View Poll Results: Υπάρχει στην Ελλάδα αντισημιτισμός;

Voters
75. You may not vote on this poll
  • Ε ναι.

    34 45.33%
  • Ε όχι.

    7 9.33%
  • Ναι και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

    18 24.00%
  • Ναι αλλά σε τόσο μικρό βαθμό που σχεδόν δεν τον αντιλαμβάνεσαι.

    14 18.67%
  • ΔΓ/ΔΑ

    2 2.67%
Page 19 of 27 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast
Results 271 to 285 of 396

Thread: Αντισημιτισμός

  1. #271
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Δεν ακολουθώ. Λες ότι ο τίτλος δεν υπήρξε;
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  2. #272
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Λες ότι οι εβραίοι δολοφόνοι δεν πρέπει να πληρώσουν, ότι δεν είναι εβραίοι ή ότι δεν είναι δολοφόνοι; Αν έλεγε Ισραηλινοί θα ήσουν καλυμμένος, και τότε γιατί το (όχι εβραϊκό) κράτος του Ισραήλ επιτίθεται σε περιοχές του Ισραήλ; Ο Δελαστίκ έχει εφεύρει κάποια νέα γραμματική που πρέπει να αποκρυπτογραφήσουμε ίσως, τα ερωτήματα είναι αμείλικτα.

  3. #273
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αν έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο τότε όντως είναι χυδαίο. Εβραίοι δε σημαίνει Ισραηλινοί, είναι τόσο απλό. Όχι ότι και Ισραηλινοί να λεγε θα ταν όλα κουλ, αλλά και πάλι.

    Ο Δελαστίκ είναι ένας ημίτρελος μαλάκας. Φιλομορσικός, φιλοερντογανικός, φιλοαχμαντινετζαντικός, γενικά βλάκας. Πέρσι θυμάμαι είχε γράψει ότι το Ισραήλ έχει βάλει το χεράκι του στο συριακό εμφύλιο. Τώρα σε ποια πλευρά δε θυμάμαι, τον έχω ικανό να εννοεί τον Ασάντ και να είναι με τους ισλαμιστές.

  4. #274
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    ΦΝ, με κάλυψες . Ούτε καν μια προσπάθεια να αποστασιοποιηθείς κάπως, κάτι. Tα πράγματα είναι μάλλον πιο ζόρικα και από ότι υπολόγιζα ακόμα.

    Σταμ, έχει γίνει αυτό, επί λέξη.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  5. #275

    Default

    φάντομ ντακ, όποιος χρησιμοποιεί το εβραίος εκεί που έπρεπε να χρησιμοποιήσει το ισραηλινός, ιδιαίτερα όταν δίπλα υπάρχει η λέξη δολοφόνος είναι το λιγότερο χαζός, στη χειρότερη επικίνδυνος. Ο Δελαστίκ κανονικά δε πρέπει να είναι κανένα από τα δύο, οπότε δε μπορείς καν να το παραδεχτείς ως μεμονωμένο ατόπημα τουλάχιστον?

    πσ. το ξέρω ότι κουράζω με το να αναφέρω τις μούτζες, αλλά εκτός κι αν έχουμε κρυμμένους ακροδεξιούς στο φόρουμ τα πράγματα έχουν αρχίσει να φαίνονται τρομακτικά, απλά.
    Last edited by phthoggon; 02-07-2014 at 16:07.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #276
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Από περιέργεια, τι εννοεί με το "ΚΚΕ που κάνει διαδηλώσεις ενάντια στους Εβραίους" και σε ποιο σκηνικό αναφέρεται με το "ο ΣΥΡΙΖΑ που αρνείται να παρευρεθεί σε Ημέρες Μνήμης";

  7. #277
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    φάντομ ντακ, όποιος χρησιμοποιεί το εβραίος εκεί που έπρεπε να χρησιμοποιήσει το ισραηλινός, ιδιαίτερα όταν δίπλα υπάρχει η λέξη δολοφόνος είναι το λιγότερο χαζός, στη χειρότερη επικίνδυνος.
    Επί του προκειμένου, δεν είναι χαζός (αυτός πίσω από τον τίτλο). Μάλλον ξέρει ελληνική ιστορία, γνωρίζει ότι τα αντισημιτικά προτάγματα θα συσπειρώσουν κόσμο, ειδικά στο τωρινό πλαίσιο της σύγκλισης αριστερού και δεξιού λόγου. Όσο να πεις, είναι δυνατό το χαρτί που παίζει, το πρόβλημα για αυτόν είναι ότι άλλοι, οι πιο ορίτζιναλ εκφραστές του, εκεί προς τα δεξιά, το παίζουν καλύτερα. Πάντως ο κόπος χαμένος δε νομίζω να πάει.
    Last edited by rudie; 02-07-2014 at 16:27.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  8. #278

    Default

    Δε ξέρω αν μπορούμε να κρίνουμε το ΠΡΙΝ, τον Δελαστίκ, πόσο μάλλον το ΝΑΡ από αυτό, αλλά το πιο πιθανό που μου φαίνεται είναι μία προσπάθεια προσέγγισης του μουσουλμανικού κόσμου χρησιμοποιώντας τη δικιά τους (popular, όχι γενικώς) φρασεολογία (όχι ότι είναι αθώο αυτό) παρά μια προσπάθεια καλλιέργησης αντισημιτισμού στους έλληνες. Δηλαδή δε μπορώ να δω που θα αποσκοπεί το 2ο in the long run, εκτός από τη δημιουργία καπιταλιστικών "μπαμπούλων" ας πούμε. Αν βρει κανένας πάντως το εξώφυλλο/άρθρο ας το ποστάρει η να μου το στείλει με πιεμ.
    Last edited by phthoggon; 02-07-2014 at 16:39.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #279
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Ξέρω ότι δεν το εννοούσες έτσι, αλλά είναι λάθος και άδικο να ονομάζεις την αντισημιτική φρασεολογία "μουσουλμανική" έτσι απλά. Αυτό που λέω πάντως δεν είναι τόσο ότι προσπαθεί να καλλιεργήσει αντισημιτισμό στους έλληνες, αλλά να εκμεταλευθεί τον αντισημιτισμό που ήδη υπάρχει για να φέρει κόσμο προς το μέρος του.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  10. #280
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Για τα ψήγματα (έστω!) αντι-σημιτισμού στην αριστερά δεν έχω όμως ακούσει από κανέναν ακόμα πέρα από τον rudie. Βαρετό/ασήμαντο θέμα ε?
    Αντισημιτισμός υπάρχει στην ελληνική αριστερά. Όπως και εθνικισμός υπάρχει. Και τα δύο εμφιλοχωρούν περισσότερο σε πτέρυγες παραδοσιακά σταλινογενείς ή της ευρύτερης «αναζήτησης» στά πάτρια, βλ. κάτι ποστ-90 ανθυπορεύματα. Είναι δηλαδή τα ΜΛ, μια εσανς στο ΚΚΕ και όλος ο περίεργος θίασος Αρδήν - Ρήξη - Σπίθα - ΔΗΚΚΙ - Ζουράρις - Κανέλλη - Θεοδωράκης και τα ρέστα. Οι περισσότεροι άρα δεν λογίζονται καν σαν αριστερά.

    Δεν θα υπερασπιστώ σε ανοιχτή πολιτική κουβέντα τον Γ. Δελαστικ, σίγουρα όχι μεταξύ συντρόφων, ούτε οποιαδήποτε ανάλυση έχει γραφτεί ποτέ στο ΠΡΙΝ (θα έπρεπε αλήθεια; μήπως είστε λίγο ανόητοι; ). Και εχω γνωρίσει και καθαρούς αντισημίτες στην υπόλοιπη αριστερά, κυρίως μπερδεμένα παιδιά που μεγάλωσαν σε κάποιο συνωμοσιολογικό περιβάλλον και όπως τα έφερε η ζωή εντάχθηκαν στην ριζοσπαστική αριστερά και δεν έτυχε ποτέ κανείς να τους εξηγήσει τα βασικά. Από όλους ωστόσο αυτούς που έχω γνωρίσει, ό,τι σχόλιο και να τους έχω ακούσει να κάνουν και ό,τι και να έχουν στο κεφάλι τους - μπορώ να πω ότι χειρότερη πολιτική αθλιότητα είναι να υπερασπίζεται κάποιος τον πόλεμο στο Λίβανο, την στρατιωτική επιχείρηση ενάντια στο Καράβι για τη Γάζα, τα αντίποινα των Ισραηλινών για την απαγωγή των εφήβων. Πιο θολό πουρέ έχει στο μυαλό του ο «αναρχοαυτόνομος αντιφασίστας ανθέλληνας» που στηρίζει ανοιχτά ενα ΚΡΑΤΟΣ και ένα ΣΤΡΑΤΟ, παρά αυτοί.

    Δεν θέλω να εξηγήσω γιατί είναι δέξιο ένα κείμενο που λέει ψέματα και που εξισώνει συλλήβδην την ελληνική αριστερά με τους αρνητές του ολοκαυτώματος. Ο Πάσχος Μανδραβέλης το έχει μοιραστεί ήδη 8 φορές σε όλα τα accounts του, μόνο στο joy.gr δεν το έβαλε.

  11. #281

    Default

    rudie ναι για αυτό έκανα έντιτ και έβαλα τη λέξη popular (μιας και ο αντι-σημιτισμός όπως και να το κάνουμε είναι πολύ διαδεδομένος στον ισλαμικό κόσμο και άρα μπορεί να εκμεταλλευτεί πολιτικά).

    Εντάξει ρε Ικόνοκλαστ, είσαι υπεράνω από να υπερασπιστείς τον Δελαστίκ (εγώ δε τον έβγαλα και Μουσολίνι πάντως) λες ότι υπάρχουν πραγματικοί φασίστες και αντισημίτες, ναι υπάρχουν, και στο τέλος στο περίπου πως όλοι οι αντι-αντι-σημίτες που έχεις γνωρίσει θέλουν να πυροβολάει το ισραήλ τα παιδάκια. Εντάξει. Εγώ το πιο παρεξηγήσιμο που διάβασα σε grassreuter και λοιπά είναι ότι υπερασπίζονται το δικαίωμα του ισραήλ να υπερασπίζει τον εαυτό του. Κάνω λάθος?

    Ο Πάσχος Μανδραβέλης εκμεταλλεύεται το κείμενο όπως ο Παππάς το φέσι και το φιλοπαλαιστινιακό κίνημα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #282
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Αν βρει κανένας πάντως το εξώφυλλο/άρθρο ας το ποστάρει η να μου το στείλει με πιεμ.
    δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή, υπάρχει background βομβαρδισμένο τοπίο και παλαιστίνιος που κουβαλάει νεκρό παιδί στα χέρια του (αν δεν κάνω λάθος) και τίτλος αυτός που "υπερασπίζομαι".

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Ο Πάσχος Μανδραβέλης εκμεταλλεύεται το κείμενο όπως ο Παππάς το φέσι και το φιλοπαλαιστινιακό κίνημα.
    χαχα σωστό, άρα ξεκινάμε στην αφορμή της κουβέντας που ήταν το κείμενο του τύπου για το μπλουζάκι του Παππά.

  13. #283

    Default

    έντιτ 1: λάθος κατάλαβα

    έντιτ 2: να ηρεμήσουμε λίγο.. ναι δεν είπα ότι είναι και η κειμενάρα της κειμενάρας από την πρώτη στιγμή. Δεν είναι και απαραίτητο όμως.
    Last edited by phthoggon; 02-07-2014 at 17:13.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #284
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι έχω πωρωθεί πάρα πολύ με το φέσι του παππά. τι λες;

  15. #285

    Default

    Δε το κατάλαβα πολύ το προηγούμενο ποστ, διάβασα παλαιστίνιος που κουβαλάει νεκρό παιδί και κατάλαβα ειρωνία. Τέσπα, αν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ψηφιακά ξέρω γω θα το ήθελα ακόμα
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •