έχασες: τώρα που ανέβηκα Αθήνα για Jag Panzer, 3/3 μπλακμεταλλιές ψώνισα.

    Τώρα στα σοβαρά: μη μου πασάρεις Τέιτανμπλαντ για μπλακ μέταλ. Θυμάσαι την αντίδρασή σου απέναντι στους Σάμπατ; Ε ίδια και χειρότερη είναι η δική μου απέναντι σε αυτόν τον ήχο, όταν μου τον πλασάρουν για black metal. Όταν λέμε black metal, εννοούμε Gorgoroth, Judas Iscariot και Varathron. Έχουμε κάτι σε αυτήν τη φάση;

    Άντε επειδή από την ανομβρία έχω φτάσει να ακούω τους Hegemon της Season of Mist...

    Τέτοιο black metal θέλω - να νιώθω δονήσεις ίδιες με τους Ηπειρώτες που παραληρούν με το ViC (δες στο album section).



    Φυσικά για αυτόν τον δίσκο κανέναν δεν είδα να γράφει. Αυτός είναι, όμως, πραγματικά καλός δίσκος. Με άποψη στην παραγωγή/ήχο, ευσυνειδησία στη σύνθεση των τραγουδιών, φωνητικάρες κ.λπ. Μην αρχίσετε να μου λέτε για Κριγκξμασίν, των οποίων το 2ο είναι 3.564 φορές χειρότερο απ' το ντεμπούτο τους.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #710

    Default

    Το Teitanblood στη δομή είναι Death Metal αλλά είναι σκοτεινό Ra και το ζήτημα είναι πως δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα στα περισσότερα album που θέλουν να το εξάγουν. Συνεπώς είναι Black Metal στη ψυχή. Ο παραδοσιακός ήχος που θες δεν δίνει πολλά, αλλά το Fordarv άξιζε και πιστεύω πως φτάνει ένα τέτοιο κάθε χρόνο. Φέτος ας πούμε μπορεί να έχουμε το Bohemian Grove για να μας καλύψει. Όσο για το Daudehaud έχασες, δες πάλι Metal Hammer 349, σελ. 73
    Στα περί ξενέρας θα τα πούμε μόλις ακούσετε το Mayhem. Πιστεύω πως είναι αντικειμενικό αυτό που θα γράψω.. 5 riff και ο attila να σώζει την ιστορία.. ο Telοch είναι λίγος. Μεγαλύτερη πάστα απ' όλα είναι το νέο Nefandus, παραγωγή του κουτιού/ μόνο ωραία τύμπανα... Οι μεγάλες απογοητεύσεις είναι από τις μπάντες που περιμένεις κάτι.
    Το νέο Spectral Lore είναι μια κυκλοφορία που ξεπερνά το Black Metal, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πλέκω εγκώμιο ξανά. Απλά χαμογελώ με ικανοποίηση γιατί ένας άνθρωπος κάνει πλάκα σε δεκάδες γνωστές μπάντες.
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  6. #711
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ BLACK METAL ΕΝΝΟΕΙΣ
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #712
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δεν έχω πρόχειρο το τεύχος εδώ πού βρίσκομαι, αλλά λογικά εσύ θα έγραψες. Εύγε, λοιπόν! Μου διέφυγε το κείμενο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #713
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Όταν λέμε black metal, εννοούμε Gorgoroth, Judas Iscariot και Varathron.
    Gorgoroth το 2014. Αν ειναι Ra να ποσταρω βιντεο With strength i burn, Retribution-storm of the lights bane, Nemesis divina και να λεω να μαλακες ετσι πρεπει να ακουγεται το μπλακ μεταλ.. Εντελως ανουσια ποστς.

    Οταν σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου ως μπλακ μεταλ δεν χωρανε δισκοι οπως το Draco sit mihi dux, οι Mortuus, το Massive conspiracy against all life, οι Blut aus Nord, το Paracletus, οι The Howling Wind, το Maranatha, οι Urfaust, το Death Holy Death, το Aosoth III και αλλα τοσα, ε σου αρεσει ενα πολυ συγκεκριμενο ειδος απο το μπλακ μεταλ και οχι γενικα το ιδιωμα.

    Συνεπως δεν περιμενω να εκτιμησεις το Kriegsmachine και την ατμοσφαιρα του.

    Εν τω μεταξυ ακουω το Teitanblood αυτες τις μερες και αισθανομαι γυμνος και αβοηθητος αναμεσα σε μιαχη τεθωρακισμενων διχως κανενα ελεος. Ντεθ μεταλ που απευθυνεται σε μπλακμεταλαδες. Και εκεινο το celtic frost σημειο στο Sleeping throats of the antichrist

  9. #714
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Anti πάμε να πιάσουμε ένα πολύ μεγάλο θέμα, το οποίο προσωπικά με κουράζει και δεν έχω καμμία διάθεση, αλλά όπως για σένα αυτά που αναφέρεις είναι black για κάποιους άλλους όπως εγώ όμως δεν είναι. Δε δίνω δίκαιο στον Ρα για αυτό που είπε και συμφωνώ απόλυτα με την πρώτη σου πρόταση απλά εντάξει, υπάρχουν διαφορετικά είδη black και όπως έχει φανεί 48 σελίδες τώρα ο κάθε ένας από μας έχει τις προτιμήσεις του.

    Δεν ακούω ένα πολύ συγκεκριμένο είδος στο black αλλά ακούω το black και τα είδη του όπως το ήξερα και μεγάλωσα μαζί του και πολύ απλά αυτό που κάποιοι πάσαραν για black στα 00ς εγώ δε το δέχομαι και δε το ακούω. Ενδεικτικά παραθετώ λίστα με αυτά που γούσταρα το πρώτο τέταρτο 2014: Akrotheism, Celtefog, Hail Spirit Noir, Hierophant's Descent, Thy Flesh από ελληνική σκηνή και Aurvandil, Doctor Livingstone, Enthroned, Ered Wethrin, Kampfar, Woods of Desolation από τους βάρβαρους. 11 δισκους δε τους λες και λίγους και ούτε φυσικά ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο είδος.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #715
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Εποχιακό φαινόμενο αυτό?

    Πέρυσι, ίδια εποχή πάλι (~15 σελίδες πίσω), έγινε η ίδια κουβέντα με τα ίδια άτομα να λένε τα ίδια πράγματα.

    Παρόλο που λίγα από αυτά που ανέφερε ο anti τα θεωρώ κλασσικά bm, συνεχίζω να πιστεύω ότι βγαίνουν πολλοί δίσκοι και καλοί bm δίσκοι. Ίσως το 2014 να μην έχει να επιδείξει κάτι συγκλονιστικό προς το παρόν αλλά έχει μέλλον η δουλειά. To πρόβλημα είναι να μπορείς να ψάχνεις ανάμεσα σε όλες τις νέες κυκλοφορίες να βρεις αυτά που σου αρέσουν.
    We revel in our time.

  11. #716
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Art In Haste, αυτο που με δυο λογια θελω να πω ειναι οτι οταν εχεις μια συγκεκριμενη προτιμηση στο bm, δεν μπορεις να κρινεις ολοκληρο το ιδιωμα λεγοντας μαλιστα πως δεν κυκλοφορει τιποτα αξιολογο. Ο Ra Pariah θελει το bm αμεσο, με το ενα ποδι στα 90’s και το αλλο στο χεβυ μεταλ. Επισης, αν θυμαμαι καλα, ειχε δηλωσει οτι για εκεινον μπλακ μεταλ = headbanging. Ε, αυτο, για μενα τουλαχιστον, ειναι τελειως ξενο οσον αφορα τον συγκεκριμενο ηχο. Τελος παντων ομως. Αν θελετε το συζηταμε.

    15 σελιδες πισω που λεει ο Once Emperor αναφερετε ο καθενας το τοπ 5 του για τα τελευταια χρονια. Το δικο μου ειναι αυτο (η σειρα αλλαζει βεβαια αναλογα με την διαθεση):

    Blut aus Nord – Sect(s)
    Negative Plane – Stained Glass Revelations
    Deathspell Omega - Paracletus
    Aosoth - III
    Arckanum – P (2009)

    Και απo ep το αγαπημενο μου ειναι μαλλον το Einsiedler των Urfaust.

    Ευκολα μπορω να προσθεσω αλλα 5 που με εχουν επηρεασει το ιδιο τα τελευταια χρονια.

    Σχετικα με τους ελληνες καλλιτεχνες στην προηγουμενη σελιδα, να αναφερω με τη σειρα μου το κομματι των Nadiwrath στο split Raze the Cosmic Inexistence. ΕΠΟΣ. Ισως ότι καλυτερο εχω ακουσει στην ελληνικη σκηνη του bm.

  12. #717

  13. #718
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Off topic το βρίσκω.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #719
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Εδώ παίζει stream όλος ο νέος δίσκος Old Wainds. Από μια πρώτη ακρόαση φαίνεται τίμιο πολύ.
    We revel in our time.

  15. #720
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Βγαίνει, λέει, σούπερ-ντούπερ ΝΤΑΡΚΘΡΟΝΙΛΑ 3ο βινύλιο με βιβλίο με φωτό κ.τ.τ. Ένα βινύλιο για κάθε περίοδο της μπάντας -τις επιλογές τις έκανε η ίδια η μπάντα- το black metal εκπροσωπείται από τα εξής:

    1. In the Shadow of the Horns
    2. Inn I De Dype Skogers Favn
    3. Under a Funeral Moon
    4. Ι en Hall Med Flesk og Mjod
    5. The Hordes of Nebulah
    6. The Claws of Time
    7. Fucked Up & Ready to Die
    8. Hate Is the Law
    9. The Cult of Goliath

    Ενδιαφέρουσες επιλογές.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 20:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •