Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 114 of 114

Thread: Δισκοθήκη. Αξίζει?

  1. #106
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    Κοίτα, θα στηρίξω συνειδητά και με σεβασμό, αν μου αρέσει αυτό που θα προσφέρει ο εκάστοτε "καλλιτέχνης". Δεν θα το κάνω στα τυφλά όμως. Θέλω να πω, δεν θα στηρίξω κακιά μουσική απλώς επειδή είναι ανεξάρτητη.
    Nai, milousa panta gia mousiki pou sou aresei.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  2. #107
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πάλι πέφτετε να με φάτε οπότε να αποσαφηνίσω το "1 στα 18 ευρώ" το οποίο δείχνει να σας απασχολεί μια και το αναλύετε.

    Κατά πρώτον στον casshern. Η τιμολόγηση στα 18 ευρώ ήταν ενδεικτική και μπορείς ακόμα να την πεις και τυχαία. Στ' αλήθεια όμως δεν έχει σημασία αν μιλάμε για 5 ή 10 ή 20 ευρώ μια και τα πολύ πολύ πολύ πολύ μεγάλα συγκροτήματα παίρνουν, guess what, κάπου 10% από την πώληση του κάθε cd. Οπότε και με τη δισκογραφία από cd των 9 ευρώ πάλι εφόσον το θέμα είναι ποσοστιαίο, επί της ουσίας, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΡΙΞΕΙ το συγκρότημα. Μπορεί να έχεις στηρίξει promoters, διανομείς, καλλιτέχνες, κομμώτριες, μουσικονταβατζήδες, σίγουρα όμως όχι ΤΗΝ ΦΑΣΗ. Από τη στιγμή δε, που μπορείς να πάρεις με 20 ευρώ ένα μπλουζάκι ή με 30 να δεις μια συναυλία, από τα οποία στην τσέπη του καλλιτέχνη θα πάει κάπου το 80% τότε το cd μάλλον σαν βλακεία μου ακούγεται. Διορθώνω, όχι βλακεία, ΧΟΜΠΙ όμως σίγουρα. Δε μου πέφτει λόγος στην καύλα που υπάρχει από κάποιους να μυρίζουν τα booklets, να κάθονται να ακούν τον δίσκο με το βιβλιαράκι στο χέρι διαβάζοντας στίχους, τα περάσαμε όλοι πάνω κάτω αυτά, αυτό όμως δεν το κάνει κάτι παραπάνω από χόμπι.

    Όσον αφορά κάποιον άλλον ο οποίος είπε ότι δεν καταλαβαίνει καν αυτό το επιχείρημα του "ένα στα δεκαοχτώ ίσον τίποτα" να πω το εξής. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ GROUP ΤΟ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΔΙΣΚΟ. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είναι κάποιος κάνας φωστήρας για να καταλάβει ότι μια μπάντα υπογράφει σε μια δισκογραφική όχι προφανώς για να βγάλει αυτά τα ψίχουλα, αλλά γιατί υπάρχει μια ολόκληρη βιομηχανία από πίσω, στημένη εδώ και δεκαετίες, με συσσωρευμένη πολυετή πείρα, η οποία ξέρει πως να ΠΡΟΜΟΤΑΡΕΙ έναν δίσκο και πως να κάνει από πλευράς φήμης μια παρέα παιδιών, γνωστούς (από αρκετά λίγο έως υπερβολικά πολύ) rock stars. Είναι πολύ απλό το πράγμα, το συμβόλαιο με τη δισκογραφική σήμερα για μία μπάντα είναι αγορά υπηρεσιών και τίποτα παραπάνω. Υπάρχει ο δύσκολος δρόμος του DIY, από στόμα σε στόμα, φίλο σε φίλο, myspace και τα λοιπά, είναι και η εγγυημένη όμως λύση "με το 95% των κερδών σου φίλε σε κάνω πρώτο μάγκα". Ε, του πούστη, κι εγώ το δεύτερο θα επέλεγα, γι' αυτό σχεδόν όλα τα groups έχουν τουλάχιστον από κάποια φάση και μετά συμβόλαιο. Και προφανώς από τις πωλήσεις των δίσκων έρχονται τα merch και τα lives τα οποία είναι αυτά τα οποία δημιουργούν το υπόλοιπο 90-95% του κεφαλαίου βιοπορισμού της μπάντας και είναι αυτά που τους δίνουν κίνητρο για περαιτέρω δημιουργία.
    Last edited by H.; 13-06-2010 at 17:26.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #108
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_souvlas View Post
    μιας και ανέφερες τους Isis. Παίρνουν 5.000 με 7.000 το live. 5 άτομα δεν είναι; Κάνα χιλιάρικο ο καθένας υπολόγισε. Είναι νορμάλ, θα έλεγα, αμοιβή μουσικού που είναι ευρύτερα γνωστός στην υφήλιο και έχει επιλέξει να ζει απ' αυτό που κάνει.
    αν παιρνουν μονο 5.000 καηκαν ε! δεν ειναι τα 5 ατομα μονο! βαλε εναν οδηγο,εναν μηχανικο ηχου,το παιδι για τα ναρκωτικα,την γκομενιτσα στο merchandise
    και μειωνονται αμεσως τα εσοδα! γενικα παντα...ΜΟΝΟ απο την μουσικη δεν ζεις! ολο και κανα μαγαζακι θα εχουν εκει στο αμερικα!
    Last edited by Clockwork Orange; 15-06-2010 at 09:46.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #109
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    ..τα λεφτά απο το merch (παλιά ξεπουλούσανε), η εταιρία Hydrahead που έχει ο Turner..
    τσάκα-τσάκα και όλο και κάτι κινείται. αλλα μαλλον στο οριο ειναι η φαση.

  5. #110

    Default

    .
    Last edited by nikos_souvlas; 25-06-2014 at 03:31.

  6. #111
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    ο χρήστης nikos_souvlas εχει εξελιχθεί στον αγαπημένο μου τελευταία.

  7. #112
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Αξίζει. Μόνο και μόνο για να αγοράσεις τα Manowar.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #113

    Default

    όποιος πιστεύει ότι αξίζουν οι δισκοθήκες, να κάνει και καμιά απεργία να ανέβουν οι μισθοί. εγώ λεφτά δεν έχω.

  9. #114
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    sheldon άμα αγαπάς τη μουσική και γουστάρεις να συνεχίσεις να την αγαπάς και να ζεις με αυτή φυσικά και αξίζει.
    Αν είναι να τα παρατήσεις σε λίγο καιρό για να γυρνάς με γκόμενες σε παραλιακά μπαρ καλύτερα να μη το ξεκινήσεις καν, τζάμπα θα πάνε τα λεφτά.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

Similar Threads

  1. Δισκοθήκη
    By Krux in forum Music Discussion
    Replies: 65
    Last Post: 04-06-2010, 16:35
  2. Αξίζει δικό του θρέντ
    By The Good Son in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2009, 14:28
  3. Replies: 38
    Last Post: 02-10-2007, 21:55
  4. Αξίζει δικό του τόπικ
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 15-09-2005, 12:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •