View Poll Results: Υπάρχει στην Ελλάδα αντισημιτισμός;

Voters
75. You may not vote on this poll
  • Ε ναι.

    34 45.33%
  • Ε όχι.

    7 9.33%
  • Ναι και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

    18 24.00%
  • Ναι αλλά σε τόσο μικρό βαθμό που σχεδόν δεν τον αντιλαμβάνεσαι.

    14 18.67%
  • ΔΓ/ΔΑ

    2 2.67%
Page 18 of 27 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 256 to 270 of 396

Thread: Αντισημιτισμός

  1. #256

    Default

    Η τελευταία παράγραφος είναι όντως κακοδιατυπωμένη (το ελάχιστο) αλλά δε το κατάλαβα το τελευταίο, ένας δεξιός εβραίος δε κάνει να μας ενημερώνει για φαινόμενα αντισημιτισμού?

    Όσον αφορά το πόιντ του άρθρου, σίγουρα είναι υπόλογος ο προ-παλεστίνιαν χώρος για τα ακροδεξιά κονέ του (έστω κι από σπόντα) αλλά αυτό δεν είναι αρκετός λόγος για την καταδίκη του βέβαια.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #257
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ένας δεξιός έλληνας θα ήθελες να σε ενημερώνει για φαινόμενα ανθελληνισμού;

  3. #258

    Default

    Έχει καμία σχέση το φαινόμενο του ανθελληνισμού με αυτό του αντισημιτισμού όσον αφορά το ποσοστό και το μέγεθος του? Θα διαβάσω από ένα δεξιό εβραίο (ιδιαίτερα έναν έλληνα) ναι, όπως και θα είμαι πιο ελαστικός απέναντι στις εθνικιστικές τάσεις ενός παλαιστινίου, ας πούμε. Σοβαρότερα πάντως, υπερβολικός είναι ο συγγραφέας, δεξιός δεν είμαι σίγουρος αν προκύπτει τόσο εύκολα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #259
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    phthogge αφού σε αρέσει το διάβασμα, δες βιογραφικό για αυτό το παλικάρι
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  5. #260
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Eίναι ένα κείμενο που:
    1. Αναφέρεται στην Ελλάδα ως την «πιο αντισημιτική χώρα του κόσμου» - δεν προκύπτει ούτε καν από το λινκ που δίνεται.
    2. Πρακτικά χρησιμοποιεί επιχείρημα δύο άκρων με το να χρεώνει στους συμπαραστάτες της παλαιστινιακής πλευράς το τι κάνει ο Παππάς. Οι Ναζι μιλάνε και για σοσιαλισμό και για πραγματική εξουσία των εργατών, να τα κάψουμε κι αυτά;
    3. Αναφέρεται σε κάποιον άκυρο τύπο που κανείς δεν ενδιαφέρεται τι ακριβώς δημοσιοσχεσιλίκια κάνει.
    4. Λέει ότι ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΝΑΡ, Στέκι Μεταναστών, ΑΚ, Indymedia (θα έβαζε και άλλα, αλλά αυτά ξέρει) είναι όλοι τους αρνητές ολοκαυτώματος. Για το ΝΑΡ συγκεκριμένα λέει κάτι που απλώς δεν ισχύει, το κατέβασε από το κεφάλι του.
    Είναι ένα δεξιό κείμενο από έναν δεξιό συντάκτη. Το μοιράζετε επειδή απλώς είναι εβραίος.
    1.Λέει "πλέον αντισημιτική". Πάντως είναι ίσως η πιο αντισημιτική στη Δύση. Το πόιντ σου ποιο είναι, αμφισβητείς την έκταση του αντισημιτισμού στην Ελλάδα;
    2.Καθόλου δεν κάνει αυτό, συγκεκριμένα κάνει το αντίθετο από αυτό, και μιλάει πολύ συγκεκριμένα. Το ότι υπόβαθρο σε πολλές εκδηλώσεις δήθεν παλαιστινιακής φιλίας και συμπαράστασης στην ελλάδα είναι σε μεγάλο βαθμό αντισημιτικό είναι βέβαια πέρα για πέρα αληθές, και είναι αυτό ακριβώς που επέμενα να λέω λίγες σελίδες πίσω.
    3.Ε όχι και άκυρος. Σημαντικότατο και ενδεικτικότατο είναι αυτό που παραθέτει.
    4.Πράγματι κακοδιατυπωμένο ίσως,σήκωνε πιο πολλή ανάλυση, αλλά τα έχει πιάσει πολλές φορές μεμονωμένα αυτά. και ναι, ίσως κάπως βαριά κατηγορία το "αρνητές του Ολοκαυτώματος", αλλά όλοι αυτοί σηκώνουν πολλή και βαριά κριτική, και αντί να σχολιάζεις τα έκτροπα σχολιάζεις αυτόν που (καλώς) τα λέει. Για το ΝΑΡ συγκεκριμένα είναι θράσος να πει κανείς ότι δεν παίζει αντισημιτισμός, ειδικά μετά το γνωστό ανατριχιαστικό τίτλο στην εφημερίδα του, το ΠΡΙΝ, "οι εβραίοι δολοφόνοι πρέπει να πληρώσουν" (για να μη μιλήσουμε για τα διάφορα συνομωσιολογικά παραληρήματα Δελαστίκ)

    Από που και ως που είναι δεξιός;

    και ναι, το να συγκρίνεις ανθελληνισμό με αντισημιτισμό είναι ανέκδοτο από τα ακραία.
    Last edited by rudie; 02-07-2014 at 00:32.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    1.Λέει "πλέον αντισημιτική". Πάντως είναι ίσως η πιο αντισημιτική στη Δύση. Το πόιντ σου ποιο είναι, αμφισβητείς την έκταση του αντισημιτισμού στην Ελλάδα;
    2.Καθόλου δεν κάνει αυτό, συγκεκριμένα κάνει το αντίθετο από αυτό, και μιλάει πολύ συγκεκριμένα. Το ότι υπόβαθρο σε πολλές εκδηλώσεις δήθεν παλαιστινιακής φιλίας και συμπαράστασης στην ελλάδα είναι σε μεγάλο βαθμό αντισημιτικό είναι βέβαια πέρα για πέρα αληθές, και είναι αυτό ακριβώς που επέμενα να λέω λίγες σελίδες πίσω.
    3.Ε όχι και άκυρος. Σημαντικότατο και ενδεικτικότατο είναι αυτό που παραθέτει.
    4.Πράγματι κακοδιατυπωμένο ίσως,σήκωνε πιο πολλή ανάλυση, αλλά τα έχει πιάσει πολλές φορές μεμονωμένα αυτά. και ναι, ίσως κάπως βαριά κατηγορία το "αρνητές του Ολοκαυτώματος", αλλά όλοι αυτοί σηκώνουν πολλή και βαριά κριτική, και αντί να σχολιάζεις τα έκτροπα σχολιάζεις αυτόν που (καλώς) τα λέει. Για το ΝΑΡ συγκεκριμένα είναι θράσος να πει κανείς ότι δεν παίζει αντισημιτισμός, ειδικά μετά το γνωστό ανατριχιαστικό τίτλο στην εφημερίδα του, το ΠΡΙΝ, "οι εβραίοι δολοφόνοι πρέπει να πληρώσουν" (για να μη μιλήσουμε για τα διάφορα συνομωσιολογικά παραληρήματα Δελαστίκ)

    Από που και ως που είναι δεξιός;

    και ναι, το να συγκρίνεις ανθελληνισμό με αντισημιτισμό είναι ανέκδοτο από τα ακραία.
    Στη νεοελληνική το "πλεόν" σημαίνει "πιο" και έτσι το χρησιμοποιεί ο αρθρογράφος. Το πόιντ τού ικόνοκλαστ, υποθέτω δηλαδή, είναι ότι για να περάσει το ποιντ του ο αρθογράφος χρησιμοποιεί ρητορικά τεχνάσματα (τα οποία ακυρώνει ο ίδιος παρακάτω βέβαια), είτε συνειδητά είτε γιατί δεν καταφέρνει να αποστασιοποιηθεί συναισθηματικά από ένα θέμα που (δικαίως) τον καίει. Βέβαια, δεν ξέρω και κανέναν που να μην το κάνει -- το ίδιο κάνει κι ο ικόνοκλαστ ας πούμε. Από πού προκύπτει αυτό για το υπόβαθρο των φιλοπαλαιστινιακών εκδηλώσεων; Τέλος, αν θες δώσε λινκ για τις μεμονομένες αναλύσεις του (υποθέτω σε αυτές απαντάται και το θέμα των εκδηλώσεων; ). Η αναφορά στον ανθελληνισμό ήταν παραλληλισμός, όχι σύγκριση. Δεν είναι ανάγκη να έχουν δυο φαινόμενα την ίδια έκταση για να τα αντιμετωπίζεις με την ίδια τακτική. Όπως δεν ενημερώνεσαι από έναν "αρχαιολάτρη ακροδεξιό" για τον ανθελληνισμό, έτσι δεν ενημερώνεσαι από αυτόν και για το παλαιστινιακό, εφόσον η πιθανότητα να προσπαθήσει να δει τα δυο αυτά θέματα αμερόληπτα είναι μάλλον μηδενική. Το στρεβλό εδώ είναι πως το συμπέρασμα ότι είναι δεξιός είναι αυθαίρετο (έχοντας ως υπόβαθρο μόνο αυτό το κείμενο), το γεγονος ότι και δεξιός να είναι δεν ακυρώνει αυτόματα την ορθότητα μέρους έστω από όσα λέει (εκτός κι αν ταυτίσουμε όλους τους δεξιούς μεταξύ τους ή κάθε δεξιό με την ακροδεξία), ενώ δίνεται αναλογικά πολύ μεγαλύτερο βάρος στην ιδιότητά του ως δεξιού και όχι ως εβραίου στην Ελλάδα όπου κόβει και ράβει η Χ.Α. Με λίγα λόγια, ο φθόγγον έχει δίκιο στο τελευταίο ποστ του, εκτός από την πρώτη πρότασή του.
    Last edited by sfinotouvlaki; 02-07-2014 at 10:07.

  7. #262
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ενώ δίνεται αναλογικά πολύ μεγαλύτερο βάρος στην ιδιότητά του ως δεξιού και όχι ως εβραίου στην Ελλάδα όπου κόβει και ράβει η Χ.Α.
    στην οποία Ελλάδα εμφανώς η ΧΑ κάνει πογκρόμ εναντίον εβραίων και όχι μουσουλμάνων, ως συμπαράσταση στην ιντιφάντα. γιατί έτσι λέω κι εγώ ότι η σύγχρονη ακροδεξιά είναι περίπου εξακόσιες φορές πιο ισλαμοφοβική απ' ό,τι αντισημιτική και καλώ τον συντάκτη να απολογηθεί για τον αυτοαποκαλούμενο σιωνιστή Μπρέιβικ, μην τρελαθούμε τώρα.

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ενώ δίνεται αναλογικά πολύ μεγαλύτερο βάρος στην ιδιότητά του ως δεξιού και όχι ως εβραίου στην Ελλάδα όπου κόβει και ράβει η Χ.Α.
    στην οποία Ελλάδα εμφανώς η ΧΑ κάνει πογκρόμ εναντίον εβραίων και όχι μουσουλμάνων, ως συμπαράσταση στην ιντιφάντα. γιατί έτσι λέω κι εγώ ότι η σύγχρονη ακροδεξιά είναι περίπου εξακόσιες φορές πιο ισλαμοφοβική απ' ό,τι αντισημιτική και καλώ τον συντάκτη να απολογηθεί για τον αυτοαποκαλούμενο σιωνιστή Μπρέιβικ, μην τρελαθούμε τώρα.
    Το ότι είναι περισσότερο ισλαμοφοβική δεν την κάνει μη αντισημιτική. Μπορεί να είναι τρισεκατομμύρια φορές πιο ισλαμοφοβική και παρόλα αυτά ο αντισημιτισμός τους να είναι ένα υπαρκτό και μεγάλο πρόβλημα για τους Εβραίους στην Ελλάδα.

  9. #264
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    σίγουρα σωστό, το θέμα είναι γιατί ο συντάκτης ένιωσε την ανάγκη να υπερασπιστεί τη μειονότητά του επιτιθέμενος σε μια ακόμη πιο επαπειλούμενη. αυτό έκανα στο ποστ μου κι εγώ από την ανάποδη.

  10. #265
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν έχω δει ποτέ κάποιο αντίστοιχο άρθρο που να εξετάζει τον αντι-ισλαμισμό της ΧΑ. Δεν έχω δει επίσης κάποιο άρθρο που να εξετάζει γιατί ακραία φασιστοειδή όπως ο Φαήλος Κρανιδιώτης, το Δίκτυο 21 και γενικώς η σαμαρική ακροδεξιά στηρίζουν με πάθος το κράτος του Ισραηλ, ενώ είναι αντι-ισλαμιστές και μισαλλόδοξοι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.

    + Αν είναι οκ να παρακολουθούμε την άποψη οποιουδήποτε δεξιού για οποιοδήποτε θέμα, τότε πρέπει να παρακολουθούμε και την άποψη του Παππά για την Παλαιστίνη.

  11. #266

    Default

    Ναι μωρέ, επειδή έχουμε και άλλες τόσες αναφορές για τον αντισημιτισμό στην Ελλάδα που μας περισσεύει ο εβραίος "δεξιός", χαμός γίνεται. Λες και είμαστε Αμέρικα και δεν έχουμε ακούσει ποτέ για τον εβραίο που δείχτε μου έναν καλό και θα σας δείξω άλλους εκατό κακούς, για τον φλώρικο λαό που δεν αντιστάθηκε ποτέ στο Ολοκαύτωμα, για αυτούς που όποια πέτρα κι αν σηκώσεις έχουν βάλει δίχτυα και έχουν κάνει σχέδια (όλα από "μη-δεξιούς"). Εμένα ας πούμε που στα 19-20 με είχαν πείσει Εβόλα και λοιποί ότι είναι το κάτι "διαφορετικό" και τόσο μακρινό από το δοξασμένο ευρωπαϊκό μας, και που στις μέταλ παρέες μου πετούσα άνετα όπως όλοι οι άλλοι το "έλα ρε μαλάκα, μην είσαι ΕΒΡΑΙΟΣ".

    Θέλω να πω, δεν έχω δει κανέναν εδώ να αναλογίζεται την εμπειρία του να είσαι εβραίος έξω από το ισραήλ, στην Ελλάδα ας πούμε. Ένας πραγματικός αντι-ρατσισμός πρέπει να ενδιαφέρεται για τις μεινότητες, όχι να τους δίνει συγχωροχάρτι για οτιδήποτε, αλλά για να αποφύγει αυτή τη (μη πω) στάση του ικόνοκλαστ "έλα μωρε με το δεξιό". Στους μετανάστες απαιτείτε μήπως άμεση παραδοχή του διαλεκτικού υλισμού, αλλώς δε τους κάνετε παρέα ένα πράγμα? Εντάξει, έθιξε το ΝΑΡ και μπορεί να πέταξε και δύο μαλακίες, ξεπεράστε το. Για τα ψήγματα (έστω!) αντι-σημιτισμού στην αριστερά δεν έχω όμως ακούσει από κανέναν ακόμα πέρα από τον rudie. Βαρετό/ασήμαντο θέμα ε?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    σίγουρα σωστό, το θέμα είναι γιατί ο συντάκτης ένιωσε την ανάγκη να υπερασπιστεί τη μειονότητά του επιτιθέμενος σε μια ακόμη πιο επαπειλούμενη. αυτό έκανα στο ποστ μου κι εγώ από την ανάποδη.
    Σε ποια μειονότητα εννοείς ότι επιτέθηκε;


    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν έχω δει ποτέ κάποιο αντίστοιχο άρθρο που να εξετάζει τον αντι-ισλαμισμό της ΧΑ. Δεν έχω δει επίσης κάποιο άρθρο που να εξετάζει γιατί ακραία φασιστοειδή όπως ο Φαήλος Κρανιδιώτης, το Δίκτυο 21 και γενικώς η σαμαρική ακροδεξιά στηρίζουν με πάθος το κράτος του Ισραηλ, ενώ είναι αντι-ισλαμιστές και μισαλλόδοξοι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.
    Ίσως είναι μια ευκαιρία να το γράψεις εσύ αυτό το άρθρο.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    + Αν είναι οκ να παρακολουθούμε την άποψη οποιουδήποτε δεξιού για οποιοδήποτε θέμα, τότε πρέπει να παρακολουθούμε και την άποψη του Παππά για την Παλαιστίνη.
    Δεν χρειάζεται να παρακολουθήσεις την άποψη αποιουδήποτε δεξιού για οποιοδήποτε θέμα, με τον ίδιο τρόπο που δεν παρακολουθείς την άποψη οποιουδήποτε αριστερού για οποιοδήποτε θέμα. Επίσης, ο Παππάς είναι ναζιστής, όχι απλώς δεξιός, ενώ ο αρθογράφος είναι σίγουρα Εβραίος (το δεξιός παίζεται).

  13. #268
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν έχω δει επίσης κάποιο άρθρο που να εξετάζει γιατί ακραία φασιστοειδή όπως ο Φαήλος Κρανιδιώτης, το Δίκτυο 21 και γενικώς η σαμαρική ακροδεξιά στηρίζουν με πάθος το κράτος του Ισραηλ, ενώ είναι αντι-ισλαμιστές και μισαλλόδοξοι σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.
    Δεν μπορείς να το λες αυτό όταν στο ίδιο το άρθρο που συζητάμε ο συγγραφέας δίνει λινκ για άρθρο το Ιού με αυτό ακριβώς το θέμα, το οποίο χαρακτηρίζει μάλιστα "εξαιρετικό".

    Θα ήταν μεγάλο λάθος να δεχτεί κανείς το αφήγημα που θέλει τον αντι-ισλαμισμό και τον αντισημιτισμό σαν δύο αντίρροπες τάχα δυνάμεις. Φυσικά και οι χα-ίτες και οι κάθε φασίστες είναι αντι-ισλαμιστές. Το ότι ο συντάκτης επιτέθηκε βέβαια οπουδήποτε σε κάποια μειονότητα είναι αγνή λάσπη, και αυτό που λένε ουσιαστικά ο Ικονοκλαστ και ο Φαντομντακ ότι καλούνται να απαντήσουν για τη μπλούζα του Παππά ή ότι άλλο δεν ισχύει, για τις φρίκες του ναρ καλούνται να απαντήσουν σαν ναρ-ίτες (; -σόρρυ αν κάνω λάθος και δεν είναι). Ο Παππάς σίγουρα δεν είναι φιλο-Παλαιστίνιος, όπως και η Σαμαρική (και κάθε ελληνική) ακροδεξιά είναι βαθιά αντισημιτική -διαβάστε το (όντως εξαιρετικό) άρθρο του Ιού -αυτοί δεν είναι Εβραίοι, είναι Έλληνες, μπορείτε να τους εμπιστευτείτε! Ο Ικονοκλαστ επιμένει χωρίς επιχειρήματα να χαρακτηρίζει τον Αμπραβανελ "δεξιό". Το ναρ με τις προτροπές για "εβραίους δολοφόνους που πρέπει να πληρώσουν" τι είναι; επαναστατική αριστερά; αντιφασίστες; αντι-αντισημίτες μήπως;


    Και ο παραλληλισμός ανθελληνισμού και αντισημιτισμού δεν είναι αστείος μόνο έκτασης-μεγέθους. Δεν έχουν καμιά σχέση και ποιοτικά.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Και ο παραλληλισμός ανθελληνισμού και αντισημιτισμού δεν είναι αστείος μόνο έκτασης-μεγέθους. Δεν έχουν καμιά σχέση και ποιοτικά.
    Δεν ξέρω τι εννοείς ποιοτικά, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι αναγκαίο να έχουν κάποια ποιοτική σχέση, για την ακρίβεια είναι παραλληλισμός γιατί ασχολείται με δυο διακριτά αντικείμενα. Αυτό που κάνει είναι να δείξει την ομοιότητα στη δομή της σκέψης.

  15. #270
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Το ναρ με τις προτροπές για "εβραίους δολοφόνους που πρέπει να πληρώσουν" τι είναι; επαναστατική αριστερά; αντιφασίστες; αντι-αντισημίτες μήπως;
    και ο σάββας μιχαήλ ήταν στο μέρα υπό την απειλή ότι θα του κάψουμε τη συναγωγή

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •