Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49

Thread: Οι πρωτες τρεις μουτζες

  1. #16
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Candiru View Post


    να γιατί
    Τα πειράματα του Solomon Asch δείχνουν ότι η πίεση για συμμόρφωση στις απόψεις της ομάδας παίζει μικρό έως καθόλου ρόλο όταν οι απαντήσεις δίνονται ανώνυμα. Συγκεκριμένα, βασισμένος στο πρώτο τμήμα του πειράματος καταλήγει στα συμπεράσματα ότι το υποκείμενο συμμορφώνεται είτε επειδή θεωρεί πιο αξιόπιστη την απάντηση της πλειονότητας σε σύγκριση με την δική του παρατήρηση, είτε επειδή φοβάται να προκαλέσει διαφωνίες, είτε επειδή θεωρεί αρκετά ασήμαντο το θέμα για να μπει στον κόπο να διαφωνήσει με τους υπόλοιπους, παράγοντες που απουσιάζουν στο δεύτερο τμήμα της ανώνυμης απάντησης.
    αν το πέιραμα επαναλειφθεί σε φόρουμ επικοινωνίας και δικτύωσης όπως αυτό με "κλίκες", κλπ τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά, μια και υπάρχει ποιοτική διαφορά στο θέμα "ανωνυμία" σε αυτή την περιπτωση. Βάλε και το ότι τίθεται θέμα γούστου και όχι αντικειμενικής παρατήρσηης...
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #17
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    ti pathate oloi re pousth kai ta xwnete sto Fixxxorx?

  3. #18

    Default

    ^
    Μάλλον ό,τι έχεις πάθει κι εσύ και τα χώνεις σε μένα

  4. #19
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    περιμενε επικο quote απο razor εσυ.....
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  5. #20
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    ti pathate oloi re pousth kai ta xwnete sto Fixxxorx?
    Αγαπάμε Fixxxer κι ας μην του αρέσει το Serenity.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #21

    Default

    Lol Clockwork X-)

  7. #22
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru View Post
    αν το πέιραμα επαναλειφθεί σε φόρουμ επικοινωνίας και δικτύωσης όπως αυτό με "κλίκες", κλπ τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά, μια και υπάρχει ποιοτική διαφορά στο θέμα "ανωνυμία" σε αυτή την περιπτωση. Βάλε και το ότι τίθεται θέμα γούστου και όχι αντικειμενικής παρατήρσηης...
    Σε μία ανώνυμη ψηφοφορία που περιορίζεται σε ψήφους συγκεκριμένων ομάδων σαφώς μπορούν να υπάρχουν ομάδες που ακολουθούν συγκεκριμένη πολιτική και συγκεκριμένες τάσεις, κατόπιν συννενόησης ή κάποιας μορφής επηροής - και δεν αναφέρομαι σε τίποτε εξεζητημένο και επιτήδειο, αλλά και σε απλές περιπτώσεις όπου στο MSN λέει ο ένας στον άλλο "χαχα, κοίτα τι έγραψε ο μαλάκας πάλι". Επίσης είναι σαφώς πιθανό κάποιοι απλώς να ενισχύουν την ήδη υπάρχουσα πλειοψηφία επειδή βρίσκουν κάποιου είδος συμφέρον σε αυτό, π.χ. επειδή έχει περισσότερη πλάκα (και μπορεί να αποτελέσει θέμα ενασχόλησης) το 0 πινκ / 30 μούτζες από το 10 πινκ / 10 μούτζες.

    Όλα αυτά, όμως, είναι πέραν του αντικειμένου μελέτης του συγκεκριμένου πειράματος του Asch. Είναι πολύ μεγάλο λογικό άλμα να γενικεύεις τα συμπεράσματα του σε καταστάσεις που δεν πληρούν τις ίδιες προϋποθέσεις με αυτές του πειράματος.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #23

    Default

    τι λε ρε παιδί μου; τόσα πράγματα, τόσες μελέτες και αναλύσεις; και όλα αυτά για την ΜΟΥΤΖΑ ΜΟΥ! νοιώθω σημαντικός ξανά
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  9. #24
    Senior Malaka feeleash's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    in your tv
    Posts
    229

    Default


  10. #25
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    33 μουτζες, παμε γερα! Απο τα εξι πινκς μονο ενας ηταν γενναιος να μου στειλει ΠΜ και ο Αλαγιας ακομα πιο γενναιος να το δηλωσει.
    Κασερινε, δεν εχω το log, αλλα την ωρα δημιουργιας του θρεντ μιλουσα με μπιζαριο στο ΜΣΝ και μου ελεγε τι θα ηταν καλυτερο να κανει, να με μουτζωσει η να με βρισει και του ειπα "κανε οτι θες" οποτε δε νομιζω εχω να φοβαμαι κανενα βιλλο. Αν θυμαμαι καλα ομως μου ειπε οτι ο μονος στον οποιο ριχνει μουτζες γενικα ειναι ο Κασερινος! Εκπληκτικο αυτο αν το σκεφτεις, δεν πρεπει να ειναι τυχαιο που το σχολιασες εσυ το ποστ μπιζαριου. Σε αλλα νεα, αυτο το θρεντ με κανει να νιωθω ωραια. Ωραια ατακα clockwork orange ε, περιμενουμε razor να deliver παντως, ελπιζω η προσμονη να μην μειωσει το τελικο αποτελεσμα.

  11. #26
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by alaiah View Post
    τι λε ρε παιδί μου; τόσα πράγματα, τόσες μελέτες και αναλύσεις; και όλα αυτά για την ΜΟΥΤΖΑ ΜΟΥ! νοιώθω σημαντικός ξανά
    Παρε κι εσυ ρε αρχιδι, τι μουτζωνεις? Ψοφαω επισης με σοβαρη αναλυση με βιντεα και ποστς και τετοια, σε αυτα ηλπιζα αλλα οχι και πολυ.

  12. #27
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    εγω στον Φίξερ κερνάω μούτζες εν γένει τίμια και πορωτικά.

  13. #28
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Εσύ είσαι πολύ παιδί. Το ξες?
    It is known.

  14. #29
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    είναι φάση το αγόρι(είναι φάση),είναι φάση το παιδί(το παιδί)

  15. #30
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by nikolasfluxus View Post
    εγω στον Φίξερ κερνάω μούτζες εν γένει τίμια και πορωτικά.
    Καλα κανεις, εγω σε μουτζωσα κανα 2 φορες και μετα σε βαρεθηκα, και τι καταλαβαινεις τελικα? (παρακαλω χωστε μουτζες στο πρωτο ποστ, οχι σε αυτο αν γινεται)

Similar Threads

  1. Οι πρώτες φωτογραφίες του Τιτάνα
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 6
    Last Post: 08-06-2010, 13:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •