OFF TOPIC POST

Quote Originally Posted by Xtikio View Post
@fluxus nai eimai sigouros. oso gia to ti lete me goodson, diafwnw katheta. pistevw pws ean saresei h aisthitikh kai genika akouseis polu den xreiazetai na exeis mousikes gnwseis gia na to apolafseis. arkei na saresei to feeling (inb4 den uparxei feeling)
Δεν είπε κανείς ότι αποκλείεται να σου αρέσει κάποιο jazz κομμάτι εάν δεν έχεις μουσικές γνώσεις. Σαφώς και μπορεί να την βρίσκεις με την αισθητική/feeling ή οτιδήποτε. Το θέμα που λέγαμε με φλούξη είναι ότι σε ένα jazz live, οι μουσικοί είναι πιο πιθανό να ευχαριστιούνται την κατάσταση από ότι το κοινό, στο σύνολό του εννοείται. Και μη μου πεις ότι διαφωνείς με αυτό, νομίζω ότι συμβαίνει στα περισσότερα live που έχουμε παρακολουθήσει και μαζί. Και μη μου πεις ότι "ε Ελλάδα ρε φίλος". Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι ότι μερικές μουσικές καλώς ή κακώς δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό ακριβώς επειδή είναι δύσπεπτες και έχουν απαιτούν καταρτισμένες τεχνικές που το ευρύ κοινό δεν καταλαβαίνει επειδή δεν ξέρει εκείνη τη στιγμή για παράδειγμα στο συγκεκριμένο βίντεο ότι κάνει groupings κλπ (όπως και γώ όταν το πρωτοάκουσα). Πάλι μπορεί να την βρει κάποιος με την αισθητική αυτού που ακούει αλλά η πιθανότητα είναι μικρή. Επίσης το είδος περιέχει στοιχεία όπως ο αυτοσχεδιασμός που στο ευρύ κοινό μπορεί να φανεί βαρετό. Το ευρύ κοινό που δεν έχει ιδέα καν τις περισσότερες φορές για την δομή του κομματιού και απλά ακούει πνευστά για 10 λεπτά. Αυτά δεν έχουν να κάνουν με την χώρα. Άλλωστε αφορμή για την κουβέντα με τον φλούξη ήταν ατάκα από βρετανική ταινία.