Results 1 to 9 of 9

Thread: Battlefield: Bad Company 2

  1. #1
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default Battlefield: Bad Company 2

    Πείτε servers, τι game tweaks χρησιμοποιείτε (και αν), kits και ότι άλλο θέλετε.

    Επίσης με πόσο Ping παίζετε συνήθως σε 32άρηδες servers;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  2. #2
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Κανείς βρε σατανάδες; Αφού ξέρω πως στάνταρ υπάρχουν 2-3 μίνιμουμ.

    Ανιγουέι για περίπτωση που κάποιος ενδιαφερόταν αλλά δεν γούσταρε να πληρώσει και τίποτα το φοβερό:

    http://www.zavvi.com/games/platforms.../10048632.html

    και

    http://www.getitnow.gr/prod/gaming/g...c/prod60598pp/

    όχι σαν τους κλέφτες στο Steam που το έχουν 49.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #3
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default



    Napalm, Surfin' Bird και Huey
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #4
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    απίστευτο βίντεο, με ψήνει ρε γαμώτο.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  5. #5
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Όλα ωραία και καλά και είναι in-game όλα αυτά στο video αλλά ας ελπίσουμε πως θα είναι και όπως πρέπει. Βεβαια και μόνο που θα καβαλάς το Huey όπως στο βίντεο και θα βάζεις στο ραδιόφωνο του παιχνιδιού το Surfin' Bird, θα αξίζει. Η θα μπαίνεις στο τζιπ, θα χτυπάς και ένα Somebody to love όσο θα πυροβολάς με το MG.


    Εσύ είσαι και της CoD σχολής, μπορεί να καείς από αύριο με το Black Ops και να μην το θυμάσαι καν
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #6
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    τελικά δεν κάηκα με το cod. για πες για το βιετναμ, έπαιξες καθόλου; τι λέει;
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  7. #7
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Πες την ιστορία σου, δεν είναι καλό; Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το BO ενώ επίσης κάπου πήρε το αυτί μου πως το quick-scoping πέθανε. Για εμένα που δεν το κατέχω είναι +

    Στα του Vietnam. Λόγω pre-order το έχω από τις 18/12 και μπορεώ να πω πως εμένα μου αρέσει αλλά ας το πάρουμε λίγο από την αρχή:

    Το Bad Company 2 ως γνωστόν είναι ένα παιχνίδι με μεγάλα, ανοιχτά maps, γεμάτα με κτίρια, χλωρίδα και ότι θες για προσωρινή κάλυψη μιας και αυτά διαλύονται κτλ. Ως αποτέλεσμα ευνοεί Tactical Combat και Teamwork. Επίσης τα άρματα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του παιχνιδιού.

    Το Vietnam τώρα, αντί να είναι μια από τα ίδια με re-skin, νέα (παλιά!) όπλα και maps αποφάσισε να δώσει ένα ελαφρώς διαφορετικό gameplay, πιθανότατα με τη λογική του να γίνει μαζί με το BC2 ένα πακέτο.
    Οποτε εδώ έχουμε Medium-sized maps με περισσότερα choke points, φυσικά σημεία κάλυψης (πχ. βράχοι) που δεν καταστρέφονται και περισσότερο CQC.
    Όπως είπα, μου αρέσει. Είναι πιο πολύ infantry based και λόγω παραπάνω CQC και μικρότερων Maps είναι το ακριβώς ενδιάμεσο αναμεσα σε CoD/MoH και BC2. Τα άρματα είναι το ίδιο δυνατά όσο ποτέ αλλά είναι πιο περιορισμένα σε αριθμό ώστε να είναι κατα κάποιο τρόπο support και να έχουν παραπάνω αξία. Τα όπλα έχουν ωραία models, αν και δεν μου πολυαρέσουν που πχ είναι κολλημένα με επιδέσμους ή ταινία και καλά για το war worn out effect (warn out effect, XA!), αλλά έχουν καλύτερα iron sights από του BC2 και όλα είναι ωραία.

    Το παιχνίδι για την ώρα εχει αν θυμάμαι καλά 4 maps τα οποία μπορούν να παιχτούν σε όλα τα game modes, ενώ όταν συμπληρωθούν 69 εκατομμύρια team actions θα γίνει unlock ένα 5ο map, το Battle Of Hastings. Μπορεί να φαίνεται μικρός αριθμός τα 5 maps, που είναι, αλλά λόγω του ότι αλλάζει εντελώς το gameplay αναμεσα σε Rush και Conquest τα κάνει σαν να φαίνονται 10. Βάλε και το όλο Destruction και κάθε φορά μπορεί να παίξει ελαφρώς διαφορετικά.

    Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι να πας από το ένα σημείο του map στο άλλο όπως στο BC2. Έτσι πχ στο Conquest του Cao Son Temple, που είναι πρακτικά μια ευθεία με 3 Capture Points, όποια ομάδα πάρει το 2ο Capture point στη μέση του map, έχει ένα σαφές πλεονέκτημα. Βλέπεις η ομάδα με το 1 Captured Point δεν έχει άλλο δρόμο να πάει να επιτεθεί από πίσω και να πάρει το άλλο ακριανό CP.

    Μικρό πρόβλημα γιατί όλα λύνονται με ΚΑΛΟ teamwork, αλλά άντε να βρεις καλό teamwork σε public server που δεν μιλάει κανείς..

    Edit: Ένα άλλο μειον, στο παλιό BF:Vietnam είχες ένα κουμπί Radio το πατούσες ενώ οδηγούσες και απλά διάλεγες τραγούδι από ένα μενού. Τώρα απλά έχει ένα κουμπί για "Next Track" και πρεπει να κάνεις cycle τα κομμάτια. Οκ έγινε γιατί στις κονσόλες δεν μπορούν να θυσιάσουν άλλα κουμπιά αλλά είναι μαλακία.

    Last edited by SpiritCrusher; 22-12-2010 at 21:43.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #8
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    πέθανε το quick scoping ναι, tubers σημαντικά λιγότεροι αλλά οι χάρτες του πολύ κακοί, δεν μπόρεσα ποτέ να τους συμπαθήσω εξαιρώντας μόνο έναν που δε θυμάμαι όνομα αλλά δεν έχει και σημασία. υπήρχε και ένα ακατανόητο κόλλημα με το nuketown, ένα χάρτη τόσο δα (με πολλούς σέρβερς να παίζουν μόνο εκεί) όπου απλά έτρεχες, πυροβολούσες, έριχνες χειροβομβίδες δίχως αύριο και στα 11 δευτερόλεπτα είχες σκοτωθεί. είχα καλομάθει μάλλον με το mw2 και δεν μπορούσα να κολλήσω με το bo (μου έλειπε και το acr μου)
    το battlefield το βρήκα τυχαία σε ένα μαγαζί εδώ 10 ευρώ και το πήρα και την έχει τη φάση του στο single, τουλάχιστον είναι μεγαλύτερο από το (έτσι κι αλλιώς μικρό) αντίστοιχο του cod. μούλτι δεν έχω παίξει ακόμα αλλά μάλλον θα κάποια στιγμή, θα κάμω και τα κουμάντα μου με το βιετναμ τώρα κοντά γιατί ψάρωσα με τα βίντεο και τη μουσική. αυτά.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #9
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ναι, μάλλον τους αρέσει το gameplay του Nuketown που λες, για πολλούς αυτό είναι το καλο των CoD. Διάβαζα και ένα άρθρο στο IGN τις προάλλες για FPS (τέρμα biased) και ανέφερε εκεί πως το Nuketown είναι το καλύτερο map έκει έξω, για να πάρεις μια ιδέα. Επίσης, ACR πφφ

    Στα του BC2, ναι κι εγώ κάτι τέτοιο είχα κανει, το είχα πάρει φθηνά οπότε τα λεφτά του τα έβγαλε πολύ εύκολα.
    Ένα βασικό hint, ειδικά για άτομα που προέρχονται από CoD: Τα πρώτα levels του multiplayer είναι εφιάλτης, όχι γιατί είναι δύσκολα αλλά γιατί λόγω συνήθειας από CoD, θα είσαι σαν τη μύγα στο γάλα. Είναι διαφορετικό playstyle και θα ψοφάς συνέχεια μέχρι να πιάσεις το νόημα. Θέλει παραπάνω τακτική και να καλύπτεσαι. Δηλαδή το στυλ "είμαι πίσω από cover-κοιτάζω για εχθρούς τριγύρω βλέπωντας για κάποιο άλλο cover πιο μπροστα-τρέχω στο επόμενο cover" θα σου είναι πολύ χρησιμο. Επίσης δε θα ξέρεις τα maps και τα κόλπα τους, και συνήθως τα maps είναι 5+ φορές μεγαλύτερα από πχ. το Quarry του ΜW2.
    Α και δοκίμασε για σερβερς με 24 άτομα. Ναι, με 32 εχει παραπανω τζέρτζελο αλλά σου δίνει περισσότερο αέρα, μετράς πολύ περισσότερο, και πιθανότατα θα έχει λιγότερους snipers που σκοτώνουν απο 2 χιλιομετρα μακριά.

    edit: πχ. http://www.electricrequiem.com/forum...=1#post1002446

    Εγώ το έχω βάλει στο Steam Games list σαν Non-Steam Game και το ανοίγω από εκεί οποτε έχω και το Steam Overlay (Shift+TAB) για να βλέπω την ώρα και για να μιλάω σε κανένα chat, οπότε ότι θες θα με βρεις κι εκεί.

    Για το Vietnam, πρόσεξε, μην το πάρεις από Steam, δεν είναι compatible με Retail εκδόσεις. Πάρτο από το EA Store. Επίσης έχε κατα νου πως στο τέλος της ημέρας το Vietnam είναι, όντως, ένα expansion. Δεν συγκρίνεται δηλαδή σε μέγεθος με το BC2. Επίσης είναι λιγο σπάσιμο που μουσική ακούς μόνο μέσα στα οχήματα, τα οποία είναι και λίγα, αλλά τουλάχιστον έχουν ηχεία ορ σάμθινγκ και αμα τα συνοδεύεις ακούς και απ'εξω
    Last edited by SpiritCrusher; 24-12-2010 at 17:35.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. Battlefield Heroes
    By locust in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 29-07-2009, 14:26
  2. Company of Heroes
    By Angrafan in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 19-12-2006, 22:03
  3. Battlefield 2
    By Once_Emperor in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 01-07-2005, 12:32
  4. ER Battlefield
    By metamelia2 in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 22-03-2005, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •