Results 1 to 4 of 4

Thread: Madder Mortem - Eight ways

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Madder Mortem - Eight ways



    Madder Mortem - Eight ways (release date 2009 Peaceville)

    Lineup :
    Agnete M. Kirkevaag - vocals
    BP. M. Kirkevaag - guitar & vocals
    Odd E. Ebbesen - guitar
    Tormod L. Moseng - bass
    Mads Solas - drums

    Tracklist :
    1. Formaldehyde
    2. The Little Things
    3. Armour
    4. Resolution
    5. A Different Kind Of Hell
    6. Riddle Wants To Be
    7. Where Dream And Day Collide
    8. The Flesh, The Blood And The Man
    9. Get That Monster Out Of Here
    10. Life, Lust & Liberty
    11. All I Know
    12. The Eighth Wave

    Δεν ξέρω τι με πιάνει μερικές φορές και καθυστερώ να αγοράσω δίσκους απο μπάντες που εκτιμώ απεριόριστα. Ενα τέτοιο κλασσικό παράδειγμα είναι και οι Νορβηγοί Madder Mortem και ο τελευταίος τους δίσκους που παρουσιάζω εδώ.

    Τους ανακάλυψα το 2001 όταν και κυκλοφόρησαν το All Flesh is Grass και μου είχαν αφήσει θετικότατες εντυπώσεις. Αυτό που ακολούθησε όμως την επόμενη χρονιά, όταν και κυκλοφόρησαν το Deadlands, δεν το περίμενα ούτε στα πιό τρελά μου όνειρα. Ναι είχα βρει ακόμα μια μπάντα να αγαπώ. Το Desirata του 2006 απλά διατήρησε τις προσδοκίες μου απο δαύτους σε υψηλότατα επίπεδα και ανανέωσε την υπόσχεση οτι κάποια στιγμή ίσως καταφέρουν να ξεπεράσουν τα δυσθεώρητα επίπεδα του Deadlands. Αν και αρκετά καθυστερημένα, αγόρασα το Eight ways και πλέον μετά από αρκετές ακροάσεις μπορώ να δηλώσω οτι η άτυπη αυτή υπόσχεση δεν έχει εκπληρωθεί. Με λίγα λόγια το Deadlands παραμένει στο μυαλό και στα αυτιά μου το αντιπροσωπευτικότερο και ανυπέρβλητο δείγμα της έμπνευσης τους.

    Παρόλ' αυτά το Eight ways παραμένει ένας πάρα πολύ καλός δίσκος και καταφέρνει στο έπακρο να ανανεώσει την υπόσχεση αυτή για το μέλλον όπως επίσης δείχνει να τους καθιερώνει πλέον στο πολύπαθο ιδίωμα του prog. Οσο δύσκολο είναι να προσπαθήσεις να ταμπελοποιήσεις την μουσική τους ακόμα δυσκολότερο είναι να περιγράψεις σε κάποιον το πως ακούγονται. Νομίζω οτι ο χαρακτηρισμός που πλησιάζει πιο πολύ τον ήχο τους στο Eight ways είναι πως πρόκειται για μία μίξη The Gathering με Arcturus υπό ένα τελείως jazzy πρίσμα.

    Αν δεν είχατε καμμία επαφή με τους Madder Mortem στο παρελθόν, το Eight ways είναι μια εξαιρετική αρχή και το μόνο σίγουρο είναι οτι θα σας οδηγήσει στο Deadlands όπου και θα τους αγαπήσετε. Προσωπικά βρήκα ακόμα ένα δίσκο που θα ακούω για πολύ καιρό, τον προσθέτω στις μεγάλες κυκλοφορίες της προηγούμενης χρονιάς και ευελπιστώ εκστατικά για το μέλλον. Εύγε.


    ps. το εξώφυλλο δεν γινόταν πιό MYST.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Ρε φίλε εγώ ακόμα δεν το έχω ακούσει γιατί στο drive του pc μου δεν παίζει, και mp3 δεν μπορώ να το κάνω. Παίζει να έχει κάποια προστασία.

    :-\
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Να πούμε πως επανακυκλόφορησε το Mercury, δυσεύρετος πρώτος δίσκος. Περιέχει 5 μπόνους εκ των οποίων 2 επανεκτελέσεις και 2 ακυκλοφόρητα. Το 1 η παρακάτω τραγουδάρα.

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πολύ δυνατό!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Madder Mortem, 11/10 Sin City
    By Harbinger of Death in forum Live Reports
    Replies: 16
    Last Post: 14-10-2009, 19:33
  2. Madder Mortem 10/10 Harley Bar, Thes/niki
    By Zoonchild in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-2009, 13:54
  3. Madder Mortem @ Athens/ Thess/niki
    By Zoonchild in forum Live & Events Talk
    Replies: 52
    Last Post: 11-10-2009, 13:22
  4. Madder Mortem - Desiderata
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 17
    Last Post: 17-06-2006, 11:45
  5. the devil worx in mysterious ways (?)
    By katwrimos in forum Music Discussion
    Replies: 155
    Last Post: 19-06-2005, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •