Page 25 of 98 FirstFirst ... 1523242526273575 ... LastLast
Results 361 to 375 of 1468

Thread: Black Metal underground

  1. #361

    Default

    Επειδη κι εγω ακουσα μονο καλα λογια (και απορει κανεις τοσο πατο εχει πιασει το ειδος που εκθειαζουμε τετοια πραγματα..) εριξα και μια ματια στους στιχους. Καντε το πριν το αγορασετε.

  2. #362

    Default

    Το είδος ναι μεν έχει κάτσει σε μεγάλη λακούβα, με τις μπάντες που στις αρχές 00's δεν θα έβγαζαν ούτε cd των 5$ σε αμερικάνικο label, τώρα να βγάζουν αβέρτα στον Γιοσούκε (που το έχει γαμήσει εντελώς), με την Osmose να προσπαθεί να υπογράψει ό,τι δεν υπέγραψε τα χρόνια της αδράνειάς της (και να το πλασάρει σαν δεν ξέρωγωτι), με τα funeraldoomblackmetal του σωρού να αυξάνονται αρρωστημένα, με την πλειοψηφία των ανθρώπων που ασχολούνται ενεργά με το ιδίωμα, να πρέπει να βγάλει δίσκο επειγόντως, ως οντολογική αναφορά, ως σημείο "απόδειξης" της ενασχόλησης με το ιδίωμα, με τις ηλίθιες επανακυκλοφορίες να παίρνουν φωτιά, με χ, με ψ, με ζ, αλλά πλέον ο λειτουργικός ρόλος αυτού του πράγματος δεν είναι η αναβίωση του ιδιώματος σε μορφή σκηνής ή σκηνών, αυτό δεν γίνεται πια, αν πεθάνει αυτό το είδος δεν θα πεθάνει επειδή μίκρυνε, αλλά επειδή μεγάλωσε, θα τα πω όλα χωρίς να βάλω τελεία, και τελοσπάντων για μένα το νόημα είναι που και που να σκάνε μερικοί φοβεροί (και πιο σπάνια Μεγάλοι) δίσκοι οπότε και δεν θα μελετάται το πράγμα μόνο μουσειακά, ή νοσταλγικά, ή εκφυλισμένα.

    Οι Mgla μου έκαναν εντύπωση όταν τους πρωτοάκουσα στο holy trinity, ήταν πολύ καλοί εκεί, μου είχαν κάνει εντύπωση και με το παλιό τους όνομα, αλλά όχι *τόση*. Τρια LPs και δύο εφτάρια μετά, προσωπικά πεθαίνω με τον ήχο και τις συνθέσεις τους, το νέο βγάζει σοβαρό πάθος, οι στίχοι είναι όντως σκατά, αλλά έχουν οι στίχοι στα μπλακμέταλς δομικό θέμα. Και πλην δσο, βαριέμαι να μιλήσω τώρα για αυτούς, πέρσι ήταν το Negative Plane, φέτος θα είναι το Mgla, του χρόνου ποιός ξέρει, ίσως ξαναβγάλουν οι Katharsis (καπαρωμένη θέση).

    Αν μιλάμε για το ότι το whtn δεν είναι dead as dreams ξέρω γω σε μεγαλείο, οκ, μέσα, αλλά δεν φταίει αυτό για την πτώση του ιδιώματος, ούτε εκθειάζεται επειδή δεν βρέθηκε κάτι άλλο εκεί έξω.

    Εκθειάζεται επίσης το νέο Demoncy, τι γνώμη έχετε;

  3. #363

    Default

    Μαλλον καλυτερο θα ηταν να γραψω αν “θεωρειτε” πως πιανει πατο το ειδος. Γιατι προσωπικα εδω και κανα δυο χρονια πιστευω οτι το blackmetal ειναι στα καλυτερα του. Πραγματικα, τοση εμπνευση και δημιουργηκοτητα δεν υπηρξε ποτε στο ειδος οσο τα τελευταια χρονια. Ξεκινησα να γραφω διαφορα αλλα θα γινω γραφικος για καπιους και ας το αφησω καλυτερα. Πιστευω παντως οτι το doom και το blackmetal εχουν κανει ενα τεραστιο αλμα.

    Προσωπικα δεν ψαχνομαι και πολυ γιατι καποια στιγμη συνειδητοποιησα οτι με τοσο υλικο που μαζευα, σε συντομο χρονικο διαστημα, εχανα τελικα την μαγεια της αφοσιωσης σε ενα δισκο που πραγματικα με ενδιαφερε. Φυσικα σταματησα να διαβαζω και κριτικες, οι οποιες θεωρω οτι δεν εχουν καποιο νοημα, αλλα τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του. Με τα λιγα λοιπον που ακουω πλεον (αλλα οντως ακουω) θα αναφερω μερικες μπαντες οι οποιες με την μουσικη τους κρατανε το ειδος ψηλα (χωρις βεβαια να πιστευω οτι αυτος ειναι ο στοχος τους). Urfaust, Wolves in the throneroom, A forest of stars, Slagmaur, Peste noire, Blut aus nord, Acherontas, Abigor, Oranssi pazuzu, Rhinocervs, Diapsiquir και μερικες ακομη. Ολες αυτες οι μπανταρες εχουν βγαλει δισκους τα τελευταια δυο χρονια.. Ειμαι βεβαιος πως αλλες τοσες και παραπανω, που εγραψαν καλυτερη μουσικη κιολας, μπορειτε να προτεινετε κι εσεις.

    Τωρα για τους Deathspell omega που λες, σιγα, δεν νομιζω οτι λενε και τιποτα σημαντικο στους στιχους τους. Βιβλικα κειμενα αναπαραγουν μεσα απο μια, ας το πουμε ετσι, φιλοσοφικη σκοπια (αρκετα τραβηγμενο αυτο για να περιγραψω θεωριες διαβολολατρων), η οποια υπηρξε και στο παρελθον με μεγαλτυτερο βαθος, οποτε κανενας απολυτως λογος να μολυνουμε τα χερακια μας με την Βιβλο.
    (οι δισκοι τους μια χαρα γαμανε βεβαιαι - αν και μου πηρε μεγαλη ενεργεια να καρταφερω αλλο να ακουω και αλλο να φανταζομαι)

  4. #364

    Default

    Α, δεν ανέφερα τους δσο ως φοβερούς στιχουργικά, η τελευταία πρόταση πάει σε καθαρά μουσικό σκέλος.
    Δεν θεωρώ πως το βμ είναι σε πραγματικά Καλή εποχή. Έχει ανοιχτεί, έχει απλωθεί, έχει συμπεριλάβει, έχει συμπεριληφθεί,
    αλλά δεν συμβαίνει κάτι ουσιαστικά επαναστατικό συνολικά, μην γελάτε με τη λέξη, ή γελάστε.
    Κάποιοι καλοί δίσκοι σε ένα ωκεανό δίσκων. Μπορεί να είναι καλό όλο αυτό, αλλά σίγουρα δεν είναι "το καλύτερό του", επουδενί.

    *Από όσους αναφέρεις (τυχαίνει να τους έχω ακούσει όλους) κάποιοι είναι όντως πολύ ωραίοι, π.χ. οι Urfaust ή οι Blut Aus Nord (αν δεν κυκλοφορούν οτιδήποτε τους έρχεται στο κεφάλι), οι Slagmaur επίσης (να, πχ, το album στην Osmose δεν ήταν αντάξιο των όσων είχαν κάνει πριν). Το τελευταίο Diapsiquir δεν ήταν bm, οι Forest of Stars οριακά παίζουν στο ιδίωμα, οι wittr έκαναν μεν καλό δίσκο πέρσι αλλά συνολικά συνεχίζουν να μπάζουν, τους Abigor αποφάσισα πως δεν μπορώ να τους πάρω στα σοβαρά ούτε τώρα, και όχι μόνο αυτούς. ~ και η κλίκα Dodsengel έχει κάνει μερικά φοβερά πράγματα επίσης

    Οι Mgla για εμένα είναι τρομερά ωραίοι και προσανατολισμένοι, από την αρχή τους ως τώρα. Όχι πως η Northern Heritage είναι σε καλό επίπεδο επίσης, εννιά στα δέκα είναι πια ψιλοαηδίες.

    Ιδιαίτερη μνεία ξανά στο τελευταίο This is Past, αυτό είναι Ωραίο bm

  5. #365
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    H προσωπική μου ένσταση για το Mgla δεν είναι "πού οδεύει ο χώρος με τέτοια άλμπουμς Νίκο Τσιαμτσίκα" υφής, δε με ενδιαφέρει ο τυχόν ωκεανός σαβουροπαραγωγής του blackmetal, μιας και η προσωπική μου ανάγκη για καινούργιο blackmetal δεν ξεπερνάει τα 1-2 άλμπουμς το μήνα στην καλύτερη, οπότε δεν παρακολουθώ τόσο στενά τις εξελίξεις.

    Το θέμα μου είναι ότι περίμενα αυτό:
    Quote Originally Posted by carheart View Post
    πέρσι ήταν το Negative Plane, φέτος θα είναι το Mgla
    και βρήκα ένα δίσκο καλοστημένο μεν, αλλά -για μένα- χωρίς πνευματικό βάθος. Και όταν λέω "πνευματικό βάθος" εννοώ αυτή τη ψευδαίσθηση που σου δίνουν οι κορυφαίοι bm δίσκοι της τελευταίας τριετίας (τους αναφέρατε παραπάνω) ότι ακούς κάτι ανώτερο, κάτι εξωπραγματικό.
    Κάτι που με σημεία κούφια π.χ. σαν το lead του 6:24 στο παρακάτω:


    δεν γίνεται με τίποτα.

    Δεν ξέρω αν αυτό που άκουσα ήταν το "Lawless Darkness" των Mgla μιας και δεν έχω ακούσει τα προηγούμενά τους (και δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω πως όντως πιθανόν να είναι τρομερά), με βάση το τελευταίο κρίνω, πιθανότατα οι Mgla απλά να μην είναι η περίπτωσή μου και να έπρεπε να εστιάσω αλλού και στην τελική γούστα είναι αυτά και όλα αυτά τα χίπικα, αλλά κουβέντα να γίνεται.

  6. #366

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    ~ και η κλίκα Dodsengel έχει κάνει μερικά φοβερά πράγματα
    μπάηδαγουέη.

  7. #367
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μπάηδαγουέη, έχει leak-άρει, οπότε βρες το να το ακούσεις ολόκληρο.
    Last edited by Ra Pariah; 16-04-2012 at 20:18.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #368
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Το Dødsengel είναι αδιανόητα καταπληκτικός δίσκος.
    Βγάζει τέτοια αρρώστια, που απορείς με την απόσταση που έχει μουσικά από τον προηγούμενο δίσκο.


    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #369
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

  10. #370
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Κάναμε ακρόαση με Nasum (άρτι αφιχθέντα). Μας μείναν οι Gary Moore πινελιές στις κιθάρες. \m/
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #371

    Default

    To Dodsengel μου φάνηκε ιδιαιτέρως τεράστιος (σε διάρκεια) δίσκος, με ένα 15% να τραβάει την προσοχή, και ένα 85% να είναι αγνή βαρεμάρα. Αυτή η μεγαλομανία του μεταλλά να φτιάχνει "έπη" και μεγαλεπίβολους concept δίσκους, σε μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων, τα κάνει όλα χειρότερα. Άσε που όπου ακούω τσιρίδα πλέον μπριζώνω. Σαν να μην το έβγαλαν ποτέ, δεν το ξανακούω

    Οι τύποι πάλι που βγάζουν άνετοι 77λεπτα si monumentums και δεν καταλαβαίνεις πως πέρασε η ώρα, το γυρίζουν στα EPs με δίλεπτα κομμάτια

    δεν πολυβγάζω νόημα

    Πρέπει να ξαναβγάλουν οι Katharsis δίσκο.

  12. #372

    Default

    Μανώλη μην ταράζεσαι και το Drought ένα κομμάτι είναι, απλά και οι Deathspell μπαίνουν σταδιακά στο πλάνο για τη κατανόηση των πολλών. Κατά τ’ άλλα αυτό είναι το λογικά αναμενόμενο Ep, ένα εικοσάλεπτο κομμάτι-απλά σπασμένο-τους την επόμενη χρονιά του full-album τους. Αυτό που κάνουν εδώ και χρόνια δηλαδή.
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  13. #373
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default



    THE HOWLING WIND - The Mountain View

    Taken from the album "Of Babalon" (release date mid-July)

  14. #374
    YOLO Chillin Villain's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    14/f/cali
    Posts
    380

    Default

    ^

    δαγκώθηκα.

  15. #375

Similar Threads

  1. 80ies Underground HEAVY METAL
    By Witchkiller in forum Music Discussion
    Replies: 1090
    Last Post: 29-08-2021, 12:46
  2. UNDERGROUND THRASH/SPEED METAL
    By Razor in forum Music Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 27-05-2021, 20:08
  3. Black Metal Universe : Black Metal ist Krieg!
    By ILLNaturedgr in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 14:37
  4. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  5. [Underground vs. Mainstream] Pianei topo to underground?
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2005, 20:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •